- Koalícia a opozícia sa zatiaľ nedohodli na podpore vládneho návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií.
- Prezident Kiska vyzval na vytvorenie priestoru na argumentovanie.
- Nezaradení poslanci združení okolo Beblavého sú ochotní rokovať o podpore koaličného návrhu, majú však podmienky.
- Vládny návrh podporia extrémisti z ĽSNS.
- Výzvu na zrušenie amnestií podpísalo online zatiaľ 75.189 ľudí.
- Parlament sa bude zaoberať rušením amnestií od utorka.
Vládne riešenie amnestií:
Koaličné riešenie zrušenia amnestií pozostáva z viacerých zmien, ktoré sa majú prijať v zrýchlenom režime. Národná rada má zmenami v ústave dostať právomoc zrušiť amnestie a milosti prezidenta. Následne by mohla pristúpiť k zrušeniu Mečiarových amnestií. Rozhodnutie parlamentu má potom preskúmať ústavný súd. Keď ho odobrí, bude platné.
Dianie okolo amnestií sme sledovali minútu po minúte:
17:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
16:20 Predseda parlamentu Andrej Danko nepovedal, či koalícia vyjde v ústrety požiadavkám opozície, aby sa o rušení amnestií nerokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. "Nechcem negovať návrhy opozície. Zajtra budeme v rokovaní pokračovať. Nechcem narušiť panenskú dôveru opozície," vyhlásil. Rokovanie grémia považuje za slávnostnú chvíľu.
Podľa Danka je koaličný návrh na zrušenie amnestií na hrane ústavnosti. Danko tvrdí, že z prezidentskej kancelárie dostal list, z ktorého vyplýva, že sa obávajú, že môžu byť rušené aj iné amnestie. "Tým budú obmedzené prezidentské kompetencie," uviedol.
Zároveň prezidenta vyzval, aby prestal zneužívať vraždu Róberta Remiáša, pričom ho kritizoval, že robí pompézne tlačové besedy bez toho, aby sa pričinil o riešenie situácie s amnestiami.

15:08 Po skončení grémia Ján Budaj oznámil, že koalícii tlmočili najmä názor, aby zákon o zrušení amnestií nešiel v skrátenom režime. "Tento názor rezonoval," dodal. Potvrdil, že zajtra pokračujú v rokovaniach o ôsmej ráno. Z predsedu parlamentu Andreja Danka má pocit, že má záujem o vytvorenie čo najväčšieho konsenzu pri zrušení amnestií.
Budaj zopakoval, že skrátené legislatívne konanie nepodporia, lebo nie je možné, aby sa zmena ústavy prejednávala za dva dni.
Ohlásená podpora koaličného návrhu extrémistickou ĽSNS podľa neho nezmenila postoje opozície ani ich vyjednávaciu pozíciu.

14:46 Mečiarove amnestie boli takým právnym paškvilom, že novelizovať pre to ústavu nie je potrebné, myslí si šéf Ústavu štátu a práva SAV, jeden z iniciátorov výzvy osobností z oblasti justície na zrušenie amnestií Jozef Vozár.
Podľa Vozára na zrušenie amnestií stačí prijať ústavný zákon a nie do toho zapájať ešte ústavný súd. "Meniť pre nepodarené amnestie ústavu, koncepciu ústavného súdu a jeho doktrínu je absolútne nenáležité," zdôraznil pre médiá. Vozár uviedol, že absolútne nechápe vládny návrh na skrátené legislatívne konanie o novele ústavy a ústavnom zákone na zrušenie amnestií.
"Keď tento problém mohol čakať niekoľko rokov, počká aj niekoľko mesiacov," dodal. Ak by podľa Vozára nedošlo ku kompromisu a bude na stole jedine riešenie navrhnuté koalíciou, tak by radšej počkal na generáciu iných politikov.
Bývalý ústavný sudca Juraj Babjak nevidí dôvod, prečo by rozhodnutie národnej rady o zrušení amnestií malo byť preskúmavané ústavným súdom. Celá konštrukcia koaličného návrhu je podľa neho ťažkopádna, protirečivá a ide na úkor ústavného postavenia hlavy štátu, zdôraznil pre médiá.
14:29 Poslanecké grémium sa už skončilo, k akej dohode dospela koalícia s opozíciou však nie je jasné. Predseda klubu koaličného Mosta-Híd Gábor Gál povedal len to, že zajtra o ôsmej pokračujú v zasadnutí grémia.
14:04 Extrémistická ĽSNS podporí vládny návrh ústavného zákona na zrušenie amnestií. Kotlebova strana to uviedla v stanovisku.
Vládna koalícia tak bude mať aj s ĽSNS dostatok hlasov na ústavnú väčšinu aj v prípade, že sa strany SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina nepridajú. Strana je tiež rovnako odhodlaná podporiť aj opozičný Budajov návrh, ak splní podmienku, a to je rozšírenie aj o zrušenie Kováčových milostí.
13:33 Nezaradený poslanec Peter Marček povedal, že ešte nevie ako bude hlasovať. Rozhodne sa po grémiu, kde sa porovná koaličný aj opozičný návrh. Zásadné výhrady ku koaličnému návrhu však nemá. "Mne sa dokonca ten koaličný návrh zdá taký rozumnejší," povedal s tým, že je za zrušenie Mečiarových amnestií.
On a ďalší dvaja odídenci z hnutia Sme rodina Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek už v minulosti viackrát podporili vládne návrhy zákonov.

13:17 Šéf SaS Richard Sulík pri príchode na grémium nechcel povedať, či je v strane šanca, že návrh podporia. Rozhodnutie opozície oznámi až v utorok doobeda. Na spoločnej tlačovej besede budú okrem neho aj líder OĽaNO Igor Matovič a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Otázna je ešte účasť nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého.
13:10 Ján Budaj z hnutia OĽaNO tesne pred začiatkom poslaneckého grémia oznámil, že opozícia tam odchádza s tým, aby sa dohodli na zrušení skráteného legislatívneho konania. To navrhuje vláda vo svojom návrhu na zrušenie amnestií.
"To by bola fraška a chcem veriť, že takú frašku pán Danko nechce," povedal Budaj. Povedal tiež, že víta ochotu koalície rokovať s opozíciou na prípadnej dohode.
Po skončení grémia bude opozícia informovať, na čom sa dohodli.

13:03 Poslanec Dušan Jarjabek zo Smeru nechcel hovoriť, ako pristúpi k požiadavkám opozície s tým, že len teraz ide na grémium. "Idem tam s tým, že si idem vypočuť právnikov, lebo toto nie je problém celospoločenský, ale právnický," povedal. Jeden zo sudcov ústavného súdu Peter Brňák je podľa neho dostatočne nezávislý, aby posudzoval prípadné zrušenie Mečiarových amnestií, hoci bol v minulosti poslancom Mečiarovho HZDS.
"Svoju nezávislosť osvedčil niekoľkokrát v iných prípadoch z hľadiska ústavného súdu," odôvodnil s tým, že nemá prečo nedôverovať ústavného súdu vrátane Brňáka.

11:28 Poslanec Budaj, ktorý predložil opozičný návrh na zrušenie amnestií, vyzval na priamu voľbu generálneho prokurátora. Ohlásil preto vytvorenie petičného výboru z osobností, ktorým môže Slovensko podľa neho veriť. Svoju iniciatívu oznámil s tým, že považuje za hlavné víťazstvo svojho úsilia verejný tlak, ktorý donútil koalíciu ustúpiť v spore o zrušenie amnestií. Treba ísť však podľa neho ďalej a spriechodniť spravodlivosť cez prokuratúru.
Generálneho prokurátora dnes volí parlament v tajnom hlasovaní. Súčasným generálnym prokurátorom je Jaromír Čižnár.

11:10 Prezident Andrej Kiska po stretnutí s právnymi autoritami hovorí o historickej šanci na zrušenie amnestií. „Áno amnestie sa dajú zrušiť,“ odvolal sa Kiska na právnikov.
Podľa prezidenta panuje zhoda medzi koalíciu a opozíciou a túto šancu treba využiť. Predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi aj lídrom strán preto pošle list.
K diskusii o zrušení amnestií však treba väčší čas a nesúhlasí s tým, aby sa ústava menila v skrátenom legislatívnom konaní. „Nepokladám za správne, aby sme ústavu zmenili za niekoľko dní. Nechajme prebehnúť diskusiu a vypočuť si všetky argumenty,“ vyhlásil Kiska. Prezident vyzval na to, aby sa vytvoril dostatočný časový priestor na diskusiu o amnestiách.
10:31 Organizácia VIA IURIS pred rokovaním grémia poslala predsedom všetkých strán a hnutí, ako aj predsedom poslaneckých klubov informáciu o stave online podpisovej akcie www.somza.to na podporu zrušenia Mečiarových amnestií.
Akciu za 14 dní od jej spustenia podporilo vyše 75 500 občanov. VIA IURIS tiež opätovne vyzvala lídrov, aby hľadali zhodu na spôsobe zrušenia amnestií.
"Slovensko nikdy nebolo tak blízko historickej šance zrušiť Mečiarove amnestie. Nikdy doteraz tu nebola taká široká zhoda medzi politickými stranami, odbornou a laickou verejnosťou na potrebe vysporiadania sa s touto nespravodlivosťou z minulosti. Preto sme vyzvali politikov, aby našli širšiu dohodu na spôsobe zrušenia amnestií.
Verejnosť dala svoj názor jasne najavo, teraz majú konať politici," cituje tlačová správa programovú riaditeľku VIA IURIS Zuzanu Čaputovú.

10:30 Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý oznámil, že ak koalícia chce naozaj zrušiť Mečiarove amnestie, mala by byť ústretová k dohode, aby boli z celého procesu vylúčení ústavní sudcovia, ktorí sú podľa neho zjavne zaujatí. Koalícia navrhuje, že rozhodnutie parlamentu o zrušení Mečiarových amnestií má automaticky posudzovať ústavný sud.
Narážal pri tom na zloženie ústavného súdu, ktorého viacerí sudcovia sú nominanti bývalého Mečiarovho HZDS. Ak to vláda odmietne, celý koaličný návrh je podľa neho len pasca a nezahlasujú zaň. Beblavý povedal, že na súde sú minimálne štyria sudcovia z celkového počtu desať, zaujatí.
Ďalšia podmienka "nezaradených" je technická - žiadajú spresniť niektoré formulácie ohľadom toho, že ak ústavný súd do 60 dní nerozhodne o parlamentom zrušených amnestiách, ich zrušenie je platné.
Beblavý dodal, že siedmi nezaradení poslanci nemajú záujem ani schváliť zákony v skrátenom legislatívnom konaní. "Je na vládnej koalícii, ak má záujem o našu podporu, aby s nami rokovala o týchto zmenách," povedal.
Ak na podmienky koalícia nepristúpi, Beblavý, Viera Dubačová, Katarína Macháčková, Jozef Mihál, Simona Petrík, Zuzana Zimenová a Oto Žarnay svoje hlasy nedodajú.
Najlepšie riešenie je podľa Beblavého opozičný návrh, ktorý navrhuje zrušenie amnestií bez následného posudzovania ústavného súdu. Vládny návrh považujú poslanci okolo Beblavého za zbytočne komplikovaný.

Beata
Balogová
