Prebrať všetko učivo a hodina bude nudná, alebo ho podať skrátene, no zábavnejšie? Chemikárka Helena Drobúlová v tom má jasno. Prenecháva aktivitu svojim žiakom a tým sa to páči. Aj za tento príbeh môžete hlasovať v cene verejnosti pre Učiteľa Slovenska.
Komu dáte hlas?
Kliknutím na vybrané meno v ankete uvedenej na začiatku článku odovzdáte hlas svojmu favoritovi. Predstavenie všetkých nominovaných osobností nájdete tu.
Učiteľ Slovenska 2018: Hlasovanie o cene verejnosti
Anketa už bola ukončená.
Helena Drobúlová sa po desiatich rokoch učiteľovania rozhodla radikálne zmeniť svoj spôsob výučby chémie gymnazistov. Cítila, že potrebuje reštart.
„Pred niekoľkými mesiacmi moje učenie vyzeralo takto: keď som vošla do triedy, sústredila som sa na svoj výkon, na seba, na to, čo chcem hovoriť. A keď žiaci vyrušovali, tak som im dohovárala. Nepomáhalo to,“ rozpráva pedagogička.
Dnes to na jej hodinách už vyzerá úplne inak. Už nie je učiteľkou, ktorá stojí pred tabuľou, reční, snaží sa, aby prešla všetko učivo. Prenecháva aktivitu svojim žiakom a tým sa to páči.
Chemikárka Drobúlová na sebe zapracovala, získala väčšie sebavedomie a z toho vyplývajúcu pohodu na hodinách. Už jej neprekáža, ak jej niečo nevyjde, lebo vie, že to môže využiť na reflexiu a poučiť sa z chýb.
Vniesla do vyučovania nové metódy, chce nimi zlepšiť na hodinách celkovú atmosféru.
A žiakov jej hodiny chémie začali skutočne baviť. Lebo ich chemikárka dnes už pre nich nie je vodcom, ale sprievodcom.
Zmena od mentorky
Za premenu Helena Drobúlová vďačí Individuálnemu rozvojovému programu učiteľa (IRPU), ktorý absolvovala v organizácii Leaf.
Tento osemmesačný mentoringovo-koučingový program umožňuje učiteľom ďalej rásť po profesionálnej aj osobnostnej stránke formou získavania nezaujatej spätnej väzby a inšpiratívnych rozhovorov so skúseným mentorom.
Mentorka Janka Helenu Drobúlovú doviedla k premýšľaniu, ako chce vlastne učiť.
„Dostala som od nej úlohu ustúpiť z predstavy, že treba prebrať všetko učivo a hodina bude nudná, alebo ho podať skrátene, no zábavnejšie. Dnes oveľa viacej využívam skupinovú prácu a nielen na laboratórnych cvičeniach,“ ozrejmuje učiteľka chémie. Žiaci pracujú na rovnakých alebo rôznych úlohách.
Môžu používať učebnicu, tablety, internet. Prácu si musia rozdeliť tak, aby to stihli. Sami pátrajú a bádajú a zodpovednosť, čo z toho vyťažia, závisí od nich. Napríklad zisťujú, ako funguje elektrolýza, prečo potrebujeme soliť, čo robiť, aby sme mali sviežu pleť. Môžu si vyskúšať aj vedenie laboratórnych cvičení.
Na záver spoločne hodinu zhodnotia a robia reflexiu alebo spätnú väzbu.
Samozrejme, nefunguje to v každej triede. „Sú žiaci, ktorí budú radšej sedieť a nič nerobiť. Nech rozpráva učiteľ. Ale nevzdávam to,“ dušuje sa odhodlaná chemikárka.
Žiaci potrebujú zažiť úspech
Helena Drobúlová je na ružomberskom gymnáziu koordinátorkou programu DofE – Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu. Ide o program, v ktorom sa mladí ľudia môžu dozvedieť viac o sebe a naplno rozvinúť svoj potenciál cez rôzne dobrodružstvá vo voľnom čase. Je mentorkou niekoľkým žiakom.
„Rozprávam sa s nimi. Sledujem, ako si plnia svoje ciele. Ako postupne menia svoje postoje k učeniu, k sebe, k svojej budúcnosti,“ vysvetľuje.
Pod jej mentorským vedením päť študentiek získalo bronzovú úroveň (program je rozdelený do troch úrovní), splnilo ciele v oblastiach rozvoj talentu, športová aktivita a dobrovoľníctvo. Absolvovali v tíme aj dobrodružné expedície, na ktorých tiež plnili ciele, ktoré si určili.
Vďaka tomuto programu učiteľka chémie pochopila dôležitosť toho, že žiaci nutne potrebujú zažiť úspech.
Je tiež aktívnou členkou e-Twinningu, programu spolupráce učiteľov v rámci celej Európy. Na webinári tu prezentovala využitie aplikácie Genially na vytvorenie školskej záhrady a realizovala so žiakmi niekoľko e-twinningových projektov.
Počas svojej praxe sa neustále presviedča, že ak sa učiteľ zameria na žiaka, dokáže žiakovi zmeniť život.

Beata
Balogová
