SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Kiska žiada zmeny vo vláde alebo predčasné voľby. Fico to odmieta (minúta po minúte)

Rekonštrukciu vlády žiada ja Most-Híd.

Odoberajte podcast: Apple podcasty (iTunes) | Spotify | RSS

Skryť Vypnúť reklamu

Dianie sledujeme minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

20:44 Most-Híd vníma obrovské napätie v spoločnosti a je presvedčená o tom, že je nutné naň reagovať

„Niektoré dnešné prejavy a vyhlásenia čelných predstaviteľov politických strán určite nepomohli k vyriešeniu vzniknutej situácie," uviedol vo svojom stanovisku.

Anketa:
Aké je podľa vás najlepšie riešenie situácie?
Žiadne zmeny vo vláde
1512
Rekonštrukcia vlády
1908
Predčasné voľby
24957
Hlasovalo: 28377
Hlasovanie otvorené:
od: 04.03.2018 16:49

"Aj preto vyzývame všetky politické strany, aby neeskalovali ďalej napätia a hľadali kroky k upokojeniu situácie. Most-Híd sa zúčastní na rokovaniach, ktoré inicioval prezident. K riešeniam, ktoré navrhol je však potrebné nájsť väčšinovú alebo ústavnú podporu v parlamente, a tá zatiaľ na stole nie je," píše sa ďalej v stanovisku s tým, že je na mieste pomenovať aj možnosť, pri ktorej novú väčšinu nie je nutné hľadať, a tou možnosťou je rekonštrukcia tejto vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

"Túto našu požiadavku smerom k našim partnerom sme jasne naformulovali už cez týždeň," píše sa na záver stanoviska.

V Moste-Híd prevláda názor, že by mal odísť minister vnútra Robert Kaliňák.

19:57 Premiér vystúpil s prejavom aj po spravodajstve RTVS. V úvode vyjadril sústrasť smútiacej rodine, verejnosť tiež ubezpečil, že vyšetrovacie zložky pracujú na získavaní dôkazov, aby sa časový náskok páchateľov znížil.

Polícia podľa Fica spolupracuje s expertmi americkej FBI, britského Scotland Yardu, českými a talianskymi partnermi, ale aj s ​Europolom.

Na záver vyzval na zjednotenie a vytvorenie atmosféry, ktorá prispeje k vyšetreniu vraždy.

19:26 Premiér Fico nastúpil podľa Veroniky Remišovej na cestu konšpiračných teórií, ktorá pre Slovensko nemôže dobre skončiť. „My predsa nežiadame nič iné, ako riadne vyšetrenie chladnokrvnej vraždy a riešenie vládnej krízy ústavnou cestou. Vláda, ktorá sa zvnútra rozkladá a nie je schopná riadiť štát, nemôže predsa priniesť Slovensku nič dobré,“ píše sa vo vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

19:16 Po poslednom vyjadrení Roberta Fica niet dôvodu krotiť vyjadrovacie prostriedky. Na vlastné oči, doslova v priamom prenose vidíme jeho prerod na Vladimíra Mečiara v konečnej premiérskej fáze.

Prečítajte si tiež: Vláda sa otriasa v základoch a Fico sa zbláznil Čítajte 

A ako nás učia dejiny, premiér vo fazóne Mečiar ’98 nemôže dlho zostať premiérom. Píše komentátor SME Peter Tkačenko.

19:11 Hovorca prezidenta Kisku Roman Krpelan na Facebooku napísal, že prezidentov prejav vznikol v Tatranskej Javorine a ak bude treba, ukážu aj miestnosť, prípadne stôl, kde vznikol. Premiér sa domnieva, že prezident prečítal vyhlásenie, ktoré nebolo napísané na Slovensku.

19:06 Šéf SaS Sulík na margo premiérovej reakcie skonštatoval, že sa zahnal do slepej uličky a na jej konci prepadol konšpiračným teóriám.

"Slovensko a jeho štátnosť nie sú ohrozené niekým zvonka, ale zvnútra. Doslova z centra výkonnej moci, ktorá sa pretvorila na základe chamtivosti a korupcie na kriminálnu štruktúru a nachádza sa na Úrade vlády," vyhlásil.

Skryť Vypnúť reklamu

18:50 Koncert pre Jána a Martinu pomaly končí. David Koller zaspieval pieseň od Karla Kryla a najznámejšie hity od Lucie, raper Vec si pre túto príležitosť pripravil nový text. 'Máte na rukách krv, máte na rukách krv,' opakoval na konci emotívneho prejavu

18:35 Hnutie Progresívne Slovensko v reakcii na prejav prezidenta tvrdí, že "jediná cesta pre upokojenie nálad v spoločnosti a obnovenia dôvery v spravodlivé fungovanie Slovenska sú predčasné parlamentné voľby".

18:13 „Prejav prezidenta zjavne nebol napísaný na Slovensku, bol napísaný ľuďmi, ktorí sledujú úplne iné ciele," vyhlásil Fico.

"Šokovali ma slová prezidenta, že aj keby išlo o náhodný motív, reflektuje to stav spoločnosti," povedal ďalej.

Prezidentova výzva na predčasné voľby je podľa Fica popretím výsledkov parlamentných volieb a popiera naše ústavno-práve tradície.

Skryť Vypnúť reklamu

Fico tvrdí, že týmto vyhlásením sa prezident pripája k opozícii, ktorej cieľom je prevrat.

Ak má podľa Fica dôjsť k zmenám vo vláde, bude to výsledkom dohody koaličných partnerov a v tomto procese Ústava nevidí žiadnu úlohu prezidenta. "A predčasné voľby môžu nastať len vtedy, ak za nich zahlasuje minimálne 90 poslancov," odkázal.

17:48 Z Dankovho prejavu sa podľa politológa Baboša nedá vyčítať, ako sa SNS zachová v najbližšom období.

Baboš však upozorňuje, že svoj prejav začal Danko tým, že ak bude v RTVS prezident, bude aj on, a keď sa Kiska rozhodol, že v televízii nevystúpi, Danko ho v tomto nasledoval. "To mi na druhého najvyššieho ústavného činiteľa príde zvláštna motivácia," hovorí.

17:45 Zásadná rekonštrukcia vlády znamená, že Fico a Kaliňák už nemôžu byť súčasťou politiky, tvrdí mimoparlamentné KDH.

Skryť Vypnúť reklamu

17:40 Premiér Fico dá vyhlásenie o 18.00 h v Žltom salóniku na Úrade vlády.

17:38 Na Koncerte pre Jána a Martinu hrajú všetci vystupujúci dve pesničky. Kapely si zatiaľ vyberali také, ktoré mali spoločenský odkaz.

Živé kvety opakovali: To, čo nás spája, je silnejšie a väčšie ako to, čo nás delí. Korben Dallas zas priniesli skladbu 95 z posledného albumu Stredovek. Odkazuje na deväťdesiate roky aj na Mečiara.

Prečítajte si tiež: Danko je pripravený rokovať s Kiskom a Ficom Čítajte 

17:35 Danko povedal, že hoci mal vystúpiť večer v RTVS, svoje rozhodnutie zrušil, keďže rešpektuje rozhodnutie prezidenta, ktorý ako prvý svoje plánované vystúpenie v RTVS neuskutočnil.

Danko si podľa vlastných slov želá, aby objednávateľ vraždy a vrah skončili v pekle. „Unáhlené rozhodnutia, ktoré sú často ovplyvnené emóciami, však nič nevyriešia.“ Danko tiež vyzval politikov aby nezneužívali situáciu. „Musíme spojiť sily, aby sme zlo zastavili.“

Skryť Vypnúť reklamu

"Nerobme závery skôr, než budeme mať dôkazy, lebo to vedie k anarchii. Rešpektujme legitímny proces vyšetrovania. Prácu polície, prokuratúry a súdov. Inak nerešpektujeme svoj štát," uviedol.

Danko je pripravený viesť dialóg s prezidentom a premiérom. Podľa svojich slov chce konštruktívne vyriešiť aktuálnu situáciu, ktorá na Slovensku nastala.

Na záver vyzval všetkých k rozvahe.

17:28 Rekonštrukcia vlády v tomto momente už nie je alternatívou, tvrdí v reakcii na vyhlásenie prezidenta poslankyňa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veronika Remišová. Hnutie podľa vyhlásenia podporuje vyhlásenie predčasných volieb.

17:24 Poslanec Mosta-Híd František Šebej hovorí, že o týždeň majú Republikovú radu, kde rozhodnú o tom, či zotrvajú v koalícii.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bude tam reč aj o našom vystúpení z koalície," hovorí. Zopakoval, že v Moste si prajú odchod ministra Kaliňáka, ale nateraz nevedel povedať, či by bol skôr za rozsiahlu rekonštrukciu vlády alebo predčasné voľby, ako to žiada prezident.

"Neviem, čo je to rozsiahla rekonštrukcia vlády. Ak sa má výmena týkať aj premiéra, je to v podstate pád vlády," hovorí. Po takej by musela vzniknúť nová vláda, ktorá by prišla s novým programovým vyhlásením.

Nevylučuje ani predčasné voľby, tie však musí odhlasovať 90 poslancov. "Neviem predpovedať, či sa nájde dostatok politických subjektov, ktoré sa na tom dohodnú," dodal.

17:22 SPOLU - občianska demokracia trvá na odchode Fica a Kaliňáka z vlády aj za cenu predčasných volieb alebo úradníckej vlády. Strana Miroslava Beblavého sa zhoduje s prezidentom, že by vláda nemala v súčasnej podobe pokračovať.

Skryť Vypnúť reklamu

17:17 Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa k slovám prezidenta pre SME vyjadrovať nechcela. Vyjadrenie dá za stranu podľa jej slov tlačové oddelenie Mosta-Hídu.

17:15 "Ak umlčia novinárov, umlčia nás všetkých," hovorí moderátor Martin Staňo na Koncerte pre Jána a Martinu. Práve sa začal na bratislavskom Hlavnom námestí. Pred vystúpením vzdali úctu zosnulým ohlušujúcim potleskom.

17:06 Hnutie Sme rodina podporuje vyhlásenie predčasných volieb. Pre TASR to potvrdil jeho líder Boris Kollár.

Prečítajte si tiež: Premiér tejto krajiny Robert Fico to stále nechápe Čítajte 

17:02 Premiér tejto krajiny Robert Fico to stále nechápe.

Vražda novinára je tak zásadná tragédia pre demokratickú spoločnosť, že bez vyvodenia politickej a morálnej zodpovednosti za stav krajiny a bez následnej morálnej očisty, zanechá hlbokú jazvu na duši národa. A morálka bude chradnúť spolu s nádejou, že sme slušná krajina. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

Skryť Vypnúť reklamu

16:56 Prezident sa konečne zapojil do politickej krízy, ktorá lomcuje Slovenskom, napísal predseda SaS Richard Sulík v statuse na Facebooku. "Samozrejme, rád sa stretnem a na otázku, ako vidíme budúcnosť Slovenska, odpovedám, že riešenie vidíme v predčasných voľbách. SaS návrh na predčasné voľby v parlamente preto podporí," reaguje.

16:52 "Rokovania s lídrami politických strán začnem v najbližších dňoch a následne budem verejnosť informovať. Som pripravený túto krajinu touto zložitou a ťaživou situáciou previesť." Prečítajte si celý prejav prezidenta Kisku.

16:34 Pre to, či sú reálnejšie predčasné voľby alebo rozsiahla rekonštrukcia vlády, bude podľa Baboša kľúčový postoj SNS.

16:28 Predseda parlamentu Andrej Danko sa k aktuálnej situácii vyjadrí o 17:30.

Skryť Vypnúť reklamu

16:25 Prezident si podľa politológa Pavla Baboša uvedomuje vážnosť situácie viac než predseda parlamentu Danko alebo premiér Fico. "A nemýli sa v tom, že v dospelejších demokraciách, na ktoré sa radi pozeráme, keď hľadáme vzory a pozitívne príklady, by už Robert Kaliňák nebol ministrom vnútra, a to niekoľko rokov," hovorí.

Slová o predčasných voľbách vo vyhlásení prezidenta ho trochu prekvapili. "Politická mapa v Národnej rade tomuto scenáru momentálne nenahráva," odôvodňuje.

Most-Híd sa takto síce podľa neho dostane pod ešte väčší tlak, ale predčasné voľby sú možné len vtedy, ak by sa situácia vyvŕbila do hry "všetci proti Smeru."

16:02 Prezident na úvod informoval, že sa stretol s premiérom Ficom a hovorili o napätej situácii. „Žiaľ ukázalo, sa že naše názory na možné riešenie sú rozdielne, preto som sa rozhodol dať svoje vyhlásenie už teraz,“ vyhlásil. „Posledné, čo potrebujeme, je politické divadlo v televízii.“ Reagoval tým na ohlásené prejavy premiéra Fica a predsedu parlamentu Danka.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedôvera voči štátu je podľa Kisku obrovská. Prezident preto prosí ľudí, aby vyšetrovateľom dôverovali a verí, že vraždu sa podarí objasniť.

„Čakal som týždeň na to, aké rozhodnutie urobí vláda, zdá sa však, že žiadne riešenie sa nečrtá.“ Prezident preto začne rokovania s politickými stranami o ďalšom vývoji na Slovensku.

Riešenie vidí v rozsiahlej rekonštrukcii vládneho kabinetu alebo predčasných parlamentných voľbách.

15:55 Premiér Fico sa v nedeľu stretol s prezidentom Kiskom, aby prebrali aktuálnu situáciu. Riešenia navrhne Kiska vo svojom vyhlásení o 16,00 hod. Potvrdil to prezidentov hovorca Roman Krpelan.

15:50 Riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky NAKA bol na mieste udalosti cca 10 hodín od oznámenia s cieľom zisťovať či pri obhliadke miesta činu neboli zistené informácie, ktoré môžu mať súvis s činnosťou resp. s prípadmi, ktoré vyšetruje jednotka.“ Prezídium Policajného zboru v stanovisku odmieta tvrdenia o účelovosti jeho prítomnosti z iného než služobného dôvodu.

Skryť Vypnúť reklamu

15:42 Prezident Kiska podľa informácií denníka SME nevystúpi v nedeľu večer v RTVS, ako bolo naplánované. O 16.00 h. vo vyhlásení v Prezidentskom paláci povie dôvody.

15:26 Policajný prezident Tibor Gašpar sa ohradil voči tvrdeniam Lucie Ďuriš Nicholsonovej, ktoré odzneli v RTVS. „Žiadny príkaz neinformovať viceprezidentov Policajného zboru, v prípade dvojnásobnej vraždy, nevydal a tvrdenia pani poslankyne sú absolútne nepravdivé a majú za cieľ opäť len zavádzať verejnosť,“ píše sa v stanovisku.

15:06 Prezident Kiska avizoval o 16:00 vyhlásenie k aktuálnej politickej situácii.

14:30 Ak ma ktokoľvek bude verejne nazývať vrahom Jána Kuciaka, dostane po papuli, bez ohľadu, kto to je. Uvádza sa to v stanovisku predsedu OĽaNO Igora Matoviča v súvislosti s videom, ktoré na internete zverejnil mediálne známy Martin Daňo. V O 5 minút 12 záznam prehral aj minister Kaliňák.

Skryť Vypnúť reklamu
Anketa:
Mal by Kaliňák vyvodiť po vražde novinára zodpovednosť?
Áno
17115
Nie
1834
Hlasovalo: 18949
Hlasovanie otvorené:
od: 03.03.2018 13:07

14:28 SaS považuje obvinenia ministra Kaliňáka z vyplatenia vratiek na DPH talianskej mafii za klamstvo.

Minister v diskusnej relácii O 5 minút 12 povedal, že pravicová vláda, ktorej súčasťou bola aj SaS odsúhlasila talianskym podnikateľom, o ktorých písal zavraždený novinár vratky DPH v hodnote osem miliónov eur a tiež eurofondové dotácie v hodnote 2,5 milióna eur.

Ďuriš Nicholsonová ho následne označila za klamára.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

12:43 Na nezvyčajný postup polície pri vražde upozornil v nedeľu týždenník Trend, podľa ktorého bol medzi prvými ľuďmi na mieste činu šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer.

"Ak si všimnete, je to on a jeho tím, ktorý v novembri podal návrh na obžalobu v piatich prípadoch korupcie," vysvetľoval postup polície Kaliňák.

Skryť Vypnúť reklamu

Novinárka Trendu Zuzana Petková vzápätí reagovala tým, že to nesedí. "Keď bol Krajmer na mieste vraždy, nebolo ešte verejne známe, že Kuciak sa vadalovcom vôbec venoval," doplnila Petková po relácii.

12:31 Jediná dôležitá otázka týchto dní je postaviť pred spravodlivosť vrahov, prípadne objednávateľov vraždy. "Nie moja stolička, ale toto je podstatné," vyhlásil minister vnútra Robert Kaliňák, pričom opakoval svoje slová zo sobotňajšej rozhlasovej diskusii aj v televíznej debate RTVS O 5 minút 12.

Podľa ministra je dôležité dať dôveru tým, čo na prípade pracujú "deň aj noc". Ako ďalej povedal, vyšetrovaciemu tímu pomáhajú aj zástupcovia zo zahraničia.

Prečítajte si tiež: Gašpar podľa generálneho prokurátora nezvláda informovanie o Kuciakovej vražde Čítajte 

12:27 Je možné, že polícia aj prokurátor pochybili pri vybavovaní trestného oznámenia podaného zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom pre vyhrážanie sa jeho osobe.

V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to uviedol generálny prokurátor Jaromír Čižnár s tým, že oznámenie ale nesúvisí s jeho vraždou.

12:01 Polícia vyzýva občanov z okresov Galanta, Šaľa, Dunajská Streda, ale aj občanov, ktorí prechádzali týmito okresmi, aby si zálohovali dáta z kamerových záznamov z motorových vozidiel zo dňa 21.2.2018 v čase od 17:00 hod. do 22:00 hod.

V prípade, ak takýmito dátami disponujú tak informáciu o zálohovaní je potrebné zaslať e-mailom na adresu: velkamaca@minv.sk

Prečítajte si tiež: Na mieste vraždy Kuciaka sa objavil šéf protikorupčnej jednotky, spájali ho s Bödörom Čítajte 

10:34 Na mieste činu, kde našli zavraždeného novinára a jeho snúbenicu, sa v pondelok ráno, pár hodín po objavení obetí, medzi prvými objavil aj šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer.

Informoval o tom týždenník Trend s tým, že situáciu označil za nezvyčajnú, keďže do jeho pôsobnosti vraždy nepatria.

„Šéf protikorupčnej jednotky NAKA je nepriamo prepojený na oligarchu Norberta Bödöra, o čom v minulosti písali Aktuality.sk. A bol to práve zavraždený novinár Ján Kuciak, ktorý monitoroval biznis bödörovcov," uvádza Trend.

10:00 Traja najvyšší ústavní činitelia vystúpia v nedeľu od 19.40 h na Jednotke. Svoje prejavy prednesú v poradí prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a ako tretí premiér Robert Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mecom ide na zelenú
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 4. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 8. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 9. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 10. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 6 892
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 724
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 5 288
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 978
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 2 719
 6. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 637
 7. Cukrovkári a covid-19 2 536
 8. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 462
 9. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 350
 10. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 1 999
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zdravotníci v novootvorenom centre pre rýchlotestovanie na ochorenie Covid-19 vo Faelledparken v Kodani

Nakazí sa viac ľudí ako pri delte.


23 h
Utečenci na poľsko-bieloruskej hranici.

S dodávkami plynu by nemal byť problém.


18 h

PCR testy odhalili viac ako 903-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 577 obetí. Začali platiť nové pravidlá pre hromadné podujatia v blížiacej sa vlne variantu omikron.


a 3 ďalší 15 h
Petra Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore.

Rozpráva o Vlhovej a Shiffrinovej.


23 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva prešetruje prípad žiaka, ktorý nemal rúško na vyučovaní. Ak sa potvrdí priestupok, hrozí sankcia.


55m
Top 10: O Slovensku do sveta

Kam otvára dvere tretia dávka vakcíny. Štát sa už nebude spoliehať na mimovládky pri integrácií azylantov na Slovensku. Správy, ktoré zaujali cudzincov.


56m
Na snímke zľava členovia konzília odborníkov Alena Koščálová, Elena Prokopová, Matej Mišík a Zuzana Krištúfková.

V týchto dňoch si preberajú menovacie dekréty.


TASR 59m
Príslušník elitnej polície pred budovou Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Štyri obvinené osoby zadržali.


TASR 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu