BRATISLAVA. Policajné komando španielskej Národnej gardy v septembri tohto roku vtrhlo do jedného z rodinných domov v meste Pamplona.
Cieľom bol 24-ročný Javier Farces N. Oficiálne ho úrady viedli ako nezamestnaného, žil však nákladný život. Často cestoval a v barcelonskom prístave mu kotvila jachta.
Javier Farces bol jedným z najväčších španielskych priekupníkov zbraní na temnom webe. Ide o utajené internetové stránky, kde je veľmi ťažké zistiť identitu obchodníka aj kupujúceho.

Počas akcie mu zadržali viac ako dvadsať pištolí, brokovnicu s odpílenou hlavňou, veľké množstvo súčiastok do zbraní, nábojov a kilo pušného prachu.
Po zbraniach španielski policajti pátrali od marca, keď jednu z nich našli v obyčajnej poštovej zásielke. Ukázalo sa, že ide o turecké pištole predané cez slovenskú firmu AFG z Partizánskeho.
Táto firma je zahraničným vyšetrovateľom dobre známa, jej zbrane sa už objavili pri viacerých teroristických útokoch v Európe.
O tom, že jej zbrane boli opäť zneužité kriminálnikmi, firma AFG nevedela, až kým ju minulý týždeň neoslovili investigatívni reportéri zo španielskej televízie La Sexta. Redakcii SME to potvrdil konateľ firmy František Gajdoš.
Znamená to, že hoci Europol zbrane zo Slovenska sleduje už asi deväť mesiacov a spáchali sa nimi minimálne dve vraždy, doteraz slovenského predajcu nikto z vyšetrovateľov nekontaktoval.
Je to ukážka toho, ako pomaly slovenská polícia tieto prípady vyšetruje aj napriek hrozbe teroristických útokov slovenskými zbraňami, tvrdí Juraj Krúpa zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.
„My si s tým jednoducho nevieme poradiť,“ povedal Krúpa.
Polícia ani po týždni na otázky denníka SME neodpovedala.
Trh pre teroristov
Firma AFG v minulosti predávala veľké množstvo vyradených vojenských zbraní vyrobených ešte v Československu a prerobených na expanzné zbrane.