BRATISLAVA. Do Vianoc ostávali tri dni a koniec roka sa prejavoval aj v politike. Od nečakaného pádu vlády Ivety Radičovej ubehli dva mesiace a premiérka sa stala zároveň zastupujúcou ministerkou obrany, keďže Ľubomír Galko z SaS musel odísť po škandále s odpočúvaním.
Nového šéfa rezortu sa vyberať neoplatilo. Slovensko čakali predčasné voľby plánované na marec 2012.
SME 30 rokov Slovenska
Tento text je súčasťou projektu SME 30 rokov Slovenska. Všetky texty o míľnikoch slovenskej histórie nájdete v tomto rozcestníku, alebo si môžete otvoriť interaktívnu verziu: SME 30 rokov Slovenska.
Práve v tomto turbulentnom období sa na internete objavili dokumenty pripomínajúce záznamy tajných služieb s označením Gorila a Gorila 1. Keďže sa však Slovenská informačná služba k ním nehlásila, bolo ťažké odhadnúť, či ide o podvrh, alebo o únik tajných informácií.
Server, na ktorom bol spis umiestnený, patril spoločnosti sídliacej v New Yorku a bol určený na anonymné zverejňovanie dokumentov.

„Tento materiál považujeme za výmysel. Jeho autor narába úplne účelovo s informáciami, ktoré sa týkajú aj mediálne známych udalostí a zasadzuje ich do fiktívnych a vykonštruovaných príbehov,“ hlásalo vôbec prvé stanovisko finančnej skupiny Penta k zverejneným dokumentom. Hovorca spoločnosti zároveň dodal, že Penta podnikne právne kroky pre poškodzovanie mena.
Krátky text zverejnený na druhej strane denníka SME z 22. decembra 2011 len opatrne charakterizoval dokument Gorila slovami, že „naznačuje korupciu a prienik finančnej skupiny Penta do slovenskej politiky v rokoch 2005 a 2006“.
Už ďalšie dni však ukázali, že z kauzy Gorila sa stane jedna z najväčších korupčných káuz na Slovensku vôbec.
Neverili, nepamätali, nekomentovali
„Medializované dokumenty obsahujú viaceré skutkové otázky, ktoré sa dajú pomerne ľahko potvrdiť alebo vyvrátiť,“ odkázal po hovorcovi vtedajší minister vnútra za KDH Daniel Lipšic.