SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Kiska chce hovoriť s premiérom, Kaliňák opäť vysvetľoval únos (minúta po minúte)

Opozícia navrhuje väzobné stíhanie.

Trinha Xuana Thanha mali uniesť cez Slovensko do Vietnamu.Trinha Xuana Thanha mali uniesť cez Slovensko do Vietnamu. (Zdroj: TASR/AP)

Dianie sme sledovali minútu po minúte:

18:25 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

17:58 Podoobne ako v prípade CT, ktoré nikto nekúpil, podobne ako v prípade politického zneužitia vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky, o ktorej nič nevieme, prichádza ďalší pokus útoku na vládu, koalíciu a osobitne na Smer-SD. Na sociálnej sieti to vyhlásil šéf Smeru Robert Fico.

"Ešte ani neuschol atrament na ničím nepodloženom článku o únose a už sa umelo vyvoláva ďalšia vlna proti vláde a Smeru-SD," povedal Fico s tým, že na druhej strane sú rad za radom vyvracané tvrdenia z článku o participácii štátnych orgánov na únose Vietnamca.

17:34 "Reč nových dôkazov, trebárs hneď z Denníka N, môže nemecký prístup pritvrdiť, čo by už bolo pre SR tragédiou. Získať späť stratenú dôveru by potom mohla už len zmena vládnej garnitúry.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kali – vietnamská spojka Čítajte 

Záver vyznie asi neúprimne. Mali by sme si všetci veľmi želať, aby ten Kali bol súdruhmi z Vietnamu ozaj podvedený."

Píše Peter Schutz.

17:04 Nemecké veľvyslanectvo na Slovensku je znepokojené správami z posledných dní, ktoré sa týkajú roly exministra Kaliňáka a ďalších zástupcov vlády v prípade únosu.

"Nemecké úrady pracujú na objasnení únosu, vyšetrovanie ešte nie je ukončené. Sú pritom v úzkom kontakte so svojimi slovenskými kolegami. Veríme tejto spolupráci a pokračujeme v nej," napísala Katarína Podivinská z nemeckého veľvyslanectva.

O "ďalších krokoch" sa Nemecko rozhodne po tom, ako sa vyjasnia podozrenia týkajúce sa účasti na únose Thanha.

16:24 Predsedovia koaličných strán Smeru, SNS a Most-Híd Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár po koaličnej rade medzi novinárov neprišli. Hlavnou témou mala byť kauza únosu a úloha, ktorú v celom prípade zohralo Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Smer opäť ide hrať politické piškvorky Čítajte 

Po rokovaní šéfov strán zaslal písomné stanovisko Danko.

V ňom vyhlásil, že je veľmi dôležité, aby sa tieto veci nepolitizovali a aby ich nik nezneužíval na osobný prospech alebo politický boj.

"Oceňujem kroky Generálnej prokuratúry SR na overenie mediálnych informácií. Je veľmi dôležité, aby sa tieto veci nepolitizovali a aby ich nik nezneužíval na osobný prospech alebo politický boj," zdôraznil Danko.

16:03 Opozičné strany SaS a OĽaNO navrhujú väzobné stíhanie exministra Kaliňáka (Smer) a šéfa protokolu tohto rezortu Radovana Čuláka. SaS a Obyčajní zároveň žiadajú demisiu celej Pellegriniho vlády.

Prečítajte si tiež: Opozícia navrhuje väzobné stíhanie Kaliňáka, žiada demisiu vlády Čítajte 

"Očakávame razantný postup vyšetrovacích orgánov. Trváme na tom, aby všetci policajti, ktorí sú do prípadu zainteresovaní, urýchlene vypovedali, a aby im bola pridelená zvýšená ochrana. Nech nie sú vystavení tlaku na to, aby zabudli, čo videli. Konať sa musí aj cez víkend," apeloval podpredseda SaS Ľubomír Galko.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej je neprijateľné, že naša vláda sa mala podieľať na únose a nechala sa zneužiť tajnou službou rozvojovej krajiny

15:54 Najpodstatnejšia správa (opäť) znie, že Kaliňák je ako železná guľa na nohe Smeru. Budeme sa dozvedať čoraz viac o tom, čo za desať rokov napáchal na ministerstve vnútra. Prečítajte si komentár Petra Tkačenka.

14:42 Exminister Kaliňák reagoval na nové informácie ohľadom únosu na sociálnej sieti. Nazval ich obludné lži. Podľa vlastných slov je ochotný podstúpiť aj test na detektore lži.

14:36 „Ak sa potvrdia medializované informácie, ide o viac, ako vážnu vec," reagoval na výpovede policajtov k únosu Vietnamca podpredseda parlamentu Martin Glváč zo Smeru. Na únos má vraj dlhodobo svoj názor. Aký je, nepovedal.

SkryťVypnúť reklamu

14:31 Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko žiada odstúpenie ministerky Sakovej, a tiež, aby bolo Smeru odobraté ministerstvo vnútra. To je podľa strany jediná možná cesta, ako obnoviť dôveru v nezávislé vyšetrovanie bez politických zásahov.

"Ak vládna koalícia v tejto svojej historickej chvíli zlyhá, nemá ďalej morálne právo vládnuť," uvádza sa v stanovisku.

Únos vietnamského občana je podľa Progresívneho Slovenska kauza, ktorá
podkopáva celý demokratický príbeh Slovenska a vracia nás do dôb mečiarizmu.

14:04 Generálna prokuratúra v súvislosti s iniciatívou premiéra pripomína, že ako prvá avizovala pracovné stretnutie svojich zástupcov s partnermi z Nemecka a Česka. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podľa hovorkyne prokuratúry Predajňovej v tejto záležitosti už aj podnikol prvé kroky.

SkryťVypnúť reklamu

Predajňová tlmočí aj Čižnárove upozornenie, že ministerka vnútra a ani policajný prezident nie sú orgánmi činnými v trestnom konaní. "Preto sa len ťažko možno domnievať, že im budú poskytnuté relevantné informácie z vyšetrovania trestnej veci a navyše za situácie, keď informáciami o vyšetrovaní trestnej veci, resp. jeho výsledku, neboli a nie sú informované slovenské justičné orgány," doplnila.

Čižnár si tiež na pondelok dohodol stretnutie s ústavnými činiteľmi - prezidentom Kiskom, premiérom Pellegrinim a predsedom parlamentu Dankom.

13:39 Ministerstvo vnútra naďalej trvá na tom, že slovenské orgány sa aktívne žiadnym spôsobom nepodieľali na únose.

Ako sa uvádza vo vyhlásení, nemajú poznatky o tom, že by príslušníci vietnamskej tajnej služby mali nastupovať do nejakej dodávky s osobou menom Thanh a dokonca ho pridržiavať, aby nespadol. Podľa ministerstva neodznela ani veta: "Kali o tom vie, je to štátny záujem". Ministerstvo v reakcii zhrnulo "najzjavnejšie nepravdy." Zoznam si môžete pozrieť tu.

SkryťVypnúť reklamu

13:27 Unesený vietnamský podnikateľ by mohol na Slovensko podať trestné oznámenie či vymáhať škodu. Myslí si to riaditeľka Ligy za ľudské práva a právnička Zuzana Števulová.

13:03 Predseda Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS Gábor Grendel zvolal mimoriadnu schôdzu výboru. Zaoberať sa na nej budú činnosťou SIS v súvislosti s únosom vietnamského občana.

Prečítajte si tiež: Namiesto Balkánu tu teraz máme Vietnam Čítajte 

"Keď v roku 1995 slovenské štátne orgány uniesli prezidentovho syna, Mečiar a jeho HZDS riadne dovládli. Ficovi a Smeru by sme nemali dopriať rovnaký luxus. Čas hrá vždy v prospech páchateľov. Po najnovších informáciách k únosu Vietnamca sú jediným riešením predčasné voľby," vyjadril sa Grendel.

12:51 Kauza je už v tomto štádiu podľa zástupcov KDH medzinárodná hanba. Kresťanskí demokrati preto žiadajú predčasné voľby. Predseda hnutia Alojz Hlina odporučil, aby sa pozornosť zamerala na koaličnú SNS, a aby Národná rada odobrala poslanecký mandát exministrovi Robertovi Kaliňákovi (Smer).

SkryťVypnúť reklamu

"Je to škandál, ktorý vracia Slovensko do minulosti a robí z neho čiernu dieru Európy," povedal o únose vietnamského občana Štefanec.

Podľa neho ide už o tretiu udalosť, ktorou si Slovensko tento rok v EÚ spravilo hanbu. Prvou bola vražda novinára a jeho snúbenice, druhou bitie malých farmárov.

Podľa Hlinu sa tiež treba zamerať na to, prečo Vietnamci pri únose požiadali o pomoc práve Slovensko.

"Nikdy by sem Vietnamci neprišli bez toho, aby to bolo dohodnuté," hovorí Hlina.

"Všetko nasvedčuje tomu, že obchodný spor súkromných, štátnych a pološtátnych firiem na trase Slovensko-Vietnam sa vyriešil tak, že do toho vstúpil štát. Nie však investičnou pomocou, ale kuriérskymi službami," konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

"Pýtal by som sa, kto sa ako angažoval vo Vietname," odporúčal Hlina.

12:40 Šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák odmieta, že by počas návštevy vietnamskej delegácie na Slovensku videl niečo podozrivé. "Pre mňa to bola bežná návšteva, beriem to pracovne, nič podozrivé som si nevšimol," povedal pre TASR.

Šéf protokolu sprevádzal delegáciu z Prahy do Bratislavy a následne na stretnutí vo vládnom hoteli Bôrik. Odmieta, že by počas toho videl niekoho zbitého či omámeného.

"Nemám takúto informáciu, ani som nič nevidel. Ostal som z toho v šoku, že takýto článok vyšiel na moju osobu. Keď pracujem a robím si svoju prácu, zaujíma ma hlavne head of delegation, teda minister, o ktorého sa starám od príchodu po odchod. Sledujem delegáciu, nikoho zbitého, alebo že by ho niekto niesol...absolútne nič som nevidel," vyhlásil Čulák.

SkryťVypnúť reklamu

Popiera, že by vietnamská strana počas stretnutia na Bôriku žiadala o zaradenie ďalšieho vozidla do kolóny. "Nie je to pravda, žiadna takáto požiadavka nebola," doplnil. Nevidel ani farebné dodávky, ktoré mali údajne parkovať pred Bôrikom, v jednej z nich mal byť podľa medializovaných informácií unesený podnikateľ. "Ja osobne som si dodávky nevšimol. Viem, že tam boli autá, ale aké, si už nepamätám. Pri takýchto delegáciách je bežné, že sa prídu ľudia pozdraviť tomu človeku, nestalo sa mi to prvýkrát, že tam bolo toľko ľudí ako pri vietnamskej delegácii," skonštatoval.

Čulák nechcel špekulovať o tom, či mohla byť slovenská strana zneužitá na únos. "Je to už rok, ja už teraz sám neviem, čo sa stalo. Po tých článkoch, po tom všetkom čo sa píše, ja vôbec neviem ani nad tým nechcem nejako premýšľať, ja si naozaj robím len svoju prácu, nič navyše. Premýšľam nad tým, že sme boli zneužití, neviem na to odpovedať," zhrnul.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či mu niekto z jeho kolegov vyjadril o prípade pochybnosti, odpovedal záporne.

12:26 Iniciatíva Za slušné Slovensko žiada orgány činné v trestnom, aby konali v prípade únosu Vietnamca.

"Za posledné mesiace sa čoraz viac ukazuje, že mafia, korupcia a totalita nikdy nemala k Ficovi a Kaliňákovi bližšie. Títo páni sú pre Slovensko skutočné bezpečnostné a reputačné riziko. Dúfame, že páni Bugár a Danko si to už naplno uvedomili. Sú súčasťou vlády, v ktorej je strana, ktorá používa rovnaké metódy ako Mečiar," píšu aktivisti v tlačovej správe.

Prečítajte si tiež: Vo Vietname sa na každého niečo nájde. Našli aj na uneseného Thanha Čítajte 

"Žiadame, aby orgány činné v trestnom konaní začali okamžite konať. Aby jasne ukázali slovenskej verejnosti, že konečne nastáva doba, kedy spravodlivosť platí pre všetkých. Vrátane bývalého ministra vnútra, či expremiéra," dodávajú.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že neuvidia konkrétne a razantné kroky, chcú opäť spoločne stáť v uliciach a volať po slušnom Slovensku.

12:20 "Plne sa stotožňujem s vyjadrením ministerstva vnútra," odkazuje v súvislosti s kauzou uneseného Vietnamca bývalý Kaliňákov hovorca Ivan Netík.

11:49 Prezident Kiska sa kvôli kauze únosu v pondelok stretne s premiérom Pellegrinim.

"Ľudia majú nárok dozvedieť sa pravdu od slovenských vyšetrovateľov. Ak tomu niekto bráni, je potrebné prijať personálne opatrenia a odstrániť všetky prekážky poctivému vyšetrovaniu podozrení z účasti na medzinárodnom únose," uviedol Kiska.

11:30 „Možno sme podcenili preskúmavanie podozrení, ktoré sa začali objavovať už asi pred mesiacom,“ povedal pre SME v reakcii na výpovede policajtov k únosu vietnamského podnikateľa prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Niesli ho zdrogovaného do lietadla. Zverejnili výpovede policajtov Čítajte 

Ak by výpovede policajtov k únosu zverejnené Denníkom N boli „odrazom skutočnosti“ tak by to podľa neho znamenalo, že „naše orgány do značnej miery pochybili“.

Publikované informácie by mala preveriť Generálna prokuratúra, tvrdí Paška. O tom, či tieto informácie môžu ohroziť koalíciu vraj nechce špekulovať.

Vyhol sa aj odpovedi, či má bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) jeho dôveru.

11:06 Premiér Pellegrini požiadal ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby navštívila spolu s policajným prezidentom Milanom Lučanským a zástupcom
generálnej prokuratúry svojho nemeckého partnera a podozrenia nemeckých vyšetrovateľov odkonzultovala osobne.

Prečítajte si tiež: Kaliňák sa správal ako šéf miestneho gangu Čítajte 

Premiér uisťuje občanov, že jeho vláda poskytne všetkým kompetentným orgánom maximálnu súčinnosť, aby sa jasne zodpovedali otvorené otázky súvisiace s prípadom.

SkryťVypnúť reklamu

"To je jediná cesta, ako zabrániť poškodzovaniu dobrého mena našej krajiny," dodal premiér.

11:02 Autorku článku o únose Vietnamca Moniku Tódovú vypočuje v piatok Generálna prokuratúra. Ako informovala prokuratúra, výsledky výsluchu nebudú medializované a bude postupované podľa zákona.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

9:57 Kauzou únosu Thanha sa bude zaoberať vo štvrtok 9. augusta výbor pre obranu a bezpečnosť. Mimoriadne rokovanie zvolal predseda výboru Anton Hrnko (SNS).

"Požiadal som ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer), aby na výbore čo najobšírnejšie vysvetlila predmetnú kauzu," uviedol.

Hrnko je presvedčený, že to, čo sa v poslednej dobe udialo okolo údajného prevozu vietnamského podnikateľa letkou ministerstva vnútra, je nedôstojné a mimoriadne škodí dobrému menu Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Preto je podľa neho namieste, aby bolo preukázané, kto má v tejto veci pravdu. "Buď ju majú tí, čo tvrdia, že letka bola zneužitá, alebo má pravdu strana druhá. V tomto musí jedna strana dostať to, čo jej patrí. Dobré meno SR nemôže byť poškodzované nikým," zdôraznil predseda brannobezpečnostného výboru parlamentu.

Prečítajte si tiež: Kaliňák sa bráni: Policajti, ktorí opísali únos Vietnamca, sú imaginárni Čítajte 

9:40 Sloboda a Solidarita a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti zvolali na 15.15 h tlačovú konferenciu. Opozičné strany navrhujú väzobné stíhanie pre exministra Kaliňáka.

9:24 Koaličný Most-Híd žiada zriadenie špeciálnej vyšetrovacej komisie, ktoré preveria všetky zverejnené skutočnosti týkajúce sa únosu.

Ako uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár, Most požaduje vyvodenie

okamžitej osobnej zodpovednosti, teda postavenia mimo služby riaditeľa Úradu na ochranu ústavných činiteľov do ukončenia vyšetrovania.

Most tiež žiada poskytnutie zákonnej ochrany všetkým príslušníkom polície, ktorí poskytnú informácie vyšetrovateľom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 4. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 2. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 3. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 4. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 7. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 8. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 459
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 241
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 933
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 574
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 120
 6. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 600
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 574
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 518
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu