BRATISLAVA. Kauza CT otriasla celým Slovenskom. Spustil ju na jeseň 2014 lekár Alan Suchánek a zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová z malej okresnej nemocnice v Piešťanoch.
Nepáčilo sa im, že ich špitál chce kúpiť predražený CT prístroj. Obidvaja boli členmi jeho správnej rady.
Napísali o tom redaktorom denníka SME a televízie Markíza. Keď k tomu vyšli reportáže, spustila sa lavína odvolávania a odstupovania dovtedy nedotknuteľných ľudí na čele so šéfom parlamentu Pavlom Paškom. Práve on bol dlhé roky považovaný za kráľa slovenského zdravotníctva pod taktovkou Smeru.
SME 30 rokov Slovenska
Tento text je súčasťou projektu SME 30 rokov Slovenska. Všetky texty o míľnikoch slovenskej histórie nájdete v tomto rozcestníku, alebo si môžete otvoriť interaktívnu verziu: SME 30 rokov Slovenska.
Ľudia vyšli do ulíc, aby protestovali proti vyciciavaniu zdravotníctva obchodníkmi so zdravím, ktorí mali napojenie na vládnu stranu. Polícia začala vyšetrovanie a obvinila deväť aktérov piešťanskej CT kauzy. O rok na to však prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek obvinenia zrušil.
Nádej opäť svitla tento rok, keď polícia rovnakých ľudí obvinila po druhý raz. Medzi obvinenými však nikdy nebola niekdajšia šéfka dozornej rady piešťanskej nemocnice a bývalá podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer).
Chýba tam človek, ktorý bol za tým, povedal o nej v reakcii na druhé obvinenie Suchánek.
Od popálenia k obvineniu
Za CT dám ruku do ohňa, uviedla v prvej polovici novembra 2014 v rozhovore pre SME vtedajšia riaditeľka piešťanskej nemocnice Mária Domčeková. O mesiac na to však zrušila zmluvu s firmou Medical Group. Nemocnici chcela počítačový tomograf predať za takmer 1,6 milióna eur.