SME

Kiskovu predraženú prezidentskú kampaň podľa Fica potvrdzujú oficiálne dokumenty

Opozícia hovorí, že asi čítali inú správu.

Robert Fico Robert Fico (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Podozrenia, že prezident Andrej Kiska prekročil finančné limity stanovené na prezidentskú kampaň, prvýkrát potvrdzujú oficiálne dokumenty, a to finančná správa o hospodárení firmy KTAG za roky 2013 a 2014, tvrdí predseda Smeru Robert Fico.

Ten avizoval, že v utorok má tieto dokumenty prerokovať parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže materiály si zatiaľ prebrali len členovia výboru a ide o dôverné informácie, Fico o nich informoval bez podrobností. Prišiel však s tvrdením, že správa zrejme tieto nezrovnalosti detailne zachytáva, pričom sa odvolával na informácie z médií o predraženej kampani.

SkryťVypnúť reklamu

Kisku zároveň vyzval, aby dal súhlas na zverejnenie materiálov.

Prečítajte si tiež: Kiska v utorok oznámi, ako si predstavuje svoju politickú budúcnosť Čítajte 

„Ak sa potvrdia informácie, nemá inú možnosť, len odstúpiť z funkcie,“ tvrdí Fico.

"Asi sme čítali rozdielne dokumenty," reagoval na Ficove tvrdenia šéf parlamentného výboru Vladimír Sloboda z SaS.

"Nemyslím si, že je to také niečo, z čoho by sa mohlo niečo také vyvodiť," dodal ďalej Sloboda, ktorý však dodal, že ide o predmet daňového tajomstva.

Prezidentov hovorca Roman Krpelan na vystúpenie expremiéra reagoval stručne.

"Poslanec Robert Fico sa nepoučil zo svojho pádu. Osobné útoky sú maximum, čo ešte dokáže v politike robiť," povedal.

Fico mu vzápätí odkázal, že nerozumie, "čo je osobné na tom, ak ja i celá verejnosť, chceme vedieť pravdu o financovaní prezidentskej kampane Andreja Kisku".

SkryťVypnúť reklamu

Fico na hrane daňového tajomstva

Poslanec Ondrej Dostál (SaS), ktorý je tiež členom výboru zdôraznil, že ide len o vyjadrenie, ktoré poslancom poskytla Finančná správa a v ktorom odpovedá na ich otázky. Poslanci sa pritom museli zaviazať, že budú dodržiavať daňové tajomstvo.

"Považujem za zvláštne, že poslanec Fico, ktorý nie je členom tohto výboru, má nejaké informácie. Môže ich mať iba tým spôsobom, že niektorý z členov výboru porušil daňové tajomstvo," povedal Dostál.

Hoci na tlačovke k téme "podozrenia voči Andrejovi Kiskovi, ktoré ho diskvalifikujú na funkciu prezidenta" hovoril najmä Fico, sám vraj detaily finančnej správy nepozná.

Anketa:
Mal by Andrej Kiska opäť kandidovať?
Áno
2709
Nie
658
Hlasovalo: 3367
Hlasovanie otvorené:
od: 14.05.2018 14:03

Vedľa Fica však sedel poslanec Smeru Róbert Puci, ktorý je overovateľom vo výbore a Ficové slová potvrdzoval. Zároveň tiež avizoval, že výbor bude zrejme Finančnú správu žiadať o dovysvetlenie niektorých informácií.

SkryťVypnúť reklamu

"Navrhnem požiadať o doplnenie," povedal Puci.

Opozičný poslanec Dostál však celú tlačovku označil za snahu o škandalizáciu prezidenta. "Podobnými informáciami, ktoré nemal mať, disponoval v minulosti poslanec Fico aj pri Igorovi Matovičovi. Vtedy tiež nepovedal, odkiaľ pochádzajú," pripomenul Dostál.

Expremiér totiž pred voľbami v roku 2016 zverejnil dokumenty z daňového spisu Matoviča, ktoré mali dokazovať fiktívne obchody. Opozícia ho za porušenie daňového tajomstva chcela odvolať a prípad vyšetrovala aj polícia, no Fico sa stíhaniu napokon vyhol.

Kampaň mala stáť 251-tisíc

Prezident podľa Smeru namiesto limitu po 130-tisíc eur na prvé a na druhé kolo kampane, minul radovo viac peňazí. Presnú sumu poslanci Smeru nepovedali.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne stála prezidenta kampaň spred štyroch rokov asi 251-tisíc eur.

Kiska kampaňoval práve cez svoju firmu KTAG, cez ktorú žiadal aj vratky daní.

Firmu Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej spolumajiteľom je práve prezident Andrej Kiska, v minulosti už prešetrovali pre podozrenia, že zaplatila na daniach o 27-tisíc eur menej než mala. Spoločnosť chybu priznala, oľutovala a daň doplatila, čím trestnosť tohto činu zanikla.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal začiatkom októbra prípad prešetriť ešte raz.

Práve na utorok pritom hlava štátu ohlásila vyjadrenie, či bude opätovne kandidovať v prezidentských voľbách. ktoré sa majú uskutočniť budúci rok.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Andrej Kiska

Bývalý prezident Andrej Kiska na súde.

Kiska bol odsúdený za daňový podvod.


SITA 50
Prezident Andrej Kiska, logo Finančnej správy Slovenskej republiky a firma Budamar.

Nadácia odhalila, že jednu z najväčších firiem vlastnili jedni z najbohatších Slovákov.


a 1 ďalší 126
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 606
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 341
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 168
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 370
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 833
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 893
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 353
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu