BRATISLAVA. Mladých ľudí na Slovensku to čoraz viac ťahá k radikálnym názorom než k podpore rozmanitosti. Pritom aj ich od vlaňajších parlamentných volieb politici, učitelia aj mimovládne organizácie upozorňujú na riziko extrémizmu.
Mladá generácia od 18 do 39 rokov sa hlási skôr k obrane národnej suverenity (66 percent), ochrane kresťanstva pred islamom či k všeslovanskej vzájomnosti ako k liberálnym hodnotám, píše v štúdii Inštitút pre verejné otázky. Spomínané heslá sú aj v agende extrémistickej ĽSNS, ktorá sa vlani dostala do parlamentu.

"Migračná vlna a terorizmus sú dnes v Európe rozšírené, čo mladí ľudia vnímajú ako ohrozenie, a preto je zvýšený príklon k týmto názorovým prúdom," vysvetľuje analytik IVO Marián Velšic.
Mladí ľudia však podľa neho mali vždy blízko k radikálnym postojom. "Je to dané vekom, je to v nás. Časom sa to vytratí skúsenosťami či vyprofilovaním názorov," hovorí.
Kým vlani v parlamentných voľbách podľa agentúry Focus volilo ĽSNS 14 percent mladých v tomto vekovom rozpätí, dnes by jej dalo hlas 18,6 percenta.
Tolerantnejší sú Sulíkovi či Kollárovi voliči
K liberálnym názorom a podpore kultúrnej rozmanitosti má podľa štúdie IVO blízko od 30 do 40 percent mladých. Väčšina, až 65 percent, tiež odmieta autoritársky režim.
Tolerantnosť k inakosti je u mladých ľudí rozdielna aj podľa toho, koho volia. Väčší problém s toleranciou majú sympatizanti SNS, ĽSNS a SMK, ktoré zdôrazňujú etnické či nacionalistické témy.