Ak neodvoláte Gašpara, prídeme znova, odkázali organizátori protestov (minúta po minúte)

Protesty sa konali vo viacerých mestách.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Článok pokračuje pod video reklamou

Štvrtkové protesty a diskusiu SME sme sledovali minútu po minúte:

21:50 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

V piatok sa uskutočnia ešte protesty v Trenčíne a Nových Zámkoch.

Prečítajte si tiež: Tisíce ľudí na námestiach žiadali odchod Gašpara

21:35 Na námestia prišlo po Veľkej noci o dosť menej ľudí ako na prvé zhromaždenia, stále ich však zaplnili.

„Zdá sa, že nadšenie, s akým sme sa tu štyrikrát zišli pred veľkonočnými sviatkami, pomaličky začína ochabovať. Zdá sa, že niektorí predovšetkým vnútorne vzdávajú boj proti arogancii. Presne o toto im ide,“ upozorňoval moderátor zhromaždenia v Poprade.

21:32 Za slušné Slovensko sa postavili aj v Prievidzi. Organizátori však prišli s novým formátom, ktorý nespočíval len v rečnení tých istých ľudí a čítaní prejavov. S hosťami viedli dialógy a priestor na vyjadrenie názoru dostalo aj viacero ľudí z davu.

21:17 Do protestov za slušné Slovensko sa v Liptovskom Mikuláši zapojilo približne tisíc ľudí. Ľudia na námestí pokračovali aj v podpisované petície za vypísanie referenda o predčasných voľbách.

21:00 Diskusia SME a iniciatívy Za slušné Slovensko na tému Za slušnú políciu: Ako vrátiť dôveru policajtom a sudcom sa skončila.

20:50 Za slušné Slovensko protestovali aj ľudia v Martine.

Protest bol zaujímavý aj tým, že sa hralo bábkové divadlo, ktoré malo ilustrovať súčasné dianie na politickej scéne.

My potrebujeme poznať pravdu. Nemusí to znamenať, že niekto pôjde do basy. Ale potrebujeme vedieť, ako to bolo.

Pavel Sibyla, riaditeľ nadácie Zastavme korupciu

20:46 Ja som presvedčený, že policajtom na dôvere ľudí záleží, vysvetľuje Sibyla. "A chápu, že im ľudia nedôverujú. A nedôverujú im kvôli osobe ich prezidenta."

20:42 "My našou apatiou vytvárame podnebia na to, aby oni mohli budovať alternatívny štát v štáte," hovorí šéfredaktorka SME Beata Balogová.

20:32 Systém zlyháva a tento štát nám niekto uniesol, dodáva Sibyla. "Bežný človek predsa nemôže odpočúvať gaunerov a grázlov, ktorí tu robia podvody. Od toho je polícia či SIS, ale nie bežný človek.

20:30 "My potrebujeme poznať pravdu," zdôrazňuje Pavel Sibyla. "Nemusí to znamenať, že niekto pôjde do basy. Ale potrebujeme vedieť, ako to bolo. Napríklad v kauze Čistý deň."

20:28 Aj novinárom sa po vražde Jána Kuciaka ozýva oveľa viac ľudí, ktorí chcú hovoriť o korupcii a problémoch. Akoby práve teraz bola tá atmosféra, že sa to dá.

Prečítajte si tiež: Keď v Smere vyčerpajú všetky možnosti, siahnu po správnej

20:23 Zmeny, ktoré je potrebné urobiť, sa nedajú urobiť inak ako pomalými, postupnými, trpezlivými krokmi. To sa nedá dať na billboardy, no ak je tento štát unesený - a znie to hrozne -, uniesli sme si ho čiastočne aj my sami, hovoria hostia diskusie.

20:11 "Nepovažujem justíciu za uzavretú sektu nekritizovateľných ľudí, ktorých sa nemôže nik dotknúť. Aj preto som sem prišiel," hovorí sudca.

20:07 "Sudcovia nemajú v popise práce byť mediálnymi hviezdami. Ale to neznamená, že prirodzeným spôsobom nemáme vysvetľovať postupy, ktoré sme v tej-ktorej situácii zvolili," uznáva Hrubala.

20:04 "Súčasná najsilnejšia strana mala 12 rokov na to, aby niečo s políciou spravila," tvrdí Pavel Sibyla.

Pripomína, že na Slovensku prevažuje počet ľudí, ktorí nedôverujú polícii. Na rozdiel od Česka, kde sa to za posledné roky podarilo zlepšiť.

"Čo ovplyvňuje ľudí pri dôvere v políciu? Dôvera vo vládu. A potom, ako ľudia vnímajú, či ľudia v našom vlastnom susedstve riešia problémy a či sa veci vyšetrili a našiel páchateľ," dodáva.

20:01 "Média dlhé roky cítili veľkú bariéru, keď sa snažili zistiť čokoľvek o korupcii. Inštitúcie vôbec nekomunikujú otvorene," opisuje prácu novinárov zástupca šéfredaktorky SME Jakub Filo. Hovorí, že obzvlášť po vražde Jána Kuciaka máme právo sa pýtať a očakávať, že nám niekto bude odpovedať.

"Veľa je to však o konkrétnych ľuďoch," dodal.

Toxicita politických nominácií je fakt, lebo moc korumpuje. A absolútna moc korumpuje absolútne.

Ján Hrubala, sudca Špecializovaného trestného súdu

19:55 "Ja viem, že som príslušníkom stavu, ktorý má podobne ako polícia veľmi nízku dôveryhodnosť u občanov Slovenska," uznáva sudca Hrubala.

Hovorí však, že všetkým by pomohlo, keby boli dôležité údaje, rozhodnutia a výsledky obstarávaní verejné. Aby ich mohol ktokoľvek skontrolovať a overiť.

19:52 "Politici sú ľudia, ktorých si my zvolíme v demokratických voľbách. Majú najväčšiu mieru práva konať v mene nás všetkých. Sú jediní volení predstavitelia štátu," zdôrazňuje Hrubala. Napriek tomu podľa neho prežívame fóbiu z politických nominácií. A často ju prežívame právom.

"Toxicita politických nominácií je ale fakt, lebo moc korumpuje. A absolútna moc korumpuje absolútne," dodáva sudca.

19:43 Zasahovať do našej práce nemôže nikto, zdôrazňuje sudca Hrubala.

"Je však dôležité vyzvať ľudí na odvahu, aby sa nedali takýmto nekalým spôsobom ovplyvňovať," dodal.

19:42 Dôležité je, kto tu čo vyšetruje a či sa tu vôbec niečo chce vyšetriť, hovorí riaditeľ nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.

Na diskusii diskutuje spolu so sudcom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom a zástupcom šéfredaktorky SME Jakubom Filom.

19:35 V bratislavskom KC Dunaj sa začala diskusia denníka SME a iniciatívy Za slušné Slovensko na tému Za slušnú políciu: Ako vrátiť dôveru policajtom a sudcom.

19:32 V Žiline bola účasť na protestoch porovnateľná s tou spred dvoch týždňov. V centre Žiliny sa zišli asi štyri tisícky občanov.

"Najdôležitejšia vec je, že sa zobudila občianska spoločnosť. Keď kontrolujeme vládnu moc len raz za štyri roky v čase volieb, zdá sa, že je to málo. Zvolení ľudia si veľmi rýchlo zvyknú na isté pohodlie a moc. Majú pocit, že už sú nekontrolovateľní. A keď nefungujú jednotlivé inštitúcie, tak tu máme marazmus, ktorý tu máme," podotkol Ján Orlovský, ktorý sa prihovoril za iniciatívu siedmich mimovládnych organizácií Chceme veriť.

19:18 Aj Banskobystričania žiadali na námestí odstúpenie Gašpara aj Kováčika. Na zhromaždení sa zišlo niekoľko stoviek ľudí.

Prečítajte si tiež: Na zhromaždení Za slušné Slovensko vystúpil v Trnave aj Róbert Bezák

19:06 Trnava Približne päťsto ľudí sa zišlo na trnavskom Trojičnom námestí. Najväčším prekvapením bolo vystúpenie emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka.

"Keď ma organizátori pozvali na toto stretnutie, rozmýšľal som, prečo by som tu mohol a mal prísť. A poviem vám, že tu môžem byť, lebo som občan Trnavy, čestný občan Trnavy. To je pre mňa dnes ešte vzácnejšie, lebo je lepšie byť čestným občanom, ako len občanom," prihovoril sa Bezák zhromaždeniu.

18:55 Košice: Niekoľko posledných protestujúcich farmárov na traktoroch ešte absolvuje posledné okruhy na Námestí osloboditeľov. Okoloidúcich baví hlavne transparent s podobizňou Roškovej na jednej z vlečiek a textom "Pásla kone na betóne".

18:41 Prešov: Na pódium prišla aj Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej Martiny. "Odmala som učila deti, na skrini mali nadpis - kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody, to je môj odkaz vláde," hovorí mama Martiny.

18:40 Košice: Farmári majú povolenie na jazdu centrom Košíc do siedmej, čo niektorí využívajú.

18:39 Bratislava “Pán Pellegrini, pán Drucker, ak okamžite neodvoláte Tibora Gašpara a ak nezačnete okamžite so systémovými zmenami, prídeme znova,” upozorňujú z pódia organizátori protestu.

Na záver protestu v Bratislave už tradične zaspieval hymnu Juraj Benetin. Organizátori vyzvali, aby ľudia nikde nepochodovali a pozvali ich na diskusiu denníka SME o tom, ako má vyzerať slušná polícia.

Prečítajte si tiež: Andrej Bán: Bol som prekvapený, ako veľmi farmárov šikanujú

18:33 Bratislava Kľúče, zvončeky, bubny a dokonca aj hrable si ľudia priniesli na zhromaždenie Za slušné Slovensko. Reční reportér Andrej Bán, ktorý poukázal na zneužívanie agrodotacií exposlankyňou Smeru Ľubicou Roškovou.

"Šiel som písať o talianskej mafii a našiel som slovenskú," povedal Bán. "Si frajer," zakričal niekto z davu.

Aj on poukázal na trestanie Vasiľa Špirka a situáciu v RTVS. Kritizoval aj to, že RTVS uzavrela spoluprácu s Gustávom Murínom, ktorý je fanúšik konšpiračných teórií.

18:23 V Bratislave sa výrazne ochladilo, fúka studený vietor, niektorí ľudia sa pri kapele Billy Barman pohupujú aby sa zahriali.

18:21 Bratislava: “Policajný prezident nemôže byť len bábkou politikov. Musí to byť charakter, profesionál. Nemôže to byť človek, ktorého epochu charakterizuje heslo Skutok sa nestal,” hovorí na pódiu Zuzana Števulová z iniciatívy Chceme veriť, ktorá združuje viaceré mimovládne organizácie.

Prihovára sa za systematickú zmenu pravidiel menovania a odvolávania vedenia polície. Opakovane zaznieva aj kritika Kováčika kvôli trestu pre Špirka.

18:10 Bratislava: „Nehazardujte s dôverou verejnosti lebo hazardujete s dôverou verejnosti," povedala počas príhovoru Elena Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry.

Za ňou vystúpil Jozef Grexa, ktorý pracuje v Spoločenstve evanjelickej mládeže. Hovorí o Bohu a slušnom Slovensku.

Prejavy rečníkov sú ale zdĺhavé a neprerušujú ich pokriky ako kedysi. "Ideme na pivo," povedal niekto v dave. Ľudí potom znovu prebudila zmienka o Dušanovi Kováčikovi. Kričia fúj.

18:00 Tri tisícky ľudí protestovali aj v Nitre. Organizátori si zvolili protestný pochod namiesto obvyklých zhromaždení. Ľudia si tiež minútou ticha pripomenuli zavraždeného Jána Kuciaka a jeho snúbenicu. Na konci zaspievali hymnu.

17:53 Bratislava: Po vystúpení skupiny Živé kvety sa z pódia prihovára psychologička Katarína Hatráková, ktorá poukázala na kauzu Čistý deň. “Je dôležité, aby sme nečakali, kým sa niečo zmení a problém vyrieši. Nemajme strach a vykročme,” hovorí. Ľudia tlieskajú.

17:47 Bratislava: "Nie som spokojný s touto garnitúrou," povedal Vlado Mosný. Z nižšej účasti sklamaný nie je. "Ľudia sú už rezignovaní," hovorí.

17:38 Na bratislavskom námestí sa stratilo malé dieťa, organizátori oznámili rodičom, že si pre neho môžu prísť k pódiu.

17:35 Bratislava: Herec Richard Stanke známy svojimi silnými prejavmi zožal búrlivý aplauz ešte skôr než vôbec niečo povedal. "Robert Fico sa nám ďalej smeje do tváre a riadi svojich lokajov," hovorí Stanke.

"Hanba hranatá," zakričal niekto z davu.

Súčasne dianie v RTVS je podľa Stankeho normalizácia. Pripomenul petíciu s podpismi 2000 ľudí z kultúrneho prostredia, ktorí žiadajú kultúrny reparát a odstúpenie novej ministerky kultúry. "Kozmetické úpravy si nechajte pre vaše asistentky," povedal Stanke. Následne vystupuje skupina Živé Kvety.

17:25 Bratislava Na Námestí SNP je 20 minút po začiatku približne 30-tisíc ľudí. Dav siaha po Starú tržnicu. Na pódiu je tento raz zabezpečene aj tlmočenie do posunkového jazyka. Po technickej stránke je zhromaždenie zabezpečené čím ďalej tým lepšie. Na námestí sú rozmiestnené tri obrazovky aj tri sady reproduktorov. Počuť je tak na všetkých miestach.

17:21 Bratislava Medzi transparentmi svieti aj nápis “všetky Ficove bábky a gašparkovia, straťte sa z verejného života”. Ako druhí vystupujú študenti.

17:19 Bratislava: Organizátori pripomenuli na úvod požiadavku na odstúpenie šéfa polície Tibora Gašpara. Ako prvá z rečníkov vystupuje novinárka Zuzana Petková z Trendu, ktorá zverejnila správu o stave slovenskej polície. “Aj bežná skúsenosť ľudí z polície spôsobila, že patríme ku krajinám s najnižšou dôverou voči polícii,” povedala.

"Keď ma požiadali, aby som vystúpila, váhala som. Nerada hovorím pred davom. Ale v tej chvíli vyšla správa, že Dušan Kováčik chce potrestať Vasiľa Špirka," povedala tiež. Dav vzápätí začal kričať Fúj.

17:15 Bratislava: Protest na Námestí SNP sa začal o desať minút neskôr, ale nálada je medzi ľuďmi dobrá, ozývajú sa píšťalky aj rapkáče. Zatiaľ prišla asi polovica ľudí oproti predchádzajúcim týždňom. Protest sa začal príhovorom organizátorov - Karolíny Farskej a Juraja Šeligu.

“Žiadame dôsledné vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za účasti medzinárodného tímu,” povedal na úvod Šeliga. Nasledovala minúta ticha.

17:14 Košice: Na Hlavnej sa krátko po 17. hodine zhromaždilo asi 400 ľudí. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa mali zopakovať tisícové davy, ako tomu bolo pri predošlých protestoch. Protestné zhromaždenie sa však ešte oficiálne nezačalo.

17:12 Poprad: Moderátor hovorí: "Zdá sa, že je nadšenie, s akým sme sa tu štyrikrát zišli pred veľkonočnými sviatkami, pomaličky začína ochabovať. Zdá sa, že niektorí predovšetkým vnútorne vzdávajú boj proti arogancii. Presne o toto im ide.“

Prečítajte si tiež: Prezident Kiska očakáva odvolanie Gašpara v najbližších dňoch

17:09 Bratislava: Dav protestujúcich zatiaľ pokojne čaká na oficiálne zahájenie protestov. Ľudia pokrikujú “nie je nám to jedno” a mnohí držia transparenty za predčasné voľby či výmenu policajného prezidenta. Jeden z transparentov sa ponáša na obálku knihy s názvom “trest smrti #samsomnapisal” Ako jej autor je podpísaný Robert Fico.

17:02 Košice: Pokračuje protestná jazda farmárov Košicami. Vďaka transparentom na kabínach traktorov vodiči áut chápu, o čo ide a prerušovaným trúbením ich zdravia.

17:01 Prešov: Aj v Prešove sa už schádzajú na námestí ľudia. Niektorí si priniesli aj transparenty: Kováčik kryje zločiny mafie...

16:58 Poprad: Popradské námestie pár minút pred protestom nepraská vo švíkoch. Zatiaľ prišlo veľmi málo ľudí. Transparent si so sebou priniesol iba jeden pán.

16:56 Košice: Po 17. hodine sa v centre mesta začne aj protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko. Je to v poradí už piaty protest v meste.

16:55 Bratislava: Námestie SNP je desať minút pred začiatkom protestu zaplnené asi z polovice. Študenti VŠMU aj tentoraz prichádzajú pompézne v dlhom rade s množstvom transparentov a s pokrikom "Nie je nám to jedno".

Prečítajte si tiež: Farmári prehovorili o zastrašovaní, bitkách a hrozbe smrťou

16:53 Košice: Farmári sa pri protestnej jazde zatiaľ nestretli s negatívnymi reakciami vodičov.

16:39 Košice: Dlhá kolóna traktorov sa už pohýna z pumpy na Južnej triede. Protestná jazda sa začína.

16:29 Košice: Farmári zmenili po dohode s políciou trasu protestnej jazdy Košicami. Pôjdu po Južnej triede na Jantárovú a odtiaľ na Námestie osloboditeľov k Auparku. Potom budú do 18.00 krúžiť od spomínaného Auparku smerom k budove Sporiteľne, kde sa otočia.

16:22 Moldava nad Bodvou: Na tlačovej konferencii v Moldave, organizovanej SaS porozprávali farmári o nekalých praktikách v poľnohospodárstve. Strachu už bolo podľa nich dosť a veria, že postupne naberú odvahu aj ostatní. Otvorene informovali o prepojeniach, ktoré podľa nich siahajú až k ministerke Matečnej.

16:12 Košice: Na benzínke v Barci, odkiaľ odštartuje protestná jazda, sú už desiatky traktorov.

16:05 Košice: Prví farmári už dorazili na pumpu na okraji Košíc v Barci. Čakajú na ďalších kolegov

15:55 Košice: O štvrtej popoludní sa začne v uliciach Košíc jazda traktorov. Farmári tak chcú upozorniť na problémy, ktoré v posledných dňoch vyplávali na povrch. Počas popoludňajšej špičky budú spomaľovať dopravu, pričom sa vodičom ospravedlňujú a prosia ich o pochopenie.

Žiadajú odchod Druckera

Hoci Robert Fico a Robert Kaliňák už nie sú vo svojich funkciách a prezident Andrej Kiska vymenoval novú vládu pod vedením Petra Pellegriniho, Slováci po Veľkej noci opäť vyjdú do ulíc.

Prečítajte si tiež: Zaslúžime si slušné Slovensko

Organizátori protestov Za slušné Slovensko žiadajú, aby nový minister vnútra Tomáš Drucker odvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Zhromaždenia sa znovu uskutočnia v desiatkach slovenských a viacerých zahraničných mestách, vo väčšine z nich však netradične už vo štvrtok. Len v Trenčíne a Nových Zámkoch budú ľudia protestovať v piatok.

Večer od 19:30 sa v bratislavskom KC Dunaj bude konať diskusia denníka SME a iniciatívy Za slušné Slovensko na tému Za slušnú políciu: Ako vrátiť dôveru policajtom a sudcom.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. OMV má riešenie na neohlásených kuriérov
 2. Platíte si poistenie domova zbytočne?
 3. Volkswagen T-Cross má z každého niečo
 4. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní
 5. Prežije tisícročia. Papier vyrábajú 2000 rokov starou metódou
 6. Objavte silu Q10 a zredukujte vrásky počas 4 týždňov
 7. SME pripravení na komunálne voľby vo veľkom štýle
 8. First moment na leto 2019 je tu: 13 letovísk s výraznými zľavami
 9. Hidradenitída - kožná choroba, o ktorej sa nehovorí
 10. Rozhodnite v sobotu o starostoch aj o svojom dôchodku!
 1. Platíte si poistenie domova zbytočne?
 2. Odborná exkurzia po vodných stavbách v Českej republike
 3. Diskusný stôl na tému Energetická certifikácia budov
 4. Druhy ochranných známok
 5. OMV má riešenie na neohlásených kuriérov
 6. Volkswagen T-Cross má z každého niečo
 7. Prežije tisícročia. Papier vyrábajú 2000 rokov starou metódou
 8. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní
 9. Modesta Real Estate úspešne sprostredkovala obchodnú transakciu
 10. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
 1. First moment na leto 2019 je tu: 13 letovísk s výraznými zľavami 25 467
 2. Prežije tisícročia. Papier vyrábajú 2000 rokov starou metódou 24 303
 3. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní 18 760
 4. SME pripravení na komunálne voľby vo veľkom štýle 9 726
 5. Rozhodnite v sobotu o starostoch aj o svojom dôchodku! 8 873
 6. Hidradenitída - kožná choroba, o ktorej sa nehovorí 8 217
 7. Neukladajte si nič, čo vás môže ohroziť. Ako zabezpečiť telefón? 7 863
 8. 5 brigád, ktoré pomôžu v budúcej kariére 6 780
 9. 8 vecí, ktoré môžu ohroziť úspešné podnikanie 6 473
 10. Objavte silu Q10 a zredukujte vrásky počas 4 týždňov 3 838

Hlavné správy zo Sme.sk

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Šikanuje polícia organizátorov protestov?

Nestačilo vypočuť len jedného z nich?

ŽENA

Zmrzačili ich na celý život. Írske ženy pritom chceli iba porodiť

Tisícky žien podstúpili barbarskú procedúru.

Neprehliadnite tiež

Mladík podpálil detský domov, ohrozil dvadsať ľudí

Podpaľač chcel podmienku, súd ho poslal za mreže.

Porazená Alena Bašistová nevylúčila opätovnú kandidatúru

Chcela byť primátorkou, neuspela ani ako mestská poslankyňa.

Drvivú porážku Smeru v Košiciach zvýrazňujú mestské časti

Prišiel o 88 percent poslancov. Pravica posilnila o tretinu oproti minulým voľbám.

Zvolili ma v komunálnych voľbách, čo mám robiť?

Príručka pre úspešných kandidátov vo voľbách neexistuje. Mnohí netušia, aké povinnosti ich teraz čakajú.