- Celé znenie otvoreného listu redaktorov RTVS
- Stanovisko generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka
BRATISLAVA. Po zákaze vedenia nosiť odznaky na znak solidarity po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej aj konci skúsenej zahraničnej reportérky Oľgy Bakovej v Slovenskom rozhlase zverejnili redaktori RTVS otvorený list.
Píšu v ňom, že atmosféra v spravodajstve je už niekoľko mesiacov napätá. "Bojujeme s nedôverou voči našim nadriadeným, voči ich úmyslom a schopnostiam," uvádzajú v liste, pod ktorý sa podpísalo okolo 60 ľudí.

Upozorňujú, že do vedenia sa po príchode šéfa Jaroslava Rezníka dostali ľudia, ktorí predtým pracovali ako hovorcovia aj na tlačových oddeleniach niektorých ministerstiev, no doteraz nezaviedli mechanizmus, ktorý by vylúčil možný vplyv ich konfliktu záujmov na obsah spravodajstva.
Redaktori píšu, že zatiaľ pracujú slobodne, no v nepriateľskej atmosfére. "Sme svedkami eliminácie, degradovania a preraďovania profesionálov, ktorí vyjadrujú voči manažmentu svoj kritický názor".
Rezník spolu s vedením spravodajstva po ich otvorením liste reagoval stanoviskom, kde redaktorov skritizoval. Spomenul v ňom "radikálne mladé jadro", ktoré podľa neho namiesto toho, aby venovalo energiu sebavzdelávaniu, hľadá nepriateľa.
"Fabulujú a strašia možnými budúcimi konfliktmi záujmov, no zabudli sa verejnosti zdôveriť, že práve nové vedenie ich trpezlivo vracia ku kultúre tvorby pre verejnoprávne médium, na ktorú mnohí zatiaľ svojimi kvalitami nedosiahli, a ku kultúre jazyka, ktorú mnohí stratili," píše Rezník.
Baková nemohla chodiť na porady
Baková, ktorá skončila v Slovenskom rozhlase, pre SME priznala napäté vzťahy s vedením. Šéfka Petra Stano-Maťašovská podľa nej dala pokyn, podľa ktorého sa nemohla zúčastňovať na celých poradách, hoci bola šéfeditorkou zahraničného spravodajstva.
"Nemohla som spolu s ďalšími kolegami diskutovať o obsahu vysielania, spolupracovať na témach tak, ako to bolo doteraz, nebola som pri tom, keď som bola hodnotená ja a moja redakcia," opísala Baková.
Stano-Maťašovská v stanovisku na jej vyjadrenia ohľadne porád nereagovala.
Pod otvorený list sa nepodpísal napríklad moderátor diskusnej relácie Sobotné dialógy v Slovenskom rozhlase Braňo Dobšinský. V minulosti ho za otázky, ktoré sa týkali káuz Smeru, kritizoval bývalý premiér Robert Fico.
Dobšinský v reakcii hovorí, že rozhodnutie svojich kolegov chápe aj rozumie ich argumentom.
"Žiaľ atmosféra v spravodajstve RTVS je už dlhšie veľmi zlá, pričom podľa môjho názoru nové vedenie trestuhodne plytvá cenným ľudským kapitálom," hovorí. Vedenie podľa neho nebuduje pocit vzájomnej dôvery, nenapomáha vnútroredakčnej tvorivej diskusii o tom, ako má verejnoprávne spravodajstvo vyzerať a nerieši ani svoj možný konflikt záujmov.
"Napriek tomu sa neviem stotožniť s formou, akú kolegovia zvolili, nepovažujem ju za šťastnú a osobne preferujem iné spôsoby ako tento konflikt riešiť," dodal Dobšinský.
K otvorenému konfliktu vedenia a redaktorov sa na facebooku vyjadril aj bývalý šéf RTVS Václav Mika. Vo videu hovorí, že je stále divákom televízie a preto si nemohol nevšimnúť, že vysiela spot o tom, že má stále najdôveryhodnejšie spravodajstvo.
"Pýtam sa vďaka komu je stále najdôveryhodnejšie. Ako manažér si neviem predstaviť situáciu, že by som sa postavil proti ľuďom, ktorí sú za úspechom, ktorý reprezentujem. Tak sa zamyslime," povedal Mika.
Nadriadeným neveria

Redaktori podpísaní pod listom neveria, že ich nadriadení sú schopní ochrániť redakciu pred silnými tlakmi. "Odmietame však tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami".
Pod novým vedením podľa redaktorov nedobiehajú trendy, ale vracajú sa v čase.
Personálne výmeny sa začali po príchode bývalého šéfa verejnoprávnej agentúry TASR Jaroslava Rezníka, ktorého do čela RTVS zvolili poslanci Smeru a SNS.
Do vedenia rozhlasu dosadil po svojom príchode hovorkyňu bratislavskej Univerzitnej nemocnice Stano-Maťašovskú, ktorá krátko pracovala aj pre ministra životného prostredia Lászloá Sólymosa z Mosta-Hídu.
Do vedenia televízneho spravodajstva a publicistiky prišli bývalý hovorca ministra hospodárstva a predtým ministra životného prostredia Petra Žigu zo Smeru Juraj Rybanský a bývalý hovorca záchranárov Boris Chmel. Obaja však začiatkom februára ohlásili svoj koniec vo vedení RTVS.
Kým Rybanský svoj odchod vysvetľoval zdravotnými dôvodmi, Chmel tvrdil, že sa chce viac venovať rodine.
Za ich výmenou však bolo podľa informácií SME rastúce napätie medzi vedením a redakciou. Začalo sa stupňovať po pozastavení investigatívnej relácie Reportéri a odstavení dvoch tvorcov rozhlasovej relácie Dejiny.sk.
Namiesto Rybanského nastúpil bývalý hovorca ministerstva školstva Vahram Chuguryan, ktorý minulý týždeň zakázal nosiť redaktorom odznaky s nápisom #allforjan, ktoré nosia novinári na znak solidarity so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom a jeho partnerkou Martinou Kušnírovou.

Vedenie zákaz odznakov označilo za odporúčanie, no viacerí redaktori spravodajstva si na protest zverejnili na facebooku profilové fotky, kde im je odznak vidno.
O aktuálnom dianí v RTVS a napätí medzi redakciou a vedením TASR neinformovala. Po odchode Rezníka ju vedie Vladimír Puchala, ktorý bol roky Rezníkovým blízkym spolupracovníkom.
Na otázku denníka SME z akého dôvodu nezverejnila TASR napríklad správu o otvorenom liste, ktorú redaktori publikovali o 10,00 h. zatiaľ Puchala neodpovedal. V agentúre však krátko na to pribudla krátka správa, kde o otvorenom liste informujú.
Celé znenie otvoreného listu:
Vážení poslucháči, vážení diváci, náš priamy nadriadený o nás minulý týždeň verejne vyhlásil, že „v skutočnosti nám niektorým nejde o čestnú a profesionálnu novinárčinu, ale o priame zasahovanie do politiky“. Je to lož. Zároveň, po viacerých pokusoch riešiť situáciu v spravodajstve RTVS interne, je to prekročenie hranice, keď sa musíme ohradiť aj verejne.
Atmosféra v spravodajstve RTVS je už niekoľko mesiacov napätá. Bojujeme s nedôverou voči našim nadriadeným, voči ich úmyslom a schopnostiam. Väčšinou ide o ľudí, ktorí prekročili nepísané novinárske pravidlo a prišli z tlačových oddelení. Doteraz však nezaviedli mechanizmus, ktorý by vylúčil možný vplyv ich konfliktu záujmov na obsah spravodajstva.
Zatiaľ pracujeme slobodne, ale v nepriateľskej atmosfére. Sme svedkami eliminácie, degradovania a preraďovania profesionálov, ktorí vyjadrujú voči manažmentu svoj kritický názor. Očakávali sme, že práve nový šéfredaktor pomôže túto situáciu upokojiť. Rýchlo sa však ukázalo, že trend je opačný.
Neveríme, že naši nadriadení sú schopní ochrániť redakciu pred silnými tlakmi z vonkajšieho prostredia. Denne absolvujeme debaty o vyváženom spravodajstve, pretože ide o náš spoločný cieľ. Odmietame však tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami.
Vážení koncesionári, za posledné roky sme tvrdo pracovali na tom, aby sa Vaša dôvera v spravodajstvo RTVS posilnila. Oficiálne prieskumy ukazujú, že sa nám to do veľkej miery darí. Radi by sme túto dôveru posilňovali. Aktuálny manažment však doteraz nepredstavil hmatateľnú víziu, ktorá by prácne vybudovanú kvalitu spravodajstva zachovala a ďalej posúvala. Namiesto dobiehania trendov sa vraciame v čase.
Ak sa situácia rapídne nezlepší, spravodajstvo RTVS môže byť, opäť raz, ľahko ovplyvniteľné a nadobudnutú dôveru môže stratiť. Oslabená redakcia externé tlaky neustojí, preto môže byť verejnoprávnosť ohrozená.
Vážení poslucháči a diváci, je pre nás dôležité, aby ste boli o situácii v spravodajstve RTVS informovaní, pretože RTVS patrí Vám všetkým.
Na vedomie generálnemu riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi a Rade RTVS.
(pod list sa podpísalo 59 ľudí, médiám ho v mene redaktorov poslal online editor RTVS Tomáš Mrva)
Stanovisko generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka:
Nový manažment spravodajstva začal realizovať účinné kroky, aby spravodajstvo RTVS bolo objektívne, vyvážené, nestranné a plnilo základnú informačnú službu pre širokú verejnosť. Tí, ktorí sa s tým nedokážu stotožniť, neakceptujú roky platné pravidlá - Zákon o RTVS a z neho odvodený Štatút programového pracovníka, Etický kódex a ďalšie platné predpisy – a hľadajú vnútorného i vonkajšieho nepriateľa, lebo začali mať problém.
Robiť z divákov a poslucháčov rukojemníkov, upozorňovať ich na vonkajšieho nepriateľa ("Neveríme, že naši nadriadení sú schopní ochrániť redakciu pred silnými tlakmi z vonkajšieho prostredia"), je len odpútavaním pozornosti od podstaty a snahy, ktorú viacerí – najmä tí neistí a neskúsení redaktori – už aj v interných debatách pomenovali – „zlikvidovať každé nové vedenie“!
Fabulujú a strašia možnými budúcimi konfliktmi záujmov, no zabudli sa verejnosti zdôveriť, že práve nové vedenie ich trpezlivo vracia ku kultúre tvorby pre verejnoprávne médium, na ktorú mnohí zatiaľ svojimi kvalitami nedosiahli, a ku kultúre jazyka, ktorú mnohí stratili. Za poslednú dekádu sa vymenilo vyše 80% tvorivých pracovníkov spravodajstva RTVS a nahradili ich prevažne mladí a málo skúsení tvorcovia, ktorých neviedli skúsenejší senior redaktori, keďže ich objektívne zostalo len veľmi málo. Spravodajská tvorba niektorých redaktorov preto dosiahla také bezbrehé parametre, že neraz obťažuje diváka a poslucháča neprofesionalitou, tendenčnosťou, vsúvaním vlastných názorov, či emočne prehnanou interpretáciou. To, žiaľ, negatívne ovplyvňuje obraz o celom spravodajstve na verejnosti.
Naprávať tento nelichotivý stav nie je pre žiadne vedenie ľahký ani bezbolestný proces. Radikálne mladé jadro spravodajstva namiesto toho, aby venovalo energiu sebavzdelávaniu a pozorne načúvalo, aké nové výzvy sa mu núkajú, resp. aby sa na nich spolupodieľalo, sa rozhodlo stavať barikádu zvnútra, hľadať nepriateľa a kričať na ostatných – „kto nejde s nami, ide proti nám!“. Skúsenejší redaktori sa často doslova boja povedať svoj názor, aby sa nestali predmetom invektív.
Ak všetci chceme, aby sa dôvera divákov v spravodajstvo RTVS posilnila, musíme tvrdo a profesionálne pracovať, vzdelávať sa, konštruktívne diskutovať a dôverovať, že to spolu dokážeme. Nešťastne zvolená forma internej komunikácie signatárov otvoreného listu prostredníctvom širokej verejnosti nesvedčí o úprimnej snahe o konštruktívnu diskusiu a o odborné napredovanie v záujme všetkých divákov a poslucháčov RTVS. Ako inak sa dá vysvetliť fakt, že na dnešnej porade nezazneli žiadne pripomienky, o ktorých píšu v liste, a pritom už o niekoľko minút po nej o nich informovali verejnosť a médiá.
Chceli by sme zdôrazniť, že na riešenie takýchto otázok je určená pôda RTVS a vedenie spravodajstva každý deň opakovane dáva najavo, že je pripravené otvorene z očí do očí diskutovať o akejkoľvek odbornej téme slobodne a nezávisle. Za kľúčový považujeme fakt, že samotní signatári jednoznačne priznali, že je im umožnené pracovať absolútne slobodne.
Celé vedenie RTVS má úprimný záujem o zlepšenie kvality a profesionálnej úrovne spravodajstva. Naši koncesionári si rozhodne zaslúžia, aby sme interné záležitosti riešili kultivovaným spôsobom „doma“. Kto sa chce na tom spolupodieľať, má všetky možnosti, bez traumatizovania spoločnosti a bez umelého vytvárania nepriateľskej atmosféry.
Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ RTVS
Vahram Chuguryan, riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky
Hana Lyons, vedúca Odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky
Petra Stano Maťašovská, vedúca Odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky

Beata
Balogová
