BRATISLAVA. Československá armáda v januári 1964 oslovila konštruktéra Jana Vlčka s požiadavkou na nové moderné prúdové lietadlo, ktoré by mohlo slúžiť na výcvik pilotov.
Presne pred päťdesiatimi rokmi vzlietol prvý prototyp tohto stroja, ktorý sa neskôr stal najpoužívanejším prúdovým cvičným lietadlom na svete.

L-39 Albatros je modernejšia verzia lietadla L-29 Delfín. Na tie časy mal vynikajúce letové vlastnosti, pre ktoré sa okrem armády začal využívať aj v akrobatických skupinách a nakupovali ho aj súkromníci.
Albatrosy a Slovensko reprezentovala aj svetovo známa akrobatická skupina Biele albatrosy fungujúca pod košickou leteckou univerzitou, ktorú zrušili v roku 2004.
"V normálnej krajine by takúto pýchu, vrchol pyramídy technického rozvoja a vedy, nezrušili," povedal v roku 2011 jeden zo zakladajúcich členov skupiny a bývalý manažér albatrosov Peter Lele.
Ako pokračoval vývoj letectva, albatrosy začali nahrádzať modernejšie verzie a v roku 1997 ich výrobu zastavili. Celkovo sa vyrobilo 2892 kusov týchto lietadiel.
Použili ho v Sýrii
Albatros sa do konca 80. rokov stal jedným z najrozšírenejších cvičných prúdových lietadiel na svete. Používaný bol najmä v krajinách Varšavskej zmluvy, okrem Poľska, ktoré používalo vlastný typ PZL TS-11 Iskra.
Najviac si ich objednal Sovietsky zväz, pre ktorý sa vyrobilo 2081 kusov, ďalej ich používali líbyjské, thajské či sýrske vzdušné sily.
L-39 Albatros
Celková dĺžka: 12,13 m
Rozpätie krídel: 9,46 m
Výška: 4,77 m
Maximálna vzletová hmotnosť: 4643 kg
Dostup: 8700 m
Dolet: 1100 km
Maximálna rýchlosť: 407 km/h
Albatrosy boli veľmi jednoduché, spoľahlivé stroje nenáročné na obsluhu. Lietadlo je navrhnuté tak, aby mohlo pôsobiť bez problémov aj z nespevnených plôch.
Vyrábalo sa niekoľko verzií, väčšina z nich slúžila na cvičenie, ale niektoré boli schopné zapojiť sa aj do bojov.
V roku 2012 použila sýrska vláda verziu tohto lietadla L-39ZA proti bojovníkom Sýrskej oslobodeneckej armády v regiónoch Alepo a Rastane. Albatrosy útočili na pozemné ciele bombami a neriadenými raketami, čím kryli postup vládnych pozemných jednotiek.
Slovenská armáda dodnes trénuje s ôsmimi albatrosmi.
Okrem toho ich využívajú akrobatické skupiny v Rusku, Amerike, vo Francúzsku či v Lotyšsku.
V USA ich bolo k septembru 2012 registrovaných 255 kusov.
Biele albatrosy
Slovenská akrobatická skupina Biele albatrosy oficiálne vznikla 3. augusta 1991.
"Ani sme vtedy netušili, aká to bude fantastická vec. Priniesla členom skupiny veľa skúseností a radosti. Slovensko sme reprezentovali so cťou," povedal o vzniku skupiny Lele.

Skupinu tvorili učitelia letectva, ktorí takto popri práci chceli reprezentovať krajinu. Išlo o samoukov, ktorí si akrobatické kúsky vytvárali sami, prípadne ich odpozorovali od iných skupín.
Biele albatrosy sa stali natoľko populárnymi, že sa zapájali do leteckých šou po celej Európe. Vo Veľkej Británii napríklad vystrašili miestnu seržantku.
"Kolega stál vzadu pri tryske lietadla, keď pilot neúmyselne zapol prepínač a červená farba postriekala technika od hlavy po päty. Cestou, keď sa išiel umyť, sa ako naschvál stretol s nejakou britskou seržantkou, ktorá pri pohľade na červenú farbu, čo z neho kvapkala, začala veľmi kričať. Myslela, že je zranený a krváca," opísal pre košický Korzár príhodu šéf skupiny Miroslav Hájek, ktorý sa staral o údržbu lietadiel.
Nehody na Slovensku aj v zahraničí
Súčasťou histórie Bielych albatrosov boli aj nehody. V júli 1996 sa v Košiciach vplyvom turbulencie zrazili dva albatrosy, pričom posádka jedného lietadla sa katapultovala a druhé lietadlo napriek poškodeniu pristálo.
V roku 2000 počas vystúpenia na letisku Sliač havaroval pilot Ľuboš Novák a pri nehode zahynul. Príčinou tragédie bola podľa vyšetrovacej komisie nevysvetliteľná chyba pilota.
Posledná nehoda albatrosu sa odohrala v stredu pri Sliači.
Niekoľko nehôd sa albatrosom stalo aj v zahraničí. Napríklad v auguste 2011 sa litovský albatros zrazil s hliadkujúcou francúzskou stíhačkou Dassault Mirage. Pilot albatrosu sa katapultoval, mirage bezpečne pristál na základni a nikto pri nehode nezahynul.

Beata
Balogová
