BRATISLAVA. Slovenská informačná služba (SIS) dlhodobo upozorňovala zodpovedných členov vlády na pôsobenie talianskej mafie na východnom Slovensku.
S odvolaním sa na informácie od šéfa SIS Antona Šafárika to vyhlásil prezident Andrej Kiska, ktorý tiež uviedol, že členovia vlády varovania roky ignorovali.
O mafii vláda vedela
Prezident Kiska je presvedčený, že verejnosť má právo na odpovede teraz, nie o mesiac či o rok.

"Ľudia majú právo vedieť, prečo naše inštitúcie ignorovali varovania talianskych úradov o pôsobení osôb prepojených s mafiou na východnom Slovensku. Majú nárok počuť vysvetlenie, prečo členovia vlády roky ignorovali varovania z našej vlastnej tajnej služby," povedal Kiska.
Šéf SIS ho informoval, že na pôsobenie mafiánskej skupiny na východnom Slovensku SIS dlhodobo upozorňovala zodpovedných členov vlády.
Hlava štátu zopakovala, že riešenie vládnej krízy vidí v rekonštrukcii vlády tak, aby nepolarizovala spoločnosť alebo v predčasných voľbách.
SIS varuje pred špekuláciami
Hovorca SIS Branislav Zvara uviedol, že tajná služby poskytla prezidentovi v súlade so zákonom na základe jeho žiadosti.

"O podrobnostiach týkajúcich sa rokovania riaditeľa SIS s prezidentom alebo aj s inými ústavnými činiteľmi, ktorých obsahom sú výsledky spravodajskej činnosti, SIS nesmie informovať verejnosť, nakoľko ide o utajované skutočnosti," zdôraznil Zvara.
SIS podľa jeho slov zároveň varuje pred mediálnymi špekuláciami a nesprávnou interpretáciou informácií tohto druhu.
"Vzhľadom na ich utajovaný charakter považuje SIS za nežiaduce, aby takéto informácie boli predmetom verejnej diskusie," dodal Zvara.
Rokovania s opozíciou
Prezident začal v stredu rokovania s parlamentnými stranami o tom, ako si predstavujú budúcnosť a obnovu dôvery v štát po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pozýva postupne opozičné aj vládne strany.
Kiska je rád, že upokojiť atmosféru chce podobne ako on aj predseda Národnej rady Andrej Danko.
"Myslím, že toto stretnutie má zmysel, ak bude mať konkrétny výsledok. A ja určite navrhnem konkrétne riešenie," povedal prezident.
Prezident Andrej Kiska tiež potvrdil svoju účasť na piatkovom (9.3.) stretnutí troch ústavných činiteľov. Andrej Danko, ktorý stretnutie inicioval, jeho účasť privítal.
"Ústavní činitelia musia spolu komunikovať. Takéto stretnutie je dôležité na zastavenie politických nálad, ktorých jediným cieľom je destabilizácia štátu. Napätie, ktoré vzniká v spoločnosti, poškodzuje meno Slovenskej republiky. A je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby došlo k vyriešeniu vzniknutej situácie," povedal Danko.