SME

Rok 2012: Fico ovládol celú krajinu a Slovensko si vyskúšalo, aká je vláda jednej strany

Za prenikavým úspechom strany Smer bolo viacero šťastných zhôd okolností.

V roku 2012 agentúra MVK namerala Smeru v deň volieb o 7,1 percenta hlasov menej, než reálne získal. (Zdroj: ARCHÍV SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Robert Fico v rifliach a bielej košeli so žlto-čiernou prúžkovanou kravatou sa necháva unášať emóciami, na rukách ho okrem iných držia aj Ján Richter a Juraj Blanár. V ruke drží pol litrovú fľašu Coca-Coly, ktorá sa pred tým stala symbolom jeho prepojenia s kauzou Gorila.

V centrále Smeru sa krátko po pol noci z 10. na 11. marca oslavuje ako ešte nikdy. Aj keď 40 minút po polnoci ešte Fico hovoril o tom, že pozve za rokovací stôl každú stranu, ktorá získa nad päť percent hlasov, pretože je dôležité vytvoriť stabilnú vládu, rýchlo sa ukázalo, že to nebude potrebné.

Smer vo voľbách získal viac ako 44 percent všetkých hlasov a obsadil 83 kresiel v parlamente. Pohodlne tak mohol vytvoriť vládu sám a na štyri roky sa krajina zahalila opäť do červenej. Vládu jednej strany si Slovensko opätovne vyskúšalo po necelých dvadsiatich troch rokoch.

Neschopná pravica

S odstupom času si všetci ľudia v Smere uvedomujú, že volebný výsledok, ktorý v marci 2012 strana dosiahla, bol súhrou viacerých šťastných okolností. Krátko po tom, ako padla koaličná vláda Ivety Radičovej, naplno prepukla kauza Gorila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tá hovorila o prepojení najmä pravicových politických špičiek s ľuďmi z prostredia biznisu. Zimné protesty v tuhých mrazoch úplne rozložili pravicovú politickú scénu na Slovensku a nechali vyniknúť jedinú ľavicovú stranu.

Na druhom mieste totiž skončilo KDH so ziskom 8,8 percenta, SaS a SDKÚ sa ledva zmestili do parlamentu. Niekdajší líder pravice stratil v Bratislave, ktorá bola dlhodobo jeho baštou, až 15 percent hlasov.

„Strata dôvery v hlavnom meste si zaslúži osobitú pozornosť,“ povedal krátko po voľbách Ivan Štefanec z krajského predsedníctva SDKÚ. Strana zmenila vedenie, na jej čelo sa postavil bratislavský župan Pavol Frešo, no ani ten nedokázal koniec strany zvrátiť.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9DYM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu