BRATISLAVA. Padne vláda, budú predčasné voľby alebo len upravia koaličnú zmluvu.
Po tom, ako predseda SNS vypovedal koaličnú zmluvu svojim partnerom Smeru a Mostu-Hídu, otvárajú sa viaceré otázky aj ďalšie možnosti politického vývoja.

Čo je to vlastne koaličná zmluva?
Koaličná zmluva je dokument, ktorý upravuje vzťahy medzi koaličnými stranami a ich základné programové ciele.
Hovorí napríklad o prerozdelení vládnych postov, mechanizmoch presadzovania vládneho programu alebo o riešení sporov.
V slovenskom politickom systéme nemá koaličná zmluva žiadny právny základ, nespomína sa v zákonoch ani v ústave. Všetky doterajšie koalície určitý typ dohody uzavreli.
Na základe nej sa schádza aj koaličná rada – na ktorej sa prijímajú základné politické rozhodnutia. Robert Fico počas vlády Ivety Radičovej existenciu koaličnej rady kritizoval ako neústavný orgán. Neskôr fungoval na rovnakom princípe.

Čo znamená vypovedanie koaličnej zmluvy?
Z právneho hľadiska nič. Existencia vládnej koalície nie je podľa slovenského politického poriadku viazaná žiadnou koaličnou zmluvou.
Dôležité je, aby bola schopná prijímať zákony v parlamente a presadzovať svoj politický program, čo je teoreticky možné aj bez existencie koaličnej zmluvy.
Avšak bez vzájomnej dohody, systému fungovania a dohody na spôsobe práce by to bolo náročné a vytváralo by to politické problémy.
Už niekto dakedy vypovedal koaličnú zmluvu?
Na Slovensku ešte nedošlo k vypovedaniu koaličnej zmluvy. Zažili sme už viacero predčasných volieb, v roku 1994 po vyslovení nedôvery vláde, v roku 2006 po tom, ako KDH stiahlo svojich ministrov alebo v roku 2012, keď sa spojilo hlasovanie o eurovale a o dôvere vláde.
Keby chcel Danko rovno vystúpiť z vlády, jeho ministri by podali demisiu. Robert Fico by nemal na výber a musel by sa s ním dohodnúť alebo si hľadať iných koaličných partnerov.