Rozhovor so špičkovou vedkyňou

Výnimoční fyzici o nej hovorili, že je veľmi šikovná, ale báli sa, že si chce len nájsť švajčiarskeho muža. Pracovala v OSN aj Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu a dnes je v CERN-e ako jedna z troch Sloveniek. Barbora Bruant Gulejová sa snaží priblížiť krásu sveta častíc verejnosti aj podporiť ekonomickú spoluprácu so Slovenskom.
V rozhovore Ely Rybárovej opisuje atmosféru v špičkovom výskumnom kolose, ktorý sa podobá na mestečko spojené podzemným tunelom.
Kto sa skrýva za záhadnou značkou

Na Facebooku či Instagrame sa stali fenoménom. Robia si žarty z politikov i známych umelcov. Niektorí im vyčítajú, že nepoznajú hranice a sú vulgárni, no oni tvrdia, že nie sú povinné čítanie. Napriek tomu majú 107-tisíc fanúšikov na sociálnych sieťach.
Zakladajú si na tom, že verejnosť nepozná ich identitu. Tvrdia, že anonymita im dáva pri tvorbe viac slobody a že značka sa nezunuje tak rýchlo, ako konkrétne tváre. "Zároveň si môžeme dovoliť viac," hovoria tvorcovia satirického zoskupenia Zomri.
Príbeh legendárneho amerického rebela

Keď Johnny Cash vyšiel vo Folsomskej štátnej väznici v roku 1968 na pódium, aby odohral koncerty, čo mu zmenia život, bol v zlej forme. Nahrávacia firma mu hrozila ukončením spolupráce, závislosť od liekov sa mu vymykala spod kontroly a jeho osobný život bol v troskách. Uvažoval o samovražde.
No úspech, ktorý prišiel, spustil jednu z najúspešnejších etáp v jeho kariére. Cash vošiel do brán Folsomu ako utrápený country spevák a vyšiel ako hviezda hlavného prúdu, ktorá využila čerstvú slávu, aby vyše desať rokov podporovala väzenskú reformu. A potom sa všetko s rachotom rozpadlo.
Ako sa žije s poruchou rastu

Veta „čo je malé, to je milé“ platí dovtedy, kým nejde o dospelého človeka. Mať 140 centimetrov veľa výhod neponúka. Práve naopak, osoby s achondropláziou musia improvizovať takmer vo všetkom. Tak ako aj 24-ročný Čech Lukáš Petrusek.
Narodil sa s genetickou poruchou rastu kostí a keď na koncertoch alebo v električke nastane tlačenica, je prilepený k niekoho bruchu či zadku, a problémy má aj s hlbokými nákupnými vozíkmi alebo na verejných toaletách. Nad podobnými komplikáciami sa vždy len pousmeje, oproti pôvodným predpovediam sú teraz skôr za odmenu. Už to začínalo vyzerať, že sa nikdy nepostaví ani na nohy. No zrazu sa stal zázrak.
Unikát medzi športovými klubmi

Anglický futbalový tím zo štvrtej ligy Forest Green Rovers sa môže pochváliť svetovou raritou. Je kompletne vegánsky a snaží sa o trvalú udržateľnosť.
Jeho založenie nebolo len iniciatívou premotivovaného aktivistu s tvrdením, že chrániť prírodu je naozaj dôstojné a správne, dobré a spásonosné, ale vznikol ako každý iný klub.
Futbalisti zaň hrali už v 19. storočí, keď o ničení planéty nebolo ani chýru a slovo vegán ešte neexistovalo.
Nikomu ani nezišlo na um, že dedinský futbal bude mať o 120 rokov neskôr fanúšikov po celom svete a všimnú si ho redakcie ako Guardian, BBC či New Yorker.

Beata
Balogová
