SME 25 ROKOV

Rok 2008: Veľké kauzy prvej vlády Roberta Fica

Sľub o odvolávaní do troch minút porušuje Robert Fico najčastejšie.

Marián Janušek a Igor Štefanov. (Zdroj: Archív SME)
Prečítajte si tiež: SME vás prevedie cez štvrťstoročie

BRATISLAVA. Jeden zo svojich pamätných sľubov zložil Robert Fico krátko po vzniku svojej prvej vlády, do ktorej si prizval dožívajúce HZDS Vladimíra Mečiara a SNS Jána Slotu.

„Do troch minút odvolám každého člena vlády, u ktorého sa ukáže iba náznak korupcie a klientelizmu,“ vyhlásil po roku vládnutia Fico.

Práve počas svojej prvej vlády mal možnosť tento sľub do dôsledkov opakovane naplniť. Dvakrát v prípade ministrov SNS, raz v prípade vlastného ministra financií Jána Počiatka. Odvolával iba v prípade koaličného partnera, aj to veľmi neochotne a o troch minútach nemohlo byť ani reči.

Okolo SNS

Jeden z najväčších škandálov odštartoval už v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja pod vedením Mariána Janušeka z SNS vypísalo tender 120 miliónov eur na propagáciu eurofondov a súvisiace právne služby. Oznam o súťaži zverejnilo ministerstvo výstavby len na nástenke na jednej zo svojich chodieb.

Prihlásilo sa a napokon aj uspelo len jedno konzorcium dvoch firiem Zamedia a Avocat blízke vtedajšiemu predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Pod zmluvou bol podpísaný aj vtedajší štátny tajomník Igor Štefanov.

Prípad sa dostal na verejnosť až na sklonku roku 2008. Štyri mesiace trvalo, kým Fico odvolal Janušeka, na jeho miesto vymenoval práve Štefanova. Prípadom sa takmer desať rokov zaoberali vyšetrovatelia a súdy.

Až v októbri 2017 uznali oboch vinnými, Janušek dostal 12-ročný a Štefanov 9-ročný trest v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Stali sa prvými slovenskými exministrami či vrcholovými politikmi vôbec, ktorí zrejme skončia vo väzení.

Prečítajte si tiež: Rok 2008: Fico bojuje proti sukromnému sporeniu už roky

Drahý teplý vzduch

Aj druhá veľká kauza roku 2008 sa týkala ministerstva SNS. Na jeseň podpísal minister životného prostredia Ján Chrbet (nominant SNS) zmluvu o predaji povoleniek na 15 miliónov ton emisií neznámej garážovej firme Interblue Group za 5,05 eura za tonu.

Cena bola nižšia, než za akú emisie predávali iné krajiny. Aj podľa polície štátu mohla vzniknúť škoda vo výške 66 miliónov eur. O miesto ministra po prevalení kauzy Chrbet prišiel, Ficovi odvolanie namiesto troch minút trvalo štyri mesiace.

Práve vďaka Interblue Group sa v slovenskom jazyku ustálilo nové negatívne slovné spojenie – garážová firma. Keď novinári pátrali po jej pôvode, zistili, že sídli v obyčajnej garáži v USA.

Vyšetrovanie neskôr ukázalo, že majiteľ garáže iba vyberal firme poštu a posielal ju ďalej. Dostával za to 300 eur.

Kauzu vyšetrovala aj polícia, no po vyše troch rokoch vyšetrovanie zastavila s tým, že nešlo o trestný čin.

Predseda vlády Robert Fico v roku 2010 naznačil, že chýb sa pri predaji emisií mohlo dopustiť bývalé vedenie ministerstva životného prostredia. „Tam dosť smrdí amaterizmus zo strany SNS,“ vravel Fico.

Špeciálna prokuratúra napokon vo februári 2014 ukázala schému, kam mohol putovať zisk, ktorý spoločnosť Interblue Group zarobila na predaji emisných povoleniek.

Celkovo si vraj rozdelili 47 miliónov eur. Peniaze putovali ľuďom blízkym Slovenskej národnej strane aj schránkovej firme Ossian Establishment, za ktorou podľa vtedajšieho predsedu KDH Jána Figeľa stál podnikateľ Jozef Brhel, označovaný za mecenáša Smeru. „Ja neprofitujem a nikdy som neprofitoval na kauze predaja emisií,“ opakovane vyhlásil Brhel.

Prečítajte si tiež: Rok 2008: Už začalo byť jasné, čo sú zač Fico a jeho partia

Z troch minút iba žltá karta

Ešte v jednom, skoršom, prípade v tomto roku mal premiér Robert Fico možnosť uplatniť sľubované tri minúty. Nakoniec sa z nich stala iba žltá karta.

Slovensko sa v tom čase usilovne chystalo na prijatie eura a veľkou témou prvého polroka 2008 bolo, v akom kurze si napokon budú Slováci vymieňať svoje úspory za eurá, ktorými mali začať platiť od 1. januára 2009.

Ekonomická kríza vtedy ešte neprepukla, ekonomike sa vynikajúco darilo a slovenská koruna neustále posilňovala voči euru. Európska centrálna banka preto priebežne stále menila kurz, na základe ktorého sa malo napokon euro vymieňať.

Len krátko pred poslednou zmenou takzvanej centrálnej parity 28. mája sa odohralo na jednej z jácht zakotvených v prístave v Monaku, ktorá zhodou okolností patrila finančníkovi Ivanovi Jakabovičovi z J&T, stretnutie. Finančníkov navštívil minister financií Ján Počiatek. Finančníci následne v obchodoch na devízovom trhu zarobili milióny eur.

Počiatek vždy odmietal, že by oligarchom prezradil dôverné informácie. Opozícia napriek tomu žiadala jeho odvolanie.

Prečítajte si tiež: Rok 2008: Napriek všetkému, to bol dobrý rok

Fico správanie svojho ministra kritizoval. "Ak máme bojovať s finančnými skupinami a na druhej strane sa minister financií objaví v spoločnosti ľudí z finančných skupín, tak to nie je dôveryhodné," povedal Fico s tým, že je to neetické, nemorálne. Pokračoval, že zatiaľ s ministrom nehovoril, ale vážne mu to vytkne a udelí mu žltú kartu. "Druhý pokus už nebude," zdôraznil.

Na strane Počiatka ale aj iných ministrov sa objavili ďalšie roky aj ďalšie pokusy. A Fico bol ešte benevolentnejší ako v roku 2008. Jeho pamätná veta o troch minútach mala aj druhú časť.

„Ak nás nezožerie špina a korupcia, neexistuje, aby sme neuspeli v budúcich voľbách.“ V roku 2010 Fico voľby síce vyhral, ale vládu nezostavil. Prestávka to však bola príliš krátka.

Chcete dostať upozornenie na najnovší článok tohto autora?
Objednajte si notifikáciu priamo na váš e-mail.
Odoberať autora na email

Téma: Ján Slota


Článok je zaradený aj do ďalších tém 25 rokov denníka SME, Nástenkový tender, Robert Fico

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Marek Maďarič

Poslanci ukázali neúctu, inak sa to vysvetliť nedá (píše Marek Maďarič)

Zvolení sme neboli na to, aby sme ľudí drzo presviedčali, že nezabezpečiť chod ústavného súdu je normálne.

ŠPORT

Djokovič bol v Bratislave, prišiel na svadbu slovenského tenistu

Nevesta je dcérou Djokovičovho trénera.

DOMOV

Ministerka Lubyová čelí v parlamente odvolávaniu

Dôvodom na odvolanie ministerky je podľa opozície škandál okolo stimulov.

Neprehliadnite tiež

Súdna rada zvolila nových členov disciplinárnych senátov

Na návrh ministra spravodlivosti Gábora Gála zvolili troch členov.

Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková.

Zabíjačkové špeciality. Ako vyzerali fašiangy v Brezovej pod Bradlom (foto)

Ide už o šiesty ročník fašiangových slávností.

Maska koňa počas fašiangovej slávnosti na námestí v Brezovej pod Bradlom.

Dopravnému kolapsu sa Bratislava zatiaľ vyhla (letecké zábery)

Doprava bola ráno naozaj plynulá. Bolo iba zopár miest, kde sa tvorili kolóny

Gajdoš podpísal v Spojených arabských emirátoch dohodu o spolupráci

Dohoda podľa ministra obrany vytvára nové možnosti na posilnenie spolupráce.

Minister obrany Peter Gajdoš.

Kandidátov na ústavných sudcov budú opäť tri dni verejne vypočúvať

Vypočúvanie je naplánované od 21. do 23. marca aj vrátane soboty.

Uprostred predseda Ústavnoprávneho výboru (ÚPV) Národnej rady Róbert Madej, vpravo podpredseda ÚPV Jozef Ježík a vľavo člen ÚPV Tibor Bernaťák počas vypočúvania kandidátov na ústavných sudcov.