BRATISLAVA. Stabilizovať populáciu tetrova hlucháňa na Slovensku a zastaviť klesajúci trend stavu tohto kriticky ohrozeného druhu, ktorý je na pokraji vymretia, je hlavným cieľom programu envirorezortu záchrany hlucháňa hôrneho na roky 2018 až 2022, ktorý v pondelok vstúpil do platnosti.
Program je pripravený na päť rokov, následne ho bude ministerstvo životného prostredia (MŽP) aktualizovať. Agentúru SITA o tom informoval hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.
Program záchrany obsahuje údaje o rozšírení hlucháňa, o jeho biologických a ekologických nárokoch a faktoroch ohrozenia a stanovuje tiež šesť strategických cieľov a 14 opatrení na jeho záchranu.
Medzi ne patrí napríklad zastavenie straty vhodných biotopov hlucháňa ako aj zvýšenie ich kvality a rozlohy či obmedzenie negatívneho vplyvu predácie a vyrušovania.

Dokument bude zároveň slúžiť okresným úradom životného prostredia pri určovaní vhodných spôsobov hospodárenia v chránených územiach.
Na skoré prijatie záchranného programu tlačili najmä ochranári, ktorí upozorňujú, že mnohé lokality výskytu hlucháňa stále nie sú chránené a je možné, že po začiatku jari sa v nich začne ťažba dreva.
Hlavnou príčinou veľkého poklesu populácie hlucháňa je intenzívna ťažba dreva v horských oblastiach a úbytok starých lesov, ktoré obýva. Od roku 1972 klesla populácia hlucháňa na Slovensku asi o 76 percent, pričom trend pokračuje.
V roku 1972 uvádzali štatistiky 3 697 jedincov, pričom v roku 2015 už iba maximálne 900 jedincov. Jeho súčasná populácia sa u nás odhaduje na 646 až 866 jedincov. Napriek medzinárodným záväzkom v ochrane biotopov a druhov sa populácia hlucháňa od vstupu Slovenska do EÚ znížila o 50 percent.
Za posledných 10 rokov v niektorých územiach Slovenska, napríklad v Strážovských vrchoch, Vtáčniku, Považskom Inovci, Čergove a Javorníkoch hlucháň úplne vyhynul. Posledné jedince dožívajú v Kremnických vrchoch, Malej Fatre, vo Volovských vrchoch, v Slovenskom raji a na Poľane.
Prudký pokles počtu nastal aj v Nízkych Tatrách, ktoré sú kľúčové pre prežívanie tohto druhu.
Po žltáčikovi zanoväťovom, korytnačke močiarnej, jasoňovi červenookom a sokolovi červenonohom je tetrov hlucháň piatym kriticky ohrozeným živočíchom, pre ktorého zelený rezort schválil program záchrany.