SME

Keď americký prezident túžil po Poliakoch a Chruščov pochovával

Stratené v preklade.

Zle pochopené slová nepriateľa viedli aj k skutočnej katastrofe - k zhodeniu jadrovej bomby na Hirošimu. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kto videl film Stratené v preklade, určite mu utkvela v pamäti komická scéna reklamy na exkluzívnu whisky a trápenie hlavného hrdinu, ktorý sa snaží porozumieť inštrukciám japonského režiséra.

Jeho rozsiahle, presné, miestami až drzé pokyny sa v ústach tlmočníčky menia na stručné vety so zlomkom pôvodného významu zrejme preto, že jej pripadajú v zdržanlivej japonskej kultúre nevhodné. To len prehlbuje nedorozumenia a chaos na scéne.

Vo filme zámerne nevidíte, čo japonský režisér hovorí, pôsobí to ako prehnane emotívna táranina. Rovnako zmätený bol však aj hrdina filmu, herec Bill Murray.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Režisérka Sofia Coppola mu totiž neprezradila význam slov, aby pôsobila jeho bezradnosť autentickejšie. Preklad sa dnes už dá nájsť na internete a je sám o sebe vtipný.

Niekedy však nedorozumenia pre chybné tlmočenie či preklad dokážu spôsobiť oveľa väčšiu škodu, ako je pokazená reklama.

Načítavam video...

Špeciálne ak ide o politické rozhodnutia. Svoje o tom vie bývalý americký prezident a nositeľ Nobelovej ceny mieru Jimmy Carter, ktorého prejav v Poľsku z roku 1977 sa síce zapísal do histórie, ale inak ako by si želal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Poláskať intímne partie

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5MWN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Víkend

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Smutní hokejisti Česka po prehre s Kanadou vo štvrťfinále MS hráčov do 18 rokov 2025.

Švédi nedali v severskom derby žiadnu šancu Fínom.


Cristiano Ronaldo a Lionel Messi.

Interu Miami nestačil na postup gól Jordiho Albu.


TASR
Basketbalisti Los Angeles Lakers - Luka Dončič (vľavo) a LeBron James.

Los Angeles Lakers nestačili v piatich zápasoch na Minnesotu.


TASR
Luka Radivojevič a Tomáš Chrenko v zápase Slovensko - Fínsko na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Pozrite si kanadské bodovanie na MS v hokeji U18 2025. Koľko bodov nazbierali Slováci a aké je poradie v TOP 10?


SkryťZatvoriť reklamu