
BRATISLAVA. Bola to prvá priama voľba prezidenta a neobišli ju zákulisné dohody a nátlak na partnerov.
Ešte v čase vznikajúcej protimečiarovskej koalície využil Rudolf Schuster pozíciu strany SOP, ktorú založil krátko pred parlamentnými voľbami 1998, a vynútil si od koaličných partnerov podporu pri kandidatúre na slovenského prezidenta. O necelý rok sa ním bývalý komunistický pohlavár a košický primátor stal.
“Sme presvedčení, že sme dnes otvorili novú stránku slovenskej politiky.
„
Do druhého kola volieb išiel so svojím súperom, rok predtým porazeným trojnásobným premiérom Vladimírom Mečiarom z HZDS, z prvej pozície a porazil ho v ňom s náskokom vyše 433-tisíc hlasov.
„Som bezprostredný človek a chcem sa aj naďalej stretávať s ľuďmi, takže ochranka bude mať so mnou asi problém,“ povedal Schuster po svojom zvolení 29. mája. Do volebnej centrály ešte pred vyhlásením výsledkov prišiel už s ochrankárom, no tvrdil, že mu ho pridelili bez jeho vedomia.
SME 30 rokov Slovenska
Tento text je súčasťou projektu SME 30 rokov Slovenska. Všetky texty o míľnikoch slovenskej histórie nájdete v tomto rozcestníku, alebo si môžete otvoriť interaktívnu verziu: SME 30 rokov Slovenska.
Schustera počas výkonu funkcie hodnotili pozorovatelia ako svojrázneho prezidenta. Kým zvolenie svojho nominanta oslavovali koaličné strany ako víťazstvo demokracie, neskôr sa z neho stal odporca vlády.
Ako mu poslúžila SOP
Atmosféra v krajine sa po vzniku vlády SDK, SDĽ, SMK a SOP menila. Vláda Mikuláša Dzurindu začala okamžite po nástupe robiť kroky, aby dostala Slovensko z medzinárodnej izolácie, kam ho dotiahli Mečiarove vlády.
Jedným z posunov k demokracii mala byť aj priama voľba prezidenta. Dovtedy ho volili poslanci v parlamente, čo bola tradícia ešte z prvej československej republiky.
Slovensko bolo v čase parlamentných volieb 1998 už pol roka bez prezidenta. Po konci funkčného obdobia Michala Kováča ho zastupoval vtedajší premiér Mečiar. V roku 1997 jeho minister vnútra Gustáv Krajči z HZDS zmaril referendum, pretože nechal vytlačiť hlasovacie lístky bez otázky, ktorá sa ľudí pýtala na súhlas s priamou voľbou prezidenta.
Mečiar už v pozícii zastupujúceho prezidenta udelil amnestie na únos Michala Kováča ml. aj na prípad zmareného referenda.