Kompletné výsledky prezidentských volieb 2019 nájdete na volby.sme.sk.
BRATISLAVA. K bohatstvu sa dostal aj odmenami vyše 113-tisíc eur, ktoré si sám vyplácal. Za ministra spravodlivosti si ho v roku 2006 vyvolil Vladimír Mečiar, za ktorého éry sa v krajine rozmohla mafia.
Keď sa potom Štefan Harabin vrátil na post predsedu Najvyššieho súdu, časť sudcov ho označila za pomstychtivého človeka, ktorý zneužíva svoju moc na šikanovanie oponentov.
Napriek tomu Štefan Harabin v prvom kole prezidentských volieb presvedčil takmer 14 a pol percenta voličov, že je kandidátom, ktorý bojuje proti systému.
Ďalší, ktorý seba samého predstavoval ako bojovníka proti systému, je Marian Kotleba. Vo voľbách pozbieral 10,4 percenta hlasov.
Hoci 25 percent protisystémových hlasov môže vyzerať hrozivo, v skutočnosti ide o rôznorodú zmes ľudí. A nie je veľká šanca, že by sa v parlamentných voľbách zjednotili, zhodujú sa analytici, ktorých oslovil denník SME.
„Je to však varovanie pre ostatné politické strany, že obhajoba doterajšieho fungovania krajiny už nestačí. Bez zásadnejšej víze smerovania Slovenska im mobilizačný potenciál preberú protisystémoví politici,“ povedal expert na extrémizmus Daniel Milo z organizácie Globsec.