Noemi Ráczová, učiteľka na Škole úžitkového výtvarníctva vymyslela súťaž Grafický duel. Žiaci majú hodinu na to, aby vytvorili dielo pred publikom. Učí ich to, ako sa predať. Aj za tento príbeh môžete hlasovať v cene verejnosti pre Učiteľa Slovenska.
Komu dáte hlas?
Kliknutím na vybrané meno v ankete uvedenej na začiatku článku odovzdáte hlas svojmu favoritovi. Predstavenie všetkých nominovaných osobností nájdete tu.
Učiteľ Slovenska 2018: Hlasovanie o cene verejnosti
Anketa už bola ukončená.
Noemi Ráczová vyštudovala najskôr odbor anglický jazyk a výtvarná výchova na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave a následne Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, odbor knižná tvorba a voľná grafika.
Dnes táto aktívna výtvarníčka, ktorá vystavuje na samostatných aj kolektívnych výstavách doma aj v zahraničí, učí v rodných Košiciach v Škole úžitkového výtvarníctva viacero umeleckých predmetov a angličtinu.
A keďže dobre pozná dušu umelca a uvedomuje si, aká môže byť cesta budúcich umelcov za úspechom tŕnistá, chce ju svojim žiakom uľahčiť nielen ako pedagóg, ale aj náhradný rodič. Ak treba, nosí žiakom desiatu, ale stáva sa, že oni prinesú jabĺčko svojej triednej.
„Snažím sa, aby sa žiaci mohli do procesu výučby aktívne aj kreatívne zapojiť, formulovať si vlastné ciele aj kroky, ktoré k tým cieľom vedú. Aby našli okruh, kde môžu byť úspešní,“ hovorí Ráczová.
Preto vymyslela súťaž Grafický duel, v ktorej sa žiaci realizujú na verejnosti. „Majú hodinu na to, aby vytvorili dielo 150 x 130 centimetrov pred publikom. Môže to byť obraz alebo ilustrácia, používajú pri tom čiernu fixku a bielu plochu,“ ozrejmuje Ráczová duel vždy dvoch študentov ilustrátorov.
Nejde pritom o klasické súťaženie v tom pravom zmysle slova, ale o rozvíjanie schopností žiakov prezentovať svoje dielo a samého seba. Aby sa jednoducho vedeli „predať“, ale aj spoznali svojich spolužiakov či rovesníkov z iných škôl. „Najväčší prínos grafických duelov je v tom, že sa budúci umelci učia vystupovať pred ľuďmi,“ povedala Ráczová.
O víťaznom diele zvyknú rozhodovať dvaja duelanti, čiže žiaci z predchádzajúceho duelu, dvaja učitelia a hosť z umeleckej sféry, ktorý pôsobí v Košiciach.
A že sa grafický duel medzi žiakmi ujal, najlepšie svedčí záujem, dnes sa ho už zúčastňujú nielen študenti domácej školy, ale aj cezpoľní.
Recept nakreslia aj uvaria
Výučba budúcich umelcov sa, samozrejme, líši od toho, čo sa deje na bežných stredných školách. V Škole úžitkového výtvarníctva musí byť individuálna a projektová.
„Po zadaní témy sa každý žiak rozhodne, ako sa dopracuje k cieľu. K tomu im napomáhajú individuálne konzultácie a prístup,“ objasňuje Ráczová. Ak majú napríklad zadanie nakresliť recept jedla a vytvoriť dizajn do knihy, žiaci nakreslený recept aj skutočne uvaria a majú deň ochutnávky s prezentáciou prác.
Roky Noemi Ráczová organizovala súťaž o návrh školského trička, ktoré študenti potom aj zrealizovali a mohli nosiť. Hovorí, že každý rok získavajú jej žiaci ocenenia doma aj v zahraničí, minulý rok Štefánia Hajsáková reprezentovala Slovensko ako jediná na medzinárodnej výtvarnej súťaži v Londýne a Evelína Collins vyhrala cenu ministra životného prostredia. Bývali absolventi, dnes už mnohí úspešní výtvarníci, do školy prichádzajú prednášať o aktuálnom dianí v oblasti umenia a praxe.
Práce žiakov a iné zaujímavosti (o odbore, ale aj o učiteľoch) priebežne prezentuje na facebookovej stránke odboru.
Popri výučbe stíha aj ilustrovať knihy
Noemi Ráczová v škole spoluvytvárala nový odbor digitálna maľba – koncept art, vytvorila učebnicu a pracovný zošiť k predmetu InDesign, na škole iniciovala predmet odborná angličtina. Pre žiakov organizuje besedy s odborníkmi z rôznych oblastí.
S kolegami sa snažia školu neustále modernizovať, k čomu prispievajú spolupráce s inými strednými školami, ale aj organizáciami či firmami – napríklad s Pixel Federation, ktorá vyvíja počítačové hry.
Popritom ilustruje a vytvára rozprávkové knihy a spolupracuje so slovenskými aj zahraničnými vydavateľstvami. Napríklad kniha Oscara Wilda Šťastný princ dostala vďaka jej ilustráciám v roku 2015 titul Najkrajšia a najlepšia detská kniha jesene 2015.

Beata
Balogová
