SME

Kosíka uniesli v Mali, pár hodín pred tým sa ohlásil SME

Ozbrojenci uniesli bývalého siskára ešte minulý utorok.

BAMAKO, BRATISLAVA. V malijskej metropole Bamako uniesli bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboša Kosíka.

Denníku SME to potvrdil zdroj blízky Kosíkovi.

Kosíka unieslo ozbrojené komando

"Ľuboš Kosík, môj klient so slovenským občianstvom, bývalý dôstojník v jeho vlasti, bol unesený minulý utorok ozbrojenými mužmi z domu v Bamaku," uviedol podľa agentúry AFP Kosíkov právnik Youssouf Keita s tým, že už v tejto veci podal trestné oznámenie.

Podľa informácií SME k únosu došlo v utorok večer 15. januára. Kosíka odviedlo ozbrojené komando z domu, v ktorom sa zdržiaval, po tom, ako ho prepustili na slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

Redakcia SME s Kosíkom komunikovala ešte v utorok večer, keď ho uniesli. Poslednú správu poslal o 18:37 hod., odpoveď si už ale neprečítal. Jeho mobil je odvtedy nedostupný.

Po prepustení z väzenia si Kosík zohnal bývanie u známeho. Začal si hľadať prácu a chodil na kurz francúzštiny.

Zatiaľ nie je známe, či jeho zadržanie mohlo byť koordinované so slovenskou stranou, ktorá na Kosíka vydala zatykač. Ďalšou z možností je únos kvôli výkupnému, únos na objednávku, alebo ide o spravodajskú hru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku si Kosík svojimi vyjadreniami o účasti Lexovej SiS na závažných trestných činoch znepriatelil viacero vplyvných ľudí.

„Nemáme žiadne informácie o únose pána Kosíka, nemôžeme sa preto k danej situácii nijako vyjadriť,“ reagovalo Policajné prezídium. Únos nemá zo strany malijských úradov potvrdené ani ministerstvo zahraničných vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií SME slovenská polícia v uplynulých mesiacoch podnikala kroky na získanie Kosíka spať do krajiny.

Otázky z Mali

O Kosíkovo vydanie žiada aj ministerstvo spravodlivosti. "Berúc do úvahy prvky predložené Slovenskom, malijská justícia odmietla žiadosť o jeho vydanie," uviedol pre AFP zdroj z prostredia malijskej justície. Dodal, že malijské úrady neboli žiadnym spôsobom zapojené do jeho únosu.

"Sme veľmi znepokojení únosom Ľuboša Kosíka," povedal pre AFP Michel Desert, člen skupiny podporujúcej tohto expríslušníka SIS.

Prečítajte si tiež: Slovenská žiadosť o vydanie Kosíka dorazila do Mali Čítajte 

"Uniesli ho pred týždňom ozbrojení muži. Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko" v rámci "nezákonného dosiahnutia extradície už odmietnutej malijskou justíciou", dodal Desert.

SkryťVypnúť reklamu

Novú decembrovú žiadosť ministra spravodlivosti Gála má už v rukách Zastupiteľský úrad SR pre Mali v nigérijskej Abuji, ktorý vec postúpi kompetentným úradom v Mali.

Chce svedčiť

Kosík skončil v malijskom väzení po tom, ako ho v novembri 2016 zadržal Interpol.

Medzinárodný zatykač na neho vydali pre falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur. Krátko predtým, ako mu Najvyšší súd potvrdil trest 14 rokov väzenia a peňažný trest stotisíc eur, Kosík ušiel.

Prečítajte si tiež: Ľuboš Kosík: Chcem sa brániť a chcem povedať pravdu Čítajte 

Keďže peňažný trest nezaplatil, tak ho Špecializovaný trestný súd v Pezinku vlani v novembri odsúdil na ďalšie štyri roky.

Verdikt nie je ešte právoplatný a bude o ňom rozhodovať Najvyšší súd.

Kosík v decembri 2017 v rozhovore pre SME opísal , ako sa podieľal na únose Michala Kováča mladšieho, a potvrdil úlohu bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu v únose.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdil, že s vyšetrovateľmi chce hovoriť aj o ďalších kauzách z minulosti, napríklad o vražde expolicajta Róberta Remiáša.

Slovenským orgánom sa však dva roky nedarilo dostať ho naspäť a nevedeli ho ani vypočuť, hoci redaktori SME sa vlani v lete do väzenia dostali a s Kosíkom sa rozprávali.

Kosík dlhodobo tvrdí, že je síce ochotný svedčiť v kauzách bývalých príslušníkov SIS, ale od štátu žiada, aby mu zaručil bezpečnosť.

Kosík o únose Kováča ml.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  3. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  4. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 868
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 322
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 933
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 830
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 684
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 491
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 015
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 1 995
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Robert Fico v Handlovej.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


V Handlovej bolo počas výjazdového rokovania vlády množstvo policajtov.

Nenávisti je viac, ľudia to cítia aj v rodinách.


1
Liek ozempic užívajú oficiálne ľudia s cukrovkou druhého typu.

Cena lieku v USA je viac ako pätnásťkrát vyššia ako na Slovensku.


Nová šéfka STVR Martina Flašíková. Dekrét jej odovzdala ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Nová šéfka STVR tvrdí, že sa eReportu vzdá.


5

Sportnet

Futbalisti FC Barcelona oslavujú titul po víťazstve nad Espanyolom.

Barcelonské derby rozhodol parádnou strelou Lamine Yamal.


a 1 ďalší
Will Cuylle v zápase Kanada - Rakúsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Kanada dnes zdolala Rakúsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Denis Godla v bránke HC Slovan Bratislava.

Tridsaťročný brankár pôsobil uplynulé dve sezóny v Slovane Bratislava.


TASR
Prezident FIFA Gianni Infantino a šéf UEFA Aleksander Čeferin počas kongresu.

Prezident FIFA sa zúčastnil na kontroverznej ceste na Strednom východe.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu