SME

30 rokov Slovenska: Príbehy, ktoré formovali charakter krajiny

Sprievodca históriou krajiny.

30 rokov sme (Zdroj: sme.sk)

Mnohí si novembrové revolučné dni autenticky pamätajú. Stáli na námestiach a učili sa vdychovať pocit slobody, aby ich úplne neomámil. Udalosti sa zrýchlili a čas krajiny sa nemeral ďalšou májovou manifestáciou, na ktorej mávali otráveným účastníkom súdruhovia s hranou vážnosťou.

Mnohí sa ani nespamätali z toho, že Československo už nebolo socialistické, v roku 1993 prestalo existovať.

Vznikli dva samostatné štáty a ten slovenský uniesol Vladimír Mečiar. Vďaka kritickej mase, ktorá ho v roku 1998 zastavila, dnes je už len varovnou kapitolou v novodobých dejinách. Nikdy nebol otcom národa. Tak ako ním nie je ani Robert Fico , napriek tomu, že sa taktiež pokúsil o únos demokracie. A stále to nevzdáva.

Spoločensky významné dni si pamätáme aj cez vlastné príbehy. Rozmýšľame, kde sme boli v 1989 a aj to ako sme vnímali zrod novej krajiny v roku 1993. Čo pre naše životy znamená tridsať rokov na Slovensku, ktoré momentálne trpí emancipáciou hlúposti a zadubenosti v politike.

Médiá by nám mali pomáhať, aby sme tie udalosti vnímali aj mimo hraníc vlastných životov: kam až siahajú a aké môžu mať naše činy následky. Denník SME vždy rozprával dôležité príbehy: ľudí, ideálov, veľkých víťazstiev a tvrdých pádov. Príbehy korupcie a príbehy odvahy.

Tragédie nezvládnutého ega, malichernosti, provinčnosti, ale aj príbehy veľkorysosti, múdrosti a vytrvalosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už 30 rokov ich rozprávame, odkedy sa to moderné Slovensko objavilo na mape Európy. SME tu bolo v časoch, keď vznikala krajina na ruinách starého režimu a príliš veľa z toho vraku sa použilo ako materiál na novú stavbu. A noviny na tento problémový materiál upozorňovali, nech sa objavoval kdekoľvek: v zákonoch, v politických stranách alebo v konkrétnych ľuďoch.

Táto služba verejnosti vytvárala genetický kód SME, ktorý dodnes charakter novín ovplyvňuje. Radi by sme čitateľom pripomenuli míľniky existencie Slovenska.

Preto sme sa rozhodli rozšíriť projekt SME 25 rokov Slovenska, ktorý bol určený pre printové vydanie, o udalosti uplynulých päť rokov. Vytvorili sme veľkú digitálnu knižnicu udalostí, ktorá zachytáva tridsaťročnú históriu našej spoločnej krajiny.

Vrátime sa k príbehom, ktoré formovali charakter krajiny, udalostiam, z ktorých by sa generácie politikov mali poučiť, aby sa politické chyby nededili ako poškodené rodinné artefakty, ktoré skrývame v pivniciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aby sme si nemuseli donekonečna rozprávať, že trpíme na detské choroby demokracie a bolesti dospievania. Tridsaťročný človek je už zrelý a to by mala byť aj krajina.

Rok 1992

Rozdelenie Českej a Slovenskej federatívnej republiky nebolo ani zďaleka ľahké, no dodnes sa považuje za vzor riešenia sporov.

Rok 1993

V prvých mesiacoch života musela Slovenská republika čeliť novým výzvam, ale zápasila aj so starými problémami.

Rok 1994

Vladimíra Mečiara z postu premiéra dvakrát odvolali a vždy sa vrátil. Chcel ovládnuť všetko.

Rok 1995

Bola to najväčšia kauza expremiéra Vladimíra Mečiara. Objasneniu bránili Mečiarove amnestie, ktoré parlament zrušil až v roku 2017.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rok 1996

Róbert Remiáš bol kamarátom korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa. Robil mu spojku, keď sa skrýval v zahraničí. Jeho smrť je tabu.

Rok 1997

Referendum o vstupe do Severoatlantickej aliancie zmarila Mečiarova vláda, bolo neplatné.

Rok 1998

Rok, kedy Mečiar definitívne znásilnil ústavu, ale aj rok, kedy jeho éra definitívne skončila.

Rok 1999

Koncom roka ohlásil 35-ročný Robert Fico vznik novej strany Smer. Tvrdil, že jej ročný rozpočet bude štvrtinou z toho, čo majú iné strany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rok 2000

Dzurinda preberal ekonomiku krajiny po Mečiarovi v žalostnom stave. Navyše na novú vládu čakali nášľapné míny najmä v bankovom sektore.

Rok 2001

Na delení Slovenska na župy takmer padla vláda. Vládne strany sa báli snahy SMK o vytvorenie maďarského kraja.

Rok 2002

Troch strojcov najväčšej pyramídovej hry v dejinách krajiny odsúdili, dvaja medzičasom zomreli. Ľudia prišli o miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rok 2003

Dzurindovi ministri si nedali ujsť poslednú príležitosť zmeniť ekonomické smerovanie krajiny. V roku 2003 vznikli dôležité reformy, ktoré ovplyvnili Slovensko na mnoho rokov dopredu.

Rok 2004

Prezidentské voľby v roku 2004 sa pre mnohých zmenili na hlasovanie o tom, aby zabránili vstupu Vladimíra Mečiara do paláca.

Rok 2005

Slováci si zvykli stáť v rade na pomaranče či toaletný papier. V roku 2005 stáli v rade na prejav amerického prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rok 2006

Odpoveďou európskych socialistov na Ficovu koalíciu s HZDS a SNS bolo dočasné pozastavenie členstva Smeru. Robert Fico to zľahčoval.

Rok 2007

Prípravy na Schengen postupovali pomaly, no hlavne potichu.

Rok 2008

Sľub o odvolávaní do troch minút porušuje Robert Fico najčastejšie.

Rok 2009

So stanovením kurzu slovenskej koruny voči euru je spájaná aj kauza vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka zo Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Rok 2010

„Riško, drž balónik,“ povedala Radičová pred novinármi Sulíkovi ešte počas volebnej noci. Riško držal, ale iba 15 mesiacov.

Rok 2011

Hlavní protagonisti kauzy sa po zverejnení spisu na nič nemohli rozpamätať. Vinníci dodnes chýbajú.

Rok 2012

Za prenikavým úspechom strany Smer bolo viacero šťastných zhôd okolností.

Rok 2013

Vlády sa nevedeli vysporiadať s lídrami neonacistickej scény, teraz ich majú v parlamente.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rok 2014

Predvolebná kampaň bola ostrá. Pred druhým kolom volieb sa s podporou pre Kisku vykrúcal Procházka, Kňažko ani neprišiel.

Rok 2015

Utečenecká kríza už nebola niečím vzdialeným, v roku 2015 hýbala dianím na Slovensku. Našťastie, nešlo o život, len o politiku.

Rok 2016

Začiatkom októbra zomrel prvý porevolučný prezident Michal Kováč. Po jeho pohrebe začali silnieť tlaky na zrušenie Mečiarových amnestií.

Rok 2017

Smer definitívne dobehli kauzy a neriešenie personálnej zodpovednosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rok 2018

Slovenskom otriasla brutálna vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Rozsiahle protesty protivládne protesty, ktoré po nej nasledovali, stáli Roberta Fica post premiéra.

Rok 2019

Rok, ktorý ukončil kariéru mnohým vplyvným ľuďom, ale aj nádej šéfa Smeru Roberta Fica na útek z politiky. Namiesto odchodu na post šéfa Ústavného súdu musel napokon vysvetľovať nielen vzťah s Kočnerom, ale aj zverejnený zvuk Gorily, kde je počuť aj jeho hlas.

Rok 2020

Pandémia koronavírusu trvala dva roky a na Slovensku zabila vyše 20-tisíc ľudí. Je to najviac od druhej svetovej vojny.

Rok 2021

Kvôli pandémii zomrelo tento rok na Slovensku približne 73 500 ľudí, čo je najvyšší absolútny počet v novodobej histórii Slovenska od roku 1919. Išlo o 37-percentný nárast v porovnaní s dovtedy bežnými rokmi. Igor Matovič pre kauzu Sputnik skončil na poste premiéra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rok 2022

Kým v zahraničnej politike zbieral pochvaly za úspešné reprezentovanie krajiny, doma premiér Eduard Heger čelil výčitkám o slabosti a poddajnosti voči svojmu straníckemu šéfovi Igorovi Matovičovi. Jeho vláda aj preto na konci roka padla.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

30 rokov Slovenska

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu