BRATISLAVA. Masové protesty, odchody vrcholných predstaviteľov Smeru, rozhodovanie Mosta-Hídu o budúcnosti koalície či zmenu vlády spôsobila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pred štyrmi mesiacmi. Do ulíc vychádzali desaťtisíce ľudí niekoľko týždňov za sebou.

Predstavitelia Smeru najskôr svoju politickú zodpovednosť nevideli, neskôr odišiel minister vnútra Robert Kaliňák a krátko po ňom premiér Robert Fico, čím padla celá jeho vláda.
Ešte predtým sám podal demisiu ich stranícky kolega Marek Maďarič, vtedy minister kultúry.
„Teší ma, že dvojnásobná vražda je niečo, čo je ešte schopné otriasť slovenskou spoločnosťou. Takže slovenská spoločnosť, ktorá je v súčasnosti hlavným aktérom a dôvodom, prečo Robert Kaliňák odstúpil, má moju poklonu a vďačnosť,“ komentoval vtedy tieto udalosti novinár Marián Leško.
Pokročilo aj vyšetrovanie samotnej vraždy, tvrdil generálny prokurátor Jaromír Čižnár začiatkom mája.
„Posun tam je, ale nebudem odkazovať tým, ktorí v tom majú namočené paprče, čo všetko máme, aby sa oni vedeli orientovať v čase a priestore,“ povedal Čižnár.
“Posun tam je, ale nebudem odkazovať tým, ktorí v tom majú namočené paprče, čo všetko máme, aby sa oni vedeli orientovať v čase a priestore.
„
Vyšetrovatelia sú ešte stále v štádiu dôkazného rozhodovania, ktorým smerom sa majú prioritne vybrať, tvrdí advokát rodiny Kušnírovcov Roman Kvasnica.
„Vyšetrovanie nie je jednoduché. Navyše my nevieme, v akom veľkom rozklade je naša polícia. Ten je asi veľký,“ povedal Kvasnica.
Pád Ficovej vlády
Pár hodín potom, ako sa verejnosť prvý raz dozvedela o dvojnásobnej vražde, policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovej besede informoval, že skutok zrejme súvisel s Kuciakovou prácou.
Kuciak písal najmä o prepojení oligarchov a mafie s politikmi, ale aj o ľuďoch z najsilnejšej vládnej strany Smer.