BRATISLAVA. Veľký protikorupčný pochod, ktorý v utorok zorganizovali študenti v Bratislave, nebude patriť k najmasovejším protestom na Slovensku. Zúčastnil sa na ňom zhruba polovičný počet ľudí oproti tým, ktorí prejavili svoj záujem na sociálnej sieti.
Na facebooku sľúbilo účasť vyše 11-tisíc ľudí, do hlavného mesta v skutočnosti prišlo okolo 5500 ľudí. Odhad urobil denník SME z panoramatického záberu akcie. Rozdelil ho na štvorce a ľudí v jednotlivých poliach spočítal.
Aby bol pochod z bratislavského Hviezdoslavovho námestia na Námestie SNP silným odkazom vláde, muselo by sa ho zúčastniť dvakrát toľko ľudí, zhodujú sa sociológ Martin Slosiarik, politológ Grigorij Mesežnikov a šéf Transparency International Slovakia Gabriel Šípoš.
Počty účastníkov pochodu boli podľa organizátorov vyššie ako päťtisíc ľudí. Odvolávajú sa na policajného veliteľa podujatia Martina Fabiana, podľa ktorého prišlo osemtisíc až deväťtisíc ľudí a Michala Kaščáka, ktorý ako organizátor festivalu Pohoda, odhaduje účasť na desaťtisíc ľudí.
Na základe rozdaných letáčikov a plochy, ktorú zabrali účastníci na námestí SNP, organizátori odhadujú účasť na desať tisíc ľudí.
Hlavnými požiadavkami protestu sa stalo vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila; odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru a policajného prezidenta Tibora Gašpara; odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a zrušenie amnestií, ktoré udelil Vladimír Mečiar z HZDS.
Kľúčovými organizátormi boli študenti Karolína Farská z gymnázia v Dubnici nad Váhom a Dávid Straka z gymnázia v Bratislave.
Bratislavský protikorupčný pochod prišiel podľa Mesežnikova v čase, keď sa podobné protesty organizujú aj inde v Európe. Napríklad v srbskom Belehrade či rumunskej Bukurešti, kde prišlo protestovať až štvrť milióna ľudí.

Desaťtisícová hranica
"Prvá dôležitá podmienka pre budúci úspech je mohutnosť pochodu v zmysle účasti," vysvetľuje Slosiarik. Čím vyššia bude, tým to bude väčší odkaz politikom, tvrdí.