BRATISLAVA. Je dobre, ak sa mladí ľudia aktívne zaujímajú o dianie v krajine a sú pripravení pomôcť jej konkrétnymi skutkami. Vyhlásil to v stredu premiér Robert Fico (Smer) v reakcii na utorkový (18.4.) pochod mladých ľudí proti korupcii.
“Štát je voči páchateľom korupcie pripravený zasiahnuť.
„
"Ako predseda vlády som vždy rešpektoval právo občanov na vyjadrenie vlastného názoru a vnímam ho ako jeden zo základných pilierov demokracie. Osobitne oceňujem každú iniciatívu, ktorá reflektuje autentické postoje časti verejnosti a ktorá uprednostňuje občianske požiadavky pred politickými," povedal Fico.

Korupcia je dlhodobý problém
Všetkých občanov zároveň ubezpečuje, že vláda SR vníma korupciu v spoločnosti ako vážny dlhodobý problém a robí konkrétne kroky pre jej potláčanie a odstránenie.
"Aj preto aktívne pristupujeme k vytváraniu novej, účinnejšej legislatívy, spolupracujeme s renomovanými medzinárodnými organizáciami ako OECD, či domácimi mimovládnymi organizáciami. Už v predchádzajúcich rokoch sme obmedzili platby v hotovosti, zaviedli elektronické trhovisko a prijali unikátny protischránkový zákon. V najbližšom čase predstavíme výrazné zlepšenie zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti a ďalšie protikorupčné zákony," vysvetlil.
Premiér je presvedčený, že len spoluprácou občanov a rešpektovaných štátnych orgánov, inštitúcií a autorít môžeme dosiahnuť v boji proti korupcii želaný výsledok.
"Preto opäť vyzývam občanov, aby sa nebáli nahlasovať pokusy o úplatky, či iné korupčné správanie sa pri svojom kontakte s orgánmi štátu, samosprávy, či pri využívaní verejných služieb. Štát je voči páchateľom korupcie pripravený zasiahnuť," dodal.

Ministri: Je to legitímne
Ministri zdravotníctva Tomáš Drucker, zahraničných vecí Miroslav Lajčák, kultúry Marek Maďarič (všetci Smer) a pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) sa zhodujú, že právo ľudí zhromažďovať sa, protestovať a vyjadriť svoj názor je legitímne.
"Považujem to za absolútne legitímny prejav mladých ľudí vyjadriť názor. Myslím si, že to odráža nejakú mieru všeobecnej frustrácie mladých z hľadiska ich budúcnosti. Je to vysoko legitímne, ak nejakým spôsobom chcú vyjadriť názor," povedal Drucker. Matečná sa takisto vyjadrila, že protestovať je legitímne, keďže žijeme v demokracii.
“Osobitne oceňujem každú iniciatívu, ktorá reflektuje autentické postoje časti verejnosti a ktorá uprednostňuje občianske požiadavky pred politickými.
„
Minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič uviedol, že je rád, že žije v štáte, kde sa ľudia môžu slobodne zhromažďovať, protestovať a kde je sloboda vyjadrovania názorov vrátane názorov veľmi kritických k moci, ktoré navrhujú napríklad aj to, aby niektorí politici z funkcií odišli.
"Som rád, že sa v tejto spoločnosti uplatňuje aj ďalšie právo - že o tom, či politici prichádzajú alebo odchádzajú, rozhoduje všeobecné slobodné tajné volebné právo. Tieto práva súvisia," povedal Maďarič s tým, že o tom, ktorí politici prídu a odídu, sa rozhoduje vo voľbách.
"Politik môže a musí brať do úvahy, že sa niekde zhromaždí niekoľko tisíc ľudí, ktorí žiadajú, povedzme, jeho odstúpenie a zároveň musí brať do úvahy aj to, že niekoľko desaťtisíc, stotisíc ľudí mu dalo svoj hlas. Je to vec pomeru a okolností," uzavrel Maďarič.
Podľa šéfa slovenskej diplomacie Lajčáka je v európskych demokraciách štandardné, že ľudia vyjadrujú svoje názory. Súhlasí, že korupcia je vážny problém a treba je boju proti korupcii venovať systematicky v príslušných inštitúciách, a nie kampanovite.
Ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú teší, že nie všetci frustrovaní ľudia cítia potrebu to demonštrovať pred hrobom Jozefa Tisa, a to je podľa ministerky veľmi pozitívne.
Ministerku teší záujem mladých ľudí o veci verejné a to, že názory boli vyjadrené spôsobom, ktorý nepopiera demokratický charakter tejto krajiny. "To, že na Slovensku sú ľudia nespokojní a existuje vysoká miera nedôvery v štátne inštitúcie a v politiku, to vieme. V utorok to bolo veľkolepo demonštrované aj na námestí v Bratislave. Istá nespokojnosť v spoločnosti existuje. Je to otázka dôvery v právny štát, že inštitúcie fungujú, a to je kľúčová otázka dneška, a nielen na Slovensku, lebo ide o širší problém," dodala Žitňanská.
Prezident Andrej Kiska na margo pochodu povedal, že ak verejnosť niečo trápi, nemala by mlčať, inak sa veci nepohnú dopredu. Váži si aktívnych ľudí a vyzýva ich, aby sa nemenili. "Svoje názory k problémom však treba vyjadrovať slušnou formou," uviedol. Korupcia nie je podľa neho o dobrých zákonoch, ale v prvom rade o ľuďoch.