SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Protikorupčných pochodov bolo viac, tisíce chcú odchod Kaliňáka (minúta po minúte)

Protikorupčné protesty pokračujú.

(Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

 • V Bratislave a Košiciach sa podvečer uskutočnili protikorupčné protesty.
 • Podporné zhromaždenie sa tiež konalo v Prahe pred slovenskou ambasádou.
 • Protesty sledujeme so študentským portálom Heyou!
Prečítajte si tiež: Študentom ich plán vyšiel, protikorupčné protesty sa šíria Čítajte 

Veľký protikorupčný pochod sme sledovali minútu po minúte v spolupráci so študentskými redaktormi z časopisu Heyou:

Minútu po minúte sme ukončili.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

19:20 Bratislava@Heyou! Hrá slovenská hymna, do ktorej účastníci spievajú. Pochod končí, organizátori si spolu s ľuďmi tlieskajú

19:16 Bratislava@Heyou! Je čas vysporiadať sa so všetkými špinavosťami, ktoré zaviedla táto vláda a ktoré ničia naše životy. 21 rokov bojujem za spravodlivosť pre svojho syna a dočkala som sa. Vydržte a všetky vaše podmienky sa vám splnia," povedala Anna Remiášová.

Skryť Vypnúť reklamu

19:00 Bratislava@Heyou! Prichádza matka zavraždeného Roberta Remiáša Anna Remiášová.

18:56 Košice@Korzár Protest v Košiciach ukončila slovenská hymna.

18:51 Bratislava@Heyou! "Politik je verejná funkcia, máme moc na to, aby sme politikov kontrolovali", hovorí spisovateľ Michal Hvorecký. "Zrušenie Mečiarových amnestií je nesmierne dôležité gesto, ale musí to viest aj k ďalšiemu vyšetrovaniu." Tiež si myslí, že umenie môže zásadne pomôcť politickej situácii na Slovensku.

"Potrebujeme dobré nápady, potrebujeme tvoriť, neveriť bludom. Verejný život sa všemožne snaží ,aby sme boli pasívni, aby sme iba konzumovali, musíme im ukázať, že máme vlastnú zodpovednosť. Tvorivosť je najlepšia zbraň proti nespravodlivosti."

Skryť Vypnúť reklamu

18:41 Bratislava@Heyou! Na pódiu rečnia študenti zo zahraničia. „Politici, ktorým sme sa rozhodli zveriť svoje práva presadzujú namiesto našich svoje sebecké záujmy. Preto si myslím, že táto vláda zlyhala.

18:41 Košice@Korzár "Slovensko má na viac ako byť ihriskom pre oligarchov a pár vyvolených. Slovensko môže byt lepšia krajina pre život, odkiaľ ľudia neutekajú," reční Zuzana Hlávková, bývala zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí, ktorá upozornila na predražené zákazky.

Hlávková verí, že pohody budú mať úspech. „Len aktívna občianska aktivita môže zmeniť korupciu na Slovensku," tvrdí

18:40 Bratislava@Sme "Veľmi som chcel podporiť študentov ale keďže som podal trestné oznámenie, tak som zvažoval, či do toho ísť," povedal bývalý zástupca riaditeľa finančnej polície v Bratislave Jozef Lutter, krátko po svojom vystúpení na pódiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Lutter podal v januári trestné oznámenie na generálnu prokuratúru v súvislosti s tým, že niekto podľa neho zabránil vykonaniu prehliadky vo firme podnikateľa Ladislava Bašternáka a advokáta Mareka Turčana. K vystúpeniu ho presvedčil až rozhovor s Marošom Kramárom, ktorý vyzval ľudí k väčšej aktivite. Momentálne vo veci prebieha vyšetrovanie, no Lutter neverí, že sa marenie dokáže.

"Kým tam bude Robert Kaliňák neočakávam nič iné, ako deklaráciu, že skutok sa nestal," povedal Lutter.

18:37 Bratislava@Heyou! Protestujúcich podporili aj herci. Na pódium prichádza členka činohry SND Zuzana Fialová. "Vy, ktorí vlastníte a riadite tento štát, predstavte si, že existuje aj krajšie Slovensko ako to čo tvoríte vy a to tu stojí predo mnou," hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

18:35 Košice@Korzár „Ak nebudú proti korupcii bojovať slušní ľudia, tak tu budú stáť ľudia so zdvihnutou pravicou a extrémistickými názormi," hovorí v Košiciach komik Jakub Gulík.

18:26 Košice@Korzár "Prišla som na tento pochod kvôli tomu, že tu chcem ďalej fungovať a zostať na Slovensku. Ako bolo povedané, tu osobnú skúsenosť s korupciou má žiaľ každý. Je veľmi dobré, že tu vystupujú konkrétni ľudia - profesori z Cejkova, konkrétny prípad, že to nie je niečo, čo sa nás netýka. Ľudia ako Karolína, aj ostatní spoluorganizátori sú určite veľmi odvážni a som rada, že sa nájdu pravé takíto ľudia na Slovensku, pretože ja som z tej generácie, ktorá bola odprataná a nemá nárok na svoj názor," hovorí školská psychologička Karolína.

Skryť Vypnúť reklamu

18:20 Bratislava@Heyou! Na pódiu je aj bývalý vyšetrovateľ zavlečenia Kováčovho syna Peter Vačok. Pridal sa aj humorista Ján Gordulič. Hovorí aj o neschopnosti politikov odpovedať na otázky novinárov. „Vidíme vás a dávame na vás pozor,“ odkazuje politikom. Dav skanduje Dosť bolo Fica!

18:20 Bratislava@Heyou! Myslím, že mladí ľudia by nemali odchádzať zo Slovenska, ale mali by tu zostať ,lebo keď nemáme vlastnú inteligenciu tak to potom takto dopadne,“ hovorí štrnásťročný účastník protestu Niko Čársky.

18:19 Košice@Korzár Košickí učitelia vyzývajú aby Košičania bojovali proti korupcii. "Ľudia sa nerodia skorumpovaní, to čo ich skorumpuje je moc a majú len toľko moci, koľko jej im dáme. Nedovoľme, aby sa z nášho protestu stali len dve minúty hnevu. Verím, že odtiaľto odídeme zmenení," hovorí na pódiu učiteľ Viktor.

Skryť Vypnúť reklamu

18:15 Košice@Korzár "Budeme pokračovať s protestmi pokiaľ nebude vyhovené požiadavkám ľudí. Ide napríklad o odstúpenie pána ministra Kaliňáka," hovorí jeden z organizátorov Jakub Chihada.

18:15 Bratislava@Sme Organizátori vyzvali ľudí, aby podpisovali petičné hárky. Okrem toho sa našla dave peňaženka, takže hľadajú jej majiteľku.

18:13 Košice@Korzár ,,Je tu perfektná atmosféra a nečakali sme toľko ľudí," hovorí Matej Kyjovský, stredoškolák a rečník na pódiu za stredoškolákov.

18:11 Bratislava@Heyou! 350000 preferenčných hlasov nemôže Kaliňákovi zabezpečiť imunitu voči politickej zodpovednosti, hovorí bývalý funkcionár NAKY Jozef Lutter. „Ak má byť polícia naozaj efektívna v boji proti korupcii, je absolútne nutné policajný zbor odpolitizovať,“ doplnil.

Skryť Vypnúť reklamu

18:04 Košice@Korzár "Za tri týždne sa nám podarilo vyzbierať 13-tisíc podpisov pod našu petíciu, uvidíme koľko to bude po dnešku," hovorí organizátorka Karolína Farská.

18:04 Bratislava@Sme Na prvý pohľad je na námestí podobný počet ľudí ako na prvom proteste.

18:03 Praha@SME Protestné zhromaždenie je aj pred slovenskou ambasádou v Prahe. Na mieste sú desiatky ľudí. "Kaliňák, ak si chlap, odstúp," odkazujú nápisom na hlavnom transparente. Medzi prítomnými je aj Fedor Gál.

17:55 Bratislava@Heyou! "Už dlho sú nekompetentní pri moci a čím dlhšie to bude trvať, tým ťažšie sa bude z toho dostať. Verím, že bude aj tretí pochod a snáď bude platiť pravidlo, že kým nebudú splnené požiadavky, tak budú dovtedy robiť pochody," povedal herec Juraj Kemka.

Skryť Vypnúť reklamu

17:53 Košice@Korzár Na pódiu vstupuje organizátorka košického protestu Karolína Farská. "Ďakujeme, že ste všetci prišli ukázať, že vám to nie je jedno a chcete lepšiu krajinu."

17:55 Bratislava@Sme Začína sa hlavný program na Námestí SNP. Organizátori vítajú všetkých, ktorí prišli.

17:52 Bratislava@Heyou! - Protesty prišiel podporiť aj herec Róbert Halák. "Som tu akurát so synom, ktorý má 15 rokov, študuje na gymnáziu. Chcem aby bol pri týchto veciach, som zástanca, že ak sa človek nestará o veci verejné, tak tie sa potom nestarajú o neho. Každý deň politici k nám rozprávajú a my ich len sledujeme a nevyjadrujeme sa k nim. Ja sa takýmto spôsobom vyjadrujem k nim. Každý, kto prišiel na tento proces hovorí k politikovi."

Skryť Vypnúť reklamu

17:50 Bratislava@Sme "Ak by som sem neprišiel, tak by som si to vyčítal, pretože som tu minule nebol a vyčítal som si to," povedal hudobník a komik Michael Szatmáry.

17:50 Košice@Korzár "Nechceme, aby sa toľko kradlo. Všade sa kradne, ale toto je už veľa, bude sa kradnúť všade určite aj ďalej a niektorí sa nezúčastnia tohto pochodu preto, lebo si myslia, že prídu ďalší a budú tiež kradnúť. Treba povedať dosť, lebo čo je veľa, to je veľa. Korupcia je verejne tajomstvo,“ hovorí jeden z účastníkov protestu.

17:45 Bratislava@Heyou! Ľudia skandujú "Sme v tom spolu," aby podporili organizátorov. Námestie SNP je plné a ľudia stále prichádzajú.

17:43 Bratislava@Sme 25-ročný Dávid Laco z Bratislavy si na protest priniesol vlajku Európskej únie. "Dnes je takýchto vlajok viac, ako naposledy, čo ma teší," povedal. Laco je učiteľom náboženskej výchovy a občianskej náuky. Viacerí jeho študenti protest organizujú a on ich prišiel podporiť.

Skryť Vypnúť reklamu

17:35 Na protikorupčné pochody zareagoval aj premiér Fico. Tvrdí, že vždy rešpektoval verejné zhromaždenia zvolané v súlade so zákonom a slobodné vyjadrovanie názorov. "Víta, že mladí ľudia sa zaujímajú o celospoločenské témy. Dôležité je, aby takýto typ podujatí mal slušný priebeh a nebol zneužívaný na politický zápas," napísala jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová.

17:33 Bratislava@Heyou! Pod pódiom na Námestí SNP je už plno a ľudí. Osemnásťročná Noemi Kubáň sa teší, že pochodujú aj Košice a Praha. "Je úžasné, že ľudia sa spoja a chcú spolu niečo dosiahnuť. Čím viac nás bude, tým lepšie.“

17:30 Košice@Korzár Protestujúci dav je asi v polovici svojej cesty k Dolnej bráne. Zatiaľ nedošlo k žiadnemu závažnému incidentu. Ľudia skandujú Chceme právny štát.

Skryť Vypnúť reklamu

17:29 Bratislava@Heyou! Dav zaplnil Obchodnú ulicu, ľudia vyliezajú na strechy a balkóny domov a fotia pochod.

17:22 Bratislava@Heyou! "Ide o môj občiansky postoj, lebo ak budeme všetci len frflať a vedome sa k tomu nevyjadríme ,tak to zostane tak ako doteraz,“ hovorí účastník protestu Vojtech Večerný. Polícia už uzavrela Námestie SNP.

Prečítajte si tiež: Presvedčte rodičov, že nechcete žiť v skorumpovanom cirkuse Čítajte 

17:19 Bratislava@Heyou! Mladí ľudia pochodujúc držia transparent "Nenúťte nás odísť!"

17:12 Košice@Korzár K protestnej akcii sa pridal aj starosta Starého mesta Ľubomír Grega, ktorý podporil myšlienky protestu. Zástup pri prechádzaní košickou hlavnou skandujú heslá ako Kaliňák odstúp, Gašpar odstúp, Chceme lepšiu krajinu, Pridajte sa k nám.

17:11 Bratislava@Sme Dav sa pohol smerom k Obchodnej ulici.

Skryť Vypnúť reklamu

17:08 Bratislava@Heyou! V dave pochoduje aj Faisal Ahmad Kamali, utečenec z Afganistanu. " Často som počul od Slovákov, že na Slovensku je veľa korupcie, nepáči sa im Fico a Kaliňák. V Afganistane tiež máme veľa korupcie a tak som chcel byť jedným z ľudí, ktorí týmto pochodom vyjadria, že s tým nesúhlasia."

17:08 Košice@Korzár Ľudia začínajú skandovať prvé heslá "nie je nám to jedno."

17:02 Košice@Korzár "Prišla som za cieľom podporiť myšlienku mladých ľudí a verím, že vy budete tá generácia, ktorá vymení skorumpovaných politikov z politickej scény", hovorí vysokoškolská profesorka z Košíc.

17:02 Bratislava@Sme „Už dlhšie si všímam že zásadný problém prečo narastá korupcia je, že sa prebudila občianska spoločnosť. Všetky aktivity ktoré nám zaručuje ústava treba využívať," povedal Vladimír Crmoman, ktorý v minulosti viedol protesty učiteľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Študenti podľa neho nemajú predsudky, zažívajú krajinu priamo a vedia si bez predsudkov vyhodnotiť čo sa v krajine deje. "My ako učitelia sme im dali občiansku výchovu praxi a príklad, ktorý možno nasledovať."

17:01 Košice@Korzár Zástup ľudí sa pohol Hlavnou ulicou.

17:00 Protikorupčné pochody sledujeme v spolupráci so študentským portálom Heyou!. Študentskú minútu môžete sledovať tu.

16:57 Bratislava@Heyou! Na Námestí slobody sa zhromažďujú ľudia. " Dúfam že, tento pochod dosiahne nastolenie spravodlivosti a dokáže, že mladým ľuďom záleží na tejto krajine," hovorí 21-ročná Klára Kusá.

16:50 Bratislava@Sme Narozdiel od prvého pochodu, keď sa rozpršalo hneď na začiatku, je teraz príjemných 25 stupňov a svieti slnko. Na námestí je zatiaľ 400 ľudí a organizátori zvolávajú ďalších. Panuje tu príjemná atmosféra.

Skryť Vypnúť reklamu

16:48 Bratislava@Sme Takto to vyzerá pred začiatkom pochodu v bratislavskom Námestí slobody.

16:44 Košice@Korzár Pred košickým Tescom sa postupne zhromažďuje niekoľko desiatok najmä mladých ľudí.

14:45 Cestujúci MHD musia podvečer počítať s obmedzeniami vo verejnej doprave. "V čase celého pochodu treba rátať s obmedzeniami na linkách MHD v celej centrálnej mestskej zóne," spresnila Volfová.

V teréne budú posilnené hliadky dispečingu DPB a dopravu budú riešiť operatívne podľa vzniknutej situácie v súčinnosti s políciou.

14:10 Dopravné obmedzenia čakajú aj vodičov. Čítajte viac

Prečítajte si tiež: Študentská redaktorka: Pochod je len začiatok, naša generácia zmení Slovensko Čítajte 

Reči premiéra Roberta Fica o boji s korupciou nie sú podľa organizátorov protikorupčného pochodu úprimné a preto na pondelok zorganizovali sériu ďalších protestov.

Skryť Vypnúť reklamu

Konajú sa v Bratislave, Košiciach a Prahe o piatej hodine popoludní. Hlavné požiadavky organizátorov sú vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila, odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

„V súčasnosti to funguje tak, že niektorí ľudia sú nedotknuteľní a chodia do politiky preto, aby sa mohli nabaliť. To zapríčiňuje to, že je tento štát neefektívny,“ povedal jeden z organizátorov Dávid Straka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 4. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 7. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 8. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 9. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 10. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 1. Na politické hry opäť doplatia zamestnanci?
 2. 365.invest prináša investíciu s garantovaným výnosom
 3. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 6. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 7. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 8. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 9. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 10. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 028
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 216
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 334
 4. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 4 186
 5. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 3 826
 6. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 637
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 635
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 242
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 806
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 572
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Za nadmernými úmrtiami počas pandémie sú aj odklady plánovaných operácií v slovenských nemocniciach.

Za zbytočnými úmrtiami sú aj preťažené nemocnice a nedostatok personálu.


18 h
Jakub Filo.

Smutná neúplná štatistika pandémie.


18 h
Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský.

Tím Očistec už má piatich svedkov.


17 h

Neprehliadnite tiež

KOronavírus na Slovensku

Aspoň jednej konšpirácii o koronavíruse verí viac ako 60 percent Slovákov.


TASR 14m
Ilustračné.

Gang ich pašoval v drevnej štiepke.


19m
Ľubovnianska nemocnica.

Operácií na chirurgii je menej.


SITA 47m
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Minister opäť vylúčil možnosť plošného testovania.


TASR 52m
Skryť Zatvoriť reklamu