SME
Štvrtok, 8. december, 2022 | Meniny má Marína

Policajti zadržali podozrivých z vraždy Kuciaka a Kušnírovej (minúta po minúte)

NAKA zadržala osem ľudí v Kolárove.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie sme sledovali minútu po minúte:

18:30 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.

18:10 Správy, že Spojené štáty poskytli Slovensku satelitné snímky, ktoré mali pomôcť k zadržaniu podozrivých, sú falošné, informoval SME Griffin Rozell, tlačový atašé Americkej ambasády v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

"Hoci nemôžeme poskytnúť konkrétne informácie súvisiace s prebiehajúcim vyšetrovaním vedeným slovenskými orgánmi, dúfame, že dnešné zatknutia pomôžu priviesť zodpovedné osoby pred spravodlivosť."

17:52 Od domu práve odišla policajná kolóna. Na jej konci bola biela dodávka Volkswagen Transporter. V nej bol podozrivý Tomáš Sz., nebolo ho však vidieť, lebo bol v zadnej časti dodávky bez okien.

Prečítajte si tiež: Čo všetko môžu satelity vidieť na zemskom povrchu Čítajte 

17:45 Pri vyšetrovaní vraždy mali pomôcť aj zábery z americkej družice.

Čo všetko môžu satelity vidieť na zemskom povrchu?

17:41 Do dodávky, v ktorej je podozrivý Tomáš, nasadol šofér a naštartoval. Na odchod sú pripravené aj ďalšie autá.

17:34 Elitní policajti z NAKA zasahujú v Kolárove už viac ako 12 hodín. Na mieste sú desiatky obyvateľov Kolárova, ktorí so záujmom sledujú dianie na Harcsovej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci oslovení pre TASR skonštatovali, že ich policajný zásah, a hlavne jeho rozsah poriadne prekvapil. Viacerí z obyvateľov Kolárova Tomáša poznali minimálne z videnia, niektorí spomenuli údajne jeho pochybnú minulosť, podľa iných išlo zasa o tichého človeka, ktorý sa na verejnosti príliš neprejavoval.

17:16 Políciu a vyšetrovateľov treba podľa predsedu strany Most-Híd a prezidentského kandidáta nechať pracovať a nespochybňovať ich prácu. Je rád, že nastal posun. Strana to viac komentovať nemieni, vyšetrovaniu to totiž podľa nej nepomáha. "Politizácia je to, čo tento prípad nepotrebuje," zdôraznil Most-Híd.

16:59 Akcia v Kolárove sa zrejme blíži ku koncu. Kukláči pred Tomášovým domom sa totiž už medzi sebou lúčia. Z miesta odchádzajú policajné autá. Napríklad tie so psami. Podľa informácií SME tu boli tri psy. Biela dodávka so zadržaným Tomášom je stále na mieste a čaká na policajnú eskortu.

SkryťVypnúť reklamu

16:48 Spred domu Tomáša Sz. práve odišla odťahovka so zaisteným Citroenom Berlingo. Zadržaný Tomáš je stále v bielej dodávke, ktorá stojí pred domom.

16:38 Na odťahové auto práve naložili auto z domu podozrivého. Ide o Citroen, zrejme pôjde na expertízu.

16:12 Milión, ktorý expremiér Fico ponúkol ako odmenu za informácie vedúce k dolapeniu páchateľov či objednávateľov vraždy, stále nikomu nevyplatili.

"Ak sa zistí, že k dolapeniu, usvedčeniu a odsúdeniu páchateľov viedlo svedectvo konkrétneho človeka, bude mať nárok na sľúbenú odmenu," píše Úrad vlády.

16:09 Podozrivého Tomáša pred chvíľou naložili do bielej dodávky pred domom. Auto s ním ešte neodišlo. Pri nakladaní mal sivú mikinu a putá. Kapucňu mal spustenú do pol hlavy.

Prečítajte si tiež: Pochod nezastaví ani zatýkanie podozrivých z vraždy novinára a jeho priateľky Čítajte 

16:03 V piatok podvečer sa bude konať pochod Za slušné Slovensko aj Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

„Je skvelé, že sa veci pohli. Za to sme všetci radi. Avšak aj keby sa naozaj potvrdilo, že medzi zatknutými sú vykonávatelia vraždy, na slobode je stále jej objednávateľ. Vyšetrovanie preto nie je ani zďaleka na konci,“ vysvetlil jeden z organizátorov košickej akcie Ján Gálik.

15:53 Meno jedného zo zadržaných sa zhoduje s menom muža, ktorý slúžil v armáde . Už viac ako päť rokov nie je profesionálnym vojakom, potvrdila pre Aktuality.sk hovorkyňa ministerstva obrany.

15:17 Zatknutie podozrivých je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka len začiatok. Zároveň verí, že v radoch polície sa nájdu aj slušní ľudia, ktorým na vyšetrení tejto vraždy záleží.

"Slováci nemajú inú možnosť, ako veriť, že v závažnej veci si nikto nedovolí hrať politické hry. Trest si musí odpykať objednávateľ vraždy i ľudia s krvou na rukách bez ohľadu na názor vlády, ľudí médií či opozície," povedal Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

15: 15 Pokrok vo vyšetrovaní víta aj organizácia Reportéri bez hraníc.

„Dúfame však, že to je len prvý krok, pretože najdôležitejšie bude zatknúť tých, ktorí vraždu zosnovali. Tak ako v prípade vraždy maltskej novinárky Daphe Caruanovej Galiziovej takmer spred roka, chceme zdôrazniť potrebu úplnej spravodlivosti,“ hovorí Pauline Ades-Mevelová, šéfka Reportérov bez hraníc pre EÚ a Balkán.

„Pretrvávajúca beztrestnosť za vraždu Jána Kuciaka povzbudzuje zločincov, ktorí sú za tento hanebný čin zodpovední a odrádza ostatných novinárov od toho, aby odhaľovali korupciu. Vyzývame preto opäť k úplnej spravodlivosti v prípade vraždy Jána Kuciaka,“ dodáva.

15:11 Pred dom podozrivého Tomáša Sz. v Kolárove prišlo odťahové auto. Zatiaľ v blízkosti domu len zaparkovalo.

SkryťVypnúť reklamu

15:10 Predseda parlamentu Andrej Danko považuje zadržanie podozrivých v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice za obrovský posun vo vyšetrovaní.

„Vyzývam aj na základe tohto faktu na zachovanie zdravého rozumu a slušnosti v spoločnosti. Len tak dokážeme, že naša vlasť nie je čierna diera, ale fungujúci právny štát.“

14:33 Prácu policajtov, ktorí pracovali na komplikovanom prípade a pod tlakom, vyzdvihuje aj vládna strana Smer.

„Dnešným dňom sa nič nekončí, ale naopak začína sa najťažšia časť ich práce. Aj preto vyzývame všetkých samozvaných odborníkov a opozičných krikľúňov, aby nechali políciu pracovať, aby dokázala toto vyšetrovanie doviesť do úspešného konca.“

14:08 Vrahovia si podľa televízie JOJ pozerali Kuciakov dom pomocou služby Google street view. Pri vyšetrovaní a identifikácii podozrivých polícii pomohli informácie z analýzy IP adries počítačov, ktoré boli pri vyhľadávaní použité.

SkryťVypnúť reklamu

13:32 Po zadržaní ôsmich ľudí nasledujú nielen domové prehliadky, ale najmä výsluchy týchto ľudí.

Ak vyšetrovatelia chcú, aby ostali za mrežami, do 48 hodín musia páchateľov obviniť a presvedčiť prokurátora, že by mali ostať za mrežami, hovorí pre SME bývalý šéf vyšetrovateľov Jaroslav Ivor.

Následne by mal o väzbe definitívne rozhodnúť špeciálny súd, ktorý bude tiež tlačiť čas. "Pri obzvlášť závažných zločinoch, čo je aj v tomto prípade, keďže ide o úkladnú vraždu, je táto lehota až 72 hodín," hovorí Ivor.

13:14 Do domu podozrivého Tomáša Sz. práve vstúpili dvaja policajti so psom. V dome by stále mal byť podozrivý.

13:12 Miestny obyvateľ Štefan Fekete vraví, že Tomáš Sz. robil ochrankára lodiam pri afrických brehoch, ktoré napádali piráti. Povedal mu to vraj Tomášov otec.

SkryťVypnúť reklamu

Nasvedčuje tomu aj fotografia z lode, ktorú podozrivý zverejnil sa sociálnej sieti a pózuje na nej so zbraňou.

13:10 Zadržaný Tomáš Sz. chodieval v posledných rokoch na tréningy bojového umenia Jiu Jitsu v Kolárove. Naposledy bol na tréningu pred dvoma týždňami, nikto v klube si ale nič podozrivé nevšimol.

"Všetci sme boli ráno veľmi prekvapení, lebo ho už poznáme celkom dlho. Sme z toho v šoku," hovorí Tomáš Bilishich, ktorý tréningy v Kolárove vedie. Hovorí, že do klubu chodieval nepravidelne, nejaký čas chodil, a potom sa dlhšie neukázal.

"Na tréningu sa javil ako veľmi prívetivý muž. Cvičili s nami rôzni ľudia rôznych úrovní, no zakaždým bol veľmi príjemný, nemal som s ním nikdy žiaden problém," hovorí Bilishich. Vo voľnom čase sa spolu nestretávali, a tak o súkromí zadržaného viac povedať nevie.

SkryťVypnúť reklamu

13:05 „Beztrestnosť za vraždu novinára je neakceptovateľná, takže akýkoľvek progres smerom k vyriešeniu hroznej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je vítanou správou. No je dôležité zapamätať si, že spravodlivosť pre Jána a Martinu nie je len o zatknutí osoby či osôb, ktoré stlačili spúšť. Je to aj o tom nájsť tých, ktorí za vraždou stoja,“ hovorí pre SME Scott Griffen, zástupca riaditeľa Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI).

Úrady sa podľa neho vo svete oveľa viac zameriavajú na samotného vykonávateľa vraždy, kým tí, ktorí si ju objednali, zostávajú na slobode.

„Dúfame, že Slovensko nebude tento vzor nasledovať,“ dodáva.

12:07 Podozrivým v Kuciakovej vražde má byť Tomáš Sz. Okrem toho, že bol bývalý vyšetrovateľ, mal robiť aj v SBS. Do Kolárova sa podľa miestnych vrátil len pred pár mesiacmi. V dome na Harcsovej ulici býva s rodičmi.

SkryťVypnúť reklamu

Mama podozrivého je zdravotná sestra v miestnom zdravotníckom stredisku a otec stavebný podnikateľ na dôchodku. Rodičia majú podľa miestnych obyvateľov v Kolárove dobrú povesť. Nič negatívne sa osloveným nespája ani s Tomášom.

Zásah sa podľa miestnych začal o 4:27 hod. Neďalekého suseda zobudil brechajúci pes. Vyrušila ho tiež helikoptéra, ktorá krúžila nad domom, kde býva podozrivý.

Oslovení ľudia pre SME povedali, že na veľkosť mestečka sa v ňom deje až príliš veľa udalostí spojených s kriminalitou. Spomínali hlavne vlaňajšiu vraždu miestneho podnikateľa.

11:46 Po tom, ako krajina sedem mesiacov tápala v bludiskách špekulácií, kto mohol na Slovensku zájsť tak ďaleko, že si objedná vraždu novinára, polícia tvrdí, že zadržala, tých, ktorí dvoch mladých ľudí mafiánskym štýlom popravili.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Toto je test fungujúceho štátu Čítajte 

Okrem samotných objednávateľov tohto ohavného činu si asi každý slušný a dokonca aj menej slušný človek želá, aby to bola pravda. Lebo v hre je oveľa viac, než len povesť polície. Viac v komentári šéfredaktorky SME Beaty Balogovej.

11:41 Generálna prokuratúra bude verejnosť informovať, akonáhle to dovolí dôkazná situácia.

11:36 Na mieste razie v Kolárove je reportér denníka SME Ján Krempaský. Bielozelené pásky s nápisom polícia uzatvárajú Harcsovu ulicu v Kolárove.

Pred bielym dvojdomom sa prechádza kukláč. Od rána v dome prebieha policajná akcia. Podľa miestnych v ňom má bývať bývalý policajný vyšetrovateľ Tomáš, ktorý by mal byť podozrivý v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

Policajná akcia, ktorá sa začala v dome skoro ráno, ešte neskončila. Médiá čakajú na vyvedenie podozrivého.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Šeliga: Dolapenie údajných vrahov dáva nádej. Ale sme opatrní Čítajte 

11:31 " Verím, že zásah bude viesť k dolapeniu vrahov, ale aj tak stále myslím skôr na to, kto je objednávateľ vraždy, pretože to je kľúčové," hovorí jeden z organizátorov protestov Za slušné Slovensko Juraj Šeliga v rozhovore pre SME.

11:11 „Je to určitá nádej, ale oveľa dôležitejšie bude zistiť, kto tú vraždu objednal a nie, kto ju vykonal. Na Malte je to dnes podobné, je jasné, kto sú vrahovia novinárky, ale pri pátraní po objednávateľovi nie je žiadna stopa,“ hovorí na dolapenie možných vrahov Jána a Martiny česká investigatívna novinárka Pavlína Holcová.

Hovorí tiež, že dôvera v políciu a štátne inštitúcie je kľúčová. „Keď sa dôvera stráca, polícia si nemôže dovoliť hazardovať so svojou serióznosťou tak, že vypustí nejakú takúto správu, ktorá môže znamenať nádej, že bude spravodlivosti učinené zadosť. Dúfam, že v NAKA nie sú takí hazardéri, aby toto bolo len nejaké kozmetické policajné cvičenie,“ tvrdí Holcová s tým, že zatiaľ nemáme dosť informácií o tom, aby sa dali robiť akékoľvek závery.

SkryťVypnúť reklamu

„Dala by som polícii priestor a čas na to, aby to doriešila a uvidíme s čím prídu,“ uzatvára Holcová.

11:00 O zadržaní podozrivých informujú aj zahraničné médiá ako denník New York Times či web euronews. Agentúra AP pripomína, že vražda vyvolala politickú krízu, ktorá vyústila do masívnych protestov, odchodu policajného šéfa a pádu vlády.

10:54 "Vo vyšetrovaní vraždy nastal už dávnejšie posun, ktorý ma napĺňa miernym optimizmom. Dnešný zásah je logickým vyústením taktických opatrení, ktoré sledovala polícia zverejnením identikitu údajného svedka," tvrdí investigatívny reportér portálu Aktuality Marek Vagovič, ktorý s Kuciakom spolupracoval.

"Chcem veriť, že spolu s prokuratúrou polícia zbiera dôkazy voči skutočnému vykonávateľovi aj objednávateľom vraždy. A že budú dostatočne silné, aby o nich presvedčila aj príslušný súd. Investigatíva ma naučila trpezlivosti, takže počítam s tým, že cesta k spravodlivosti bude ešte dlhá a tŕnistá. Dúfam, že na konci zvíťazí pravda – bez ohľadu na to, koho sa bude týkať," hovorí Vagovič.

SkryťVypnúť reklamu

10: 27 Plánovaný pochod Za slušné Slovensko sa v piatok uskutoční. Informovali o tom prostredníctvom tlačovej správy Juraj Šeliga a Karolína Farská z iniciatívy Za slušné Slovensko.

10:10 Chyteniu podozrivých napomohli aj satelitné fotografie z americkej družice, ktorá sa zhodou okolností pohybovala v čase vraždy nad miestom činu, píše český Respekt.

9:59 Podľa Ľubomíra Galka je dôležité usvedčiť vykonávateľov aj objednávateľov vraždy. Ak sa dôkazmi či priznaniami zadržaných potvrdí, že sú skutočnými páchateľmi vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, bude to dobrá správa pre celé Slovensko, dodal.

9:56 Jedným zo zadržaných by mal byť Tomáš z Kolárova, ktorý v minulosti pracoval ako policajný vyšetrovateľ v Komárne. Informovala o tom na webe televízia Markíza.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Lipšic: Som si takmer istý, že na väzbu pre zadržaných je dosť dôkazov Čítajte 

9:53 Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic zdôrazňuje, že treba vypátrať aj objednávateľov vraždy.

Viac sa dozviete v rozhovore pre SME.

9:35 Polícia vykonala podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej približne 200 výsluchov svedkov, desiatky znaleckých posudkov a množstvo ďalších dôkazov.

Verí, že sa podarí objasniť motív aj objednávateľov. Vo vyšetrovacom tíme pracuje viac ako 90 ľudí.

"Hoci nemám konkrétne informácie o vyšetrovaní tohto trestného činu, je teraz už zrejmý výrazný posun v prípade. Ďakujem každému jednému policajtovi, svedkovi a úplne každému človeku, ktorý prispieva k objasneniu tejto brutálnej vraždy dvoch mladých ľudí," dodala Saková.

8:37 "Zatiaľ to nechcem nijakým spôsobom komentovať. Som veľmi zdržanlivý a skeptický," hovorí investigatívny reportér denníka SME Adam Valček.

8:25 Vykonávateľ už zrejme putuje za mreže, ale omnoho dôležitejšie je, aby sme všetci spoznali vraha objednávateľa. Reagoval na sociálnej sieti uviedol líder OĽaNO Igor Matovič.

Podstatné je podľa neho odhaliť toho, "kto rozhodol, že mladému chalanovi za jeho prácu spolu so snúbenicou treba navždy zavrieť ústa".

8:21 "Po dlhých týždňoch frustrácie, kedy sme nevedeli, ako postupuje vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka, máme konečne nádej, že sa vražda objasní," hovorí Zuzana Petková, bývalá investigatívna reportérka týždenníka Trend, ktorá s Jánom Kuciakom spolupracovala a dnes vedie nadáciu Zastavme korupciu.

"Zatiaľ som v hodnotení opatrná, lebo nemám dostatok informácií. A pamätáme si, že polícia už raz podozrivých zadržala - hneď na začiatku, keď preverovala drogovú stopu, no tá sa nepotvrdila. Kľúčové tiež bude, či sa podarí zistiť nielen vykonávateľov, ale aj objednávateľa vraždy," dodáva Petková.

8:16 Vyšetrenie a potrestanie vinníkov vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice je jednou z priorít vlády. Uviedol to premiér Peter Pellegrini na sociálnej sieti.

Verí, že sa podarí objasniť motív aj objednávateľov.

Pellegriniho správa o zadržaní podozrivých teší, oceňuje profesionálnu prácu vyšetrovateľov a prokuratúry. "Som veľmi rád, že policajné orgány už reálne konajú. Verím, že sa tento brutálny skutok podarí objasniť a odhaliť jeho motív ako aj objednávateľov, aby prestal rozdeľovať našu spoločnosť," doplnil predseda vlády.

8:14 "Samozrejme, že nás tešia všetky informácie, ktoré naznačujú, alebo potvrdzujú, že polícia pokračuje smerom k vyšetreniu vraždy Jana a Martiny," hovorí pre SME šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy. Tvrdí, že ak sa potvrdí, že zadržali vykonávateľa vraždy, bude to dobrá správa.

"Musíme počkať na ďalšie informácie. Verím, že vykonávateľ vraždy, ale aj jej objednávateľ nakoniec skončia vo väzení," hovorí Bárdy.

7:21 "Som v šoku, nemám žiadne bližšie informácie. Viem, že deti nám to už nevráti, ale prajem si, aby spravodlivosti bolo učinené zadosť. Dúfam, že sa polícii podarí zadržať nie len vykonávateľov, ale aj objednávateľa alebo objednávateľov tohto zločinu," vyjadrila sa Zlatica Kušnírová.

7:15 "V tejto fáze vyšetrovania nebudeme komentovať postup polície," povedal v stanovisku Roman Kvasnica, advokát Zlatice Kušnírovej.

Protizločinecká jednotka NAKA zadržala vo štvrtok ráno osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti.

"Momentálne prebiehajú domové prehliadky a ďalšie procesné úkony. Viac informácií poskytneme, keď to situácia dovolí," informuje na sociálnej sieti polícia.

Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic na sociálnej sieti vyzýva verejnosť, aby mala dôveru k doterajším výsledkom vyšetrovania.

"Vo vyšetrovacom tíme boli a sú aj skúsení vyšetrovatelia a prípad dozorovali dvaja mimoriadne erudovaní prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Rozsah vyšetrovania, aj za účasti Europolu a iných zahraničných zložiek, bol bezprecedentný. Viem, že u nás vládne všeobecná skepsa k našim bezpečnostným orgánom, ale chcem požiadať o dôveru k výsledkom tohto vyšetrovania. Aj vďaka verejnému tlaku si už nikto nedovolil do jeho priebehu zasahovať," uviedol Lipšic.

"Momentálne prebiehajú domové prehliadky a ďalšie procesné úkony. Viac informácií poskytneme, keď to situácia dovolí," informuje na sociálnej sieti polícia.

Polícia neskôr uviedla, že nebude uvádzať žiadne ďalšie informácie, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania, pretože naďalej prebiehajú procesné úkony.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šéf sporiteľne: Synovia ma inšpirujú, čo čítať a koho sledovať
 2. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 3. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 4. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 7. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 2. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 3. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 4. Auto do 14-tisíc už nekúpite. Zvážte radšej prenájom
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 7. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 8. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 696
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 608
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 908
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 992
 5. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 4 567
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 284
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 263
 8. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 095
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu