SME
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Krajiny V4 s Nemeckom pripravia projekt na pomoc Maroku (minúta po minúte)

Verím v dohodu na európskom rozpočte.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návštevu nemeckej kancelárky na Slovensku sme sledovali minútu po minúte.

16:30 Lídri V4 počas spoločného rokovania hovorili o migrácii , opäť o Maroku, no tentokrát téma nerozdeľovala a lídri V4 boli v roli tých aktívnych, ktorí majú na svojej strane aj Merkelovú známu otvorenou politikou voči migrantom.

Skryť Vypnúť reklamu

Stredoeurópske krajiny spolu s Nemeckom by mohli pomôcť vybudovať tábory pre utečencov, ktorí by mohli dostať šancu na legálnu cestu do Európy alebo by mohli pomôcť pri efektívnejšom strážení hranice. Píše Matúš Krčmárik.

15:29 V Bratislave už po uzávere opäť otvorili Palisády, Staromestskú, Einsteinovu aj D1 od Petržalky po letisko. Nemecká delegácia je už na letisku.

15:28 Prezident Andrej Kiska prijal nemeckú kancelárku v Prezidentskom paláci. Odovzdal jej najvyššie štátne vyznamenanie Rád Bieleho dvojkríža I. triedy za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Slovenskom a Nemeckom.

Toto ocenenie je zároveň prejavom vďaky a uznania za osobný prínos kancelárky k posilňovaniu jednoty v Európe, a to najmä v kľúčových momentoch jej nedávnej histórie, a tiež za ochranu a presadzovanie hodnôt slobody, demokracie a solidarity.

Skryť Vypnúť reklamu

Kiska a Merkelová diskutovali aj o vývoji vo V4, v Európe a vo svete a o ďalších perspektívach posilňovania európskej bezpečnosti a obrany. Témou rozhovoru boli tiež otázky ďalšieho ekonomického vývoja na našom kontinente a situácia na Ukrajine.

15:26 Kancelárka odmieta tvrdenia, že by sa Nemecko po výstavbe plynovodu Nord Stream 2 stalo závislé od ruského zemného plynu.

Merkelová vníma, že na tento plynovodný projekt sú rôzne názory, ju však zaujímajú v tejto veci hlavne dve otázky.

"Po prvé, či vieme zabezpečiť, aby Ukrajina zostala naďalej tranzitnou krajinou ruského plynu do Európy. Je to dôležité pre Ukrajinu a aj my sa za to zasadzujeme. Vždy o tom hovorím aj s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Na tomto bode pracujeme,"povedala Merkelová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Po druhé, či vieme zabezpečiť, aby sme sa nedostali do závislosti od Ruska. Vieme, ak budeme zároveň diverzifikovať svoje zdroje. Nemecko si chce napríklad vybudovať terminály na LNG (skvapalnený) plyn,“ dodala.

15:23 Merkelová na výhrady reagovala slovami, že požiadavky krajín V4 chápe.

„Požiadavka vyššej flexibility a zohľadňovania špecifík jednotlivých krajín je nesporná. Mnohé spolkové krajiny v rámci Nemecka majú veľmi podobné problémy ako V4,“ hovorí.

Ako dodala, ide už o niekoľký finančný rámec, na ktorého prerokúvaní sa zúčastňuje a vždy to boli ťažké rokovania.

„Vždy sa hovorilo, že sa to nepodarí a vždy sa to podarilo. A verím, že to tak bude aj v budúcnosti,“ doplnila.

15.20 Krajiny V4 od nového rozpočtu Európskej únie žiadajú predovšetkým väčšiu flexiblitu a zohľadnenie špecifík svojich ekonomík. Tieto názory po stredajšom rokovaní tlmočil predovšetkým český premiér Andrej Babiš.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jeho slov je nepochopiteľné, prečo Európska komisia navrhuje zúžiť balík na kohéziu, keď viac ako polovica krajín únie volá práve naopak po jeho navýšení.

15:17 Nemecká kancelárka Angela Merkelová je presvedčená, že krajiny Európskej únie sa napriek aktuálne rozdielnym postojom na finálnej verzii budúceho európskeho rozpočtu dohodnú. Skonštatovala to po rokovaní s premiérmi V4.

Aj v súvislosti s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie, a s tým súvisiacimi potrebnými úpravami rozpočtu, očakáva ťažké rokovania a chápe aj požiadavky krajín V4.

Tvrdí však, že je o nich nevyhnutné rokovať. „Musíme si sadnúť za jeden stôl s pevným presvedčením, že sa chceme dohodnúť,“ tvrdí.

15:09 Pellegrini a Merkelová zdôraznili, že krajina V4 a Nemecko majú veľmi silnú vzájomnú obchodnú výmenu. To ale podľa nemeckej kancelárky prináša aj spoločné problémy, ktoré súvisia napríklad s automobilovým priemyslom.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Merkelovej štáty V4 efektívne využili európske fondy na posilnenie životnej úrovne. To podľa nej treba mať na zreteli aj pri vytváraní nového rozpočtu EÚ.

14:59 V Bratislave čoskoro nastanú ďalšie dopravné obmedzenia.

Uzavrú obojsmerne ulicu Palisády, Hodžovho námestie, Staromestskú a Einsteinovu smerom z centra a rovnako aj D1 v úseku od Mosta SNP po Zlaté Piesky. Obmedzenia súvisia s presunom nemeckej delegácie.

14:58 Podľa Pellegriniho slov za 30 rokov prekonali naše krajiny úspešnú cestu, sú súčasťou unikátneho politického, kultúrneho a civilizačného projektu mieru a slobody.

"Dnes stojí Európa pred novými výzvami, ktoré môžu narušiť dosiahnutý pokrok. Prekonať ich môžme len spoločne cestou otvoreného a úprimného dialógu. Sme jednotní v úsilí vybudovať silnú, bezpečnú, konkurencieschopnú a zjednotenú Európu. Musíme hľadať cesty, ako upevniť EÚ v oblasti obrany, ochrániť funkčnosť Schengenu či dobudovať jednotný trh," apeloval.

Skryť Vypnúť reklamu

14:52 Témou stretnutia bolo aj 30. výročie od zmeny režimov.

"Zásadné zmeny z roku 1989 priniesli našim krajinám slobodu a rozvoj a umožnili podieľať sa na európskom integračnom procese. Preto sme prijali spoločnú deklaráciu, ktorou si chceme pripomínať význam zmien pre región strednej Európy," ozrejmil Pellegrini.

14:39 Tlačová konferencia Merkelovej a lídrov V4 sa skončila.

14:20 Poľský premiér Mateusz Morawiecki na margo brexitu poznamenal, že je to veľmi zlá udalosť pre EÚ.

"Ale rešpektujeme rozhodnutie Britov v referende. Potrebujeme flexibilné a kreatívne riešenie a čakáme na návrhy Theresy Mayovej. Všetci by sme si želali, aby Veľká Británia ostala súčasťou EÚ, ale finálne rozhodnutie bude na nich," uznal.

Skryť Vypnúť reklamu

14:15 Európska únia sa po voľbách do Európskeho parlamentu zmení, povedal na tlačovke maďarský premiér Viktor Orbán.

"O tom, akým smerom sa zmení, musia rozhodnúť občania," vyhlásil. Či už pôjde o demokraciu liberálnu alebo neliberálnu (ktorú označuje za kresťanskú), kľúčové podľa neho je, aby v procese ostala demokracia.

"Ak vynecháme vôľu európskych občanov, nebudujeme Úniu, ale ríšu a dostaneme sa naspäť tam, odkiaľ sme pred 30 rokmi vykročili. My sme sa vzbúrili práve proti tomu, aby sme museli vykonávať veci, ktoré chce od nás nejaká ríša," povedal.

14:07 Podľa českého premiéra Andreja Babiša by sa v Európe malo menej hovoriť o eurozóne a dvojrýchlostnej Európe a viac o Schengene, ktorý by sa mal podľa neho posilniť a mali by do neho vstúpiť ďalšie krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Na tlačovej konferencii tiež povedal, že nová Európska komisia, ktorá vznikne po jarných voľbách do Európskeho parlamentu, by mala viac vnímať potreby všetkých členských štátov.

"Dúfam, že po európskych voľbách bude hlas menších štátov vplyvnejší oproti Komisii, než je tomu teraz," povedal.

14:00 v Bratislave aktuálne uzavreli Hodžovho námestie a ulicu Palisády obojsmerne, obmedzenia potrvajú predbežne asi 15 minút.

13:58 Krajiny V4 s Nemeckom spustia v najbližších mesiacoch spoločný projekt v severoafrickom Maroku , ktorý má pomôcť zastaviť migráciu do Európy, povedal na úvod tlačovej konferencie Peter Pellegrini.

Podrobnosti by mali predstaviť o niekoľko týždňov.

"Hlásime sa k Schengenu, preto potrebuje mať legálnu migráciu aj ochranu hraníc," povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Skryť Vypnúť reklamu

Na kontrolovanú migráciu treba podľa nej zachovávať dobré vzťahy so susedmi a jedným z nich je práve Maroko, kde spolu s krajinami V4 spustí Nemecko spoločný projekt.

13:52 Do Rytierskej siene Bratislavského hradu prichádzajú lídri krajín V4 a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Začína sa tlačová konferencia.

13:35 Rokovanie lídrov sa pomaly končí, čoskoro by sa mala začať tlačová konferencia predsedov krajín V4 a Merkelovej.

13:22 V čase od 14. do 14.15 h budú opäť uzavreté obojsmerne Palisády a Hodžovo námestie.

"V čase asi o 14.45 do 16. h budú uzavreté Palisády, Hodžovo námestie, Staromestská ulica, Most SNP, Einsteinova ulica a diaľničný obchvat v smere na Trnavu," spresnila ďalej polícia.

12:57 "Európska únia aj Británia musia urobiť všetko pre dosiahnutie dohody o podobe brexitu, usporiadaný odchod Británie z európskeho bloku je lepší pre obe strany," povedala Merkelová pred stretnutím s premiérmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Merkelovej predpokladom dosiahnutia dohody je, aby Británia uviedla, čo presne v súvislosti s brexitom požaduje. Nemecká kancelárka tiež zdôraznila potrebu ochrany jednotného vnútorného trhu EÚ, čo je v súvislosti s takzvanou írskou poistkou spornou otázkou okolo brexitu.

12:45 Nemecká kancelárka a premiéri krajín V4 sa zhromaždili na summite.
Merkelová bude rokovať s Pellegrinim, českým premiérom Andrejom Babišom, maďarským predsedom vlády Viktorom Orbánom a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.

12:23 Na spoločné fotenie prichádzajú ďalší premiéri členských štátov V4.

12:06 Pellegrini spomenul aj slobodu tlače, čo naznačuje, že mohol hovoriť o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka.

12:04 Ďalšia otázka počas tlačovej konferencie smerovala na Vietnamca uneseného z Nemecka cez Slovensko. “Nepochybujem, že Slovensko robí všetko pre vyšetrenie tohto únosu," povedala Merkelová.

Pellegrini dodal, že excelentné vyšetrovacie tímy zbierajú dôkazy. Pravdepodobní páchatelia sú podľa neho už vo väzbe.

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia na Slovensku je stabilná, nechajme vyšetrovateľov pracovať, odkázal premiér na záver tlačovej konferencie.

12:01 Pellegrini s Merkelovou hovorili o obchode, ale aj o tom, aby Nemecko podporilo pridelenie novej Európskej pracovnej agentúre Slovensku, ako jednej z posledných členských krajín bez európskej inštitúcie.

Merkelová podľa vlastných slov podporuje, aby sa nové agentúry umiestňovali do nových členských štátov.

"Nemecko je nielen našim kľúčovým strategickým a obchodným partnerom, ale máme k sebe blízko aj hodnotovo. Čo z nás aspoň pocitovo robí susedské krajiny. Nemecko je pre Slovensko najdôležitejší obchodný trh, kľúčovým záujmom SR je preto mať s Nemeckom dobré vzťahy," povedal Pellegrini.

Obaja si na tlačovej konferencii tykali a spomenuli, aké blízke sú si Nemecko a Slovensko. Merkelová spomenula aj tridsiate výročie pádu komunizmu vo východnom Nemecku a v strednej Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecká kancelárka následne poďakovala krajinám regiónu za podporu tohto procesu.

11:48 Na úvod svojej návštevy sa Merkelová sa stretla s Pellegrinim na Bratislavskom hrade.

11:27 V sále federácie sa zhromažďujú novinári. Čakajú na vyhlásenie nemeckej kancelárky a slovenského premiéra.

11:17 Podľa dopravného spravodajstva Zelenej vlny sú už prejazdné aj ulice v centre mesta.

Ďalšie obmedzenia prídu po 14.00, polícia preto vodičom odporúča, aby diaľnicu využili do 14.45 alebo potom až po 16.00.

11:14 Angelu Merkelovú na Bratislavskom hrade privítal premiér Peter Pellegrini, vznikli prvé fotografie z návštevy nemeckej kancelárky.

11:10 Predsedníctvo V4 víta návštevu nemeckej kancelárky na pozvanie slovenského premiéra.

11:04 Bratislavský obchvat je nateraz plne prejazdný, s dopravnými obmedzeniami treba ďalej počítať na Staromestskej, Hodžovom námestí a na Palisádach.

Skryť Vypnúť reklamu

10:53 Momentálne by sa mala delegácia s Merkelovou presúvať z letiska na Bratislavský hrad.

10:40 Vodičom, ktorí plánovali na príchod do Bratislavy využiť diaľnicu D1, odporučili, aby tak spravili najneskôr do 10. h.

V popoludňajších hodinách polícia žiada vodičov, ktorí budú chcieť na opustenie Bratislavy využiť diaľnicu D1, aby tak spravili najneskôr do 14.45 h, následne vodičom odporúča využitie diaľnice až po 16. h.

10:34 Uzavretý je diaľničný obchvat D1, a to v úseku od Zlatých pieskov po Most SNP, ďalej Einsteinovej ulice, Staromestskej ulice a Hodžovho námestia a obojsmerne ulice Palisády.

Tieto obmedzenia budú trvať približne do 11. h a následne dôjde na tejto trase k čiastočnému obmedzeniu ešte medzi 11.30 a 12. h. Zhruba od 14. do 14.15 h budú opäť uzavreté obojsmerne Palisády a Hodžovo námestie.

Skryť Vypnúť reklamu

10:28 Merkelová a premiéri krajín Vyšehradskej štvorky si pripomenú 30. výročie politických zmien v strednej Európe.

Témou rozhovorov bude podľa Pellegriniho nielen migrácia, ale aj projekty ako jednotný trh, eurozóna, hospodárska a menová únia alebo viacročný finančný
rámec. Očakáva, že sa na stretnutí dotknú aj nastávajúcich volieb do Európskeho parlamentu a brexitu.

10:07 Analytici upozorňujú na fakt, že dnešná návšteva Merkelovej nie je čisto formálna, koná sa v čase vrcholiacich príprav na brexit, pričom stále nie je jasné, za akých podmienok Londýn európske spoločenstvo opustí.

Vzhľadom na odchod Spojeného kráľovstva a súčasné vnútropolitické problémy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je nemecká kancelárka považovaná za tú, ktorá vďaka svojej autorite začína vyjednávať so štátmi o budúcom európskom rozpočte.

Skryť Vypnúť reklamu

9:52 Napriek tomu, že za rokovacím stolom v Bruseli je Angela Merkelová „len“ jedným z lídrov členských štátov, v poslednom desaťročí sa stala hlavným hýbateľom európskej politiky. V tejto pozícii prichádza aj teraz do Bratislavy.

Prečítajte si tiež: Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy Čítajte 

Väčšinou spolupracovala s francúzskym prezidentom, no kým na tomto poste sa ľudia menili, Merkelová je kancelárkou od roku 2005.

Kľúčovou bola pri rokovaniach o Ukrajine aj v roku 2016, keď s Tureckom vyrokovala dohodu, ktorá zastavila prílev utečencov.

Jej medzinárodný vplyv sme hodnotili v roku 2015, keď bola Merkelová presne desať rokov v úrade nemeckej kancelárky.

9:33 Merkelová navštívila Bratislavu naposledy 20. októbra 2014. Vtedy jej ako tretej žene v histórii udelili čestný doktorát na Univerzite Komenského. Vo februári 2011 sa už raz v Bratislave zúčastnila na vrcholnej schôdzke krajín Visegrádskej skupiny.

9:20 Profil Angely Merkelovej sme pripravili na jeseň 2015, keď bola desať rokov v úrade kancelárky. Bolo to práve v čase, keď Európa riešila utečeneckú vlnu a Merkelová sa preslávila výrokom, že Nemecko situáciu zvládne.

Prečítajte si tiež: Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov Čítajte 

Odvtedy sa situácia výrazne zmenila. Merkelová musela otvorenú politiku najmä pod tlakom partnerskej bavorskej Kresťansko-sociálnej únie pritvrdiť. Síce vyhrala pred rokom a pol parlamentné voľby, no vyšla z nich veľmi oslabená.

Po zdĺhavých rokovaniach o pokračovaní veľkej koalície so socialistami v októbri oznámila, že ako predsedníčka kresťanských demokratov skončí, no do konca funkčného obdobia v roku 2021 by chcela ostať kancelárkou.

CDU si medzitým zvolila novú predsedníčku, Merkelovej obľúbenkyňu Annegret Krampovú-Karrenbauerovú.

9:15 Oficiálny program Angely Merkelovej bude prebiehať nasledovne:

11:00 Angela Merkelová prichádza na Bratislavský hrad. Tu ju privíta premiér Peter Pellegrini, vzniknú prvé fotografie z návštevy nemeckej kancelárky. Ich spoločné stretnutie aby malo trvať asi 40 minút.

11:45 Merkelová sa spolu s Pellegrinim postaví pred novinárov. Ešte nejde o tlačovú konferenciu, len o vyhlásenie, takže zrejme nebudú odpovedať na otázky.

12:00 Na hrad prídu aj ďalší predsedovia krajín V4, teda Andrej Babiš, Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki.

13:35 Premiéri krajn V4 a Angela Merkelová budú mať spoločnú tlačovú konferenciu. Tým sa verejná časť summitu skončí.

7:50 Prípravy na summit V4 skontroloval v stredu aj premiér Pellegrini.

BRATISLAVA. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vo štvrtok v Bratislave zúčastní summitu krajín Vyšehradskej štvorky.

Na úvod svojej návštevy sa nemecká kancelárka stretne s premiérom Petrom Pellegrinim.

Témou ich stretnutia budú vzájomné slovensko-nemecké vzťahy i aktuálna situácia v Európskej únii.

Premiér Pellegrini chce požiadať kancelárku o podporu slovenskej kandidatúry na sídlo Európskej agentúry práce.

Nemecká kancelárka sa následne zúčastní summitu predsedov vlád krajín V4. Jeho hlavnou témou bude najmä príprava nového viacročného finančného rámca Únie na roky 2021 - 2027, voľby do europarlamentu či budúcnosť Únie.

Premiéri V4 si spolu s Merkelovou pripomenú 30. výročie politických zmien v strednej Európe.

V hlavnom meste budú počas návštevy Merkelovej platiť rozsiahle obmedzenia v doprave.

Merkelová navštívila Bratislavu naposledy 20. októbra 2014. Vo februári 2011 sa v Bratislave zúčastnila na vrcholnej schôdzke krajín V4. Aktuálna návšteva sa uskutočňuje v súvislosti so slovenským predsedníctvom vo V4.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 2. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 5. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 2. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 3. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 4. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 5. Termming vo Veľkých Kapušanoch modernizuje tepelné hospodárstvo
 6. Slováci prepadli SENCORMÁNII a hľadajú najstarší spotrebič
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 8. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 9. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 10. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 055
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 232
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 698
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 633
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 381
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 017
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 482
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 430
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 426
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 646
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezident Andrej Kiska.

Ukážka z knihy Andreja Kisku Prezident - Dvadsať dní na prežitie exkluzívne v denníku SME.


Andrej Kiska a 1 ďalší 2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako postupovalo vyšetrovanie NAKA.


a 2 ďalší 3 h

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Ako postupovalo vyšetrovanie NAKA.


a 2 ďalší 3 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


3 h
Skryť Zatvoriť reklamu