Prokurátor podá trestné oznámenia, Kaliňák obvinenia odmieta (minúta po minúte)

Prezident Kiska navrhol prijať deklaráciu o upokojení situácie po vražde novinára.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Situáciu sme sledovali minútu po minúte:

19:31 Minúte po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

19:22 "Minister vnútra musí byť už naozaj v úzkych, keď sa obhajuje mojím menom," reaguje pre denník N Daniel Lipšic v súvislosti s vyjadreniami Roberta Kaliňáka. Tvrdí, že sa preukázalo, aké účelové boli obvinenia prokurátora Špirka.

Čo sa týka spomínaného tendra, na jeho detaily si Lipšic nespomína. Hovorí, že riešili tisícky zmlúv.

Podľa denníka N sa domnieva, že aj v ňom, rovnako ako v ďalších, nakoniec vyplatili nižšie sumy, ako boli pôvodným vedením ministerstva dohodnuté.

Prečítajte si tiež: Keď Blanár hrá primára Sovu

19:06 "Prišiel moment, keď sa očistili od kritikov ako Maďarič. Od maloverných ako Šipoš. Očistia sa od oportunistov ako Borguľa. A od tých, čo nedokážu na kameru povedať, že veria premiérovi, veria Kaliňákovi a veria Gašparovi, akoby to bolo vyznanie viery v kostole.

Tam v samom jadre zostanú len tí, čo veria, lebo tu sa dá len veriť, iné neostáva. A budú sa uchyľovať k pokriveným výkladom reality – tomu sa, pán Blaha, hovorí konšpirácie – kde len tí vyvolení sú vlastníkmi pravdy."

Píše v komentári Zuzana Kepplová.

18:50 "Fico používa rovnaké argumenty ako maďarský premiér Viktor Orbán či rumunská premiérka Viorica Dăncilová (tiež socialistka – pozn. red.). Tá má obvinila, že som Sorosovým pešiakom. Poukázala som totiž, že justičná reforma v Rumunsku slúži na obmedzenie vyšetrovania korupcie.

Fakt, že členovia mojej politickej rodiny používajú rovnaké argumenty ako xenofóbny pravicový populista Viktor Orbán alebo ruský prezident Vladimir Putin, ma len utvrdzujú v presvedčení, že nemajú nič spoločné s témami socialistov a sociálnych demokratov. My by sme mali v prvom rade bojovať za ľudské práva a proti korupcii," hovorí v rozhovore pre euractiv.sk europoslankyňa Ana Gomesová.

18:16 Na otázky či odstúpi, Kaliňák opäť priamo neodpovedal.

18:05 Kaliňák sa pýta, prečo hneď po Špirkovom vyhlásení nasledovala tlačovka OĽaNO. A prečo jeho vyhlásenie prišlo tesne pred ohlásenými zhromaždeniami.

Naozaj nepoznám proces, ako sa zo 16-miliónovej zmluvy dá ukradnúť 200 miliónov.

Robert Kaliňák, minister vnútra

17:56 „Všetky obvinenia som vysvetlil a tieto argumenty svedčia o absurdnosti tohto obvinenia,“ vyhlásil minister. „Hon na čarodejnice je pre vyjadrenia pána Špirka absolútne príznačný.“

"Na prokurátora podal trestné oznámenie ten istý človek, ktorého on označil za korunného svedka v celom prípade. Ani minister vnútra, ani policajt, ani prokurátor, obyčajný človek," uviedol minister.

Podľa Kaliňáka jeho bývalá firma FoRest málokedy dosiahla ročný obrat vyše jedného milióna eur.

17:48 „Priznám sa, že už som dlho v politike, ale takéto absurdné vyjadrenia som už dlho nepočul,“ začal brífing minister Kaliňák na margo prokurátora Špirka. „Naozaj nepoznám proces, ako sa zo 16-miliónovej zmluvy dá ukradnúť 200 miliónov,“ hovorí.

"V roku 2010 sme po voľbách odovzdali hotové tendre a nové vedenie ministerstva vnútra, dalo všetky tendre preveriť V prípade tohto tendra, ministerstvo pod mojim vedením nevyplatilo ani euro,“ hovorí Kaliňák.

Minister pochybuje, že by vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic kryl obchod, ktorý by bol pochybný. Nepredpokladá, že by Lipšic platil za niečo fiktívne, alebo niečo predražené.

17:03 Prezident Kiska považuje Špirkove vyjadrenie za mimoriadne vážne a očakáva, že príslušné štátne orgány sa nimi budú adekvátne zaoberať. Informoval prezidentov hovorca Roman Krpelan.

Prečítajte si tiež: Postoj denníka SME ku konšpiráciam, ktoré šíri Robert Fico

16:59 Podľa Antona Hrnka z SNS si prokurátor Špirko svoje vystúpenie zámerne načasoval pred piatkovými zhromaždeniami po celom Slovensku.

Konkrétnejšie sa však k téme vyjadriť nechcel, svoju úlohu si podľa neho v tejto veci majú robiť orgány činné v trestnom konaní. Hrnko nechcel povedať, či je za demisiu ministra Kaliňáka.

Tvrdí však, že tak, ako v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, je aj v tomto prípade za vytvorenie priestoru na dôkladné prešetrenie.

16:50 Most-Híd hovorí v spojitosti so Špirkom o mimoriadne závažnom obvinení.

"Ak má pán Špirko podozrenie o zmarení a sťažení práce prokurátora a jeho diskreditácii, jeho povinnosťou je podať trestné oznámenie a orgánov činných v trestnom konaní, aby prípad zodpovedne vyšetrili a vyvodili trestnoprávne konzekvencie," uviedla v písomnom stanovisku hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

16:41 Vláda Spojených štátov aj naďalej pozorne sleduje vývoj na Slovensku po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Keďže slovenská spoločnosť zápasí s dôsledkami tohto zločinu, vyzývame všetky strany, aby sa zdržali používania konšpiračných teórií a dezinformácií. Úrad právneho atašé FBI v Prahe ponúkol a poskytuje pomoc slovenským orgánom, ktoré vyšetrujú tento prípad, píše sa vo vyhlásení veľvyslanectva USA v Bratislave.

16:21 "Po podrobnom oboznámení sa s vyjadrením Vasiľa Špirka a po osobnom stretnutí špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika so Špirkom, bude Úrad špeciálnej prokuratúry v dohľadnej dobe reagovať," uviedla hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

16:18 Premiér Fico spolu s ministrom Kaliňákom prijali delegáciu šiestich poslancov europarlamentu.

16:14 Bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Stanislav Zvolenský žiada účastníkov piatkového pochodu o zachovanie pokoja a zdržanie sa nenávisti a násilia.

15:54 Vasiľ Špirko sa podľa Matoviča dnes stal národným hrdinom. "Poďte svedčiť," vyzval ľudí, aby nasledovali Špirkov príklad.

„Aby sa vražda vyšetrila, táto vláda musí padnúť,“ vyhlásila Veronika Remišová s tým, že tu už nejde o Kaliňáka ani o Gašpara.

Prečítajte si tiež: Prokurátor Špirko prehovoril o korupčnej schéme Kaliňáka s Počiatkom

15:49 „Odmietam účelové tvrdenia,“ zopakoval Gašpar na margo prokurátora Špirka

15:33 Andrej Hrnčiar z poslaneckého klubu Mosta-Híd pre SME potvrdil, že Béla Bugár sa v piatok vracia z dovolenky.

15:22 V prípade vraždy Jána Kuciaka boli preverené dve, alebo tri verzie, informoval Gašpar. Ozrejmí ich, keď príde čas.

„Čakáme na záver písomného znaleckého posudku,“ povedal na margo presného úmrtia zavraždenej dvojice.

15:03 „Každý občan môže podať trestné oznámenie, ja si počkám aké oznámenie podá,“ komentoval policajný šéf vyjadrenie prokurátora Špirka.

Naznačil, že za útokmi na jeho osobu a riaditeľa protikorupčnej jednotky Krajmera môže byť Igor Matovič.

Gašpar na tlačovej konferencii poprel, že by dostal pokyn na diskreditáciu Špirka. Uviedol tiež, že nevie nič o zákazkách, o ktorých hovoril Špirko. "Legalizačnú schému" ani spis podľa vlastných slov nemá a ani ho nevidel.

Policajný prezident ďalej odmieta, že Špirka opakovane obviňovali účelovo.

14:45 Polícia bude v súvislosti s piatkovým zhromaždením robiť mimoriadne bezpečnostné opatrenia, informoval o tom policajný prezident.

Gašpar preto vyzýva ľudí, aby bol priebeh podujatia pokojný bez smutných incidentov. Polícia preveruje možné hrozby a výroky, ktoré odznievajú. Má informáciu, že sa môžu na pochode zúčastniť aj ultras fanúšikovia futbalových klubov.

Policajtom vydali pokyny, aby boli absolútne tolerantní. Gašpar tiež ľudí vyzval, aby na zhromaždeniach nepoužívali drony.

14:42 Nadácia otvorenej spoločnosti odmietla útoky predstaviteľov Smeru na jednotlivcov a organizácie zastupujúcich občiansku spoločnosť.

"Umelé odvádzanie pozornosti verejnosti od vyšetrovania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej a naznačovanie údajných prepojení zástupcov občianskej spoločnosti so zahraničím s cieľom vyvolať tak chaos a zvrhnutie vlády v krajine, považujeme za nezodpovedné a nedôstojné politickej strany, ktorá ovláda kľúčové kontrolné mechanizmy štátu už viac ako desaťročie," uviedol

14:40 Hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár pre SME povedela, že predseda strany Béla Bugár začne v sobotu viesť rokovania o súčasnej politickej situácii. Podľa portálu pluska.sk sa Bugár z dovolenky vracia už v piatok.

14:24 Ak sme si mysleli, že informácie o prepojení ľudí z Úradu vlády na organizovaný zločin je čierna labuť, tak teraz k nej priletela druhá.

Prečítajte si tiež: Smer už vyskúšal všetko ostatné, nastal čas zbaviť sa Kaliňáka

Slová prokurátora Vasiľa Špirka o legalizačných schémach, z ktorých profitoval Počiatek s Kaliňákom a trestné oznámenie (!) na ministra vnútra, policajného prezidenta a ďalších musia len zosilniť na tlak na Roberta Kaliňáka a Fica.

Píše komentátor SME Peter Tkačenko.

14:17 Andrej Danko víta deklaráciu, ktorú predložil prezident a zároveň čaká aj na návrh z Úradu vlády. „Verím, že zajtrajšie stretnutie obrúsi hrany konfliktu premiéra s prezidentom," zdôraznil predseda parlamentu vo vyhlásení.

13:48 O 14:30 bude mať tlačovú konferenciu policajný prezident Tibor Gašpar, na 15:00 ohlásilo brífing hnutie OĽaNO.

13:33 Špirko hovorí, že to jeho osobné rozhodnutie a nejde o žiadnu odvetu. To, aká bude jeho budúcnosť nevie, dnes je ešte prokurátor, nevie ako si jeho vystúpenie vyhodnotia nadriadení.

Vyzval tiež všetkých policajtov, vyšetrovateľov a príslušníkov silových rezortov, ak majú podobnú skúsenosť, aby prehovorili a obrátili sa na Generálnu prokuratúru.

„Bez ohľadu na to, v akej sfére pracujete, či už v zdravotníctve, školstve, na ministerstve, na Úrade vlády, finančnej správe, ak disponujete závažnými informáciami a nesúhlasíte s pomermi v spoločnosti, vyzývam vás ako prokurátor, žiadam vás ako občan, príďte a oznámte ich prokuratúre. Iba vaša ľahostajnosť a apatia voči veciam verejným dostala túto spoločnosť do stavu, v akom sa nachádza.“

"Boh ochraňuj Slovensko," uzavrel svoje vyhlásenie.

13:22 Špirko podáva trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka a na osoby v postavení policajného prezidenta a riaditeľa NAKA, riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky, a to pre podozrenia z obzvlášť závažného zločinu sabotáž spolupáchateľstvom.

Prečítajte si tiež: Prokurátor Špirko prehovoril o korupčnej schéme Kaliňáka s Počiatkom

"Chcem, aby boli preverené všetky skutočnosti a dôvody toho, prečo som bol takpovediac účelovo stíhaný, za činy, ktoré sa nepotvrdili," uviedol.

13:19 Špirko hovorí, že voči jeho osobe bolo dvakrát nezákonne vznesené obvinenie. Naznačuje, že štát zneužil prostriedky, ako napríklad odpočúvanie, proti nemu a proti jeho rodine. „Po viac ako 18-tich rokoch som dospel do stavu pochopenia, že tento štát mi nevie zaručiť bezpečnosť,“ hovorí Špirko.

13:14 Prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý bol disciplinárne stíhaný, hovorí prečo bol stíhaný. V tejto súvislosti hovorí o istej "legalizačnej schéme". V súvislosti s ňou zmieňuje mená Jána Počiatka a Roberta Kaliňáka.

Špirko popísal trestné oznámenie na Kaliňáka a Počiatka. Podľa neho mali obdržať úplatky ako províziu z obstarávania sieťových komponentnov a technológii. Špirko túto vec dozoroval, ale potom ho obvinili. Jeho trestné stíhanie malo byť podľa jeho slov účelové.

Špirko mal v minulosti na starosti dozor aj nad vyšetrovaním prípadu ministra Kaliňáka, ktorý kúpil podiel vo firme B. A. Haus Ladislava Bašternáka.

13:03 Svoje znepokojenie v súvislosti so situáciou po vražde Kuciaka a jeho snúbenice vyjadrila aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.

"Verejnosť postupne stráca dôveru v štátnu správu a svoje občianske postoje a názory prejavuje účasťou na organizovaných verejných zhromaždeniach," konštatovala komora sestier vo svojom stanovisku.

12:25 Situácia v budove parlamentu je po nahlásení bomby opäť v norme. "Bezpečnostná pyrotechnická prehliadka budovy bola ukončená o 11:30 s negatívnym výsledkom," uviedla bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Slamková.

11:54 "Som rád, že našim partnerom záleží na tom, čo sa na Slovensku deje," povedel prezident po stretnutí s delegáciou z europarlamentu.

Verí, že sa na všetkých stretnutiach stretnú s ochotou. Vyšetrenie vraždy je podľa prezidenta dôležité aj pre Európsku úniu.

Na zajtrajšie avizované stretnutie navrhuje, aby spoločne s premiérom a predsedom parlamentu prijali a podpísali spoločnú deklaráciu.

"Som presvedčený, že zajtrajšie stretnutie bude mať zmysel len vtedy, ak sa skončí konkrétnym a zrozumiteľným výsledkom," povedal.

Prezident vyzval aj na to, aby sa pokojné občianske protesty nenazývali pokusmi o prevrat.

11:49 Predstavitelia Smeru sa útokom na občianskych aktivistov a mimovládne organizácie snažia odpútať pozornosť od vyšetrovania vraždy ako aj od vyšetrovania škandálu možných kontaktov blízkych spolupracovníkov pána premiéra na organizovaný zločin. Uvádza sa to v stanovisku VIA IURIS.

11:37 Prezident Kiska sa stretol so zástupcami Európskeho parlamentu, ktorí pricestovali na Slovensko. V delegácii sú Ingeborg Grässle (EPP, Nemecko), spolupredsedníčka delegácie; Claude Moraes (S&D, Veľká Británia), spolupredseda delegácie; Ryszard Czarnecki (ECR, Poľsko); Sophia in't Veld (ALDE, Holandsko); Benedek Jávor (Zelení/EFA, Maďarsko) a Marco Valli (EFDD, Taliansko).

11:05 Na otázku aký je vlastne vzťah medzi Máriou Troškovou a premiérom Ficom Glváč neodpovedal.

Hlavná štátna radkyňa je podľa neho iba honosné meno pre asistentku a tvrdí, že tie nepotrebujú bezpečnostnú previerku.

10:46 Glváč informácie o odchode ministra Kaliňáka nekomentoval. Povedal, že nevie o voľnej stoličke ministra vnútra s tým, že ani neplánuje byť ministrom vnútra. Do konca volebného obdobia mieni zostať v parlamente. Smer podľa neho povie svoje kroky najskôr koaličným partnerom.

Podpredseda Smeru tiež zaútočil na organizátorov piatkových pochodov. Organizáciu VIA IURIS spojil s Georgeom Sorosom. Organizátorov pochodu zase spojil s hnutím OĽaNO.

10:33 Predseda poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč začal tlačovku prianím k MDŽ. Strane sa nepáči, že rokuje najskôr s opozíciou. "Prihlásil sa jednoznačne na stranu opozície," povedal Blanár,

Glváč citoval slová Lucie Ďuriš Nicholsonovej z novín o prevrate. „Slovo štátny prevrat v tejto krajine si nedovolil povedať ani Marian Kotleba,“ tvrdí.

Smer sa pýta prezidenta, či sa SaS pýtal, čo takého vyhlásenia majú znamenať. Hlava štátu by podľa Glváča mala upokojovať situáciu. A pýta sa, prečo rokuje s takýmito ľuďmi.

10:20 S delegáciou europarlamentu sa o 15:10 stretne premiér Fico aj minister vnútra Kaliňák.

10:15 K celoslovenskej iniciatíve Postavme sa za slušné Slovensko sa v piatok 9. marca pridá aj Žilina.

10:14 Prezident Kiska vystúpi s vyhlásením po stretnutí s delegáciou europoslancov o 11:45 v Prezidentskom paláci.

Prečítajte si tiež: Kiska sa stretol so Sulíkom. SaS vidí riešenie len v predčasných voľbách

9:55 Súčasné zloženie vlády a parlamentu nezodpovedá tomu, čo chcú občania, keďže jedna strana zvolená vo voľbách už neexistuje, iné strany rôzne veci sľúbili a nesplnili.

Najkorektnejším postupom by preto boli predčasné voľby. Po stretnutí s prezidentom Kiskom to novinárom povedal líder SaS Sulík.

"Dôrazne odmietame akékoľvek formy zmeny vlády a vonkoncom odmietame násilné formy. Preto vyzývam všetkých ľudí, ktorí prídu v piatok demonštrovať, aby to robili pokojne. Nie je riešenie brať do rúk roxorové tyče a ísť sa dobíjať na úrad vlády. Prosím občanov, aby svoj nesúhlas s vládou vyjadrili pokojne," odkázal Sulík.

9:41 Agentúra SITA tvrdí, že podľa jej informácií by mal aktuálny minister vnútra Kaliňák v pondelok podať demisiu. Vo funkcii by ho mala nahradiť súčasná štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková.

9:37 Predstavitelia vládneho Smeru avizovali na 10:30 tlačovú besedu, kde sa plánujú vyjadriť k aktuálnej situácii.

9:33 Dnešným dňom sa začína dvojdňová pracovná cesta delegácie šiestich poslancov Európskeho parlamentu.

Dôvodom je vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

9:30 V parlamente niekto v ranných hodinách nahlásil bombu.

9:26 Prezident Andrej Kiska pokračuje v rokovania s politickými subjektmi. Včera prijal predstaviteľov strán Sme rodina a OĽaNO, pred malou chvíľou rokoval s SaS.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ako prví precestujú 7 divov sveta privátnym lietadlom
 2. Dobrým anjelom aj vďaka pár klikom na Instagrame
 3. Odhadovaný výnos 7,5 % ročne
 4. Obrovské zľavy na skladové Volkswageny
 5. Iba dnes: Ročné predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 26 eur
 6. Maurícius, Maldivy, Thajsko. Plavte sa po Indickom oceáne a Ázii
 7. Audi Q3 druhej generácie: akcia na úvod
 8. Sviatky a voľné dni 2019: Využite ich naplno a oddychujte viac
 9. Zrážka s lyžiarom na svahu Vás môže vyjsť poriadne draho
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Ománe?
 1. Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání
 2. Slováci ako prví precestujú 7 divov sveta privátnym lietadlom
 3. Deň otvorených dverí Stavebnej fakulty STU
 4. Dobrým anjelom aj vďaka pár klikom na Instagrame
 5. Odhadovaný výnos 7,5 % ročne
 6. Obrovské zľavy na skladové Volkswageny
 7. Rozhodujú činy!
 8. Iba dnes: Ročné predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 26 eur
 9. Attract international investors for a reasonable price
 10. Comfort of peaceful living
 1. Maurícius, Maldivy, Thajsko. Plavte sa po Indickom oceáne a Ázii 12 266
 2. Iba dnes: Ročné predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 26 eur 10 444
 3. Sviatky a voľné dni 2019: Využite ich naplno a oddychujte viac 10 190
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Ománe? 7 588
 5. Obrovské zľavy na skladové Volkswageny 6 244
 6. Audi Q3 druhej generácie: akcia na úvod 6 118
 7. Úbytok stromov je obrovský. Na záchranu stačí päťdesiat eur 4 874
 8. Zrážka s lyžiarom na svahu Vás môže vyjsť poriadne draho 3 769
 9. Dobrú chuť: Vianočné menu šéfkuchára Daniela Hrivňáka 3 581
 10. Alexej Fulmek: Bol som dlho v SME 2 046

Téma: Robert Kaliňák


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Len Ústavný súd, ktorý je nezávislý, má zmysel (píše Marian Leško)

Kvalita rozhodnutí Ústavného závisí od odborných a morálnych kvalít osôb, ktoré sa na súd dostanú.

Stĺpček šéfredaktorky

Čo sme za krajinu, ak nemáme deviatich statočných pre Ústavný súd?

Aká je cenovka sudcovského miesta?

Neprehliadnite tiež

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by mohlo byť realitou už budúci rok

Výrobcovi, ktorí poruší povinnosť, hrozí pokuta do 80 000 eur.

Mzdy učiteľov i zamestnancov verejnej správy mesto zvýši

Samospráva mesta Dunajská Streda vyčlenila financie na rok 2019 v súvislosti so zvyšovaním miezd učiteľov i zamestnancov verejnej správy.

Sledujte s nami online diskusiu Stretnutie so župankou Erikou Jurinovou

Osem krajov, osem županov osem diskusných podujatí s názvom Stretnutie so županom. Začíname v Žiline.