BRATISLAVA. Po napätí medzi redakciou a vedením verejnoprávnej RTVS, o ktorom sa zatiaľ hovorilo len v kuloároch, končí v Slovenskom rozhlase dlhoročná reportérka a šéfeditorka zahraničného vysielania Oľga Baková. Informoval o tom Denník N.
Vedenie telerozhlasu nedávno zmenilo organizačnú štruktúru a pozície šéfeditorov, akým bola aj Baková, zrušilo.

Skúsenej editorke ponúkli miesto radovej redaktorky či pozíciu editorky krátkych správ. Baková ponuky odmietla.
"Dostala som ponuku s nižším platom na pozíciu radovej redaktorky, ale posunula som sa už niekam ďalej, chcem sa posúvať, a nie ísť o niekoľko krokov späť," vysvetľuje pre SME.
Z prostredia RTVS už dlhšie prenikajú informácie o napätých vzťahoch redaktorov aj so šéfkou rozhlasu Petrou Stano-Maťašovskou. Baková to pre SME potvrdila.
"To, že máme viacerí v RTVS komplikované vzťahy s novým vedením, je známe už dávno. V rozhlase i v televízii. Pokiaľ ide o mňa, napríklad, aby som ilustrovala pomery, pani Maťašovská mi zakázala chodiť na porady, ktoré máme dvakrát denne," hovorí.
Maťašovská chcela, aby prišla vždy len na úvod, povedala, čo bude zahraničná redakcia pripravovať do vysielania, a potom odišla. "Nemohla som spolu s ďalšími kolegami diskutovať o obsahu vysielania, spolupracovať na témach, tak ako to bolo doteraz, nebola som pri tom, keď som bola hodnotená ja a moja redakcia," hovorí Baková.
Stano-Maťašovská v reakcii pre SME hovorí, že Bakovej pozícia šéfeditora bola umelo vytvorená predošlým vedením a po jej zrušení jej ponúkli pozíciu, kde sa snažili zachovať podmienky adekvátne jej skúsenostiam. "Oľga Baková však primeranú ponuku, na rozdiel od jej ostatných kolegov, neprijala, a preto jej želám v ďalšom profesionálnom pôsobení všetko dobré," dodala. Na Bakovej vyjadrenia ohľadne porád neodpovedala.
Patrila k najskúsenejším
Baková patrila k najskúsenejším slovenským reportérkam. V minulosti bola reportérkou Českej televízie. Roky tiež prinášala správy a reportáže zo Spojených štátov, ale aj z vojnových zón či utečeneckých táborov.
Pred samitom Bush - Putin v Bratislave v roku 2005 urobila v Bielom dome rozhovor s americkým prezidentom Georgeom Bushom. Vo verejnoprávnej televízii tiež moderuje prvú čisto ženskú diskusnú reláciu Silná zostava.
V RTVS odôvodňujú jej koniec tým, že neprijala ponúkané pozície, pričom zvyšní deviati šéfeditori, ktorým pozície zrušili, iné pracovné miesta prijali. Rušiť miesta šéfeditorov podľa hovorkyne telerozhlasu Eriky Rusnákovej plánovali už dlhšie a urobili to k 1. marcu.
"Zmeny organizačného poriadku schválila na verejnom zasadnutí Rada RTVS a prerokovali ju tiež odborové organizácie RTVS. Zrušenie pozícií šéfeditorov sprehľadní a zjednoduší manažérske procesy a ušetrí verejné financie," hovorí Rusnáková. Tvrdí, že Bakovej najskôr ponúkli pozíciu editorky, ktorá bola primeraná k zrušenej pracovnej pozícii, no odmietla ju. Ponúkali jej vraj aj voľné miesta v televízii.
Baková hovorí, že deviati bývalí šéfeditori dostali ponuky, kde zostáva náplň ich práce takmer rovnaká, čo sa u nej nestalo. V rozhlase jej podľa nej ponúkali aj post editorky v zlúčených oddeleniach zahraničného spravodajstva a krátkych správ, čo by podľa nej profesionál nemohol plnohodnotne stíhať, no neskôr zišlo aj z tejto ponuky a zostali len krátke správy. Ponuky na voľné miesta v televízii boli formálne a nezodpovedali tomu, čomu sa venovala.
V relácii Silná zostava s ňou podľa hovorkyne RTVS rátajú, ak bude mať záujem.
"Rada by som, máme skvelý tím profesionálov, táto relácia ma tiež mnohé učila a vďaka nej som sa opäť ďalej posúvala. Verím, že Silná zostava zostane, a dúfam, že aj ja v nej," dodala Baková.
Hovorcovia vo vedení
Personálne výmeny sa začali po príchode Jaroslava Rezníka, ktorého do čela RTVS zvolili poslanci Smeru a SNS. Do vedenia rozhlasu dosadil po svojom príchode hovorkyňu bratislavskej Univerzitnej nemocnice Stano-Maťašovskú, ktorá krátko pracovala aj pre ministra životného prostredia Lászloá Sólymosa z Mosta-Hídu.
Do vedenia televízneho spravodajstva a publicistiky prišli bývalý hovorca ministra hospodárstva a predtým ministra životného prostredia Petra Žigu zo Smeru Juraj Rybanský a bývalý hovorca záchranárov Boris Chmel. Obaja však začiatkom februára ohlásili svoj koniec vo vedení RTVS.

Kým Rybanský svoj odchod odôvodňoval zdravotnými dôvodmi, Chmel tvrdil, že sa chce viac venovať rodine.
Za ich výmenou však bolo podľa informácií SME rastúce napätie medzi vedením a redakciou. Začalo sa stupňovať po pozastavení investigatívnej relácie Reportéri a odstavení dvoch tvorcov rozhlasovej relácie Dejiny.sk.
Namiesto Rybanského nastúpil bývalý hovorca ministerstva školstva Vahram Chuguryan, ktorý minulý týždeň zakázal nosiť redaktorom odznaky s nápisom #allforjan, ktoré nosia novinári na znak solidarity zo zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom a jeho partnerkou Martinou Kušnírovou.
Vedenie zákaz odznakov označilo za odporúčanie, no viacerí redaktori spravodajstva si na protest zverejnili na facebooku profilové fotky, kde im je odznak vidno.

Beata
Balogová
