BRATISLAVA. Ak by bol dav príliš vášnivý, bude sa štrngať kľúčmi na upokojenie, hovorili na začiatku bratislavského protestu organizátori.
Nakoniec opatrenie nemuseli využiť, asi 40-tisíc ľudí viac ako hodinu demonštrovalo proti tretej vláde Roberta Fica úplne pokojne.

„Nemám pocit, že by tu nebolo bezpečne, pozrite sa, sú tu rodičia s deťmi, starí ľudia,“ povedal 42-ročný účastník Maroš Ondro. Opatrnosť organizátorov však chápal.
Protest zorganizovala skupina aktivistov, ktorí žiadajú vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zároveň chcú novú vládu, bez ľudí, ktorí sú podozriví z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.
Zhromaždenia sa v rovnakom čase konali v desiatkach iných miest na Slovensku a v priebehu dňa aj v zahraničí.
„Ja im nedám pokoj a všetkých vás prosím, aby ste ma podporili,“ povedala v príhovore Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej Martiny, ktorá bol na proteste v Prešove.
Protestovali desaťtisíce
Námestie SNP v Bratislave sa zaplnilo viac, ako organizátori očakávali. Pri priľahlom Kamennom námestí museli presúvať autobus, ktorý pôvodne z bezpečnostných dôvodov blokoval cestu, aby sa tam ľudia nemuseli tlačiť.
Denník SME odhadol počet účastníkov asi na 40-tisíc. Použil pri tom fotografie z okolitých budov a program mapchecking, ktorý odhaduje počet ľudí v dave podľa hustoty na štvorcový meter. Bolo ich toľko, že mobilné siete nezvládali nápor a v centre kolabovali.
“Ja im nedám pokoj a všetkých vás prosím, aby ste ma podporili
„
Organizátori odhadujú účasť až na 50-tisíc, keďže majú kamerové záznamy, že sa úplne zaplnila plocha 18-tisíc štvorcových metrov.
Išlo by teda o najväčší protest od osamostatnenia Slovenska.
Námestie sa zaplnilo za pol hodiny, najväčšiu pozornosť získal kráčajúci zástup študentov Vysokej školy múzických umení, ktorí si priniesli množstvo vtipných transparentov parodujúcich súčasnú vládnu krízu a výroky politikov.
Napríklad transparent s nápisom „Platí ma mama“. Je to narážka na Ficove podozrenia, že protesty sú podporované zo zahraničia.
Ďalšie tisíce prišli do ostatných miest, v Prešove organizátori odhadli účasť na približne sedemtisíc ľudí.

Vystúpili zástupcovia rôznych odvetví
Organizátori pri výbere rečníkov chceli, aby sa k ľuďom prihovorili zástupcovia rôznych odvetví. Dav v Bratislave si tak mohol vypočuť napríklad názory opatrovateľky v Rakúsku Bibiany Kudziovej, ktorá hovorila, že ju štát donútil stať sa migrantkou.
Učiteľ Vladimír Crmoman zase spomínal na protesty učiteľov a hovoril, že ich premiér Fico ignoroval.

Novinár Štefan Hríb prítomným pripomenul, že Ján Kuciak pred svojou smrťou pracoval na reportáži o nepriamych personálnych väzbách medzi talianskou mafiou a Úradom vlády.
„Nepoznáme páchateľa, ale vieme, že extrém v tejto krajine nie je len Kotleba. Slovensko je dnes unesený štát,“ povedal v Bratislave Hríb.
Emeritný arcibiskup Róbert Bezák hovoril, že nevidí rozhnevaných, ale odhodlaných ľudí. Reagoval tak na Ficove tvrdenia, že sa protesty môžu zvrhnúť do násilností.
Pozdravil aj niekoľkých čelných predstaviteľov koaličnej strany Most-Híd, ktorým podľa vlastných slov dal svoju dôveru.
„Pozdravujem ich. Nech rozmýšľajú,“ povedal Bezák.
Časť išla pred Úrad vlády
Na záver zaznela v Bratislave slovenská hymna a organizátori potom ľudí vyzývali, aby sa rozišli.
Niektorí boli sklamaní, že sa protest skončil už po hodine a pol. Očakávali, že bude trvať dlhšie.
Niekoľko stoviek ľudí sa po skončení protestu odobralo pred Úrad vlády, kde skandovali heslá ako „otvorte bránu“ alebo „poďme pred Bonaparte“.

Beata
Balogová
