SME

Kiskov návrh na spoločné vyhlásenie ústavných činiteľov

Trojica najvyšších ústavných činiteľov SR by deklaráciou spoločne vyjadrila plnú podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Verzia prezidenta Andreja Kisku

BRATISLAVA. Minulý týždeň celé Slovensko šokovala správa o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Sme si plne vedomí, že základom demokratického právneho štátu je sloboda tlače, aktívna občianska spoločnosť, dôvera občanov vo vlastné inštitúcie a schopnosť štátu zabezpečiť spravodlivosť.

Citlivo vnímame atmosféru v Slovenskej republike, ktorú tento ohavný čin vyvolal. Rozumieme neistote, pocitu nedôvery medzi ľuďmi a sme znepokojení z rastúceho napätia v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Kiska sa stretne s Dankom a Ficom Čítajte 

V súlade s naším ústavným poslaním, úlohou nás, vrcholných predstaviteľov Slovenskej republiky, je čeliť týmto obavám a urobiť všetko potrebné, aby sme vrátili ľuďom pocit dôvery, bezpečia a vzájomnej súdržnosti.

Na základe vyššie uvedeného traja najvyšší ústavní činitelia prezident SR, predseda Národnej rady SR a predseda vlády SR spoločne

vyjadrujeme plnú podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú ohavnú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zaväzujeme sa, že v rámci svojich právomoci zabezpečíme úplnú nezávislosť a nestrannosť vyšetrovania tohto zločinu aj všetkých súvisiacich trestných činov

— vzájomnou súčinnosťou nevyhnutnou k vyriešeniu aktuálnej politickej krízy prispejeme k upokojeniu atmosféry v Slovenskej republike. Svojimi rozhodnutiami a verejným vystupovaním prispejeme k zníženiu miery nedôvery a nevraživosti, ktorá našu spoločnosť v súčasnosti rozdeľuje

SkryťVypnúť reklamu

vyjadrujeme hlboký rešpekt k slobodnému uplatňovaniu občianskych práv v Slovenskej republike. Prejavy nespokojnosti sú bežnou súčasťou života demokratickej spoločnosti a realizáciou základného ústavného práva pokojne sa zhromažďovať. Zaväzujeme sa preto, že ich nebudeme nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia, nebudeme okolo protestov občanov šíriť konšpiračné teórie, ani ich inak dehonestovať

— podporíme nevyhnutné politické rozhodnutia, vrátane vyvodenia politickej zodpovednosti a zásadných personálnych zmien s cieľom znížiť polarizáciu v spoločnosti tak aby bolo možné vyšetriť a verejnosti presvedčivo vysvetliť dlhodobo neriešené podozrenia o pôsobení organizovaného zločinu v Slovenskej republike, o ktorých informoval vo svojich článkoch aj zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak

SkryťVypnúť reklamu

— uznávame, že iba pripravenosť prevziať politickú zodpovednosť a ochota transparentne a otvorene čeliť pochybnostiam verejnosti sú cestou k obnoveniu dôvery a upokojeniu atmosféry v Slovenskej republike.

V Bratislave 9. marca 2018

Andrej Kiska, prezident SR

Andrej Danko, predseda Národnej rady SR

Robert Fico, predseda vlády SR

Robert Fico

Vláda podľa PS rúca 30 rokov budované diplomatické vzťahy.


TASR 2
Na premiéra v Handlovej strieľal Juraj Cintula. Košičanku Margitu súdia, že jeho konanie schvaľovala.

Cintula je obžalovaný pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku.


SITA 60
Súvisiace témy: Andrej Danko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 945
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 199
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 890
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 840
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 931
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 927
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 483
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 402
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jonas Brodin oslavuje gól na MS v hokeji 2025.

Švédsko dnes zdolalo Fínsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Fotka zo zápasu Česko - Dánsko na MS v hokeji 2025.

Česko dnes zdolalo Dánsko v skupine B na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Tréner Slovenska Vladimír Országh v zápase proti Rakúsku na MS v hokeji 2025.

Zápas sme prehrali v prvej tretine.


Martin Turčin
Nájazd Michala Krištofa v zápase proti Rakúsku na MS v hokeji 2025.

Slovenskí hokejisti prehrali na MS druhý zápas.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu