BRATISLAVA. Nečakané výpovede štyroch redaktorov v RTVS, ktorí sa podpísali pod kritický otvorený list, trest pre reportérku, ktorá verejne hovorila o normalizácii vo verejnoprávnom telerozhlase, odchody ďalších na protest proti vedeniu či pretláčanie konšpirácií do spravodajstva.
Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, ktorého do čela telerozhlasu pretláčali SNS a Smer, prišiel vysvetľovať poslancom na mediálny výbor svoju verziu udalostí, ktoré znepokojujú akademikov, novinárov v iných médiách aj viaceré politické strany.
"V Slovenskej televízii sa nedeje nič také, ako som si dnes ráno prečítal na titulke denníka SME," začal Rezník. Povedal, že nebude prepierať veci verejne, lebo majú podľa neho zostať internými v spravodajstve.
"Ale ak som na niečo citlivý, je to na slovo normalizácia," pokračoval Rezník. Normalizácia je podľa neho napríklad, keď "vás vyhodia z práce za to, že o okupácii poviete, že to nie je bratská pomoc a potom si ďalších päť rokov neškrtnete ani na stavbe".

Znepokojenie nad dianím v RTVS vyjadrilo zo stredy na štvrtok vyše 200 novinárov naprieč slovenskými médiami, o čom informovalo na webe aj SME.
"Umlčanie novinárov a ich nahradenie poslušnými propagandistami je prvým krokom pri zavádzaní diktatúr a totalitných režimov," píšu v otvorenom liste.
Upozorňujú, že vo vysielaní sa začína prejavovať cenzúra a redaktori, ktorí sa proti pretláčaniu konšpirácií verejne ohradia, sa stávajú obeťami perzekúcie zo strany vedenia.
Vypočutie Rezníka na výbore navrhol predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Most mal pri vlaňajšej voľbe šéfa RTVS k Rezníkovi vážne výhrady, napríklad aj preto, že ako šéf verejnoprávnej agentúry TASR uzavrel zmluvu s propagandistickou agentúrou Sputnik. V druhom kole ho však podporil.
Odoberajte podcast: Apple podcasty (iTunes) | Spotify | RSS | Podbean
Maďarič: Som na hrane povedať, že vedenie zlyháva
Za Rezníkov štýl vedenia sa postavil poslanec Smeru Miroslav Číž, ktorý kritizoval hlasnú kritičku pomerov, redaktorku Zuzanu Kovačič Hanzelovú, aj súkromné médiá preto, že sú neobjektívne a aj štyroch prepustených externistov. Útočný bol aj k svojmu straníckemu kolegovi a exministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi, ktorý vo vlaňajšej voľbe bol za zotrvanie vtedajšieho šéfa Václava Miku.
"Som na hrane povedať, že súčasné vedenie zlyháva a v tejto chvíli považujem za nevyhnutné, aby spravodajstvo neriadili ľudia, ktorí sú prepojení na vládu alebo politické strany," povedal Maďarič. Za deväť mesiacov, čo je Rezník vo funkcii, je podľa neho situácia v telerozhlase kritická.

"Mám pocit, ako by ste nás varili ako žabu v hrnci," povedal Maďarič. Upozornil, že Rezník postupne stopol investigatívnu reláciu Reportéri, neskôr v telerozhlase skončili skúsení kvalitní novinári.
Do vedúcich funkcií Rezník dosadil bývalých hovorcov štátnych inštitúcií a ministerstiev, ktorí však dodnes neprijali mechanizmus na vylúčenie prípadného konfliktu záujmov na obsah spravodajstva.
Odišiel programový riaditeľ Tibor Búza, vedenie podľa Maďariča vytlačilo skúsenú reportérku Oľgu Bakovú a ďalší redaktori nemali predĺženú zmluvu.
Vedenie sa podľa redaktorov navyše snaží pretláčať do vysielania konšpirácie, priestor v telerozhlase dostal zasa spisovateľ Gustáv Murín, ktorý šíri dezinformácie a hoaxy. Na organizátorov protestov Za slušné Slovensko podal trestné oznámenie s tým, že ohrozujú jeho rodinu či priateľov.
Rezník oznámil, že pred zasadnutím výboru dostal informáciu, že Murín spoluprácu s RTVS končí. Za šéfom spravodajstva Vahramom Chuguryanom, ktorý bol hovorcom na ministerstve školstva a redaktorom zakazoval nosiť odznaky na znak solidarity so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom, stojí.
Lacný, uhýbný manéver, reagoval Maďarič na Rezníka
Minulý týždeň skončili v RTVS štyria externisti – Jana Masárová, Matúš Baňovič, Matúš Dávid a Kristián Čekovský, ktorí však robili pre telerozhlas roky na dennej báze. Všetci štyria boli podpísaní pod kritický otvorený list.
Rezník na výbore čítal z listu od jej nadriadeného editora, ktorý sa na Masárovú sťažoval, že ohrozila výrobu Ranných správ RTVS, lebo si nepripravila žiadnu tému na živý vstup a odmietla ním navrhované.
Masárová v rozhovore pre SME priznala, že nejaké problémy pri výrobe Ranných správ boli, no posledné mesiace sa vyriešili.
Odídených redaktorov sa zastal aj vedúci vydania Jozef Matej, ktorý na nepredĺženie ich zmlúv nevidel objektívne dôvody. Vo štvrtok požiadal o ukončenie pracovného pomeru.
Keď na nečakané odchody štyroch externistov reagovala redaktorka Zuzana Kovačič Hanzelová verejným statusom na sociálnej sieti o tvrdej normalizácii v RTVS, dostala disciplinárne opatrenie. Nedávno založila spravodajské odbory.

Vedúca spravodajstva pre televíznu časť Hana Lyons jej povedala, že už viac nebude robiť politické témy. Po dvoch dňoch, keď o tom informovali viaceré médiá a znepokojenie vyjadrila v liste napríklad Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, vedenie otočilo a tvrdilo, že ide o žart.
Na protest proti súčasnému vedeniu dali výpovede rozhlasová redaktorka Jana Maťková a rozhlasová dramaturgička Nikola Bajánová
Ich odchody Rezník zľahčoval porovnaním s predošlými vedeniami, kde bolo podľa vyčíslenia prepúšťanie oveľa masívnejšie. Za riaditeľa Richarda Rybníčka podľa jeho údajov prepustili 1096 zamestnancov, za Miloslavy Zemkovej, ktorá už šéfovala zlúčenej televízii a rozhlasu viac ako 200 zamestnancov, a za jeho predchodcu Miku hromadne prepustili 298 ľudí a v ďalších rokoch skončilo 145 redaktorov.
„Ak toto malo byť vysvetlením, prečo nebola predlžená zmluva štyrom redaktorom, je to veľmi lacný, úhybný manéver," reagoval Maďarič. Povedal, že napríklad Rybníček riešil prepúšťaním prezamestnanosť a schválila mu to predtým Rada RTVS.
Vypočutie výboru poslanci zakončili tým, že Rezník má viac komunikovať s verejnosťou. Dôvody, prečo skončili štyria externisti a prečo prijali od mája ďalších dvoch, však Rezník riadne nevysvetlil. Na výbore pritom tvrdil, že v telerozhlase je veľa externistov a v porovnaní s internistami je nepomer.
Odbory prišli s požiadavkami
Na facebooku Spravodajské odbory RTVS verejne formulovali viacero požiadaviek a adresovali ich priamo Rezníkovi. Nespokojní redaktori žiadajú, aby vedenie upravilo postavenie externistov, ktorých v práci obmedzuje neistota, či im predĺžia zmluvu ďalší mesiac.
Chcú, aby RTVS opätovne predĺžilo zmluvy štyrom externistom a aby na vedúce pozície v najbližšom období robilo výberové konanie.
"Za súčasný kritický stav v spravodajstve sú zodpovední Vahram Chuguryan, Petra Stano Maťašovská a Hana Lyons. Napriek opakovaným výzvam na upokojenie situácie zo strany zamestnancov robili kroky, ktoré napätie ďalej vyostrovali," odôvodňujú.
Požadujú tiež, aby zástupca spravodajských odborov bol prítomný na verejnom vypočutí kandidátov na vedúce pozície.
Kolegovia im vyjadrili podporu
Redaktorom spravodajstva vyjadrili podporu aj ich kolegovia z RTVS. "Poznáme vašu prácu, osobne poznáme vás a dôverujeme vám. Preto je nám veľmi ľúto a je pre nás nepochopiteľné, s akým zaobchádzaním sa v posledných mesiacoch stretávate," uvádza sa v otvorenom liste zamestnancov a spolupracovníkov RTVS, ktorý médiám sprostredkovala Rozália Vlasková z Rádia Junior.
List podpísalo viac ako 40 ľudí, pričom stále prijímajú podporu aj ďalších kolegov.
"Nevieme si predstaviť, že by sa to isté dialo v našich redakciách a útvaroch. Umlčiavanie kritických hlasov, degradovanie na nižšie pozície, vyhrážanie sa žalobami, vyvíjanie tlaku na "dobrovoľný" odchod zo zamestnania, prepúšťanie bez porušenia pracovnej disciplíny, ohováranie a znevažovanie v médiách, pretláčanie nepravdivých alebo neoverených informácií do spravodajských výstupov - na toto nie sme v RTVS zvyknutí a zvykať si ani nechceme."

Beata
Balogová
