BRATISLAVA. Výzva na vytlačenie gejov a pedofilov za hranice štátu či, naopak, roztrhanie Pastierskeho listu počas jeho čítania v kostole.
Referendum o rodine, ktoré sa konalo na začiatku februára 2015 vybičovalo emócie zástancov tradičnej rodiny aj podporovateľov práv sexuálnych menšín.
Napriek vášnivej diskusii a masívnemu mediálnemu pokrytiu bolo nakoniec neplatné. Zúčastnilo sa na ňom len 21,44 percenta oprávnených voličov. Aby mohlo byť platné, muselo by ich prísť k urnám aspoň 50 percent. Pridalo sa tak k siedmim neplatným referendám, ktoré doteraz na Slovensku boli. Jediné platné bolo v roku 2003, keď sa hlasovalo o vstupe do Európskej únie.
SME 30 rokov Slovenska
Tento text je súčasťou projektu SME 30 rokov Slovenska. Všetky texty o míľnikoch slovenskej histórie nájdete v tomto rozcestníku, alebo si môžete otvoriť interaktívnu verziu: SME 30 rokov Slovenska.
V referende voliči odpovedali na tri otázky. Či ľudia súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy; či sú za to, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí, a či chcú, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických témach, ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.
Štvrtú otázku Ústavný súd zamietol. Pýtala sa na to, či voliči súhlasia s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti.
V mene nenávisti
„Deti sú tam tovar, skutočná biologická mama je v Európe nič, práva majú gayovia, homosexuáli aj pedofili, ale nie otec a mama... Vytlačte totu špinu za hranice štátu,“ horlil v polovici januára 2015 v kázni gréckokatolícky kňaz Rastislav Baka za účasť veriacich v referende.
Jeho príhovor v rusínčine malo odvysielať verejnoprávne Rádio Regina. Aj pre túto časť to odmietlo, respektíve ju chcelo vystrihnúť. Kňaz a prešovská gréckokatolícka eparchia s tým však nesúhlasili.