BRATISLAVA. Súdna rada SR nemá kompetenciu posudzovať správanie jednotlivých sudcov.
Rada sa na tom v pondelok uzniesla na zasadnutí v súvislosti s podnetom bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.
Ten sa týkal medializovaného údajného blízkeho vzťahu predsedu Krajského súdu v Bratislave Ľuboša Sádovského a advokáta Radomíra Bžána.
"Tam sme našli zhodu všetci, pretože jediný, kto môže povedať, kto porušil zásady sudcovskej etiky je disciplinárny senát," vysvetlila pre médiá sudkyňa Najvyššieho súdu SR a členka súdnej rady Elena Bertothyová.
Zároveň rada skonštatovala, že sudca nesmie žiť v izolovanom prostredí a musí sa stretávať s inými právnickými profesiami.
"Ale musí to byť všetko len v rámci seminárov alebo odborných konferencii alebo pri presadzovaní zlepšenia efektívnosti justície," povedala s tým, že na druhej strane sa rada snažila povedať, že nie je v poriadku, ak sa sudca intenzívne stretáva s advokátom a prerastie to do osobného vzťahu.

"Takéto vzťahy sú pre nás neprijateľné a v tom sme našli zhodu," dodala Bertothyová.
Členovia rady v tejto súvislosti diskutovali aj o tom, či by pre predsedov súdov mali platiť prísnejšie kritériá v rámci profesnej etiky.
Väčšina sa stotožnila s tým, že predseda súdu je predovšetkým sudca a platiť pre neho majú rovnaké pravidlá ako pre ostatných sudcov.
Žitňanská sa obrátila na Súdnu radu SR po tom, ako boli medializované fotografie sudcu Sádovského spoločne s advokátom Bžánom. Informácie priniesol týždenník Plus 7 dní.

Sádovský musel dokonca vysvetľovať svoje majetkové pomery, v ktorých sa však žiadne nezrovnalosti neobjavili. Advokát Bžán sa stal známym po tom, ako sa zverejnila výška jeho odmeny za vyhratú medzinárodnú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo.
Súdna rada SR už v rámci posudzovania sudcovskej etiky raz rozhodla, a to v prípade výrokov sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina.
Rada aj v tejto súvislosti prijala uznesenie, že o vine či nevine môže rozhodovať iba disciplinárny senát, ktorý je na to určený.