SME
Nedeľa, 20. október, 2019 | Meniny má Vendelín

Poľadovica paralyzovala dopravu medzi Žilinou a Čadcou (minúta po minúte)

Premávku postupne obnovujú.

(Zdroj: m.smedata.sk)
Článok pokračuje pod video reklamou

Počasie sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

20:44 Premávku zo Žiliny v smere na Čadcu postupne obnovujú. Nákladné motorové vozidlá bude polícia púšťať po etapách, osobné bez obmedzení. Čiastočne obnovená je aj premávka v smere na Českú republiku od Čadce.

"Avšak treba rátať s obojsmernými kolónami nákladných motorových vozidiel. Naďalej platí výstraha na celom území Žilinského kraja pred silnou poľadovicou,“ informovali policajti.

20:17 Doprava na ceste medzi Žilinou a Čadcou skolabovala v oboch smeroch. Policajti na facebookovej stránke informujú, že polovicu trasy prejdú vodiči za tri hodiny.

"Cesta je čistý ľad. Prejazd policajtov a hasičov je nemožný. Cestári uviazli v kolónach, číslo 158 je maximálne vyťažené. Hliadky usmerňujú dopravu a odkláňajú už v Žiline," upozornili policajti.

18:55 Cesta medzi Žilinou a Čadcou je pre poľadovicu uzavretá. Zastavený je aj tranzit do Českej republiky.

Mimoriadna situácia na cestách Žilinského kraja je aj v okresoch Dolný Kubín, Námestovo, Ružomberok a Martin. Je potrebné použiť snehové reťaze, prípadne zvážiť cestu vozidlom.

18:50 Ochodnica v okrese Kysucké Nové Mesto je 24. obcou v Žilinskom kraji, ktorá vyhlásila mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou.

18:35 Pre tvorbu snehových závejov a silný nárazový vietor uzavreli podvečer cestu 3. triedy Štrba - Šuňava v okrese Poprad.

18:25 Na silné sneženie a zníženú dohľadnosť upozorňujú aktuálne cestári v okolí Ružomberka, Horelice, Liptovského Mikuláša, Čadce, Skalitého, Brodna, Svrčinovca, Martina, Liptovského Hrádku a Námestova.

Horský priechod Donovaly je pre sneženie naďalej uzavretý pre nákladnú dopravu nad 10 metrov dĺžky. Horský priechod Šturec je už prejazdný bez obmedzenia.

18:14 Bez elektriny ešte stále zostáva zhruba 200 odberných miest na strednom Slovensku. "Predpokladáme, že väčšina z nich bude mať elektrinu ešte dnes. Naši elektrikári robia pre to maximum," informoval hovorca SSE Miroslav Gejdoš.

"S určitosťou vieme, že bez prúdu zostane až do zajtra 17 odberateľov v Dolnej Maríkovej (časť Besné) v okrese Považská Bystrica. Ide o zložitejšiu opravu, ktorú sme dnes nestihli zrealizovať. Spadol tam strom na vedenie vysokého napätia, pretrhol vodiče, poohýbal konzoly a potrebujeme tiež vymeniť niekoľko izolátorov," dodal Gejdoš.

Výpadky elektriny dnes podľa neho dosiahli úroveň kalamity. To znamená, že SSE za 24 hodín zaznamenala viac ako 30-tisíc odberateľov bez prúdu na čas dlhší ako tri minúty.

17:50 Snehová nádielka a nepriaznivé počasie trápia aj obec Povina, na ceste medzi Žilinou a Čadcou sa tvoria rozsiahle kolóny.

"V obci je situácia komplikovaná. Snehu je kvantum, musíme ho vyvážať aspoň z najkritickejších oblastí. Ak bude snežiť aj zajtra, budeme musieť vyhlásiť mimoriadnu situáciu," povedala starostka obce Alena Dudeková.

Prečítajte si tiež: Sneh láme stromy, na Orave nasadili železnice snežný pluh (fotogalérie) Čítajte 

17:32 Silný vietor vytvára snehové jazyky na množstve úsekov na diaľnici od Štrby až po Spišské podhradie. Na cestách sa s klesajúcou teplotou podvečer vytvára na mnohých miestach poľadovica.

17:14 Situáciu okrem sneženia komplikuje aj silný vietor, ktorý vytvára na cestách snehové jazyky.

16:51 Polícia upozorňuje motoristov na náhlu zmenu poveternostných podmienok a tvorbu poľadovice na cestách vo všetkých okresoch Žilinského kraja.

Operačné stredisko je v neustálom kontakte so správcami komunikácií, informovala TASR žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

16:33 V Bratislave na hlavných ťahoch v smere von z mesta hlási Zelená vlna zdržanie od 15 do 20 minút.

16:23 V okrese Martin na ceste I/18 je vyhlásený I. kalamitný stupeň.

Horské priechody Donovaly a Šturec zostávajú pre sneženie uzavreté pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky.

Upozorňuje na to Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

16:21 V dôsledku zlého počasia pribúdajú nehody. Na výjazde z Lučenca smerom do Rimavskej Soboty sa zrazili dve autá, dopravu riadia policajti.

Medzi Mlynčekmi a Rakúsmi sa zrazilo viacero áut, pri Varíne na hlavnom ťahu smerom do Terchovej sa zrazili sa tri autá.

Za Handlovou v stúpaní smerom do Žiaru nad Hronom skončil kamión mimo cesty, medzi Námestovom a Oravskou Jasenicou skončilo auto v priekope.

16:07 Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou vyhlásilo v Žilinskom kraji už 23 samospráv.

Mimoriadna situácia je v okrese Čadca v meste Čadca a v obciach Makov, Radôstka, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Klokočov, Olešná, Raková, Korňa, Staškov. V okrese Žilina v obciach Belá, Lysica, Terchová a Lutiše.

V okrese Dolný Kubín v obciach Pribiš a Pucov, v okrese Námestovo v obciach Mútne, Oravské Veselé, Klin, Oravská Lesná, Rabčice, Oravská Polhora a Rabča.

15:47 V Čadci kolabuje doprava. Husté sneženie a neupravené cesty spôsobujú kolóny.

15:42 Snežiť môže na mnohých miestach aj zajtra, varujú meteorológovia. Na cestách hrozia snehové jazyky a poľadovica.

15:35 Elektrikárom sa už podarilo na strednom Slovensku odstrániť väčšinu porúch. Bez elektriny je stále asi 400 odberných miest.

Menšie poruchy sú stále na Kysuciach. Najhoršia situácia je na Liptove v Kráľovej Lehote, kde je bez napájania 16 trafostaníc.

15:20 Hasiči v Bratislavskom kraji zasahujú pre popadané stromy, odtrhnuté plechové prístrešky či pri zatopených pivniciach.

"Hasičské jednotky doteraz zasahovali pri piatich popadaných stromoch, pri dvoch zatopených pivniciach a dvoch odtrhnutých plechových prístreškoch v Bratislavskom kraji," informovali hasiči.

15:12 Situácia na východe sa komplikuje najmä v okresoch Kežmarok, Poprad a Stará Ľubovňa, kde sa k hustému sneženiu pridal aj silný vietor.

Na cestách sa začali vytvárať snehové jazyky, miestami aj záveje. Dopravu navyše komplikuje aj zlá viditeľnosť na miestach s hustým snežením.

15:00 Pre nehodu kamióna a osobného automobilu je neprejazdná cesta vo Svrčinovci.

14:55 Elektrikári sa stále snažia obnoviť dodávky elektriny v postihnutých oblastiach.

14:38 Mimoriadnu situáciu vyhlásili ráno aj v obci Korňa na Kysuciach. Okrem snehu komplikujú situáciu v obci aj popadané stromy.

14:35 Na Orave fúka silný nárazový vietor, na cestách sa tvoria snehové záveje. Mimoriadna situácia stále trvá v jedenástich oravských obciach.

14:30 Na viacerých úsekoch Beskydsko-Javorníckej bežeckej magistrály padajú stromy pod ťarchou množstva napadaného snehu a vplyvom vetra. Záchranári preto neodporúčajú pohyb po trasách v oblasti Kysúc.

14:20 Dodávky elektriny v postihnutých obciach sa pomaly obnovujú. Podľa hovorcu Stredoslovenskej distribučnej Miroslava Gejdoša sú bez elektriny stále viaceré miesta na Kysuciach a Martinských holiach.

Nepriaznivé počasie však môže situáciu s dodávkou elektriny ďalej komplikovať.

14:16 Na Orave kvôli sneženiu nasadili železničiari na sprejazdnenie tratí snežný pluh.

14:08 Náklady na odstraňovanie následkov kalamity na Orave dosahujú tisíce eur. Obce počítajú s pomocou od štátu.

13:50 Horské priechody Šturec a Donovaly sú pre sneženie stále uzatvorené pre nákladnú dopravu nad 10 metrov dĺžky.

13:46 Silný vietor fúka aj v Bratislave. Na Štefanovičovej ulici spadol na cestu strom, ktorý zavalil auto zaparkované v jeho blízkosti.

13:38 Na Slovensko podľa meteorológov prúdi od severozápadu chladný a vlhký vzduch, najmä na východe sa môžu preto tvoriť aj búrky.

13:10 Husto sneží aj v Martine. Na cestách v celom meste je silná poľadovica. Dohľadnosť je podľa cestárov obmedzená na sto metrov.

12:54 V obci Čierne na hraniciach s Českom a Poľskom spadol na cestu strom. Cesta je prejazdná len čiastočne.

12:45 Starostovia obcí Liptovské Matiašovce, Liptovská Sielnica a Bobrovník, v ktorých bola najhoršia situácia, tvrdia, že dodávku elektriny im už obnovili.

12:30 Mimoriadnu situáciu vyhlásili aj v obci Makov na Kysuciach. Na cesty popadali stromy a stále husto sneží.

"Niektoré osady, napríklad Bitalovce, Kypuse a takisto Trebule už nemajú tretí deň elektrinu. Situácia je vážna," hovorí starosta Martin Pavlík.

V Žilinskom kraji je momentálne mimoriadna situácia v okrese Čadca v meste Čadca a v obciach Makov, Radôstka, Nová Bystrica, Klokočov, Olešná, Raková, Korňa, Staškov.

V okrese Žilina v obciach Belá, Lysica, Terchová a Lutiše. V okrese Dolný Kubín v obciach Pribiš a Pucov, v okrese Námestovo v obciach Rabčice, Oravská Polhora a Rabča.

12:15 Topiaci sa sneh komplikuje situáciu v obci Belá, kde dnes vyhlásili mimoriadnu situáciu. Sneh sa zosúva zo striech, na cestách sa vytvára kašovitá vrstva.

12:07 Na horských priechodoch Javorník a Makov blokujú cestu v oboch smeroch odstavené kamióny. Zelená vlna informuje, že v úseku sneží a vznikajú kolízne situácie.

11:33 V katastri obce Oravská Polhora v okrese Námestovo sa čelne zrazil autobus prevážajúci deti s osobným autom. Pri nehode sa zranil pasažier z osobného auta, cestujúci v autobuse zranení nie sú.

11:28 Vo vysokohorskom teréne fúka silný vietor. V nárazoch môže dosiahnuť rýchlosť až 22 m/s. Horská záchranná služba upozorňuje, že v Západných Tatrách môže miestami pripadnúť až 30 centimetrov nového snehu.

10:53 Na trase Zákamenné - Novoť - Poľsko sa nad cestu nebezpečne nakláňajú zasnežené stromy, informuje o tom Zelená vlna.

10:40 V obci Vrchteplá v okrese Považská Bystrica mali podľa starostu Ladislava Koleka ráno približne desať krátkodobých výpadkov elektriny, v súčasnosti je už všetko v poriadku.

10:28 Vlhký a ťažký sneh komplikuje cestárom odpratávanie v Papradne, kde napadlo asi 30 centimetrov čerstvého snehu. „Sneh už niet kam vyhŕňať,“ hovorí starosta obce Roman Španihel.

Prečítajte si tiež: V Papradne vypadla elektina, deti nešli do školy Čítajte 

10:23 Štátna cesta k hraničnému prechodu s ČR Strelenka-Sřelná je prehrnutá a zjazdná bez komplikácií. V dedine však majú problém so snehom.

Po víkende pribudlo 30 centimetrov nového snehu. Je mokrý a kašovitý. „Do večera by mali byť zjazdné všetky cesty aj v koncových častiach obce Dešná a Strelenka,“ povedal starosta obce Michal Ondrička.

10:20 V Lazoch pod Makytou odstránili popadané stromy už včera večer. Cesty v okolí sú zjadzné. „Máme v teréne päť mechanizmov a snažíme sa dať cesty do poriadku,“ povedal starosta Lazov Ján Mičega.

10:08 Donovaly a Šturec sú stále uzatvorené pre nákladnú dopravu nad desať metrov, upozorňuje Stella Centrum.

Na Šturci sa navyše šmýka viacero kamiónov, cesta je preto ťažko prejazdná aj pre osobné autá. V okolí Trstenej sa na cestách vytvárajú snehové jazyky.

10:05 Zelená vlna informuje, že za Oravskou Lesnou smerom do Novej Bystrice viacero áut mimo cesty, aj spadnutý strom, cesta je zasnežená. Vodiči si musia dávať pozor na šmyk.

Reťaze sú pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony potrebné na ceste medzi Stakčínom a Uličom a pre všetku dopravu medzi Srdiečkom a Bystrou.

09:50 Vo vysokohorskom teréne hrozia lavíny. Pre sneženie a silný vietor platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň z päťdielnej stupnice.

Prečítajte si tiež: Miestami je aj meter snehu. Vyvrátil stromy, ktoré poškodili vedenie Čítajte 

09:48 Hasiči odstraňujú popadané stromy v kysuckej obci Rudinská, v Novoti na Orave a tiež v Dolnom Kubíne, kde strom pod váhou mokrého snehu spadol na zaparkované auto.

Hasiči pre popadané stromy v noci zasahovali aj v Kolároviciach pri Bytči, Dlhom Poli pri Žiline, na horskom priechode Makov a tiež medzi Kraľovanmi a Párnicou, kde stromy popadali na hlavnú cestu aj na železničnú trať.

09:40 Ťažký sneh spôsobuje problémy aj v okolí Považskej Bystrice, najmä v Marikovskej doline, kde polámal stromy a spôsobil výpadky elektriny.

09:24 Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre sneženie uzatvorené pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Na Besníku, rovnako tak v Trstenej a okolí sa na cestách vytvárajú snehové jazyky.

09:13 Sneženie spôsobuje problémy aj vodičom na východe. Pod Tatrami na viacerých úsekoch aj silnejšie fúka, na vozovke sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje.

09:03 Výrazné výpadky elektrickej energie postihli aj lyžiarske stredisko Kubínska Hoľa. Poruchu hlásia aj v lyžiarskom stredisku Martinské Hole.

Prečítajte si tiež: Problémy na cestách, výpadky elektriny. V okolí Banskej Bystrice je situácia zložitá Čítajte 

08:55 Ťažký sneh a silný vietor spôsobujú na severe stredného Slovenska rozsiahle výpadky elektriny.

Aktuálne je bez elektriny zhruba 15-tisíc odberných miest. Mimo prevádzky je 170 distribučných trafostaníc v správe Stredoslovenskej distribučnej.

Najhoršia situácia je na Liptove v obciach Liptovský Trnovec, Liptovská Sielnica, Liptovské Matiašovce a Bobrovník, ale aj v Kráľovej Lehote, konkrétne v osade Čierny Váh.

08:52 Na Liptove husto sneží. Národná diaľničná spoločnosť vyzýva motoristov, aby na sever Slovenska jazdili iba v nevyhnutných prípadoch.

08:47 V okrese Banská Bystrica je situácia po nočnom snežení zložitá hlavne vo vyšších polohách. Donovaly už otvorili pre osobné autá.

08:40 V Žilinskom a Prešovskom kraji vydali meteorológovia výstrahu druhého stupňa pred snežením, snehovými jazykmi a závejmi.

08:34 Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou vyhlásila už aj obec Belá v okrese Žilina.

V Žilinskom kraji je okrem Belej mimoriadna situácia v meste Čadca a v obciach Terchová a Lutiše v okrese Žilina a Klokočov a Olešná v okrese Čadca.

08:29 Meteorológovia varujú, že v Žilinskom kraji sa môžu na cestách až do stredy tvoriť snehové jazyky a záveje.

Prečítajte si tiež: Horský priechod Donovaly je neprejazdný Čítajte 

08:10 Horský priechod Donovaly je neprejazdný pre všetku dopravu. Horský priechod Šturec je uzatvorený pre kamióny.

07:10 Na stredom Slovensku je bez elektriny asi 12-tisíc odberateľov. Sneh a silný vietor vyradilo asi 150 trafostaníc, ďalšie poruchy pribúdajú.

Najhoršia je situácia na Kysuciach, Orave. Problémy však hlásia aj na Liptove, v Žiarskej kotline a v okolí Banskej Bystrice.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 2. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 3. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 4. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 5. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 6. Nestarnú, ale dozrievajú
 7. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 8. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 9. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Pripojte sa na nový internet už aj v oblasti Gemera a Novohradu
 2. Na Kysuciach budete môcť surfovať na internete rýchlejšie
 3. Na Orave dobre aj s novým optickým internetom
 4. Aj do Liptovského Mikuláša dorazí nová optická sieť
 5. Najnovšia ponuka optického internetu na Spiši
 6. V oblasti Prešova budete môcť využiť nový optický internet
 7. V okolí Levíc budete mať možnosť využiť nový, rýchly internet
 8. Moderný a spoľahlivý internet aj na Hornom Zemplíne
 9. Surfujte na novej optickej sieti aj na Dolnom Zemplíne
 10. Už aj v Košiciach sa pripojíte do modernej optickej siete
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 15 946
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 15 222
 3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 14 512
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 8 608
 5. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 8 065
 6. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 938
 7. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 7 480
 8. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 7 422
 9. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 7 193
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 463

Téma: Počasie


Článok je zaradený aj do ďalších tém Slovensko

Hlavné správy zo Sme.sk

Štyria sudcovia vyzývajú svojho šéfa Lindtnera, aby kvôli Threeme odstúpil

Štvorica sudcov vyhlásením reagovala na rozhovor denníka SME.

David Lindtner.

Bývalý šéf tímu Gorila: Našli sme stámiliónové transakcie

Suma mala skončiť na účte, na ktorý mal Malchárek alebo jeho blízki prístup.

Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.
Juliette Binoche.
AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Zadlžiť deti sa môže. Naozaj (píše Peter Tkačenko)

Toto nie je rada, že sa treba zadlžovať.

Neprehliadnite tiež

Štyria sudcovia vyzývajú svojho šéfa Lindtnera, aby kvôli Threeme odstúpil

Štvorica sudcov vyhlásením reagovala na rozhovor denníka SME.

David Lindtner.
Bývalý Prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky.

Pri zrážke motocyklov v okrese Gelnica zahynul 47-ročný Košičan

Druhého motocyklistu z okresu Prešov previezol vrtuľník do Košíc.

Pri nehode zasahoval vrtuľník.