SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky
SME 25 ROKOV

Rok 1996: Smrť Remiáša. Zločin, o ktorom mafiáni nechcú hovoriť

Róbert Remiáš bol kamarátom korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa. Robil mu spojku, keď sa skrýval v zahraničí. Jeho smrť je tabu.

Tragickú smrť Róberta Remiáša pripomína symbolický kríž, ktorý na mieste výbuchu postavil výtvarník Fero Guldan.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: SME vás prevedie cez štvrťstoročie Čítajte 

BRATISLAVA. Kým vyšetrovanie únosu syna exprezidenta Michala Kováča polícia uzavrela ešte v roku 2000, prípad vraždy Róberta Remiáša je stále otvorený. V kauze únosu vyšetrovanie potvrdilo zapojenie SIS na čele s jej vtedajším riaditeľom Ivanom Lexom. Pri vražde o tom existujú indície, ktoré sa nikdy nepotvrdili.

Bývalý policajt Remiáš sa v roku 1995 stal spojkou korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa, ktorý na polícii vypovedal, že ako pracovník SIS sa nevedome na akcii podieľal.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

V apríli 1996 Remiáša zabila výbušnina, ktorú niekto odpálil na jeho aute. Trestné stíhanie v prípade atentátu bolo dlho prerušené. Vo februári minulého roka ho však znovu otvorili na základe nových zistení.

Aké úkony polícia v rámci obnoveného vyšetrovania urobila, nechce povedať. Mlčí aj o dôvodoch, ktoré ju k obnoveniu vyšetrovania viedli.

Obvinenie Lexu

Na základe výpovedí ľudí z podsvetia obvinili v decembri 2002 z návodu na vraždu práve Lexu. Smrť Remiáša si údajne objednal cez mafiánskeho bossa Miroslava Sýkoru, ktorý je už mŕtvy.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Z vykonania vraždy boli obvinení bývalí členovia podsvetia Jozef Roháč a Imrich Oláh, ktorého už takisto zlikvidovali. Roháčovi v máji tohto roka súd v Maďarsku za iné mafiánske vraždy vymeral doživotný trest.

Obvinenia v kauze vraždy Remiáša v roku 2006 zrušil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pre nedostatok dôkazov. "To podozrenie proti Roháčovi bolo veľmi silné a pokiaľ viem, aj v súčasnosti pretrváva," povedal v máji 2015 bývalý šéf sekcie vyšetrovania Jaroslav Ivor.

Bývalý šéf banskobystrickej mafie Mikuláš Černák v tom istom roku vo svojej knihe napísal, že vraždu si objednal expremiér Vladimír Mečiar, ktorý pred tým nechal SIS uniesť prezidentovho syna. „Celé slovenské podsvetie od Košíc po Bratislavu to vedelo,“ písal Černák.

Skutok sa nestal

Mečiar v marci tohto roka v televízii TA3 tvrdil, že prípad vraždy je účelovo spájaný s jeho vládou. Kto dal Remiáša zabiť, údajne nevie. Dôvod na ospravedlnenie sa Remiášovej matke nevidí.

V októbri 2006 Mečiar v parlamente naznačoval, že Remiáš bol kriminálnik. Tvrdil, že kšeftoval s kradnutými autami a elektronikou, obchodoval s drogami, s bielym mäsom aj so zbraňami.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Výstupením Mečiar reagoval na opakovanú snahu KDH zrušiť jeho amnestie. V tom čase bolo Mečiarovo HZDS v koalícii so Smerom a SNS Jána Slotu. Robert Fico si Mečiara so Slotom vybral za koaličných partnerov napriek tomu, že štát viedli v najtemnejších časoch histórie Slovenska.

Vo svojom parlamentnom prejave Mečiar zároveň stvoril pamätný výrok „skutok sa nestal“, ktorý pri nevyriešených kauzách s politickým pozadím zaznieva dodnes.

"Skutok sa nestal. Rozhodol o tom ten, kto je oprávnený rozhodnúť. Ostatní ste gágaji, táraji a pre mňa prďúsi!" odkázal vtedy Mečiar opozičným poslancom. Zopakoval svoju verziu, že príčinou výbuchu Remiášovho BMW nebola odpálená nálož, ale technická porucha na plynovom zariadení.

Prečítajte si tiež: Rok 1995: Únos zostal nepotrestaný. Spis otvárajú po rokoch Čítajte 

Zastavenie stíhania

Časť politikov tvrdí, že zrušenie Mečiarových amnestií, ktoré bránili súdnemu procesu v kauze únosu, by mohlo prispieť aj k objasneniu vraždy. Ničím konkrétnym to však nikdy nepodložili.

Trestné stíhanie Lexu pre návod na Remiášovu vraždu zastavil Dušan Kováčik uznesením z 21. septembra 2006.

Pri objednávke vraždy Lexa podľa obvinenia konal ako riaditeľ SIS vedený snahou zabrániť zadokumentovaniu trestného činu únosu Kováča mladšieho, zisteniu jeho páchateľov a zastrašiť svedkov. Najmä bývalého príslušníka tajnej služby Fegyveresa, ktorý výpoveďou z 25. septembra 1995 potvrdil účasť príslušníkov a techniky SIS.

V uznesení sa tiež konštatuje, že Remiáša bolo treba umlčať ako svedka, ktorý od januára do marca 1996 vo veci zavlečenia vypovedal o nezákonnom sledovaní svojej osoby silami a prostriedkami SIS a o týchto skutočnostiach informoval aj verejnosť prostredníctvom denníka SME.

Prečítajte si tiež: Rok 1996: Sledovali nás a odpočúvali Čítajte 

Družba s podsvetím

Vraždu podľa zistení polície Lexa objednal u Sýkoru v presne nezistený deň v marci 1996 za odmenu najmenej dva milióny korún.

Okrem toho údajne ešte 11. novembra 1995 nariadil špeciálnemu útvaru SIS Remiáša sledovať. Zistené informácie potom v rozpore so zákonom odovzdať Sýkorovi, ktorý následne požiadal najmenej päť osôb o vykonanie vraždy. Vyšetrovateľ k takému záveru dospel na základe "svedeckých výpovedí, listinných dôkazov, znaleckých posudkov a predložených správ SIS".

Polícia sa odrazila od výpovede bývalého člena Černákovho gangu Karola Szatmáryho, ktorý už tiež nežije. V roku 2006 ho našli utopeného vo Váhu. Cudzie zavinenie sa nepreukázalo.

Prvý pokus o odpálenie Remiášovho vozidla podľa zistení polície nevyšiel "v dôsledku technického zlyhania nastraženého výbušného systému". Druhú, asi 200-gramovú nálož páchatelia umiestnili 29. apríla 1996 na pravú zadnú nápravnicu Remiášovho BMW v bezprostrednej blízkosti benzínovej nádrže.

Odpálili ju večer o 22.15 počas jazdy v Bratislave na križovatke ulíc Karlovoveská, Botanická a Devínska cesta. "Po výbuchu došlo k náhlemu tlakovému vytrhnutiu časti obalu benzínovej nádrže s horiacim benzínom, následkom čoho došlo k prudkému vývoju požiaru vo vnútornom priestore vozidla a k deformácii zadnej pravej polonápravy a nárazu auta do oplotenia na pravej strane cesty."

Prečítajte si tiež: Vraždu Remiáša vyšetrujú napriek amnestiám. Obvinený nie je nikto Čítajte 

Šofér nemal šancu

Remiáš nemohol z auta vyliezť a pre silný požiar mu nemohli pomôcť ani prítomní svedkovia. "Po tom, ako krátky čas prežíval v prostredí horiaceho interiéru vozidla, na následky šoku spôsobeného nadmerným pôsobením účinkov ohňa a vysokej teploty zomrel."

Zastavenie Lexovho stíhania Kováčik v uznesení zdôvodňoval tým, že je nepochybné, že skutok, pre ktorý sa stíhanie vedie, teda objednávka vraždy, sa nestal. Po preskúmaní celého vyšetrovacieho spisu Kováčik skonštatoval, že v ňom nie je dôkaz, ktorý by usvedčoval Lexu z protiprávneho konania.

Podnetom na začatie stíhania podľa uznesenia bola výpoveď svedka Szatmáryho a utajeného svedka. Szatmáry vypovedal, že o vražde mu hovoril Oláh v lete 1998.

Z iného vyšetrovania však vyplynulo, že Oláha už rok pred tým zavraždil Mikuláš Černák spolu so Szatmárym a ďalšími komplicmi. Krivým obvinením Lexu si teda Szatmáry podľa Kováčika chcel v čase výpovede len zariadiť prepustenie z väzby na slobodu.

Prečítajte si tiež: Rok 1996: Samoliečenie Slovenska Čítajte 

Utajený svedok

Utajený svedok vypovedal, že pred Remiášovou vraždou aj jeho oslovili s návrhom zariadiť jeho likvidáciu s tým, že požiadavka išla z SIS. Ponúknutá odmena bola dva milióny korún. Utajený svedok však vraj ponuku odmietol. Hovoril aj o ďalších okolnostiach. Neskôr však výpoveď odvolal s vysvetlením, že ho k nej dotlačili.

V prospech Lexu vypovedali viacerí príslušníci SIS, ktorí odmietli, že by niekedy konal v rozpore so zákonom. Bol medzi nimi aj Fegyveresov bývalý svokor Dezider Kóňa. Pred vyšetrovateľom tvrdil, že aj keď jeho dcéra bola s Oskarom na úteku, Lexa naňho pri rozhovoroch nevyvíjal nikdy žiadny nátlak.

V Kováčikovom uznesení nie je žiadna zmienka o tom, že by bol Remiáš zapletený do obchodovania s drogami či ďalších nelegálnych aktivít, ktoré spomínal vo svojom vystúpení Mečiar. Prekvapivo však o tom v rámci vyšetrovania vypovedal bývalý redaktor SME Peter Tóth, ktorý sa s Remiášom až do jeho smrti kamarátil.

V SME prinášal exkluzívne informácie o kauze zavlečenia a podozrivých aktivitách SIS. V tom čase čelil vyhrážkam aj fyzickému útoku. Podpálili mu auto.

Svedok Peter Tóth

Keď po páde mečiarizmu vystriedal Lexu v SIS Vladimír Mitro, Tóth k nemu nastúpil. Istý čas pracoval ako redaktor a zároveň príslušník tajnej služby, čo nie je v súlade s novinárskou etikou.

V roku 2003 sa stal šéfom kontrarozviedky. Keď sa to prevalilo, musel z funkcie odísť. V súčasnosti je na voľnej nohe. Ukazuje sa s podnikateľom z mafiánskych zoznamov Mariánom Kočnerom.

Na styky Remiáša s podsvetím upozorňuje Tóth opakovane.

Prečítajte si tiež: Exnovinár, ktorý tajil prácu pre tajných: Nechcel som zaťažovať Čítajte 

Aj v čase, keď sa polícii na základe výpovedí bývalých členov podsvetia darí objasňovať mnohé vraždy z 90. rokov, prípad Remiáš zostáva stáť bokom.

Na mieste výbuchu postavil výtvarník Fero Guldan symbolický kríž, ktorý tragédiu pripomína dodnes. Vždy na výročie Remiášovej smrti sa pri ňom schádzajú ľudia, aby si uctili jeho pamiatku. Remiášova matka Anna stále bojuje za to, aby polícia smrť jej syna riadne vyšetrila a pomenovala konkrétnych páchateľov.

Pamätné je vystúpenie Anny Remiášovej ešte z roku 1999, keď prišla na Mečiarov predvolebný mítnig vo Vrbovom s kyticou kvetov z hrobu svojho syna a udrela ho ňou do tváre. Aktívna bola aj začiatkom tohto roka, keď sa stupňoval tlak na zrušenie amnestií.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Mečiarove amnestie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
25 rokov denníka SME, Oskar Fegyveres, Peter Tóth, Vladimír Mečiar
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Prípad sa pohol po tom, čo Gorilu zobrali Kováčikovi.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Na snímke podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania.
Milan Lučanský.
Špecializovaný trestný súd odsúdil Miroslava Marčeka na 23 rokov väzenia.

Minúta po minúte: PCR testy odhalili dvetisíc nakazených, zomrelo 30 pacientov

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 109-tisíc nakazených.

Testovanie miesto na nový koronavírus.

Neprehliadnite tiež

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Prípad sa pohol po tom, čo Gorilu zobrali Kováčikovi.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Na snímke podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania.

Mičovský verí, že Brusel bude o kvóte vlkov rozhodovať na základe faktov

Problém s odstrelom vlka eurokomisia riešila aj v minulosti.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO).

V Levoči horela počas noci hala

Polícia je na mieste a situáciu dokumentuje.

Prípadom požiaru v levočskej hale sa zaoberá polícia.
Milan Lučanský.