SME

Diskusia k článku: Záchrana ohrozeného hlucháňa sa začala, opatrenia vstúpili do platnosti

Program potrvá 5 rokov, potom ho bude ministerstvo životného prostredia aktualizovať.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
5 príspevkov

  • Milan Ovsenik

    VERÍME ŽE NA OKRESOCH BUDE ZDRAVÝ ROZUM

    Tak MŽP aj bez súhlasu a spolupráce súkromných vlastníkov lesov presadila vo svojich kruhoch Program záchrany hlucháňa, ktorého chce využiť na presadzovanie bezzásahovosti v temer 40 okresoch v ihličnatých oblastiach Slovenska. http://privlesy.sk/upozornenie... ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska verí, že konania na okresných úradoch sa nezmenia na "monster procesy 50-tych rokov minulého storočia" a nepovedú k likvidácii malých hospodárskych subjektov - urbárov. Jeden príklad za všetkých - Urbáru o výmere 162 hektárov, nepovolil NAPANT obnovu na 120 hektároch. Takže môžu prepustiť všetkých ľudí a v prenajatej kancelárii na obecnom úrade môžu zhasnúť a zamknúť. A doma čakať - rok, dva, tri kým im možno nejaká majetková ujma príde. Ak si ju vybehajú a dostatočne vydokladujú. Toto skutočne nie je účinná cesta ochrany. Ochranári, zoberte ich do svojich radov a dajte im tie eurofondy, ktoré budete na ne po dobu platnosti programu záchrany na 5 rokov čerpať lebo podobnosť s finančným obdobím súčasných EU fondov do roku 2023 je čisto nenáhodná.
    • clovek3000
      Prémium
      To tu ešte urbárnici, ktorí v mnohých prípadoch parazitujú na obecných peniazoch, okrádajú reálnych vlastníkov lesných pozemkov a drasticky devastujú naše prírodné dedičstvo budú vyplakávať, že platby za majetkovú ujmu si musia "vybehať"? To kde sme? Len pekne zhasnite a zamknite. A hlavne vyvetrajte!
      • Milan Ovsenik
        Človek3000 - v súčasnom marazme Slovenska, by väčšina mala zhasnúť a zamknúť A aj vyvetrať. A najlepšie odísť do vesmíru do roku 3000. Počnúc od vrchu až po nás samých. Aj na Vašej reakcii je vidieť, že nie dostatočne rozumiete problematike. Neviem jeden prípad, kde urbárnik parazituje na obecných peniazoch. Máme však množstvo prípadov ako obce cez nehorázne dane chceli parazitovať na urbárskom majetku. K Vašej myšlienke "drasticky devastujú naše prírodné dedičstvo" . Ak máte na mysli "naše" teda nás občanov Slovenska, ktorí sme zverili svoj podiel štátu a urbárnik protiprávne používa náš spoločný majetok, treba to okamžite oznámiť na polícii. Ak drasticky devastuje prírodné dedičstvo, ktoré je V JEHO VLASTNÍCTVE, v prvom rade je HLUPÁK, že si ničí vlastný majetok. Na druhej strane ak na užívanie takéhoto majetku existujú verejné regule, treba sa pozrieť či ich dodržiava. Ak drancuje svoj majetok v rozpore so zákonom treba to nahlásiť - okresné úrady, pozemkový a lesný odbor, prípadne polícia. A ak pri užívaní svojho majetku dodržiava zákony, prosím odpustime si nepodložené, zovšeobecňujúce obvinenia nezaložené na pravde.
        • clovek3000
          Prémium
          Pán Ovseník, mimoriadne oceňujem vašu konštruktívnu reakciu na môj, pomerne ofenzívny príspevok. Je vidieť, že ste väčší diplomat ako ja, osobne totiž podlieham emóciám, ktoré ale majú svoj dôvod - stačí sa pozrieť po krajine na dôsledky "zelenej" politiky EÚ a dotácií na štiepku a biopalivá a tiež "bezzubých" a archaických zákonov. Môj komentár ale nie je založený na nepravde, naopak, vychádzal som z osobnej skúsenosti. Prvý prípad - moja stará mama vlastní lesné pozemky na Turci, spravuje ich miestny urbár. Vieme, že ročný výnos z 1 ha lesa v danej oblasti sa pohybuje okolo 700 € bez DPH. Dividendy jej chodia v hodnote 10-15 eur za 1 ha, zdôvodnené invvestíciami do infraštruktúry, ktorú ale v lese nevidieť. Druhý prípad - nemenovaná obec (názov obce Vám viem poslať v súkromnej správe): starosta prisľúbil rekonštrukciu prístupovej komunikácie k miestnej časti asi so 400 obyvateľmi. Cesta je v takom stave, že väčšina obyvateľov radšej jazdí ilegálne cez TTP v súkromnom vlastníctve, ako po samotnej ceste. Napriek prísľubu sa na obecnom zastupiteľstve odhlasovalo (členovia urbáru majú v obecnom zastupiteľstve zastúpenie takmer 50%) namiesto rekonštrukcie predmetnej komunikácie sa z vyčleneného balíka prostriedkov odhlasovalo vybudovanie lesnej cesty na sprístupnenie porastov pre ťažbu (v národnom parku), z ktorého bude profitovať malá skupinka urbárnikov namiesto cca 400 obyvateľov miestnej časti obce. A takéto správanie ma naozaj hnevá. Takže teraz sa urobí cesta pre pár urbárnikov, vyťaží sa les v národnom parku (potom význam cesty prudko klesne) a my budeme ďalších X rokov jazdiť po rozbitej ceste. V plnej miere rešpektujem súkromné vlastníctvo a platnú legislatívu. Na druhej strane sa asi zhodneme, že tá legislatíva je nastavené zle - na jednej strane umožňuje devastačný prístup k hospodáreniu v lesoch, ktorý vychádza zo zastaraných poznatkov cca z polovice 20. storočia, na druhej strane vlastníkom pozemkov neumožňuje náhradu obmedzení v hospodárení kompenzovať bez zbytočných obštrukcií a v plnej výške (trhové ceny). Myslím, že pravda je na oboch stranách, lesy a pôda sa objektívne nezvratne devastujú, na druhej strane vlastníci majú problém domôcť sa svojich majetkových práv. Reforma poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, ochrany životného prostredia a ochrany prírody je nevyhnutná, inak budú stále existovať príliš veľké trecie plochy a napätie medzi jednotlivými skupinami spoločnosti.
          • Milan Ovsenik
            Človek3000, moje kontaktné údaje sú verejne dostupné. Viem si urobiť časový priestor a na základe Vašich informácii si vytvoriť názor na situácie, ktoré ste opísali. ÚNIA má ambíciu pomáhať každému urbárnikovi - ktorý má záujme rozvíjať spoločný majetok urbárnikov ku prospechu väčšiny urbárnikov, územia, obce, pretože urbáre vnímame ako malé "sociálne podniky" na vidieku, ktoré môžu svojou ekonomickou podstatou pomôcť rozvoju miestneho obyvateľstva, ku prospech ich vlastníkov. Viete URBÁR je úžasný ekosystém, ktorý má dlhú históriu prerušenú komunistickou érou. A po zmene režimu sa musíme všetci učiť ako s týmto ekosystémom nakladať....

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 800
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 760
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 658
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 385
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 294
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 756
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 292
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 055