SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Zrušeniu amnestií nič nebráni, odhlasovali zmenu ústavy (minúta po minúte)

Matka mŕtveho Róberta Remiáša Anna hovorí o výnimočnom dni.

Anna Remiášová hovorila o výnimočnom dni. Po hlasovaní poslancom zatlieskala. Anna Remiášová hovorila o výnimočnom dni. Po hlasovaní poslancom zatlieskala. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

BRATISLAVA. Poslanci majú na dosah rozhodnutie, ktorým sa definitívne vyrovnajú s nemorálnymi amnestiami, ktoré pred 19 rokmi udelil Vladimír Mečiar na kauzu zavlečenia Michala Kováča mladšieho.

Najväčšiu prekážku v postupe, ktorý navrhla koalícia pri zrušení amnestií parlament vo štvrtok podvečer už prekonal. Za zmenu ústavy hlasovalo 124 poslancov, hoci stačilo 90. Podporili ju Smer, SNS, Most-Híd, OĽaNO, Sme rodina, časť poslancov SaS aj nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Novela ústavy dáva právomoc poslancom rušiť amnestie a tiež právomoci Ústavnému súdu, aby takéto rozhodnutie automaticky posudzoval.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Zmenu ústavy podporila väčšina opozície, zrušeniu amnestií nič nebráni Čítajte 
 • Parlament získal kompetenciu zrušiť amnestie či individuálne milosti prezidenta, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu.
 • Novelizácia ústavy pôjde na podpis prezidentovi Kiskovi, ktorý má na vyjadrenie maximálne 15 dní.
 • Matka zavraždeného Roberta Remiáša hovorila pred hlasovaním o výnimočnom dni.

Rokovanie o amnestiách sme sledovali minútu po minúte. Ďakujeme za pozornosť.

19:34: "Nekončí to dnešným hlasovaním, je to zatiaľ malý krok v dlhom príbehu neustáleho bludného kruhu zla, ale predsa len je to určité preťatie tohto kruhu. Chcel by som sa poďakovať všetkým predchodcom, ktorí v minulých volebných obdobiach predkladali návrhy na zrušenie týchto amnestií," uviedol Ján Budaj.

Poslanec z OĽaNO-NOVA tiež poznamenal, že prešli aj dôležité pozmeňujúce návrhy. "Kľúčovým je ten, že tieto trestné činy spred 20 rokov nemôžu byť premlčané. Súdy teda nemôžu rozhodnúť, že vec je premlčaná. Tiež prešlo, že pred Ústavný súd SR pôjde schválený návrh obhajovať aj zástupca opozície. Sme na ceste k nastoleniu spravodlivosti. Sme povinní amnestie zrušiť," dodal Budaj.

Skryť Vypnúť reklamu

18:23 "Je to historická udalosť, aby sme prekonali túto traumu, ale nikto nemôže mať ambíciu z tejto veci ťažiť politické body," vyhlásil Andrej Danko s tým, že sa ukázalo, že NR SR nemohla doteraz zrušiť amnestie. "Boli nezrušiteľné. NR SR môže konať až teraz a následne to posúdi ústavný súd."

18:11 "SaS pristupovala k hlasovaniu s maximálnou zodpovednosťou, rozhodnutie každého jedného poslanca odráža jeho svedomie a vedomie," zdôraznila Natália Blahová z SaS.

Šesť poslancov SaS sa pri hlasovaní zdržalo.

Blahová však tvrdí, že liberáli nepociťujú úľavu ani zadosťučinenie. "Lebo Ústavný súd sa môže spravodlivosti postaviť do cesty. Chceme však veriť, že sa tak nestane," povedala.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Blahovej sa SaS zmierila s realitou, že koalícia na čisté a jednoznačné riešenie nemá odvahu. "Podporili sme toto riešenie, aby tí, čo sú za zavlečením Michala Kováča ml. a vraždou Róberta Remiáša, nemohli pokojne spávať. Výsledok hlasovania je preto významný historický okamih slovenského parlamentarizmu," dodala.

18:09 "Z parlamentu dnes budem odchádzať s absolútne iným pocitom, ako som prichádzal. Je to pre mňa mimoriadny okamih. Môže znamenať to, že z novodobej histórie Slovenska môže zmiznúť čierna škvrna," povedal v reakcii na hlasovanie o zmene ústavy šéf Most-Híd Béla Bugár. "Verím, že sme vykročili na cestu, ktorá znamená zrušenie Mečiarových amnestií," dodal.

Poslanec Mostu-Híd Peter Kresák, ktorý bude jedným zo zástupcov parlamentu pred Ústavným súdom SR, deklaroval, že urobí všetko pre to, aby rozhodnutie súdu bolo objektívne a aby potvrdilo ústavnosť zrušenia amnestií.

Skryť Vypnúť reklamu

17:21 Zmena ústavy prináša pravidlo, že zrušenie amnestií či milosti musí do 60 dní posúdiť ústavný súd. Ten buď rozhodnutie parlamentu potvrdí, alebo zneguje a amnestie budú platiť ďalej. Ak súd neprijme v spomínanej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.

Novelizácia ústavy pôjde na podpis prezidentovi Kiskovi, ktorý má na vyjadrenie maximálne 15 dní. Po tom, ako bude uverejnená v Zbierke zákonov, musí aspoň 30 poslancov predložiť do pléna návrh uznesenia na zrušenie Mečiarových amnestií a odobriť ho aspoň 90 hlasmi. A práve toto uznesenie bude následne posudzovať ústavný súd. Plénum zároveň na návrh opozície rozhodlo, že skutky, na ktoré sa tieto amnestie vzťahovali, nebudú premlčané.

Prečítajte si tiež: Pre amnestie zmenili ústavu. Čo to vlastne znamená? Čítajte 

17:10 Poslanci schválili koaličný návrh zmeny ústavy, hlasovalo za ňu 124 zo 146 poslancov. Tento návrh má smerovať k zrušeniu amnestií Vladimíra Mečiara.

Skryť Vypnúť reklamu

Za novelizáciu ústavy hlasovali všetci prítomní koaliční poslanci, okrem Antona Hrnka z SNS, ktorý bol proti. Kladne hlasovali aj všetci poslanci OĽANO-NOVA, Sme rodina a väčšina poslancov SaS a nezaradených.

Po odhlasovaní prišiel Igor Matovič k Andrejovi Dankovi a podal mu ruku. Obaja sú známi napätými osobnými vzťahmi.

17:00 Na balkóne v rokovacej sále už sedí Remiášova matka, prišiel aj herec Ján Greššo, ktorý hral vo filme Únos prezidenta. Hlasovať o zmene ústavy sa bude krátko po piatej.

16:40 „Hoci je to malý krok v tom dlhom príbehu neustáleho bludného kruhu zla, je to isté sveto a preťatie toho kruhu," povedal Ján Budaj z hnutia OĽaNO krátko pred hlasovaním o zmene ústavy. Za kľúčovú zmenu považuje, že po zrušení Mečiarových amnestií nebudú premlčané skutky, na ktoré sa vzťahovali. Išlo o jednu z požiadaviek opozície.

Skryť Vypnúť reklamu

Matka mŕtveho Róberta Remiáša Anna, ktorá prišla na tlačovku OĽaNO považuje dnešok za výnimočný deň. „Pre mňa je toto výnimočný deň, pretože je tu veľká nádej skončiť to trápenie. Aj keď bolesť ostane a bude pokračovať, ale tá satisfakcia, keď sa zrušia amnestie, budú pomenovaní ľudia, ktorí spáchali tento zločin. Je to kauza, ktorá ničí mňa, ničí moju rodinu, brata Roberta a zároveň traumatizuje celé Slovensko,“ vyhlásila. Hlasovanie o zmene ústavy, ktorá umožní zrušenie amnestií, sa začne asi do polhodiny.

Remiášová podporuje opozičný návrh, koaličný návrh nepovažuje za úprimný.

„Boli donútení okolnosťami rušiť amnestie, veľa ľudí cíti, že to nie je také čisté, ako sa to tvári. Napriek tomu vyzývam, aby všetci poslanci hlasovali za tento návrh, hoci aj z dielne Fica. Teraz tu nejde o osoby, ide tu o cieľ. Politici sú tu na to, aby hľadali kompromis, nie sa hádali. Ak prejde návrh Fica, má otvorené zadné dvierka v podobe ústavného súdu, napriek tomu, parlament sa raz a na vždy zbaví problému v podobe neustále opakujúcich sa návrhov na zrušenie amnestií. Bola by som veľmi šťastná, keby tento návrh prešiel 150 hlasmi. Bolo by to úžasné, bolo by vidno, že ten cieľ sa blíži.“

Skryť Vypnúť reklamu

16:04 Poslanci ešte pokračujú správou o využívaní ministerskej letky.

16:00 Rozprava je ukončená, slovo má predkladateľka návrhu ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka vlády Lucia Žitňanská. Ministerka poďakovala aj ľuďom, ktorí podporili petíciu za zrušenie amnestií. Poslanci budú hlasovať o návrhu o 17:00 hod.

15:35 Za koaličný návrh zahlasujú aj nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého. Oznámil to na tlačovej besede.

15:13 Poslanec Budaj predniesol pozmeňujúce návrhy ústavného zákona o ktorých verí, že sa vďaka nemu podarí zrušiť Mečiarove amnestie.

15:09 Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová z SaS na facebooku už napísala, že koaličný návrh na zmenu ústavy nepodporí.

"Nemám dôveru v úprimnú snahu Fica zrušiť amnestie a najmä, skutočne potrestať vinníkov - Mečiara, Lexu a ďalších. Myslím, že mu ide o vlastné PR, chce vstúpiť do dejín tým, že na papieri zrušil amnestie svojho "papá"," odôvodnila. Tiež sa jej nepáči, že koaličný návrh zákona ide v skrátenom konaní.

Skryť Vypnúť reklamu

15:03 Líder SaS Richard Sulík hovorí, že v súvislosti s koaličných návrhom na zrušenie Mečiarových amnestií spísali všetky argumenty pre a proti a rozdali ich členom klubu. "Každý jeden člen klubu sa už rozhodne samostatne," hovorí.

Sulík vraj nezisťoval, kto bude za a kto proti, no očakáva, že návrh podporí mierna väčšina z poslancov SaS. Ak by bol Sulík poslancom Národnej rady, návrh by podporil.

"Aj keď tiež nie som jednoznačne rozhodnutý, ale priklonil by som sa k tomu áno, lebo mal by som snahu urobiť kompromis a posunúť zrušenie amnestií ďalej," odôvodnil.

Ak zmena ústavy dnes prejde, ďalším krokom bude prijatie uznesenia Národnej rady o zrušení Mečiarových amnestií. Tam je tiež potrebných 90 hlasov. Sulík povedal, že v tomto prípade, ho podporia všetci poslanci SaS.

Skryť Vypnúť reklamu

13:13 Predseda Mosta-Híd Béla Bugár je "na 100 percent presvedčený, že dnes parlament odhlasuje zmenu ústavy", ktorá predchádza zrušeniu Mečiarových amnestií. Vychádza pri tom z pozmeňujúceho návrhu, na ktorom sa koalícia s opozíciou dohodli pred obedom.

Pripravil ho poslanec Mosta Peter Kresák, v parlamente by ho však mal predniesť opozičný poslanec Ján Budaj.

Bugár povedal, že sa dohodli, že v celom procese budú parlament zastupovať dvaja právnici. Za koalíciu je to Peter Kresák, za opozíciu Peter Kubina.

V pozmeňujúcom návrhu sa podľa viacerých poslancov píše, že skutky, na ktoré sa amnestie vzťahujú, budú nepremlčateľné. Ide o ďalšiu z pripomienok opozície.

Na schválenie koaličného návrhu je potrebných 90 hlasov. Väčšina poslancov z SaS je pripravená návrh podporiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Líder OĽaNO Igor Matovič ešte nechcel povedať, ako budú hlasovať členovia jeho hnutia. Spoločne s Budajom to oznámia na tlačovej besede v poobedňajších hodinách.

Návrh podporí aj opozičné Sme rodina, potvrdil to líder hnutia Boris Kollár.

11:58 Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová vyhlásila obednú prestávku. Rokovanie bude pokračovať o druhej hodinou otázok.

11:45 Ústne sa do rozpravy prihlásilo ešte osem poslancov.

11:42 Poslanec Smeru Erik Tomáš povedal, že pred malou chvíľou bol podpísaný pozmeňujúci návrh, ktorý má umožniť spoločný postup opozície aj koalície pri hlasovaní o zrušení Mečiarových amnestií. Nepodpísali ju iba extrémisti z ĽSNS.

11:20 Igor Matovič verí, že zdravý rozum zvíťazí a amnestie sa podarí zrušiť. Napriek tomu ho mrzí, že koalícia sa v niektorých bodoch zasekla.

Skryť Vypnúť reklamu

„Paradoxne spoločne budeme naprávať krivdy mečiarizmu, na druhej strane plíživými metódami umožňujete návrat mečiarizmu,“ vyhlásil líder Obyčajných. Reagoval tak na stredajší útok koalície na prezidenta Kisku a jeho lety ministerskou letkou.

„Pochovajme mečiarizmus celý ako bol,“ vyzval na záver Matovič poslancov.

11:19 V klube SaS má podľa informácií SME problém podporiť koaličný návrh, len pár jednotlivcov. Trvajú pri tom na podpore opozičného návrhu Ján Budaja.

Prečítajte si tiež: Remiáš za ním cestoval hodiny. Kde sa skrýval Fegyveres Čítajte 

10:38 Opozičný poslanec Gábor Grendel hovorí, že nemožnosť zrušenia všetkých milostí, ktoré udelil exprezident Kováč v kauze Technopol odôvodňuje koalícia tým, že nie je známy ich počet.

Grendel v pléne prečítal všetkých šesť milostí, ktoré sú uložené v archíve kancelárie prezidenta. Dajú sa podľa neho vyžiadať. Celé mená, komu ich exprezident udelil nečítal a nahradil ich iniciálami. Spomenul len Mariána Kočnera, ktorý sa neskôr objavil v mafiánskych zoznamoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Danko ho počas vystúpenia upozornil, že čítaním milostí porušuje ľudské práva fyzických osôb a potom z pléna odišiel. Grendel pokračoval ďalej a Dankove slová nekomentoval.

10:28 Predseda Mosta-Híd Bugár v pléne informoval, že koalícia sa s opozíciu dohodla. Koalícia ustúpila v tom, že skutky na ktoré sa vzťahujú nebudú premlčané. Zrušenie milosti, ktorú udelil exprezident Kováč svojmu synovi v koaličnom návrhu zostava, nepridá sa k nej rušenie všetkých milostí v kauze Technopol.

Prečítajte si tiež: Pozrite sa, ako naozaj vyzerajú miesta späté s únosom Kováča ml. Čítajte 

10:24 Poslanecké grémium, ktoré zvolal Andrej Danko, sa už skončilo, no bude pokračovať aj v poobedňajších hodinách. V pléne to povedal poslanec Jozef Rajtár z SaS. Definitívna dohoda koalície a opozície na podpore koaličného návrhu ešte stále nepadla. V SaS však budú mať pri hlasovaní zelenú kartu, ako to oznámil Sulík v stredu po grémiu.

Skryť Vypnúť reklamu

9:52 Extrémisti podmieňujú podporu koaličného návrhu v druhom a treťom čítaní zrušením všetkých milostí, ktoré udelil exprezident Kováč v kauze Technopol.

Už po včerajšom grémiu bolo jasné, že vládna koalícia na túto pripomienku, ktorú navrhovali aj opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina nepristúpi. Líder SaS Sulík povedal, že to je cena za kompromis.

9:37 Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár požiadal o okamžité zvolanie poslaneckého grémia. Predsedajúci schôdze Andrej Hrnčiar po krátkej pauze oznámil, že šéf parlamentu Danko ho zvoláva hneď teraz.

9:27 "Blížime sa do finále," začal svoje vystúpenie v parlamente poslanec Ján Budaj z opozičného hnutia OĽaNO. Ak sa podarí parlamentu zrušiť amnestie, môžu to podľa neho hodnotiť ako jednoznačný úspech a víťazstvo zdravého rozumu. Hlasovanie o amnestiách, ktoré bude pravdepodobne dnes, môže byť podľa neho úskok či trik alebo aj prvé svetlo na konci tunela.

Skryť Vypnúť reklamu

Budaj narážal na postoj Smeru, ktorý dlhodobo tvrdil, že amnestie sú nezrušiteľné a názor zmenil až pod tlakom verejnosti. Opozície mala preto voči koaličnému návrhu nedôveru.

Lídri parlamentných strán sa stretnú ešte na jednom poslaneckom grémiu, aby doladili detaily ohľadne pripomienok opozície. Pôvodne sa mali stretnúť ešte pred začiatkom schôdze. Zatiaľ nikto z predsedov poslaneckých klubov nevie, kedy grémium zasadne.

Prečítajte si tiež: Pri rušení amnestií občania musia vidieť, že štát je ich Čítajte 

9:15 Vládny návrh ústavného zákona, ktorý súvisí so zrušením amnestií odôvodňuje v poloprázdnej sále parlamentu ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd.

Návrh zákona už poslanci v utorok posunuli do druhého čítania. Koalícia v ňom navrhuje, aby parlament získal právomoc zrušiť Mečiarove amnestie a milosť, ktorú udelil exprezident Michal Kováč svojmu synovi v kauze Technopol. Zároveň dáva aj právomoc ústavnému súdu, aby zrušenie amnestií automaticky posúdil do 60-tich dní.

Skryť Vypnúť reklamu

7:53 V priebehu dňa by malo ešte zasadať poslanecké grémium. To by malo prispieť k dohode na riešení medzi koalíciou a opozíciou.

7:51 Poslanci prerokujú v druhom a treťom čítaní vládny návrh na zrušenie Mečiarových amnestií. V prvom čítaní návrh schválili v utorok po celodennom rokovaní. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) vyhlásila, že keby sa nenašlo 90 hlasov, ktoré sú potrebné na zrušenie amnestií, skončilo by to tragédiou.

Vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky, podporilo v utorok 112 poslancov a vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky podporilo 108 zákonodarcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 873
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 7 059
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 216
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 5 273
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 541
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 386
 7. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 268
 8. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 2 979
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 774
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 349
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Na Slovensku chýbajú programy pre páchateľov násilia.


19. okt
Dula Gabriela Janovičová.

Rozhovor s dulou Gabrielou Janovičovou.


15. okt
Martin Fehérváry sa teší zo svojho prvého gólu v NHL.

Na twitteri mu blahoželal aj Peter Bondra.


13 h
Miroslav Kocúr.

Čo tak minúť trochu energie na naháňanie klerikov, ktorí zneužívali deti?


21. okt
Skryť Zatvoriť reklamu