SME
Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena

Fica výbor schválil, o kandidátoch parlament nehlasoval (minúta po minúte)

Schôdza pokračuje v piatok.

>>>Všetky informácie o Ústavnom súde, o čom rozhoduje a kandidátoch<<<

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie v parlamente sme sledovali minútu po minúte:

18:14 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Situáciu v parlamente budeme sledovať aj v piatok.

SkryťVypnúť reklamu

18:12 Schôdza parlamentu, ktorej súčasťou bude aj pokračovanie rozpravy k voľbe ústavných sudcov, bude pokračovať v piatok od 9:00.

Hlasovanie o kandidátoch by prišlo na rad o 11:00, pokiaľ by sa dovtedy rozprava skončila. Ak sa tak nestane, je veľká pravdepodobnosť, že kandidátov na ústavných sudcov budú poslanci voliť až na budúci týždeň v utorok.

18:05 Peter Kresák, ktorého Igor Matovič obvinil, že bol vedomým spolupracovníkom ŠtB, sa k veci vyjadrí v parlamente v piatok.

Pre TASR povedal, že predĺží dôkazy o tom, že dokumenty, o ktorých hovorí Matovič, nie sú pravdivé.

18:00 Dnešná schôdza sa končí. Nakoľko podľa predsedu parlamentu Martina Glváča bude sčítavanie hlasov v tajnej voľbe k inému bodu programu zložitejšie, vyhlásil prestávku do zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

Parlament bude pokračovať v schôdzi v piatok od 9:00.

17:55 Koaličný Most-Híd urobí všetko pre to, aby parlament zvolil 18 kandidátov, z ktorých bude môcť prezident menovať deväť sudcov Ústavného súdu. Most Híd to uviedol vo svojom stanovisku.

V súvislosti s tým, že poslankyňa Irén Sárközy podporila vo výbore Ficovu kandidatúru, strana vyhlásila, že jej hlasovanie bolo jediné možné vzhľadom na predložené dokumenty o jeho právnickej praxi.

17:45 Aktuálne prebieha tajné hlasovanie o jednom z bodov programu.

17:11 Podpredseda parlamentu Béla Bugár vyhlásil trojminútovú prestávku, nasleduje hlasovanie o iných bodoch programu schôdze.

Prečítajte si tiež: Kurilovskej sa pýtali na Kaliňáka, Kičuru na kauzu Bonul (minúta po minúte) Čítajte 

16:50 Igor Matovič vo svojom prejave zaútočil na kandidáta Mosta-Híd Petra Kresáka. Podľa Matoviča bol Kresák vedomým spolupracovníkom ŠtB.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že Ústavu pamäti národa zaslali otázku, či spomedzi uchádzačov o post sudcu Ústavného súdu evidujú niekoho, kto spolupracoval s tajnými službami. Ústav pamäti národa podľa slov Matoviča eviduje ako spolupracovníka tajnej služby iba osobu Petra Kresáka.

Kresák predtým počas vypočúvania pred výborom dostal otázku, či niekedy spolupracoval s nejakými tajnými službami. Odpovedal, že má informácie o tom, že ho počas jeho študijného pobytu v USA sledovali. "Viem, že sa o mňa zaujímali, ale nie, nikdy som nespolupracoval vedome," vravel.

16:40 Rozprava by mala pokračovať do 17:00, potom by mal parlament hlasovať o iných bodoch, ktoré sa netýkajú voľby ústavných sudcov.

Po hlasovaní by mala pokračovať rozprava do 19:00.

16:31 Rozprava pokračuje v tradičnom tóne. Opoziční poslanci sa prekárajú s poslancami Smeru. Opozícia kritizuje Roberta Fica, politici Smeru ho bránia.

SkryťVypnúť reklamu

16:07 Poslanci Smeru sa postavili za svojho predsedu. Podľa Erika Tomáša ani Ficovi nepriatelia neveria v to, že by nespĺňal podmienky. Juraj Blanár zasa vytiahol stretnutie šéfa SaS Richarda Sulíka s Marianom Kočnerom.

16:01 Baránik sa po úvodných slovách venoval vo svojej reči Robertovi Ficovi.

Podľa neho snaha dostať Fica na Ústavný súd je snahou strany Smer zbaviť sa ho. "Robert Fico je pre Smer príťažou," povedal Baránik.

15:55 Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová otvorila rozpravu k voľbe ústavných sudcov. Ako prvý sa prihlásil Alojz Baránik.

15:38 Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála z Mosta-Híd sú na zozname uchádzačov o kandidatúru na ústavného sudcu dostatočne kvalitné mená ľudí, ktorí majú nespochybniteľný predpoklad na výkon tejto práce.

SkryťVypnúť reklamu

"Je z čoho vyberať, nedopusťme, aby Ústavný súd zostal bez potrebného počtu sudcov. Plne sa stotožňujem s apelom pána prezidenta na poslancov, ktorí majú teraz našu budúcnosť v rámci chránenia ústavných práv výlučne v rukách," uviedol šéf rezortu.

Máte pocit, že sa s vami chcem rozprávať?

Robert Fico novinárom

13:56 Opozičné OĽaNO vyzýva koalíciu, aby pri voľbe nerobila obštrukcie. Je totiž presvedčené, že medzi kandidátmi je 18 ľudí, ktorí spĺňajú potrebné kritériá.

"Medzi prihlásenými kandidátmi je 18 ľudí, ktorí spĺňajú odborné a ľudské predpoklady na danú funkciu. Sú medzi nimi výborní, ale aj dobrí právnici. Vyzývame vládnu koalíciu, aby nerobila obštrukcie, a aby sme spoločne zvolili 18 dobrých kandidátov, z ktorých si prezident Andrej Kiska bude môcť vybrať deväť ústavných sudcov," vyhlásila poslankyňa hnutia Veronika Remišová.

SkryťVypnúť reklamu

13:12 Predseda parlamentu Andrej Danko z SNS potvrdil, že schôdza sa nepretiahne do nočných hodín a hlasovať o ústavných sudcoch by mohli zajtra, ak sa rozprava skončí dnes.

Koalícia sa podľa neho nedohodla pri voľbe kandidátov na spoločnom postupe. "Nedošlo k prieniku nejakých mien," povedal. "Myslím, že pre nás samých bude výsledok hlasovania prekvapením," povedal.

Je však pripravený predložiť prezidentovi Kiskovi aj neúplný zoznam kandidátov, teda nie všetkých 18 mien.

Na otázky ohľadne svojej rigoróznej práce Denníku N aj SME odmietol odpovedať.

Prečítajte si tiež: Hrnčiar: Kiska vie, podľa čoho bude vyberať sudcov. Ale viete, aký bude ďalší prezident? Čítajte 

12:35 Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar z koaličného Mosta-Híd predpokladá, že dnes sa o ústavných sudcoch hlasovať nebude a poslanci ani nebudú ťahať do rozpravu do neskorých nočných hodín.

SkryťVypnúť reklamu

"Na začiatku schôdze sme stanovili, že sa pôjde podľa normálneho programu, čiže sa nebudú predlžovať časy rokovania," hovorí Hrnčiar. Rozprava k ústavným sudcom začína po Hodine otázok a Interpeláciách.

"Ani som nezachytil, aby niekto navrhol, aby sa rokovalo po 19,00 h.," hovorí. Pokračovať v rozprave tak budú zrejme v piatok. Zhodu na menách kandidátov v Moste už majú.

"Budeme hlasovať v súlade s tým, čo dnes predniesol pán prezident," povedal Hrnčiar. K Ficovi sa však vyjadril s tým, že nechcú hovoriť mená, pretože budúci ústavní sudcovia by nemali vedieť, kto im dal alebo nedal hlas.

12:20 Voľba kandidátov na sudcov je podľa poslanca Alojza Baránika (SaS) v réžii koalície, ktorá podľa neho chce, aby bol ústavný súd ochrancom protiprávneho štátu.

SkryťVypnúť reklamu

"Jediným cieľom koalície je dosadiť na ústavný súd ľudí, ktorí sa spreneverili službe občanom. Môže to mať hrozivé následky pre našu spoločnosť," vyhlásil Baránik.

Podľa poslanca tiež zaznievajú hlasy z koalície, že voľba by sa nemusela vydariť.

11:48 Fico pred otázkami novinárov utiekol. Máte pocit, že sa s vami chcem rozprávať?! odkázal.

Načítavam video...

11:12 Predseda opozičného OĽaNO Igor Matovič zostáva poslancom. Návrh na odobratie jeho mandátu podporilo len 26 poslancov.

Matovičovi hrozila strata mandátu pre opakované porušenie zákona o konflikte záujmov. Dopustil sa ho tým, že dvakrát nemal pozastavenú živnosť.

Prečítajte si tiež: Matovič zostáva poslancom parlamentu Čítajte 

Za odobratie mandátu hlasovali poslanci ĽSNS, nezaradený Peter Marček, zo SNS to boli poslanci Eva Antošová, Karol Farkašovský, Magdaléna Kuciaňová a Stanislav Kmec. Ďalej boli za poslanci Smeru Robert Fico, Miroslav Číž, Ľuboš Blaha, Igor Choma, Jozef Ježík, Jozef Valocký, Vladimír Matejička, Ľubomír Vážny, Maroš Kondrót. Proti bolo 54 poslancov, 47 sa zdržalo.

SkryťVypnúť reklamu

11:10 Opozícia našla podľa slov Veroniky Remišovej (OĽaNO) spomedzi 39 kandidátov aj takých, ktorí spĺňajú morálne či odborné predpoklady.

Reagovala tak na Kiskov príhovor: "Dnes si zvolíme deväť ľudí, ktorí budú najbližších 12 rokov rozhodovať o ústavnosti. Chcela by som zároveň vyzvať vládnu koalíciu, aby nerobila obštrukcie," povedala Remišová.

10:49 V kuloároch parlamentu sa špekuluje, že rozprava k voľbe kandidátov na sudcov môže trvať až do noci. Dnes sa poslanci k hlasovaniu ani nemusia dostať. Rokovanie odštartuje po pravidelnej Hodine otázok po 15. hodine.

10:34 Kiskov prejav považuje poslanec Smeru Ján Podmanický za plný fráz a najslabší v histórii. On za svojho straníckeho šéfa Fica zahlasuje. Myslí si, že by bol dobrým ústavným sudcom.

SkryťVypnúť reklamu

10:27 Líder SaS a europoslanec Richard Sulík si myslí, že Kiska mohol byť vo svojom prejave konkrétnejší. "Možno mohol byť trochu konkrétnejší. Nemyslím si, že špeciálne týmto prejavom by sa mu bolo podarilo dohovoriť poslancom za Smer, aby konali tak, aby bolo dobre a možno trochu menej zohľadňovali stranícke záujmy," povedal.

10:23 Prečítajte si celý prejav prezidenta Kisku.

10:08 Kiska vyhlásil, že je pripravený vymenovať z kandidátov deväť sudcov bez zbytočného odkladu. „Tak, aby k 16. februáru 2019 ústavný súd riadne fungoval a bola zabezpečená účinná ochrana práv ľudí na Slovensku," hovorí

Prečítajte si tiež: Prejav prezidenta k voľbe kandidátov na ústavných sudcov (celé znenie) Čítajte 

10:07 „Je na vás, aby ste ukázali, ako vám záleží na tom, aby bolo Slovensko právnym štátom. Je na vás, aby ste ukázali, že chcete, aby tie najťažšie spoločenské a právne otázky riešili skutočne tí najlepší z najlepších," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

10:06 "Výsledok nadchádzajúceho hlasovania však bude aj dôležitým signálom verejnosti. Jasnou správou o vašom postoji — pani poslankyne a páni poslanci — k povinnosti obnoviť dôveru obyvateľov Slovenska v štát a v jeho politické vedenie," hovorí prezident poslancom.

10:05 "Potvrdilo sa, že na Slovensku máme dostatok kvalitných a čestných odborníkov. Niet žiadnych pochýb o tom, že aj spomedzi dnešných 39 uchádzačov je možné zostaviť dôveryhodný ústavný súd," hovorí prezident.

10:02 "To, ako vaša dnešná voľba dopadne, bude pre budúcnosť Slovenska a dôveru ľudí v štát, demokraciu a spravodlivosť nesmierne dôležité. Preto som sa rozhodol využiť svoje právo prezidenta republiky a predstúpiť pred vás, poslancov a poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky," hovorí v úvode prejavu Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

10:00 Väčšina poslancov sedí v pléne a čakajú na vystúpenie prezidenta Andreja Kisku.

9:56 Sárkozy tvrdí, že pri hlasovaní postupovala tak, ako by hlasoval jej predchodca vo výbore Peter Kresák. Dostál reaguje tým, že Fico mal špeciálne zaobchádzanie.

9:42 Expremiér Fico spĺňa predpoklady na výkon funkcie sudcu Ústavného súdu.

Rozhodol o tom ústavnoprávny výbor, čím odobril Ficovu kandidatúru. Za hlasovalo sedem poslancov, proti šiesti.

9:39 Dostál trvá na tom, že Ficovi stále chýba pol roka praxe. "Je zjavné, že Robert Fico nemá 15 rokov právnickej praxe," vyhlásil.

Úvahy nechajme bokom reaguje Sárközy, ktorá tvrdí, že bude hlasovať podľa toho, čo má na papieri.

9:20 Madej hovorí, že posudzovanie právnickej praxe je pri každom kandidátovi individuálne. Beblavý následne ocenil prácu Ondreja Dostála.

SkryťVypnúť reklamu

8:56 Poslanec Dostál (SaS) ocenil, že Sárközy sa zapája do rozpravy. Vyzdvihol, že okrem šéfa výboru Madeja, je jediná zástupkyňa koalície, ktorá hovorí, ako celú situáciu vníma.

8:52 Sárközy hovorí, že Fico učil právnický predmet a vedúci katedry napísal, že tam vyžadovali človeka s právnickým vzdelaním tretieho stupňa, a bude sa rozhodovať podľa toho.

8:49 Beblavý hovorí, že napriek doloženým materiálom, Fico kritériá nespĺňa. Odôvodňuje to tým, že menil názov predmetu, ktorý mal vyučovať. Upozorňuje tiež na to, že ak učil jeden predmet externe, nemôžu to podľa neho považovať za súvislú právnickú prax.

Prečítajte si tiež: Fico skutočne prednášal, nie však na právnických fakultách Čítajte 

"Ak rektori univerzít sú ochotní prerábať názvy predmetov, aby zvýšili jeho šance, opäť to vypovedá čosi o našom štáte," hovorí s tým, že to vysiela aj zlý signál občanom.

SkryťVypnúť reklamu

8:40 Beblavý prirovnal dopĺňanie materiálov, ktoré majú dokazovať Ficovu potrebnú právnickú prax, k seriálu Beverly Hills, ktorý mal "nekonečný" počet dielov.

8:35 Poslanec Alojz Baránik (SaS) navrhol, aby si výbor opätovne predvolal kandidáta Fica. Hlasovanie dopadlo rovnako ako pri programe. Sedem bolo proti tomuto návrhu, šesť za a výbor ho tak neschválil.

8:32 Nová členka výboru Irén Sárközy z Mosta-Híd, ktorá nahradila Petra Kresáka, súhlasí s Madejom v tom, že si myslí, že výbor ešte v prípade Ficovej kandidatúry nezaujal stanovisko. Tvrdí, že ona sama aj poslanecký klub Mosta, sa musí vyjadriť vecne.

"Táto schôdza nie je o podpore, dnes sa vyjadrím len k tomu, čo vidím na papieri," hovorí s tým, že bude posudzovať len to, či Fico spĺňa zákonom stanovené podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

Podporu ako poslankyňa bude môcť vyjadriť v hlasovaní o kandidátoch v pléne.

8:20 Program schôdze poslanci nakoniec tesne schválili, za hlasovalo sedem poslancov, proti bolo šesť opozičných. Madej následne otvoril rozpravu.

8:19 "Umožnenie opakovaného hlasovania len jednému kandidátovi nie je len právne pochybné, ale vysiela aj zlý signál občanom," hovorí poslanec Miroslav Beblavý.

Hovorí o tom, že mu viacerí ľudia písali, že ak nesplnia podmienky v nejakom výberovom konaní, tak ich z neho vyhodia, a aj preto nerozumie, prečo by Fico mal mať špeciálne výhody.

Prečítajte si tiež: Ficovu cestu na Ústavný súd moderuje jeho benjamínko Čítajte 

Madej sa však odvoláva aj na predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý má pochybnosti, či Fica má zaradiť medzi kandidátov, o ktorých poslanci budú môcť hlasovať a chce sa rozhodnúť na základe rozhodnutia ústavnoprávneho výboru.

8:13 Madej zo Smeru sa svojho straníckeho šéfa Fica zastáva a tvrdí, že každý z kandidátov má právo vedieť, či podľa ústavnoprávneho výboru spĺňa podmienky alebo nie.

8:08 Poslanec opozičnej SaS Alojz Baránik hneď v úvode navrhol, aby sa táto schôdza vôbec nekonala. Odôvodnil to tým, že výbor už raz o Robertovi Ficovi hlasoval.

Pripojil sa k nemu aj opozičný poslanec Ján Marosz, ktorý sa odvolal na ústavu s tým, že pripomenul právo na rovnaké zaobchádzanie. Tiež pripomenul, že o Ficovej kvalifikácii už raz hlasovali a väčšinu vtedy nezískal.

8:07 Predseda ústavnoprávneho výboru Robert Madej otvoril schôdzu. Nikto z členov výboru sa neospravedlnil, všetci sú prítomní.

7:30 Expremiér a kandidát na ústavného sudcu Robert Fico doručil v stredu výboru ďalšie dokumenty, ktoré majú dokazovať jeho 15-ročnú právnickú prax.

Fico totiž ako jediný spomedzi 40 kandidátov a kandidátok na post ústavných sudcov zatiaľ nedostal odporúčanie výboru o tom, že spĺňa zákonom stanovené podmienky.

BRATISLAVA. V parlamente začne vo štvrtok rozprava k voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Ešte predtým mimoriadne vystúpi pred poslancami prezident Andrej Kiska.

Rozprava mala prebehnúť ešte minulý týždeň 30. januára. Poslanci ju už dvakrát presunuli.

Prečítajte si tiež: Najmocnejšia inštitúcia. Čo robí a ako funguje Ústavný súd Čítajte 

K presunu pôvodne došlo kvôli tomu, že ústavnoprávny výbor pri predsedovi Smeru Robertovi Ficovi neprijal stanovisko o tom, či spĺňa zákonné podmienky na ústavného sudcu.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) však trvá na tom, že výbor musí aj pri expremiérovi nejako rozhodnúť tak, ako to urobil pri zvyšných 39 kandidátoch.

Danko chce, aby výbor rozhodol ešte pred samotnou voľbou v pléne. Výbor stále nezasadal a termín rokovania nie je stále určený.

Koalícia však v utorok ešte nebola dohodnutá na spoločnom postupe, poslanci rozpravu druhýkrát posunuli.

Jasnejšiu predstavu o hlasovaní mali v utorok opozičné strany, ktoré sa dohodli na spoločnom postupe pri výbere ústavných sudcov.

Úlohou poslancov je zvoliť osemnásť kandidátov, z ktorých si prezident Andrej Kiska vyberie deväť nových ústavných sudcov. Tým doterajším sa končí funkčné obdobie v polovici februára.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 5. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 6. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 2. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 3. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 4. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
 5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 6. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 7. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 8. Sodastream sa mení
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 626
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 960
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 689
 4. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 602
 5. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 576
 6. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 015
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 1 962
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 1 686
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu