SME
Streda, 27. máj, 2020 | Meniny má IvetaKrížovkyKrížovky

Vypočúvajú kandidátov na Ústavný súd, Fulcová stiahla kandidatúru

Traja sa hlásia prvýkrát.

Na snímke členovia Ústavnoprávneho výboru.Na snímke členovia Ústavnoprávneho výboru. (Zdroj: TASR)
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR vypočúva kandidátov na post ústavných sudcov.

Predobednou prestávkou predstúpil najskôr šéf trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR Libor Duľa, po ňom Michal Ďuriš,ktorý momentálne pôsobí v predstavenstve štátnej zdravotnej poisťovne a tiež Dagmar Fillová, ktorá pracuje v Kancelárii prezidenta SR.

Duľa odmietol sympatie k Harabinovi

Duľa poďakoval inštitúciám za opakované nominácie a na otázku, akú voľbu by osobne preferoval v pléne Národnej rady SR v prípade ústavných sudcov odpovedal, že tajnú, aby sa predišlo možným budúcim konfliktom záujmov.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Na Ústavný súd sa v ďalšej voľbe hlási 25 kandidátov Čítajte 

Sám vidí svoje doterajšie pôsobenie ako nezávislé. Michal Ďuriš odpovedal najmä na otázky o zdravotných poisťovniach,respektíve zákaze ich zisku.

Fillová poďakovala za prejavenú dôveru v prípade jej nominácie. Odpovedala aj na otázky o kompetencií prezidenta SR.

Šéf trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR Libor Duľa sa poďakoval navrhovateľom, ktorí ho opakovane nominovali.

Trestný sudca odpovedal aj na otázky, či podľa neho môže sudca prezentovať svoje osobné politické preferencie či názory.

"Niet sporu o tom, že sudca má byť nestranný a to nielen vrámci svojej rozhodovacej činnosti, ale aj v spoločenskom a osobnom živote," odpovedal Duľa.

Poslancov zaujímal aj jeho vzťah k Štefanovi Harabinovi. "Pokiaľ ide o aktuálny stav, že by som bol spolupracovník alebo sympatizant pána Harabina, tak to určite nie," dodal sudca.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Ústavnom súde SR chce zúročiť v prípade zvolenia svoje praktické skúsenosti.

"Ústava SR pripúšťa, že rozsah bezplatnej zdravotnej starostlivosti je limitovaný a preto ho štát môže určiť zákonom. Sú to zložité a zaujímavé otázky, na ktoré sa nedá jednoznačne odpovedať," povedal Ďuriš.

"Myslím si, že je táto otázka skôr politická a ak zákonodarcovia usúdia, že legislatíva nie je dostatočná,môžu zaviesť zmeny. Myslím si, že by bolo vhodné v tomto smere jasne stanoviť, čo je bezplatná zdravotná starostlivosť a čo všetko do nej patrí," odpovedal Ďuriš.

Duditš: Justícia má stáť na troch pilieroch

Dagmar Fillová rovnako ako jej kolegovia najskôr poďakovala za nomináciu.

Poslancov zaujímal napríklad Fillovej postup v prípade individuálnych milostí prezidenta. Povedala, že v tejto otázke nie sú jasne stanovené pravidlá a tak si ich prakticky určuje prezident sám.

Skryť Vypnúť reklamu

Výbor vypočul aj predsedu Krajského súdu v Košiciach Ladislava Duditša a profesora Antona Dulaka.

Obaja uchádzači sa zúčastnili na verejnom vypočutí pred výborom po tretíkrát,pričom svoje nominácie vnímajú ako prejav dôvery.

Duditš je presvedčený, že jeho dnešná účasť je prejavom slušnosti voči Ústavnému súdu SR a v prípade zvolenia chce prispieť k rozhodovacej činnosti svojimi doterajšími skúsenosťami.

"Mnohí sa ma pýtali, načo sem idem, keď som tu už dvakrát bol. Je to podľa mňa prejav určitej slušnosti voči ústavnému orgánu, respektíve Ústavnému súdu SR. Chcel by som opäť úprimne poďakovať navrhovateľom, ktorí ma nominovali,"povedal na úvod predseda Krajského súdu v Košiciach Ladislav Duditš.

Podľa neho má justícia stáť na troch základných pilieroch.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nezávislosť, kvalita a efektívnosť. Tieto tri základné piliere by mali byť vlastné nielen súdnemu systému,ale aj jeho každej súčasti. Svoju nezávislosť preukazujem každodenne vo svojej práci. Povolanie som sa vždy snažil vykonávať čestne, odborne a s patričným nasadením a verím,že môžem prispieť k rozhodovacej činnosti Ústavného súdu SR," dodal Duditš.

Čechová chce zrozumiteľnejšie rozhodnutia súdov

Pred poslancov predstúpil aj Pavol Boroň a Katarína Čechová, pričom obaja sa už o tento post uchádzali.

Eva Fulcová stiahla opakovane svoj súhlas s nomináciou.

Na piatok registruje výbor dve ospravedlnenky, jednu od štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Edity Pfundtner a tiež od Mareka Tomašoviča.

Boroň na úvod svojho vystúpenia pripomenul, že pred výbor prichádza po druhýkrát.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vzhľadom na to, že som tu už raz vystúpil, nebudem moje osobné záležitosti opakovať. Myslím si, že jedným z rozhodujúcich kritérií je dosiahnutie istého veku. Človek, ktorý sa v určitom odbore realizuje celoživotne, musí nabrať skúsenosti, osobné aj pracovné," povedal Boroň.

Poslancov v jeho prípade zaujímal aj názor na kauzu Hedvigy Malinovej. Podľa Boroňa bol prípad od začiatku až príliš politicky exponovaný.

Čechová na úvod poďakovala inštitúciám a oprávneným osobám, že ju navrhli opakovane. Svoju vlastnú právnickú prax vníma ako dôležitý faktor.

Kandidátka zopakovala, že nebola nikdy členom politickej strany či hnutia.

"Veľmi sa prihováram tomu, aby boli rozhodnutia súdov zrozumiteľnejšie aj pre širší okruh, nielen pred odborníkov," priblížila svoj názor Čechová.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda výboru Róbert Madej (Smer) informoval, že uchádzačka Eva Fulcová odvolala svoj súhlas s kandidatúrou.

Otázky týkajúce sa exekúcií

Pred poslancov predstúpil aj exekútor Boris Gerbery a po ňom akademička Martina Jánošíková.

Obaja sa už o post na Ústavnom súde SR uchádzali ešte v prvej voľbe vo februári tohto roka.

Gerbery odpovedal na otázky, ktoré sa týkajú exekúcií. Podľa jeho slov je príčinou vysokého počtu exekúcií na Slovensku nízka finančná gramotnosť občanov.

"Moje poznatky a skúsenosti by mohli byť prospešné v prípadnom pôsobení na Ústavnom súde SR," povedala na úvod Jánošíková.

Poslancov zaujímal jej názor na prelomové rozhodnutie košického súdu z konca januára tohto roka, keď rozhodol o neústavnosti ústavného zákona o sudcovských bezpečnostných previerkach. Podľa Jánošíkovej mal Ústavný súd SR v tomto prípade hľadať iné možnosti ochrany nezávislosti súdnej moci.

Skryť Vypnúť reklamu

"V tom rozhodnutí zaniká otázka nezávislosti súdnej moci, pretože Ústavný súd SR tak rozhodol vôbec po prvýkrát. Otázka je tiež, či neexistovala iná možnosť riešenia tohto problému. V tomto prípade má ísť o úplne poslednú možnosť zo všetkých," priblížila Jánošíková.

Vypočuli aj nových kandidátov

Parlamentný ústavnoprávny výbor vypočul vo štvrtok aj dvoch uchádzačov, ktorí sa do voľby kandidátov na ústavných sudcov prihlásili po prvý raz.

Moniku Jurčovú aj Vieroslava Júdu nominovali do funkcie právnické fakulty.

Jurčová sa chce podľa vlastných slov uchádzať o post sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR, hoci je o nej známe, že nie je ústavným právnikom.

Dodala, že sa podieľala na viacerých právnych projektoch a všetky skúsenosti jej poskytujú základ na vykonávanie funkcie ústavnej sudkyne. Na tento post ju navrhla Právnická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázku registrovaných partnerstiev rovnakého pohlavia majú podľa Jurčovej posúdiť odborníci na rodinné právo či psychológovia. Tvrdí, že na túto problematiku nemá vykryštalizovaný názor.

"Otázka morálky a etiky je základom toho, aby mohol sudca presadzovať všeobecné dobro," uviedol Júda s tým, že bol vychovaný v kresťanskom duchu, ale aj k tolerancii k iným názorom. Do funkcie ústavného sudcu ho nominovala Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde v súčasnosti pôsobí.

Júda si myslí, že vo všeobecnosti je potrebné rešpektovať rozhodnutia Ústavného súdu SR z hľadiska právnej istoty, ich prípadné verejné spochybňovanie by podľa neho prinášalo neistotu.

"Pokiaľ ide o previerky Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), domnievam sa, že hlavným dôvodom, prečo ústavný súd rozhodol tak ako rozhodol, bola právna retroaktivita, pretože previerky sa týkali tak sudcov, ktorí boli ustanovení sudcami pred dátumom novely ústavy, ako aj po tomto dátume," reagoval na otázku týkajúcu sa rozhodnutia ÚS SR o tom, že plošné preverovanie sudcov NBÚ je v rozpore s ústavou.

Skryť Vypnúť reklamu

Manželstvo je podľa ústavy jedinečným zväzkom muža a ženy, problematike manželstiev osôb rovnakého pohlavia by podľa Júdu mala predchádzať široká spoločenská diskusia, ktorá by mohla vyústiť do referenda.

Pokiaľ by k nemu došlo, Júda bude rešpektovať výsledky hlasovania občanov.

Vypočúvanie ukončila Eva Kováčechová

Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR ukončil dnešné vypočúvanie kandidátov na post ústavných sudcov Evou Kováčechovou.

Kandidátka sa uchádza o post ústavnej sudkyne po tretíkrát, pričom len nedávno šéfovala Centru právnej pomoci. Svojimi skúsenosťami chce prispieť ku kvalite Ústavného súdu SR s tým, že ako najväčší problém vníma obsiahle odôvodnenie rozhodnutí.

Na úvod tiež mierne skritizovala poslancov Národnej rady SR, ktorí dvakrát nedokázali zvoliť dostatočný počet nových sudcov. Na Ústavnom súde SR v súčasnosti treba obsadiť šesť miest. Poslanci budú voliť sudcov na májovej schôdzi parlamentu.

"Skutočne neviem, či zodpovedne pristúpila k voľbe sudcov Národná rada SR. Nechcem spochybňovať mandát poslancov, ale chcem pripomenúť, že Ústavný súd SR nepatrí im, ale nám všetkým a najmä spoločnosti a občanom," povedala Kováčechová.

Skryť Vypnúť reklamu

Kandidátka bezprostredne po svojom vypočutí uviedla, že nevidí reálnu prekážku, prečo by sa mal celý proces opakovať. Podľa nej by sa mali politici na konkrétnych menách dohodnúť.

"Nerozumiem prečo sa procesy ešte neudiali. Áno, formovanie Ústavného súdu SR je záležitosťou politických dohôd, ale nechápem, prečo sa tak nestalo," dodala.

Ústavnoprávny výbor odštartuje piatkové vypočúvanie Štefanom Kseňákom o 9:00.

Z kandidátov budú voliť na ďalšej schôdzi

Do novej voľby je teda prihlásených 24 uchádzačov, z ktorých sa traja prihlásili prvýkrát.

V prvý deň híringu majú členovia výboru v priestoroch historickej budovy Národnej radyna Župnom námestí v Bratislave vypočuť 12 kandidátov. Ďalší dvanásti prídu na rad v piatok.

Výbor vypočúva uchádzačov tretíkrát. Tí sa predstavia v abecednom poradí a budú mať časové limity na predstavenie sa a na odpovede na otázky poslancov a zástupcov prezidenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Kandidátmi na sudcov Ústavného súdu sú Pavol Boroň, Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Dagmar Fillová, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Monika Jurčová, Vieroslav Júda, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Michal Matulník, Peter Melicher, Soňa Mesiarkinová, Patrik Palša, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka, Robert Šorl, Marek Tomašovič a Martin Vernarský.

Jurčová, Júda a Palša sú novými kandidátmi, ostatní sa uchádzajú o post ústavného sudcu opätovne.

Voľba kandidátov na ústavných sudcov sa má uskutočniť na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 9. mája.

Ústavný súd je funkčný

Prečítajte si tiež: Kiska vymenoval troch ústavných sudcov. Predsedom bude Ivan Fiačan Čítajte 

Kandidátov volili poslanci už dvakrát, stále však nevybrali dostatok uchádzačov.

V prvom hlasovaní nezvolili poslanci nikoho, v druhom vybrali osem kandidátov.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident z nich vymenoval troch nových ústavných sudcov, čím sfunkčnil plénum Ústavného súdu. Za predsedu ÚS vymenoval Ivana Fiačana.

Na Ústavnom súde sa aktuálne nachádza sedem z celkového počtu 13 ústavných sudcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyberte si tú správnu dezinfekciu šetrnú k pokožke
 2. Ako posilniť imunitu?
 3. Rastislav Velič: Vďaka našej novej zmenke sme opäť priekopníkmi
 4. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 5. Need an insight into the topic of investment and trust funds?
 6. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 7. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 8. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 9. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 10. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 1. Minerálna vlna má vysokú pevnosť aj vo väčších hrúbkach
 2. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 3. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 4. Plyn v domácnosti? Aj malé zmeny vám znížia účty za energie!
 5. dm nahrádza jednorazové plastové tašky novou taškou Durabag
 6. Vodárne reagujú
 7. Need an insight into the topic of investment and trust funds?
 8. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 9. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 10. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 1. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 16 211
 2. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 15 944
 3. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 12 200
 4. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 10 676
 5. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 10 588
 6. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 9 998
 7. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 9 988
 8. Ako vytriediť Mekáč doma? 9 949
 9. 3 pravidlá pre ochranu trávnika v čase letných horúčav 9 939
 10. Magazín zdravia s rúškom na ochranu tváre len za 2,99 € 9 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Záborskej - Vašečkov graf

Ako to pri pokryteckých zákernostiach maskovaných za dobré úmysly býva, aj toto lepšie vynikne na prehľadnom grafe.

Exminister Robert Kaliňák.
Airbus A319 a Fokker 100 dopravili z Dublinu a Helsínk spolu vyše 80 slovenských občanov na bratislavské letisko v pondelok 30. marca 2020.
Stĺpček Petra Schutza

Pellegrini je na križovatke

Buď má Pellegrini pomery za a proti spočítané, ale je rozhodnutý spáliť za sebou mosty.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Gröhling chce riešiť množstvo vysokých škôl, podľa minsitra je ich veľa

Vysoké školy je podľa ministra potrebné inštitucionalizovať.

Minister školstva Branislav Gröhling.

Koronavírus: Slováci môžu ísť za hranice aj na dva dni (minúta po minúte)

Koronavírusom sa na Slovensku celkovo nakazilo 1 513 ľudí. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1 322 pacientov.

Polícia kontroluje doklady na jednom z hraničných priechodov.
Vodáreň v Ľuboticiach ešte pred niekoľkými rokmi zakrývala zeleň. Dnes je už zakrytá supermarketom a obkolesujú ju cesty a parkovisko.

Nelegálnu nadstavbu na košickom KVP musia zhodiť, rozhodli úrady

Ak to neurobí podnikateľ, sídlisko mu pošle faktúru.

Časť nedokončenej nadstavby sa stavebníkovi v roku 2017 zrútila sama. Vancák vtedy udalosť zaprel.