Jaromír Flaškár je učiteľom biológie a geografie v Púchove. Na jeho hodinách sa žiaci stávajú odborníkmi vo svojej téme, a prezentujú informácie mladším žiakom. Aj za tento príbeh môžete hlasovať v cene verejnosti pre Učiteľa Slovenska.
Komu dáte hlas?
Kliknutím na vybrané meno v ankete uvedenej na začiatku článku odovzdáte hlas svojmu favoritovi. Predstavenie všetkých nominovaných osobností nájdete tu.
Učiteľ Slovenska 2018: Hlasovanie o cene verejnosti
Anketa už bola ukončená.
Jaromír Flaškár učí desiaty rok. Posledné tri roky na Základnej škole Mládežnícka v Púchove, v minulom školskom roku bol triedny piatakom.
Tento školský rok sa k svojim šiestakom vráti až vo februári, je so synom na rodičovskej dovolenke.
Ako žiak základnej školy na vlastnej koži zažil šikanovanie. Keď začal učiť, povedal si, že sa bude zo všetkých síl snažiť, aby podobne ako on, už nemuseli trpieť fyzicky slabšie deti.
Dnes sa so žiakmi zhovára aj o pocitoch, ktoré mal ako šikanovaný, a apeluje na agresorov, že ak majú problémy, môžu sa prísť porozprávať a nie si svoju zlosť vybíjať na iných.
Flaškár hovorí, že žiakov nevníma len cez ich dosiahnuté výsledky. „Keď minulý rok uprostred školského roka prišiel do školy nový žiak, ktorý bol nevýrazný, hanblivý, zakríknutý, tichý chlapec, od prvého stretnutia a nesmelého rozhovoru som tušil, že má citlivé a pekné vnútro,“ hovorí učiteľ. Hľadal spôsob, ako chlapca vtiahnuť do kolektívu spolužiakov tak, aby medzi nich zapadol.
Čo urobí kolektívny úspech
Zabralo video, v ktorom mu zveril hlavnú úlohu. Bol to príbeh o chlapcovi, ktorý sa túži stať smetiarom. Vzoprel sa výsmechu spolužiakov, triedil odpad a svojím príkladom si napokon získal okolie.
Video vyhralo dve ceny, o Skvelé zelené video a prvé miesto v súťaži Mladí reportéri pre životné prostredie. Vďaka novému žiakovi jeho rovesníci získali zážitkový výlet v hodnote 500 eur a postúpili do medzinárodnej súťaže Mladí reportéri.
Odvtedy je súčasťou triedy, spolužiaci ho prijali medzi seba.
Rovesnícke vzdelávanie
Mladý učiteľ Flaškár najskôr na hodinách využíval všetky možné technológie, veľa materiálov aj publikoval. Neskôr pochopil, že interaktívne tabule a tablety, podľa neho nie sú zárukou učiteľských úspechov.
„Žiakov už nedokáže interaktívna tabuľa nadchnúť tak, ako pred ôsmimi rokmi. Už to poznajú a ako tvrdia, nebaví ich to, čo je vopred zjavné,“ objasňuje.
Preto sa vracia k starším technikám vzdelávania. Využíva rovesnícke vzdelávanie, pri ktorom sa samotní žiaci stávajú odborníkmi vo svojej téme, a prezentujú informácie mladším žiakom. Snaží sa, aby takýmto spôsobom žiaci získavali komunikačné zručnosti, vedeli pracovať samostatne, ale aj kolektívne.
Témy rovesníckeho vzdelávania bývajú rôzne, napríklad deň odpadov, deň človeka či deň dažďových lesov. Starší žiaci (ôsmaci či deviataci) vymyslia program na celý jeden deň pre žiakov prvého stupňa.
Každý žiak dostane úlohu, ktorú si samostatne pripraví, jeden robí prezentáciu, iný bude mať na starosti triedenie odpadu, prvú pomoc, čistenie zubov, obväzovanie zlomenín, výrobu náramkov, maľovanie na tvár, lukostreľbu.
Čo tým mladším odovzdajú, je na starších žiakoch. Či sa budú za seba hanbiť a tým sa dostanú do stresovej situácie, lebo deti to nebude baviť a budú vyrušovať alebo sa zodpovedne pripravia a ponesú zodpovednosť za svoje stanovište.
Mladším sa rovesnícke vzdelávanie veľmi páči, mnohé informácie lepšie prijímajú od kamarátov ako od učiteľov.
Lektor aj spoluautor učebnice
Jaromír Flaškár sa už počas štúdia na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave podieľal na viacerých projektoch týkajúcich sa modernizácie výučby biológie na základných školách, robil aj lektora interaktívnej tabule vo vyučovacom procese.
Mal 26 rokov, keď ho kolegovia z fakulty, ktorú absolvoval, oslovili s ponukou spolupracovať na tvorbe novej učebnice biológie pre učiteľov základnej školy. Vraj preto, lebo ako mladý rozmýšľa inak.
Ako učiteľ sa zapojil do projektu Inkubátor moderných učiteľov, svoje overené poznatky z praxe potom prezentoval študentom učiteľstva biológie.
Komunikácia a osobný vzťah
Jednou z najdôležitejších vecí pre Flaškára je osobný vzťah so žiakmi. To, že ich pozná, mu pomáha pri práci. Ich vzťah je o vzájomnej dôvere, rovnako ako v normálnom živote. Priateľstvo s hranicami.

Beata
Balogová
