SME
Nedeľa, 23. január, 2022 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Pozrite sa, ako ľudia menili Slovensko (minúta po minúte)

Tisícky ľudí dostali tento piatok v práci voľno, aby vyšli do ulíc a pomohli.

Zber odpadkov v okrajových častiach Prievidze.Zber odpadkov v okrajových častiach Prievidze.

 • Projekt Naše mesto je najväčším svojho druhu v strednej Európe.
 • Organizuje ho Nadácia Pontis.
 • Prvýkrát sa podujatie uskutočnilo v roku 2007 v Bratislave, postupne sa pridávali ďalšie mestá.
 • Tento rok pomáhalo viac ako desaťtisíc dobrovoľníkov 48 mestám a obciam.
 • Medzi firmy, z ktorých sa zapojilo najviac dobrovoľníkov, patria spoločnosti: AT&T, Adient, Balakryl, ČSOB, Dell, DXC Technology, ESET, IBM, Johnson Controls, Slovenské elektrárne, Tatra banka.

Podujatie sme sledovali minútu po minúte:

17:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

16:41 Po piatku je vyčistená aj prírodná rezervácia Šúr pri meste Svätý Jur. Dobrovoľníci miesto pripravili, aby sa tu mohol pásť hovädzí dobytok.

16:28 Dobrovoľníci zveľaďovali aj areál Geologického múzea v Devíne, pomáhali zabezpečovať pastvu kôz a stavali búdky pre dudka chochlatého.

16:19 V Nitre sa skupina dobrovoľníkov venovala úprave školského areálu pre deti so špeciálnymi potrebami. Budovali skalku, vyrábali a natierali paletový nábytok a vrátili život starému altánku.

Iná skupina zasa oživovala kus nitrianskej histórie - národnú kultúrnu pamiatku Kláštor a kostol kamaldulov na Zobore.

16:05 Vyše sto ľudí pomáhalo na hrade Devín skrášliť areál tejto národnej kultúrnej pamiatky – odstraňovali náletovú zeleň, buriny na murivách a chodníkoch, prenášali vyrezané kríky, konáre, kamene a hlinu a pomáhali pri archeologickom výskume – pri vykopávkach dnes našli aj hrot stredovekého šípu.

Skryť Vypnúť reklamu

15:57 Steny liečebno - výchovného sanatória na Hrdličkovej ulici v Bratislave dostali nový náter.

15:48 V Domove sociálnych služieb pre deti a dospelých SIBÍRKA v Bratislave dobrovoľníci čistili okná.

15:37 Aj seniori v Michalovciach si v rámci podujatia Naše mesto vyšli na prechádzku. Dobrovoľníci mobilných i nemobilných klientov vzali na piknik do mestského parku.

15:31 Pätica dobrovoľníkov v Nitre z ulíc odstraňovala voľne pohodené injekčné striekačky. Celkovo našli dvadsať ihiel.

15:28 Vo Zvolene na Horskej ulici opravujú mostík a kosia invázne byliny.

15:17 Dobrovoľníci navštívili aj zariadenie pre telesne znevýhodnených - Gaudeamus na Mokrohájskej ulici v Bratislave. Vyčistili záhradku a posadili nové bylinky.

14:56 V Hurbanove dobrovoľníci upravili okolie kultúrneho domu.

Skryť Vypnúť reklamu

14:46 Psíky v Trenčianskom útulku majú po tomto piatku opravené a vynovené búdy.

14:29 Dvadsať dobrovoľníkov na zelených bicykloch zbiera odpadky v okrajových častiach Prievidze.

14:19 Šestica dobrovoľníčok natrela preliezačky v areáli škôlky na Hodžovej ulici v Trnave.

O niekoľko ulíc ďalej na MŠ Beethovenova zasa dobrovoľníčky natierali lavičky a v zanedbanom záhone objavili jahody.

14:01 Dobrovoľníci v Petržalke si vyšli na prechádzku so seniormi z domova SUN RISE.

Stihli spolu zájsť aj na zmrzlinu, pričom niektorí klienti domova im spomínali, že studenú maškrtu už nemali prinajmenšom tri roky. Na oplátku sa seniori s dobrovoľníkmi podelili o príbehy zo svojej mladosti.

13:50 V Žarnovici od rána pracujú na záchrane hradu Revište.

13:37 Tím zložený z 32 ľudí v petržalskom Domove sociálnych služieb Kampino orezáva a upravuje stromy a kríky, hrabe lístie a upratuje areál.

Skryť Vypnúť reklamu

13:18 Hlohovčania majú vďaka akcii Naše mesto na Michalskej ulici opravené zábradlie. Dobrovoľníci z neho odstránili hrdzu, obrúsili ho a natreli matnou farbou.

Prečítajte si tiež: Do dobrovoľníckych aktivít sa zapája aj Banská Bystrica Čítajte 

13:09 Do ulíc Banskej Bystrice a Zvolena sa v týchto dvoch dňoch vyberie 131 firemných dobrovoľníkov.

V Banskej Bystrici sa do akcie Naše mesto pritom zapojilo 88 zamestnancov z rôznych firiem.

Členovia Banskobystrického okrášľovacieho spolku v piatok od rána pracovali v parčíku pri kruhovom objazde na ulici Ľ. Ondrejova Na Karlove.

13:04 Na Základnej škole sv. Marka v Nitre s veľkým nasadením maľujú aj diery v plote.

12:57 Dobrovoľníci zavítali aj do MŠ Zupkova 37 v Košiciach, kde spolu s rodičmi a zamestnancami škôlky zrenovovali starý plot.

12:51 Kým niektoré aktivity sa už končia, dobrovoľníci v lesnom klube Pramienok v Bratislave sú podľa vlastných slov v prvej fáze. Obrusujú dosky a pripravujú podložie na výrobu dreveného posedenia. Vyrábajú tiež plot a hojdačku pre deti.

Skryť Vypnúť reklamu

12:45 Dobrovoľníci vyčistili areál Ihriska Včielka na Halašovej ulici v bratislavskom Novom meste.

12:35 Z fasády denného centra na Pribišovej 8 v Karlovej Vsi zmizli neestetické graffiti.

12:25 Dobrovoľníci skúšajú nosnosť lavičky, ktorú spoločnými silami zložili z paliet. Cieľom je zhotoviť sedenie pre žiakov Spojenej školy Mudroňovej v Nitre. Ďalší dobrovoľníci pomáhajú natierať záhradný altánok a okopať záhradku.

12:22 V Banskej Bystrici v priestoroch Občianskeho združenia Po schodoch vznikla v rámci akcie Naše mesto nová opičia dráha medzi stromami.

12:16 Práce v Dome sociálnych služieb MOST v Petržalke sa blížia do finále. Dobrovoľníci tu upravovali a maľovali steny.

12:10 Dobrovoľníci skrášľujú okolie detského ihriska na Valachovej ulici v bratislavskej Dúbravke.

Skryť Vypnúť reklamu

12:00 Prešovčania zbierajú v lese kamene a ukladajú ich na hromadu k ceste, odkiaľ ich budú odvážať k Obišovskému hradu. Kameňmi budú spevňovať chodník.

11:48 Dobrovoľníci na ZŠ a MŠ Komenského v Poprade natierajú plot a majstrujú pre žiakov sedenie z paliet. Pomáhajú im v tom aj samotní žiaci - deviataci. Akciu Naše Mesto si pochvaľujú, škola získa potrebnú pomoc a zároveň sa žiaci príručka aj manuálnym prácam.

Rovnakí dobrovoľníci boli v škole aj minulý rok. Vyrábali záhradku a bylinkovú špirálu. Tento rok doslova okúsili ovocie svojej minuloročnej práce - škola ich pohostila reďkovkami priamo zo záhradky.

11:46 Dobrovoľníci v Rozhožníku zbierajú odpadky a čistia lesné chodníky.

11:39 Na ZŠ Ľachova v bratislavskej Petržalke vypratávajú sklad starého nábytku, natierajú ploty a strihajú stromčeky.

Skryť Vypnúť reklamu

11:30 V materskej škole na Hnileckej ulici vo Vrakuni maľujú dobrovoľníci veselý chodník s húseničkou pre deti. Do každého článku (krúžku) hotovej húsenice budú potom maľovať písmená abecedy.

11:28 Nitrania odvážajú suť a kamane z archeologických sond na hrade Hrušov.

11:19 Dobrovoľníci v Spišskej Novej Vsi upravujú komunitnú záhrady a detské ihrisko na ZáZeMí. Vysádzajú stromčeky a kríky, zbierajú odpadky, ale aj vyrábajú vtáčie búdky.

11:13 Dobrovoľníci v Občianskom združení Rodinná Rozprávka v Žiline cez šablóny maľujú na steny dekoračné motívy, ktoré zútulnia priestory rodinného centra.

11:11 Generálneho upratovania sa dočkalo aj denné centrum Pribišova 8 v bratislavskej Karlovej Vsi.

10:59 Dobrovoľníci pomáhajú vyčistiť detské hračky a priestory materského centra Pastierik na sídlisku Furca v Košiciach.

Skryť Vypnúť reklamu

10:51 Skupina 52 firemných dobrovoľníkov a dvadsiatich študentov Obchodnej akadémie na Nevädzovej ulici v Bratislave upravuje zeleň v areáli školy. Natierajú vonkajší plot a steny na chodbách školy.

10:50 Dobrovoľníci zavítali aj do MŠ Zupkova 37 v Košiciach, kde spoločne s rodičmi a zamestnancami MŠ zrenovovali starý plot.

10:44 Aj tento rok prišla skupina dobrovoľníkov upraviť areál zrúcaniny hradu Čeklís v Bernolákove.

10:37 Skupina desiatich dobrovoľníkov upravuje zeleň v areáli ZŠ Hlboká cesta 4, Bratislava.

10:33 Oplotenie pezinského cintorína bude mať po tohtoročnej akcii Naše mesto nový náter.

Prečítajte si tiež: Dobrovoľníci v Trnave sa dnes pustia do obnovy škôlok Čítajte 

10:31 Mesto Trnava sa k dobrovoľníckym aktivitám pridáva už po šiestykrát. Vymaľovať ploty, lavičky, natrieť hracie prvky, urobiť nový kvetinový záhon – aj tieto úlohy čakajú už dnes na približne štyridsať dobrovoľníkov z firiem, ktoré sa zapojili v Trnave do podujatia NAŠE MESTO

Skryť Vypnúť reklamu

10:24 Dobrovoľníci pracujú v Materskej škole Komenského 2 v Michalovciach. Natierajú plot, vysádzajú okrasné stromy a maľujú besiedku.

10:22 Úpravy sa dočkal aj amfiteáter v Trenčíne.

10:13 Tím dobrovoľníkov pomáha v materskej škole na Školskej 5 v Michalovciach. Zveľaďujú areál škôlky, čistia jazierko i plot a chystajú sa na maľovanie plota.

10:07 Dobrovoľníci pomáhajú v Dome seniorov v Tatranskej Štrbe - spolu s klientmi sadia kvety, kosia, hrabú a zveľaďujú okolie zariadenia. Neskôr sa presunú na ergoterapiu a budú so seniormi vyrábať servítkovou technikou rôzne ozdoby.

10:02 V nitrianskom parku sa už dobrovoľníci pustili do práce.

09:58 Dobrovoľníci v Trnave hľadajú voľne pohodené injekčné striekačky vo verejných priestoroch mesta. Ak nejakú striekačku nájdu, ohlásia to pracovníkovi združenia STORM, ktorý sa psotará o bezpečnú likvidáciu takéhoto odpadu.

Skryť Vypnúť reklamu

09:50 Materská škola na ulici Legerského 8 v bratislavskom Novom meste sa dočká generálneho upratovania.

09:43 Dobrovoľníci pomáhajú aj na Haanovej ulici v Petržalke. V rehabilitačnom stredisku Domu sociálnych služieb MOST práve sadrujú, čaká ich ešte maľovanie stien.

09:39 Tridsať ľudí buduje v Nitre v priestoroch Zoborského kláštora lesopark.

09:34 Riaditelia firiem pomáhajú na Základnej škole Dubová v bratislavskom Starom meste. Časť dobrovoľníkov skladá nábytok, ďalší zasa maľujú plot.

09:30 Tím pomocníkov, ktorí upravujú detské ihrisko a záhradu v OZ Zámoček v Bratislave.

09:10 ​​​​​​ Prešovčania si vyšli na prechádzku so seniormi, ktorí väčšinou používajú invalidné vozíky, a preto je pre nich každý výlet pomerne náročný, vyžaduje si totiž pomocníkov. Dobrovoľníci sa s dôchodcami vybrali do oddychovej zóny, kde je pre všetkých pripravená opekačka.

Skryť Vypnúť reklamu

09:05 Na Základnej škola s materskou školou Komenského 5 v Poprade pribudnú vďaka dobrovoľníkom nové lavičky vyrobené z paliet.

09:00 Prvé dobrovoľníčky v Banskej Bystrici začínajú so úpravou areálu Domova dôchodcov a sociálnych služieb Senium. Postupne upravia trávnik, natrú lavičky, a vyčistia skalky od buriny.

Utužovanie vzťahov

Tento rok po celom Slovensku pomáha viac než 10-tisíc dobrovoľníkov zo 135 firiem v 48 mestách a obciach.

„Ľudia z firiem sú súčasťou komunít a to hlavne tam, kde sami žijú. Ak im zamestnávateľ umožní aspoň počas jedného dňa v roku v pracovnom čase a s kolegami pomôcť konkrétnemu miestu, kde sa napríklad hrávajú ich deti, zlepší sa nielen prostredie, ale utuží sa aj vzťah medzi firmou a zamestnancom,“ hovorí Michal Kišša, programový riaditeľ Nadácie Pontis.

Skryť Vypnúť reklamu

Dobrovoľníci v tričkách s nápisom „Dnes mám rande s naším mestom“ budú pracovať v piatok aj v sobotu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo Bratislava?

Najviac dobrovoľníkov bude už tradične v hlavnom meste a blízkom okolí. Celkovo ich bude vyše 6 200 a vyskúšajú si napríklad pracovný deň na hrade.

Jednou z najobľúbenejších aktivít v Bratislave je každý rok čistenie Malého Dunaja. Dobrovoľníci v člnkoch vyčistia jeho koryto od odpadkov. V Novej Cvernovke budú dominovať záhradnícke práce a v Čunove čistenie a likvidácia čiernych skládok v okolitých lesoch. Podobná aktivita je pripravená aj pre dobrovoľníkov, ktorí prídu pomáhať do Slobody zvierat. Tí sa vrhnú na okolitý les pri útulku, ktorý je potrebné odbremeniť od odpadu a psích výkalov.

Pomáhať sa bude aj v Košiciach

Do ulíc Košíc sa vyberie celkovo 771 dobrovoľníkov, pre ktorých je pripravených vyše 30 aktivít. V Centre pomoci Ligy proti rakovine v Košiciach sa bude upratovať záhrada a priestory pre onkologických pacientov. V Materskom centre Pastierik budú dobrovoľníci spolu s deťmi a rodičmi vyrábať senzomotorické koberčeky. Tieto pomôcky slúžia pri zotavovaní plochých nôh, alebo aj ako prevencia proti tomuto problému. Keď mladá bosá noha vstúpi na povrch koberčeka, registruje nerovnosti a to jej pomáha pri vytvorení prirodzenej klenby.

Skryť Vypnúť reklamu

Obľúbené sú hrady

Na bratislavskom Devíne sa dobrovoľníci pustia do čistenia areálu hradu od náletovej zelene, odpadkov a kamennej sute. Žiť to bude aj na hrade Čeklís v Bernolákove či hrade Hrušov. Na týchto miestach ľudia prispejú k archeologickému výskumu – pomôžu kopaním, preosievaním a odvážaním zeminy. V Žilinskom kraji Združenie na záchranu Lietavského hradu za pomoci dobrovoľníkov skrášli a zrevitalizuje okolie hradného areálu a vykoná archeologický prieskum. Dobrovoľníci v okolí Prešova budú pomáhať pri obnove štyroch hradov – Šebeš, Soľnohrad, Obišovský a Lipovský hrad. Pripravia kamene pre murárske práce a upravia prístupové chodníky. Vytvoria živú reťaz, vďaka ktorej budú presúvať kamene v nerovnom teréne so strmým prevýšením. Pri väčšom počte dobrovoľníkov je to najefektívnejší spôsob presunu materiálu.

Skryť Vypnúť reklamu

O Našom Meste

Naše Mesto je najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe. V tomto roku opäť láme rekordy. Do podujatia sa zapojí celkovo viac ako 10 000 dobrovoľníkov. Pomôžu tak 238 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, domovom sociálnych služieb, ale aj školám či škôlkam zlepšiť prostredie, v ktorom pôsobia. Dobrovoľníkov zo 135 firiem stretnete v 48 mestách a obciach po celom Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. Mecom ide na zelenú
 5. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 6. Marrákeš je červená perla Maroka
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 10. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 1. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 4. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 8. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 9. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 10. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 746
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 5 043
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 909
 4. Marrákeš je červená perla Maroka 3 580
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 166
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 932
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 2 749
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 446
 9. Mecom ide na zelenú 1 944
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 1 620
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Panoráma kopcov pri Klenovci s Jablonkou.

Jánošíkove skrýše svedčia o bohatstve, ale možno aj o vyššom zámere.


19. jan
Ján Koleník

Všetkému, čo sa mi stalo, dávam nejaký zmysel, hovorí obľúbený herec.


19. jan
Cvičenie ruskej armády pri hraniciach s Ukrajinou.

Sulík sa mýli - sankcie majú zmysel a oslabujú Rusko.


21. jan
V zápase Pohára UEFA medzi Spartakom Trnava a PAOK Tesalon. Trnavčan Ľubomír Luhový (vpravo), 4.9.1997.

Pred zápasom kedysi celú noc nespal.


19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu