BRATISLAVA. Zlepšenie politiky ochrany ovzdušia na Slovensku je úlohou nového projektu s názvom PreOvzdušieSK, ktorý odštartovalo Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA).
Projekt v hodnote vyše 183-tisíc eur je finančne podporený z Európskeho sociálneho fondu.
Návrhy riešení a štart dialógu
Projekt sa zameria na analýzu príčin doterajšej stagnácie politiky zlepšovania kvality ovzdušia na Slovensku ako aj na analýzy legislatívy a zdravotných dopadov znečisteného ovzdušia.
Odborníci následne navrhnú najmenej desať opatrení na zlepšenie situácie vrátane legislatívnych a ekonomických.
Projekt sa tiež zameria na zlepšenie dialógu všetkých zainteresovaných subjektov, predovšetkým centrálnej štátnej správy a samosprávy.
„Projekt PreOvzdušieSK je zameraný na riešenie dlhodobo problematickej oblasti ochrany životného prostredia na Slovensku – kvality ovzdušia,“ píše na svojej internetovej stránke CEPTA.
Predčasné úmrtia aj zlá povesť
Dodáva, že pre neplnenie limitov niektorých znečisťujúcich látok Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie.
„Takýto stav nie je dobrý ani pre krajinu a jej členstvo v EÚ, a predovšetkým, ani pre samotných obyvateľov,“ konštatuje CEPTA.

Pripomína, že zlá kvalita ovzdušia má negatívne dopady na zdravie človeka, pričom na Slovensku spôsobí vyše 5 700 predčasných úmrtí ročne. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje aj iné sektory národného hospodárstva, predovšetkým poľnohospodárstvo a lesníctvo.
Slovensko sa ešte v máji vyhlo žalobe Európskej komisie na Súdnom dvore EÚ za nedostatočnú kvalitu ovzdušia, najmä prekračovanie limitov EÚ pre oxidy dusíka a tuhé častice PM10.
Slovensko predtým EK predstavilo opatrenia a aktivity, ktoré vykonáva v oblasti skvalitňovania ovzdušia.
Platia prísnejšie emisné limity
Napríklad v decembri minulého roku začala platiť novela zákona o ochrane ovzdušia, ktorá zlepšuje informovanosť obyvateľov o kvalite ovzdušia.

Zároveň umožňuje obciam zriadiť nízkoemisné zóny, pre stredne veľké spaľovacie zariadenia začali platiť prísnejšie emisné limity. Efektívnejšie majú byť aj kontroly v týchto prevádzkach.
Envirorezort tiež pracuje na dôležitom pilieri ochrany životného prostredia a zdravia ľudí – na Stratégii ochrany ovzdušia, ktorá bude zahŕňať dva kľúčové dokumenty – Stratégiu na zlepšenie kvality ovzdušia a Národný program znižovania emisií.