BRATISLAVA. Zrušenie Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) na ministerstve školstva okamžite vyvolalo mohutnú kritiku veľkého počtu učiteľov či odborníkov na školstvo. Hovoria, že koniec analytického inštitútu je veľký krok späť v snahe o reformu školstva.
Ministerstvo pod vedením nominantky SNS Martiny Lubyovej od 1. januára tohto roka v rámci „optimalizácie procesov“ zrušilo Inštitút vzdelávacej politiky, ktorý bol odnožou útvaru Hodnoty za peniaze. Informoval o tom Denník N.
Inštitút na ministerstve vypracúval analýzy aktuálneho stavu v školstve, odporúčal rušiť niektoré základné školy či dvíhať platy učiteľom. Podobné útvary existujú aj na ministerstvách zdravotníctva či životného prostredia a ich úlohou je, aby sa verejné peniaze míňali čo najefektívnejšie.

Pracovníci útvaru by sa podľa ministerstva mali presunúť pod novozriadený odbor celoživotného vzdelávania a analýz vzdelávacej politiky.
Dôvodom majú byť výsledky personálneho auditu, ktorý sa začal po príchode novej ministerky v septembri 2017.
Lubyová chce zmenami organizačnej štruktúry ministerstva zefektívniť jeho prácu. K prvému januáru na ministerstve prišlo o prácu 14 ľudí, ale nový analytický tím ôsmich prijme. Koľko peňazí tým rezort ušetrí, nevyčíslil.
Zrušenie je nezmysel
IVP od jeho vzniku viedol Matej Šiškovič, ktorý sa čiastočne podieľal aj na reformnom dokumente Učiace sa Slovensko. Po zrušení inštitútu z ministerstva odchádza, na otázky v stredu neodpovedal.
Odborníkov zrušenie inštitútu sklamalo. „Roky upozorňujeme na to, že v školstve sa aj s tým málom peňazí nakladá nehospodárne. A keď konečne vznikne inštitút, ktorý to začal riešiť, zrušia ho,“ hovorí Vladimír Crmoman zo Slovenskej komory učiteľov.