SME
Sobota, 29. február, 2020 | Meniny má

Slovensko je v jadre Európy, vyhlásil Macron v Bratislave (minúta po minúte)

Stretol sa s Kiskom aj Pellegrinim.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Článok pokračuje pod video reklamou

Návštevu francúzskeho prezidenta Macrona na Slovensku sme sledovali minútu po minúte

18:00 Delegácia sa presunula na letisko. Diaľnice D1 aj D2 spolu s tunelom Sitina sú opäť prejazdné bez obmedzení.

Treba však ešte počítať s rozpúšťaním kolón.

17:54 Aplikácia Waze hlási uzavretie Mostu SNP aj Staromestskej v smere do Petržalky. Zápchy sa tvoria už od Palisád.

17:50 Bratislavský obchvat je od Petržalky po letisko uzavretý, v opačnom smere je D1 bez obmedzení.

Na D2 sa pred uzavretým tunelom Sitina v smere do Petržalky tvoria kolóny.

17:20 Chcem byť lídrom udržateľného sveta, povedal na záver. Diskusia sa skončila a tým sa končí aj program francúzskeho prezidenta na Slovensku.

Teraz sa presunie na letisko, ešte dnes ho čaká v susednom Česku stretnutie s prezidentom Milošom Zemanom.

17:00 Macron zdôrazňuje potrebu hlbšej integrácie. Opäť kritizuje odporcov únie. "Zamieňať Brusel za Moskvu je šialené," hovorí.

Je si však vedomý, že únia potrebuje lepšie pravidlá v rôznych oblastiach.

16:43 Tunel Sitina v smere z Malaciek do Bratislavy je uzavretý.

16:37 Macron verí v Európu. Podľa neho je to veľmi mocný projekt. Hoci vidí aj rezervy, iná alternatíva nie je, tvrdí.

Ľuďom Macron odkázal, aby v najbližších eurovoľbách nedali priestor ľuďom, ktorí chcú Európu rozbiť.

Európa nie je niečo, čo by vlastnili lídri či členské štáty. Európa patrí ľuďom.

Emmanuel Macron, francúzsky prezident na stretnutí s občanmi

16:30 Podľa Macrona je Európa Európou dialógu. "Európa nie je niečo, čo by vlastnili lídri či členské štáty. Európa patrí ľuďom. Potrebujeme načúvať druhým, preklenúť rozdiely medzi nami a našimi kultúrami," vyhlásil prezident.

16:28 Pellegrini chce, aby Európska únia bola jednotná a bezpečná. Chce byť v Európskej únii, ktorá dáva identitu.

"Ako sa tam dostať? Ak budeme jednotní, ak si budeme navzájom rovní, budeme mať víziu aj za hranicami a budeme úprimne hovoriť s našimi občanmi," povedal.

16:25 Kde sa nachádzame, kam chceme ísť a ako sa tam môžeme dostať, predstavil Pellegrini tri témy, ktorým by sa chcel venovať v prejave.

16:23 Macron aj Pellegrini už diskutujú s občanmi. Je to posledná plánovaná aktivita francúzskeho prezidenta na Slovensku. Potom sa presunie na letisko a zamieri do susedného Česka.

16:16 Polícia sa chystá na uzavretie diaľničného obchvatu od mostu SNP až po Zlaté Piesky (letisko). Uzavreté môžu byť aj ulice v centre mesta.

Dopravný servis RTVS Zelená vlna predtým hlásil z bratislavského obchvatu len mierne zhustenú premávku bez väčšieho zdržania.

16:00 Pellegrini a Macron by sa teraz mali spoločne zúčastniť verejnej diskusie s občanmi na tému formovanie budúcnosti Európy.

15:38 Spoločná tlačová konferencia Macrona a Pellegriniho sa skončila.

Ste presvedčenými Európanmi a veríte európskym myšlienkam. Meňte budúcnosť Európy. Je to na vás, na každom jednom členskom štáte.

Emmanuel Macron, francúzsky prezident na návšteve Slovenska

15:21 Macron pripomenul, že kvóty možno neboli účinné, ale to neznamená, že Európa má zostať bokom. Členské krajiny nemôžu chcieť len získavať peniaze z únie, ale neurobiť nič smerom k solidarite voči iným krajinám.

15:20 Pellegrini Macronovi povedal, že Slovensko chce byť pre Európsku úniu zodpovedným partnerom a chce byť pri všetkých aktivitách, ktoré smerujú k utužovaniu jednoty, sily a sebaobrany únie.

"V tomto bude Slovensko vždy na strane Francúzska," odkázal Pellegrini.

15:14 Macron opäť zopakoval, že Francúzsko a Slovensko majú veľa spoločného. "Slovensko významne prispieva do európskeho dialógu," povedal.

15:10 Macron a Pellegrini predstúpili pred novinárov.

15:00 Francúzska delegácia má už zhruba 40-minútové meškanie oproti pôvodnému programu.

Macron mal predstúpiť pred novinárov spolu s Pellegrinim o 14:20, o tretej popoludní mala už nasledovať oficiálna prehliadka mesta.

14:50 Piatkové kolóny sú už v plnom prúde, vodiči hlásia niekoľkominútové zdržanie na diaľničnom obchvate aj na hlavných ťahoch na výjazdoch z Bratislavy.

14:28 Čaká sa na tlačovú konferenciu Pellegriniho a Macrona, ktorá by mala nasledovať po spoločnom obede na Bratislavskom hrade.

14:22 Navigácia Waze už opäť hlási uzavreté Hodžovo námestie a Palisády.

13:52 Polícia vodičom odporúča, aby sa na cestu z Bratislavy po diaľnici v smere do Trnavy vydali do 16:00 alebo potom až po 18:00.

Približne od 16:30 do 18:00 bude uzavretý aj diaľničný tunel Sitina.

13:36 Na pracovnom obede s Emmanuelom Macronom na Bratislavskom hrade sa zúčastňuje aj slovenský premiér Peter Pellegrini.

13:32 Podľa pôvodného harmonogramu by sa po obede mala konať tlačová konferencia. O 15:00 má nasledovať oficiálna prehliadka mesta na Hviezdoslavovom námestí.

O 16:00 príde Macron na diskusiu s verejnosťou v priestoroch historickej Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca. Potom sa presunie na letisko.

13:17 Vyhlásenie prezidentov v Prezidentskom paláci sa skončilo. Teraz by mal nasledovať spoločný pracovný obed na Bratislavskom hrade.

13:14 Ulica Palisády aj Hodžovo námestie sú prejazdné. Platiť by to malo do 14:15, potom by ich polícia mala opäť na polhodinu uzavrieť.

13:12 Prezidenti odpovedajú na otázky novinárov. Podľa Macrona Slovensko je v jadre Európy, napriek tomu, že mnohí to tak nevidia.

Prečítajte si tiež: Francúzsky prezident Macron navštívil Bratislavu Čítajte 

13:03 "Európe nikdy nesplatíme to, čo nám dala. Musíme rozprávať, vysvetľovať, pýtať sa, hľadať pravdu a počúvať legitímnym ašpiráciám Slovenska. Slovensko má čo povedať," povedal Macron.

Slovákom odkázal: "Ste presvedčenými Európanmi a veríte európskym myšlienkam. Meňte budúcnosť Európy. Je to na vás, na každom jednom členskom štáte. Využite každú jednu príležitosť, aby ste sa zúčastňovali európskeho dialógu."

13:01 Macron si nemyslí, že existuje rozdelenie medzi starými a novými štátmi v rámci Európskej únie. Všetky štáty podľa neho prispeli k znovuzjednoteniu Európy. "Slovensko ide v mnohom príkladom," tvrdí Macron.

12:59 Macron poďakoval Kiskovi za úprimný rozhovor. Teší sa, že práve tu začína návštevu strednej Európy: "Máme toho veľa, čo nás spája."

Francúzsko ako prvý štát uznalo právo Čechov a Slovákov na samostatný štát Československo, zdôraznil francúzsky prezident.

12:56 Kiska podľa vlastných slov upozornil Macrona, aký nebezpečný je projekt Nord Stream 2. Tvrdí, že to môže spôsobiť odstrihnutie Ukrajiny od energie.

Európska únia nie je problém. Európska únia je riešenie.

Andrej Kiska, slovenský prezident po stretnutí s Emmanuelom Macronom

12:52 Macron je podľa Kisku lídrom Európskej únie. Má silnú víziu o tom, ako má únia vyzerať. A presne pomenúva problémy, ktoré ju trápia.

"Európska únia nie je problém. Európska únia je riešenie," hovorí Kiska.

Dodal, že Slovensko jasne stojí za projektom Európskej únie a za hodnotami, ktoré vyznáva. "Akékoľvek delenie na starú a novú Európu, na západnú a východnú Európu neexistuje. Sme jedna Európska únia," pokračuje Kiska.

12:50 Kiska pripomenul osobnosť Milana Rastislava Štefánika, ktorého život sa spája s Francúzskom. "Francúzsko je náš partner, spojenec a predovšetkým - priateľ," vyhlásil Kiska pred novinármi.

12:47 Andrej Kiska a Emmanuel Macron predstúpili pred novinárov.

Kiska na úvod privítal francúzskeho prezidenta. Zdôraznil, že ide o jeho prvú návštevu v strednej Európe, ktorá viedla práve na Slovensko.

12:27 Dopravný servis RTVS Zelená vlna upozorňuje na twitteri na nehody na Záhradníckej a na Ivanskej ulici v Bratislave.

12:18 Pôvodne mali mať prezidenti tlačové vyhlásenie o 12:15, pre neskorší príchod Macrona sa mierne posunie. Očakáva sa až po 12:30.

12:01 Emmanuel Macron sa v Prezidentskom paláci stretol so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom.

11:48 S ďalším obmedzením treba počítať medzi 12:15 a 12:45. V tom čase bude uzatvorené Hodžovo námestie a Palisády v oboch smeroch v úseku po Bratislavský hrad.

11:40 Polícia postupne otvára Bratislavský obchvat. Na uliciach v jeho okolí treba počítať so zvýšeným množstvom áut, ktoré sa tam počas uzávierky nahromadili. Doprava by sa mala v priebehu pár minút znovu rozbehnúť.

11:37 Po odchode zo Slovenska zamieri Emmanuel Macron ešte dnes do susedného Česka, kde by mal rokovať s prezidentom Milošom Zemanom.

V sobotu by sa mal stretnúť aj s premiérom Andrejom Babišom.

11:31 Mnohí vodiči sa rozhodli uzavretý obchvat obísť cez Most Apollo, vytvorila sa tam preto zápcha v smere z Centra do Petržalky.

11:26 Na pripájačoch na obchvat sa za 25 minút vytvorili dlhšie kolóny, autá a kamióny stoja v radoch a čakajú, kým ich opäť vpustia na obchvat.

Okrem samotného obchvatu sú uzavreté aj ulice Staromestská a Palisády v oboch smeroch. Hodžovo námestie je neprejazdné.

11:24 Ako k prvému povedú kroky francúzskeho prezidenta k Andrejovi Kiskovi. Oficiálny privítací ceremoniál bol plánovaný na 11:20.

O 12:15 by malo byť na programe tlačové vyhlásenie prezidentov.

Predmetom rozhovorov bude predovšetkým budúcnosť Európskej únie, situácia v Európe a vo svete a aktuálny vývoj v regióne.

11:11 Policajné hliadky blokujú vjazdy na bratislavský diaľničný obchvat v smere od Zlatých pieskov do centra. Na zábere križovatka Ružinov.

11:09 V smere z Malaciek do Bratislavy sa v kolónach zdržíte asi 40 minút.

11:08 Dopravná polícia uzavrela diaľničný obchvat v jednom smere od Zlatých Pieskov cez Prístavný most, Einsteinovu ulicu a Most SNP.

Po odklonených trasách premávajú aj linky MHD. Vodiči môžu mať problém dostať sa aj cez okolité križovatky.

Obmedzenia by mali potrvať do 11:30.

Slováci na námestí SNP ukázali, že patria do Európy.

Emmanuel Macron, francúzsky prezident v rozhovore pre SME

11:00 Dopravný podnik Bratislava ešte včera informoval, že v piatok budú "hliadky dispečingu podľa pokynov polície buď operatívne skracovať alebo odkláňať linky MHD podľa aktuálnej situácie".

O aktuálnej dopravnej situácii chcel dopravný podnik informovať na svojom webe aj na sociálnych sieťach, zatiaľ sme tam také informácie nenašli.

Internetová stránka imhd.sk píše, ktorých liniek a v ktorých časoch sa môžu obmedzenia týkať.

10:49 Stream z kamier Národnej diaľničnej spoločnosti, dostupný aj v mobilnej aplikácii Zelená vlna, ukazuje, že obchvat je stále prejazdný v oboch smeroch. Premávka je však riedka.

10:45 Pôjde o tretiu návštevu francúzskeho prezidenta na Slovensku.

Prvá sa uskutočnila takmer presne pred piatimi rokmi - 29. októbra 2013, keď prišiel na pozvanie prezidenta Ivana Gašparoviča Francois Hollande.

Štátnici si vtedy pripomenuli 20. výročie nadviazania diplomatických vzťahov a 95. výročie vzniku Československa.

Hollande navštívil Slovensko aj v júni 2016, rokoval s premiérmi Visegrádskej skupiny. Stretnutie sa uskutočnilo počas konferencie GLOBSEC, na ktorej bol hlavným hosťom vtedajší britský premiér David Cameron.

Hollande prišiel do Bratislavy aj po tretí raz, hoci nie na bilaterálnu návštevu, ale na Bratislavský summit, ktorý sa konal pred dvomi rokmi počas predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie.

10:32 Používatelia aplikácie Waze už hlásia viaceré policajné hliadky na Prístavnom moste a obchvate. Zrejme sa chystajú uzavrieť tento úsek.

10:30 Polícia odporúča vodičom, aby bratislavský obchvat až do dvanástej nevyužívali. V tom čase musia počítať s dopravnými obmedzeniami súvisiacimi s presunom delegácie francúzskeho prezidenta.

10:26 V piatok doobeda sa vytvorila až hodinová kolóna na diaľnici D2 za Malackami v smere do Bratislavy. Aktuálne je zdržanie asi 40-minútové.

10:23 V Bratislave sa už v piatok ráno začali tvoriť kolóny. Dôvodom sú nehody. Na Štefánikovej ulici pri Slovenskej akadémii vied v smere na Pražskú sa zrazil autobus s autom, nedalo sa odbočiť na Šancovu ulicu.

Dopravný servis RTVS Zelená vlna hlásil nehodu v pripájacom pruhu v smere z Bajkalskej na Prístavný most do Petržalky.

Kolóny sa tvorili aj na Svätoplukovej ulici v smere na Záhradnícku, vodiči museli rátať so zdržaním aj na Račianskej v smere do mesta, na D1 pred vjazdom do Bratislavy, pred Prístavným mostom.

Prečítajte si tiež: Prezident Macron pre SME: Jarné protesty Slovákov si navždy zapamätám Čítajte 

10:17 "Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola veľkým šokom. Otriasla Slovenskom, Francúzskom, ale i celou Európou. Hrozby a útoky na médiá či vraždy novinárov sú priamym zásahom do samotných základov našich demokracií.

Reakciu Slovákov na túto udalosť si však navždy zapamätám. Občania ukázali, do akej miery im záleží na slobode prejavu a tlače. Ich zhromaždenia na Námestí SNP sa hemžili európskymi zástavami."

Povedal Macron v rozhovore pre SME.

10:00 Macron by mal priletieť o hodinu. Od 11:00 budú obmedzenia v premávke pri presune delegácie z bratislavského letiska.

Uzatvorený bude diaľničný obchvat D1 - a to od Zlatých pieskov po Most SNP. Ďalej sa obmedzenia dotknú Einsteinovej, Staromestskej ulice aj Hodžovho námestia. Tieto obmedzenia budú trvať približne do 11:30.

9:45 Staromódne verí na osvieteneckú metódu, ktorá sa volá vzdelávanie. Preto tiež obchádza európske metropoly a vysvetľuje svoj pohľad na Úniu.

Formát rozhovoru politika s občanmi väčšinou neprekročí štátnu hranicu; detto priamy rozhovor o vízii Európskej únie. Kvitujeme preto Macronovo nóvum, aj keby malo len symbolickú hodnotu.

Píše Zuzana Kepplová.

Prečítajte si tiež: Macronova návšteva Bratislavy v piatok paralyzuje dopravu Čítajte 

9:15 Počas Macronovej návštevy čakajú Bratislavu dopravné obmedzenia.

Predpoludním a podvečer počas jeho presunu z letiska a na letisko polícia odstaví časť bratislavského obchvatu.

Počas dňa budú policajti priebežne uzatvárať ulice v centre mesta.

9:00 Francúzsky prezident Emmanuel Macron zavíta do Bratislavy pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa.

Počas svojej piatkovej návštevy sa stretne s prezidentom Andrejom Kiskom aj s premiérom Petrom Pellegrinim.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom
 2. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 3. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 4. Angličtina nielen pre maturantov
 5. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 6. Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku
 7. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine
 8. Nestarnú, ale dozrievajú
 9. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 10. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 1. Jarné upratovanie s KOSITom
 2. Obdarujte vašich blízkych s darčekovými kartami VIVO! Bratislava
 3. Oslávte 25. výročie Revalidu a vyhrajte zájazd do Švajčiarska
 4. Cesta na sever Talianska je nateraz riziková, zvážte ju
 5. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom
 6. Modrá je dobrá. Článok IBA pre ženy
 7. Vieme prví: značky prinesú do Ženevy množstvo noviniek
 8. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 9. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 10. Môže ťa štúdium baviť?
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 13 832
 2. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 10 625
 3. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine 9 828
 4. Slovensko potrebuje dezinFicovať 8 104
 5. Angličtina nielen pre maturantov 7 425
 6. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom 7 386
 7. Ktorá farba je tá tvoja? 7 096
 8. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 6 252
 9. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy 6 201
 10. Viete aké je študentské mesto na Slovensku? 5 308

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Online prenosy, Emmanuel Macron, Československo: Sto rokov

Hlavné správy zo Sme.sk

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok

Urobme rozhodnutie, za ktoré sa nám poďakujú generácie.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Parlamentné voľby 2020

Ako voliť vo voľbách a čo pripravujeme na SME.sk? (otázky a odpovede)

Volebné spravodajstvo s výsledkami.

Prípravy na voľby 2020 vrcholia.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Aspoň druhú ligu

Dnes je dovolené voliť aj srdcom.

Peter Schutz