BRATISLAVA. Proti extrémistovi, ktorý kandiduje za banskobystrického župana, stoja traja výrazní kandidáti. Voliči však uprednostnia toho, ktorý im je z trojice najviac sympatický, aj keď nebude mať šancu na víťazstvo.
„Ľudia nepremýšľajú strategicky, a ani ak majú informáciu z prieskumu volebných preferencií, z ktorého je jasné, že ich kandidát nemá šancu vyhrať, svoju voľbu zväčša neprehodnotia,“ vysvetľuje politológ z Univerzity Komenského Pavol Baboš.
Experiment
Ľudí náhodne rozdelia, väčšinou do dvoch skupín. Zaručí to, že všetky vonkajšie vplyvy ako demografické či ekonomické sú v oboch skupinách rovnaké. Jedna skupina dostane istý stimul, druhá nie. Pri volebných experimentoch išlo napríklad o simulované situácie s volebnými miestnosťami, urnami, lístkami. Výsledky experimentov sa dajú zovšeobecniť na celú populáciu.
Ukázal to experiment s vyše stovkou študentov Filozofickej fakulty UK, ktorý robilo Centrum pre teriotoriálne a medzinárodné štúdia pri filozofickej fakulte.
Pri jednokolovej župnej voľbe to v Banskobystrickom kraji, kde je dnes županom Marian Kotleba z ĽSNS, znamená, že ak sa dvaja slabší vyzývatelia nedohodnú v prospech tretieho, zvýšia šance extrémistu na znovuzvolenie.
Do súboja s Kotlebom sa už prihlásili šéf Múzea SNP Stanislav Mičev, poslanec SaS Martin Klus a výrobca rastlinných nátierok Ján Lunter.
Kotlebove šance na opätovné víťazstvo sú vysoké aj bez ohľadu na počet jeho protikandidátov. Experiment medzi 102 vysokoškolskými študentmi ukázal, že skrytá podpora extrémistov je ešte vyššia ako ich preferencie.

V poslednom prieskume Focusu zo začiatku apríla získala ĽSNS 10,1 percenta. Ak sa potvrdia výsledky experimentu, strop pre extrémistov je podľa Baboša až medzi 28 a 34 percentami.
Dosiahnuť by ho mohli, ak by naďalej hlásali odchod Slovenska z Európskej únie a NATO ako jediná strana na Slovensku.
NATO ovládajú židia, konšpirujú študenti
Vo vlaňajších parlamentných voľbách podľa zistení agentúry Focus volilo Kotlebovu ĽSNS najviac mladých ľudí vo veku 18 do 29 rokov. Medzi nimi bolo najviac študentov, manuálnych pracovníkov a živnostníkov.
Úlohu mohli vtedy zohrať aj bilbordy, z ktorých Kotleba hlásal, že je „najvyšší čas vystúpiť z EÚ“.
Experiment medzi študentmi Filozofickej fakulty ukázal, že táto agenda ich oslovuje na Kotlebovi najviac.