SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Predbežné výsledky ukazujú na súboj Smeru, PS/Spolu a ĽSNS (minúta po minúte)

Oficiálne výsledky eurovolieb budú až v nedeľu v noci.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Voľby do Európskeho parlamentu 2019 sme sledovali minútu po minúte:

03:10 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

2:30 "Smer musí zabudnúť na svoju absolútnu dominanciu a jeho výsledok má stále trpkejšiu pachuť. Kopíruje úpadok Mečiarovej strany. Pomaly a agonicky," píše vo svojom komentári šéfredaktorka SME Beata Balogová. "Krajina fašistom úplne nenaletela, ale extrémisti zacítili svoju šancu. A žiaľ časť voličov im túto šancu dala."

SkryťVypnúť reklamu

2:28 O víťazstvo vo európskych voľbách sa pobije koalícia PS/Spolu so Smerom, podľa doteraz známych informácií koalícia vedie. Treťou stranou je ĽSNS.

1:13 Po spočítaní zhruba 500 okrskov sa poradie nemení, informoval Denník N. Smer má zhruba 19 percent, PS/Spolu zaostáva o percento, ĽSNS má nad 13 percent.

00:22 Podľa predbežných výsledkov je zrátaných približne 268 okrskov, informovali Aktuality.sk. Poradie je zatiaľ nasledovné: Smer 19%, PS/Spolu 17%, ĽSNS 14%, KDH 11%, SaS 9,5%.

00:20 Vo volebnom okrsku 7 v bratislavskej Vrakuni zvíťazila podľa informácií SME koalícia PS/Spolu pred Smerom a SaS, v okrsku 1 v Banskej Štiavnici je poradie obdobné.

23:51 Prvé predbežné výsledky z okrskových volebných komisií podľa informácií SME ukazujú, že favoritmi volieb sú strany PS/Spolu a Smer. Výraznejšie zisky má aj Kotlebova ĽSNS.

SkryťVypnúť reklamu

Vo väčších mestách podľa predbežných výsledkov dominuje PS/Spolu, v menších mestách naopak Smer, prípadne ĽSNS. V Slovenskej Ľupči podľa informácií SME vyhrali kotlebovci pred PS/Spolu a Smerom.

22:46 Primátor Trnavy Peter Bročka na facebooku informoval, že volebná účasť sa v meste krátko pred koncom hlasovania pohybovala na úrovni 26 percent.

22:42 Všetky volebné miestnosti v gemerských okresoch Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota boli zatvorené včas.

„Neboli hlásené žiadne problémy, všetky volebné miestnosti sa zatvorili načas. Už sa začalo sčítavanie hlasov,“ uviedol predseda okresnej volebnej komisie v Rožňave Július Barkai. Volebné miestnosti zatvorili včas aj v okresoch Revúca a Rimavská Sobota.

22:37 Voliči si na Slovensku vyberali svojich 14 zástupcov v Európskom parlamente. Jeden z našich europoslancov sa ale ujme mandátu až po vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

22:26 Volebné komisie v okresoch Trnava, Piešťany a Hlohovec nezaznamenali žiadne narušenia.

Podľa vyjadrenia predsedníčky okresnej volebnej komisie pre obvod Piešťany Beáty Liškovej nemusela komisia riešiť žiadne podnety. Volebnú účasť podľa poznatkov z okrskov odhadujú zhruba o tri až päť percent vyššiu ako v predchádzajúcich eurovoľbách.

22:17 Na pódiu vo volebnon štábe strán PS a Spolu sa vystriedali všetci 14-ti kandidáti koalície. Aj keď dohromady rečnili skoro pol hodinu, hostia sa bavili a tlieskali im.

Mihál ako posledný rečník odkázal mladším straníkom, že všetko čo zažili, je len tréning a príprava na parlamentné voľby. Potom si na pódium pozvali ďalších ľudí zo štábu, poďakovali im a oficiálne otvorenie večera sa skončilo. Ľudia sa odchádzajú baviť.

SkryťVypnúť reklamu

„Síce nevieme výsledky ale na druhej strane je to možno spôsob, ako si tento večer užiť,“ povedal moderátor na konci.

22:14 Polícia v súvislosti s eurovoľbami nezaznamenala žiadne vážne narušenie verejného poriadku.

"Počas dnešného dňa sme prijali viacero podnetov, ktoré sa týkajú predovšetkým správania občanov vo volebných miestnostiach a podobne," priblížila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

22:07 V nedeľu o 11:00 odvysiela denník SME povolebnú diskusiu k eurovoľbám 2019. Šéfredaktorka Beata Balogová a Zuzana Kovačič Hanzelová rozoberú, ako výsledky volieb ovplyvnia domácu politickú scénu, najdôležitejšie úlohy pre nový europarlament a vrátia sa aj k zhodnoteniu predvolebnej kampane.

Hosťami v štúdiu SME budú kandidáti na europoslancov Michal Šimečka z koalície PS-Spolu, Monika Beňová zo Smeru, šéfredaktorka portálu Euractiv Zuzana Gabrižová a politológ Erik Láštic.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusiu môžete sledovať naživo na webe sme.sk.

22:00 Volebné miestnosti sa zatvorili. Eurovoľby na Slovensku sa skončili a začínajú sa sčítavať hlasy.

Výsledky by mali byť spracované už v priebehu dnešnej noci. Oficiálne vyhlásenie výsledkov je však naplánované až na nedeľu o 23:00. Predbežné výsledky do tohto času nebude Štatistický úrad zverejňovať.

Dôvodom neskoršieho vyhlásenia výsledkov volieb ako zvyčajne je, že vo viacerých členských štátoch Európskej únie sa v nedeľu ešte hlasuje.

21:44 Michal Truban začal príhovor tým, že je to najdivnejšia volebná noc, keďže sa „majú tešiť z výsledkov, ktoré nebudú“.

Výsledky budú známe až keď odvolia všetky krajiny EÚ. „Dali sme preč naše egá a naše rozdiely,“ povedal Truban s tým, že to nebolo jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie je ľahké piť keď vám chutí ale keď vám nechutí,“ žartoval o spoločnom kamapaňovaní so Spolu. Miroslav Beblavý dodal, že ešte nezažil, aby boli eurovoľby tak silnou témou na sociálnych sieťach, ako to videl u priaznivcov oboch strán.

Kampaň podľa Beblavého začala tým, že dvojciferný výsledok bude pre koalíciu dvoch strán úspech a teraz sú ich očakávania ešte vyššie.

Aj on pridal niekoľko vtipov, napríklad, že „Čaputová im v dobrom pohnojila kampaň,“ aby mohla ďalej rásť.

21:32 Ako jedna z mála strán má volebný štáb koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu. Ich volebná noc v Novej Cvernovke v Bratislave sa nesie v uvoľnenom duchu.

Prišlo asi 150 ľudí, ktorí sa bavia na bare alebo na dvore. Medzi hosťami je vidieť viacero ľudí z vedenia oboch strán ako Michal Truban, Ivan Štefunko, Miroslav Beblavý či Jozef Mihál.

SkryťVypnúť reklamu

Pred pol desiatou sa hostia začalo zhromažďovať vo vedľajšej miestnosti s pódiom a DJ-om, čaká sa na príhovor, ktorým sa oficiálne otvorí večer.

21:30 Nevesta zo Slovian si zo svadby odskočila k voľbám. Oblečená v bielych svadobných šatách a s kyticou v ruke si Katarína odbehla k volebnej urne v Slovanoch rovno z fotenia.

21:23 V mestských častiach Liptovského Mikuláša eurovoľby voličov príliš nelákajú.

"Do volebného dňa sme išli s veľkým optimizmom, bohužiaľ, realita nás vyviedla z miery," povedal predseda volebnej komisie v mestskej časti Palúdzka Drahoš Vyšný.

21:17 Voľby boli počas dňa v mestách a obciach na Spiši bez vážnejších problémov, o 22. hodine by sa mali zatvoriť všetky volebné miestnosti.

„Volebný deň bol pokojný, zatiaľ všetko v poriadku, počasie je pekné, slnečné, čo nás teší. Naši členovia boli aj v teréne skontrolovať situáciu a nič závažné nezistili. Účasť je nízka, aspoň podľa tých informácií, čo máme k dispozícii,“ priblížil zapisovateľ obvodnej volebnej komisie v Poprade Ladislav Maličký.

SkryťVypnúť reklamu

21:13 Viete aké názory majú európske rodiny, ktoré zastrešujú aj slovenské politické strany? Kto chce viac pomáhať utečencom, kto by potrestal Maďarsko aj Poľsko a čím chce Salvini zachrániť Európu? Viac o jednotlivých frakciách v europarlamente sa dozvite tu >>>

21:05 V obci Číž na juhu Rimavskosobotského okresu hlasujú okrem domácich obyvateľov aj hostia miestnych jódových kúpeľov. Podľa slov predsedu okrskovej volebnej komisie zaregistrovali približne 15 takýchto voličov s voličskými preukazmi.

20:30 Voľby v Lučeneckom okrese sú zatiaľ bez problémov. „Nemáme hlásené žiadne problémy. Vonku bola aj naša komisia, akurát sa jej členovia vrátili,“ priblížil zapisovateľ okresnej volebnej komisie Jaroslav Morháč s tým, že doterajšia volebná účasť v okrese je na úrovni okolo 12 až 13 percent.

SkryťVypnúť reklamu

20:14 V novozámockom okrsku 34 je účasť zatiaľ slabá. Členovia komisie sa však nenudia. „Rozprávame sa o zdravotníctve, o športe, o všetkom. Každý obľubuje nejakú oblasť a každý z nás je veľmi múdry,“ povedal s úsmevom jeden z jej členov. „Hovoríme si vtipy, väčšinou slušné,“ dodal.

19:40 Viac ako 20 percent dosahuje volebná účasť v troch zo štyroch volebných okrskoch umiestnených v najväčšej základnej škole na Spojovej ulici na sídlisku Fončorda v Banskej Bystrici.

Vo volebnom okrsku 57 to podľa predsedníčky volebnej komisie bolo o 16:00 takmer 28 percent.

"Voliť ale chodí málo mladých ľudí a tradične chodia najmä starší," dodala. Podľa jednej z voličiek je dôležité sa na týchto voľbách zúčastniť, lebo sme členským štátom Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

19:37 Voľby sú v obciach Nitrianskeho okresu pokojné a bez problémov. Predsedovia oslovených okrskových komisií však hovoria o nízkej volebnej účasti. K urnám podľa ich slov chodia skôr starší voliči.

19:35 V niektorých okrskoch v centre Trnavy päť hodín pred zatvorením volebných miestností prekročila volebná účasť dvadsať percent.

Prečítajte si tiež: V niektorých okrskoch v centre prekročila volebná účasť dvadsať percent Čítajte 

V trnavskom volebnom okrsku číslo štyri si účasť pochvaľovali, podľa predsedníčky volebnej komisie Petry Majerníkovej tam o 17:00 už odvolilo približne 25 percent z oprávnených voličov.

19:19 Volebná komisia prijala viacero podnetov týkajúcich sa údajného porušenia moratória na internete.

Uviedol to predseda komisie Eduard Bárány. Dodal tiež, že podľa jeho názoru by občan nemal disponovať dôkazom, ako hlasoval. Volič by podľa neho napríklad nemal zverejňovať fotografiu upraveného hlasovacieho lístka.

SkryťVypnúť reklamu

Bárány predpokladá, že účasť v eurovoľbách by mohla byť vyššia ako pred piatimi rokmi. "Ale ak dosiahne 20 percent, budem to aspoň ja osobne pokladať za príjemné prekvapenie," dodal.

19:08 Z Bratislavského kraja zatiaľ hlásia pokojný a bezproblémový priebeh volebného dňa.

18:50 Prešovčanov voľby vo veľkej miere nelákajú ani tento rok. V Prešove podvečer hlásia slabšiu účasť.

18:47 Polícia musela riešiť situáciu v bratislavskom Novom Meste, kde sa päť občanov dožadovalo zrušenia volieb.

"Do volebného okrsku na Mikovíniho prišlo päť pomätencov v žltých vestách a domáhali sa zrušenia volieb. Našťastie, ich veľmi rýchlo vyriešila polícia," píše novomestský starosta Rudolf Kusý na sociálnej sieti.

18:43 V gemerských okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava sú voľby zatiaľ bez problémov. Podľa kompetentných je však doterajšia volebná účasť nízka.

SkryťVypnúť reklamu

18:30 I napriek tomu, že sa bratislavský Devín nemôže uchádzať o eurofondy, keďže je mestská časť v nútenej správe, okrskové komisie potvrdzujú záujem o voľby.

18:26 „Zatiaľ prišlo necelých desať percent voličov,“ povedala predsedníčka volebnej komisie Adriana Maderová v Istebnom, pred druhou hodinou.

Prečítajte si tiež: Účasť v eurovoľbách opäť neprekvapuje, zatiaľ je veľmi nízka Čítajte 

„Ľudia pravdepodobne využívajú po dvoch týždňoch dažďov pekné počasie na prácu, hádam prídu neskôr.“

Ďalším znakom je nízka účasť mladých ľudí. „Zatiaľ prišli len starší, mladých to asi nezaujíma," povedal ďalší člen komisie. "Aj tí starí sa trúsia len sem tam, niekedy nikto nepríde aj 15 minút.

18:11 Obec Nižný Hrušov vo Vranovskom okrese vníma vplyv EÚ hlavne vo forme eurofondov. Zaťažuje ju však nadmerná administratíva.

Do volebnej miestnosti ľudia prichádzali najmä ráno, väčší počet očakávajú po skončení sa futbalu.

SkryťVypnúť reklamu

18:07 V nedeľu o 11:00 odvysiela denník SME povolebnú diskusiu k eurovoľbám 2019. Šéfredaktorka Beata Balogová a Zuzana Kovačič Hanzelová rozoberú, ako výsledky volieb ovplyvnia domácu politickú scénu, najdôležitejšie úlohy pre nový europarlament a vrátia sa aj k zhodnoteniu predvolebnej kampane.

Hosťami v štúdiu SME budú kandidáti na europoslancov Michal Šimečka z koalície PS-Spolu, Monika Beňová zo Smeru, šéfredaktorka portálu Euractiv Zuzana Gabrižová a politológ Erik Láštic.

Diskusiu môžete sledovať naživo na webe sme.sk.

17:40 Košičania vravia, že treba voliť. Účasť je však slabá.

„Účasť je dosť slabá nakoľko sa jedná o európske voľby. Nie je o to až taký záujem ako o naše domáce voľby. Väčšinou sú to starší ľudia, ktorí chodia voliť, mladí a mladé rodinky chodia zbežne. Rátame, že tá účasť bude o niečo vyššia vo večerných hodinách, keďže je dobré počasie, ľudia idú na záhrady a von," hovorí podpredseda volebnej komisie v škole L. Novomestského 4 Richard Fazekas.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Košičania vravia, že treba voliť. Účasť je však slabá Čítajte 

17:22 "Ľudia prichádzajú od rána len sporadicky," hovorí jedna z predsedníčok okrskovej komisie Magdaléna Úradníková v Detve.

"Očakávame, že nejakí prídu ešte po 18. hodine. Dnes je totiž po dlhej dobe slnečné počasie, čo obyvatelia využívajú na práce v záhradách, prípadne na výlety," povedala.

17:20 V najväčšej základnej škole na Spojovej ulici na sídlisku Fončorda v Banskej Bystrici majú v troch zo štyroch okrskov účasť vyššiu ako 20 percent.

17:08 Záujem ľudí o tohtoročné eurovoľby prekvapil viaceré nitrianske komisie. Napriek neveľkým očakávaniam priebežne prichádzajú voliť už od rána.

Aj keď pekné počasie do ulíc vylákalo veľa ľudí, viacerí pred voľbami uprednostnili radšej trhy na námestí.

17:00 Tradične veľmi slabá účasť charakterizuje voľby na košickom prevažne rómskom sídlisku Luník IX. Priebeh volieb je pokojný, dve volebné miestnosti v priestoroch komunitného centra boli dosiaľ väčšinou prázdne.

SkryťVypnúť reklamu

Prví voliči začali chodiť do volebných miestností okolo 8.30 h, podľa predsedu okrskovej komisie číslo 1 Petra Pallu išlo zatiaľ najmä o mladšiu a strednú generáciu. Žiadosti o prenosnú volebnú schránku okrskové komisie nemali.

16:39 Svoj hlas vo voľbách odovzdal aj Peter Farkas. Podľa jeho slov by práve Komárno malo ísť príkladom v účasti v eurovoľbách.

„Naše mesto sa môže pochváliť jedinečným Nádvorím Európy, kde každá z vyše 40 postavených budov reprezentuje architektúru a stavebné slohy typické pre takmer všetky európske štáty. Zastúpené sú tu i také krajiny ako Island, Grónsko, Vatikán,“ povedal.

„Dá sa teda povedať, že máme k Európe bližšie, ako ktorékoľvek iné mesto na Slovensku,“ dodal Peter Farkas.

16:37 Podľa doterajšieho priebehu by mala byť účasť v Jaslovských Bohuniciach vyššia ako pred piatimi rokmi.

16:09 V Kútoch oproti prezidentským voľbám hlasuje menej Slovákov z cudziny.

"Stále ma zaujíma, čo sa deje na Slovensku a považujem za dôležité, kto bude Slovensko zastupovať v EP. Ja využívam benefit toho, že žijeme v EÚ a chcem, aby to pokračovalo," uviedla Zuzana žijúca v Brne, ktorá pochádza z východného Slovenska.

16:00 Premiér Peter Pellegrini verí, že vo voľbách do Európskeho parlamentu zvíťazia na Slovensku proeurópske strany, ktoré budú pokračovať aj v integračných snahách a v celkovej reforme EÚ, pretože tá nás neminie.

"Veľmi by som si želal, keby sme tentoraz neboli rekordérmi v tom zlom zmysle slova a na Slovensku nebudeme mať najnižšiu volebnú časť. Zdá sa, aj členovia volebnej komisie hovoria, že sú milo prekvapení z toho, že ľudia idú voliť. Jedna vec bude účasť, druhá, aké budú výsledky, pretože už na budúci týždeň ma čaká mimoriadny summit v Bruseli, ktorý bude prvým po nových voľbách," reagoval Pellegrini.

15:49 Voľby boli dôvodom pre viacerých Slovákov žijúcich v zahraničí, aby hlasovanie spojili s návštevou Slovenska.

Na voľby pricestovali Slováci, ktorí žijú nielen v susedných krajinách. "Na voľby do EP som pricestovala z Luxemburska, kde už niekoľko rokov pracujem a žijem. Tieto voľby nie sú prvé, kvôli ktorým sme sa vrátili s manželom domov. Bohužiaľ ak chceme voliť, inú možnosť nemáme," uviedla 54-ročná Darina, ktorá odovzdala svoj hlas v Brezovej pod Bradlom.

"Prišiel som z Českej republiky, kde žijem, lebo mi nie sú ľahostajní ľudia, ktorí na Slovensku žijú. Hlavným dôvodom, ktorý ma presvedčil prísť k eurovoľbám je, aby sa do parlamentu nedostali fašisti," doplnil 33-ročný Peter žijúci v Prahe.

15:44 V Osadnom prišli k urnám aj turisti. Okolo desiatej odvolilo 19 voličov. „Máme zapísaných 140 voličov, siedmi volili s preukazom. Očakávame, že prídu skôr popoludní,“ hovorí predsedníčka okrskovej volebnej komisie Oľga Lukáčová.

15:20 Miestnosti na ZŠ Bieloruská v bratislavských Podunajských Biskupiciach sú poobede prázdne, viacerí členovia komisií chýbajú. Niektorých je vidieť ako oddychujú na chodbách a rozprávajú sa. Ďalší ešte dopíjajú poobednú kávu.

Volebnú účasť tam zhodnotili členovia volebných komisií ako nízku a odhadujú ju na 12 percent. „Pozrite aké máme prázdne papiere, na každom je len niekoľko podpisov,“ hovorí jeden z nich.

15:04 V Česku sa voľby do Európskeho parlamentu skončili. Komisári začali hneď po uzavretí volebných miestností o 14.00 h SELČ počítať hlasy pre jednotlivých kandidátov. Polícia hlásila iba jeden incident - výtržnosť vo volebnej miestnosti.

14:45 Volebná účasť v Starom Smokovci bude podľa všetkého vyššia než v roku 2014, keď bola približne dvojpercentná.

Myslí si to predseda volebnej okrskovej komisie č. 3 Róbert Jurečka, podľa ktorého asi do 13:00 prišlo do miestnosti na mestskom úrade odvoliť približne 160 ľudí, väčšinou na voličské preukazy.

„Viac bolo tých cezpoľných, čakáme, že domáci prídu skôr poobede či podvečer,“ povedal.

14:30 V jednej z okrskových volebných komisií v bratislavskom Ružinove museli počas volieb do Európskeho parlamentu riešiť kuriózny prípad. Hlas chcela odovzdať aj Američanka.

Prečítajte si tiež: Eurovoľby 2019: V Ružinove chcela voliť aj Američanka Čítajte 

"Do jednej z volebných miestností prišiel pán s družkou, ktorá je Američanka. Nemá dvojité občianstvo, len americké. Ale napriek tomu sa s veľkou vervou dožadovala možnosti voliť. Bolo to veľmi emotívne, museli sme volať políciu," uviedla Tatiana Tóthová, šéfka komunikácie ružinovského úradu.

14:15 Rovnako ako historické jadro Banskej Štiavnice zažíva počas dňa nápor aj volebná miestnosť prvého okrsku, ktorá je zriadená v budove historickej radnice na Námestí sv. Trojice.

Voliť prišla aj budúca nevesta Natália Saganová zo Žiliny, ktorá je v meste s partiou kamarátok.

"Síce som sa dnes prišla rozlúčiť so slobodou, ale to neznamená, že nemám občiansku povinnosť, tak som sa rozhodla, že si vybavím voličský preukaz. Prišla som voliť, nie je mi to jedno," skonštatovala po voľbe budúca nevesta.

14:10 Obyvatelia Dolného Harmanca rozhodujú nielen o europoslancoch, ale tiež v miestnom referende o odvolaní starostu Matúša Vajsa.

14:05 Vo východoslovenskej Ľutine prišli ešte pred obradom k volebným urnám aj snúbenci Petra Čorňáková a Matúš Bačinský.

„Je dôležité nezostať ticho, vyjadriť svoj názor a spraviť niečo pre presvedčenie, ktoré máme odovzdaním hlasu tým, ktorým veríme, že veci zlepšia,“ prezradila nevesta dôvod nevynechať voľby ani v svoj svadobný deň.

14:03 Osadné pred viac ako desiatimi rokmi preslávil film, v ktorom vycestovali vtedajší starosta i miestny kňaz do Bruselu, aby zalobovali za výstavbu domu smútku i vytvorenie duchovného centra.

Účasť v eurovoľbách bola v dopoludňajších hodinách zatiaľ slabá.

13:22 Voľby sú naďalej pokojné. Štátna komisia sa zatiaľ zaoberala len jedným podnetom týkajúcim sa poriadku vo volebnej miestnosti.

"Všetky ostatné podnety smerovali k podozreniam z porušenia pravidiel vedenia volebnej kampane alebo porušenia volebného moratória," priblížila šéfka odboru volieb, referenda a politických strán Eva Chmelová.

13:10 Hlasovací lístok je platný aj v prípade, ak sa volič pomýli a zakrúžkuje viac ako dvoch kandidátov.

Na pridelené prednostné hlasy sa však nebude prihliadať, povedala šéfka odboru volieb, referenda a politických strán Eva Chmelová. Lístok je podľa nej neplatný, ak sa v obálke nachádza viac ako jeden hlasovací lístok.

"Neplatným by sa stal aj vtedy, ak by sa hlasovací lístok dostal do hlasovacej urny bez obálky," doplnila Chmelová.

13:08 V Ústave na výkon trestu odňatia slobody vo Veľkom Dvore pri Želiezovciach trvali voľby do Európskeho parlamentu približne pol hodinu.

Trest si v zariadení so stredným stupňom stráženia odpykáva vyše šesťsto mužov, voliť sa odhodlali traja.

12:55 V Martinskom okrsku č. 9 na Ľadovni do 12. hodiny odvolilo cez 80 voličov zo 673 zapísaných.

"Ťažko sa dá teraz odhadnúť, či pôjdeme s účasťou cez 20 percent. Zatiaľ neprišli mladí ľudia," povedal Jozef Keráčik, predseda okrskovej komisie.

Voliť boli podľa Keráčika zatiaľ prevažne starší ľudia.

12:35 Veľmi malý záujem voličov zaznamenali dopoludnia o eurovoľby v rómskej osade v Trebišove.

"Zatiaľ to vyzerá veľmi pokojne, voličov je, dá sa povedať, poskromne. Veríme ale, že v ďalšom priebehu dňa prídu vo väčšom počte," uviedol šéf okrskovej komisie č. 3 v Trebišove Tibor Lokša.

12:25 Do Kútov prišli opäť hlasovať Slováci, ktorí žijú v zahraničí. Pred volebnou miestnosťou v obci sa tvoria rady. Ľudí je v porovnaní s prezidentskými voľbami menej.

"Stále ma zaujíma, čo sa deje na Slovensku a považujem za dôležité, kto bude Slovensko zastupovať v europarlamente," povedala Zuzana žijúca v Brne.

12:10 Právo voliť si nenechal vziať ani takmer 90-ročný Anton, ktorý žije v Dome tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke.

Svoju občiansku povinnosť v sobotných eurovoľbách si prišiel splniť ešte skôr, ako si doprial svoj "zaslúžený" obed.

"Prečo som bol voliť? Pretože je to povinnosť. Či sú to komunálne, parlamentné alebo aj tieto. A tieto zvlášť, lebo sú európske," povedal.

12:01 Maroš Šefčovič dúfa, že ľudia si uvedomujú, že Európsky parlament má vplyv na veľa dôležitých vecí a účasť bude vyššia ako minulé roky.

Praje si, aby sa podarilo priblížiť k 20-percentnej volebnej účasti.

11:55 Predseda Národnej rady Andrej Danko použil voličský preukaz, volil mimo svojho bydliska.

11:48 Volebná účasť v Nitre je zatiaľ slabá, voliť prišli aj dvaja bezdomovci z tisíc, ktorých majú meste zapísaných do voličských zoznamov.

Odvolil už aj primátor mesta Marek Hattas. „Únia pomáha Nitre neskutočným spôsobom. Je občianskou povinnosťou každého jedného z nás ukázať, že sme jej súčasťou,“ hovorí Hattas.

11:36 Účasť vo volebnej miestnosti na škole Železnická v bratislavskej Vrakuni je zatiaľ slabá. Podľa komisie prišlo zatiaľ voliť asi päť percent ľudí.

11:32 Rožkovany spojili eurovoľby s miestnym referendom. Obyvatelia sa v ňom vyjadrujú, či sú proti výstavbe nižšieho štandardu v lokalite Bogaj.

Prečítajte si tiež: Voľby do európskeho parlamentu 2019: Pozrite si zoznam kandidátov Čítajte 

11:20 V okrsku číslo 3 na hriňovských lazoch privítala volebná komisia prvého záujemcu o voľby do europarlamentu o desiatej hodine.

Pani Katarína je zo Zvolena a keďže v tejto časti Podpoľania má chalupu, pre voľby si vybavila voličský preukaz.

"Voliť chodím stále," povedala s tým, že voľby vníma nielen ako uplatnenie si svojho práva, ale do istej miery aj ako možnosť zmeniť veci okolo seba.

11:15 Na Gymnáziu na ul. L. Sáru v bratislavskej Karlovej Vsi je rušno, ľudia si tam podávajú kľučku od vchodových dverí.

Niektorí zamieria priamo do jednej zo štyroch volebných miestností, iní sa pristavia pri nástenke so zobrazenými hlasovacími lístkami a rozhodujú sa na mieste. Skúmanie lístkov zaberie čas, je ich až 31.

Ráno ešte podľa šéfa jednej z volebnej komisií nebolo veľa ľudí, rozbehlo sa to až po deviatej. „Skôr sme čakali, že ich príde menej,“ doplnila ho ďalšia členka volebnej komisie.

11:10 V obci Mojtín spojili eurovoľby s otvorením letnej turistickej sezóny. Starosta František Staňo očakáva, že volebnú účasť v obci zvýšia turisti

"Predpokladám, že na otvorenie letnej turistickej sezóny príde okolo 500 ľudí z rôznych kútov Slovenska, turisti, speleológovia, chalupári," doplnil starosta.

11:00 Ani Slovákom žijúcim v zahraničí nie je jedno, kto bude štát zastupovať v Európskom parlamente.

Viacerí z nich kvôli možnosti hlasovať pricestovali na Slovensko.

10:52 Členom volebnej komisie v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa chcel byť pôvodne v sobotňajších eurovoľbách aj 92-ročný Jozef Vaškeba.

Dôchodca sa mediálne zviditeľnil, keď v minulom roku neúspešne kandidoval v novembrových komunálnych voľbách za poslanca Vrakune.

Svoje 92. narodeniny oslávil vo štvrtok. "Bola zmena počasia a akosi ma rozboleli nohy," povedal Vaškeba. Dôchodca si nenecháva ujsť účasť na voľbách.

10:35 Prezident Andrej Kiska s manželkou Martinou odvolili v Poprade.

"Manželka sa smiala, že bude poslednýkrát reprezentovať ako prvá dáma. Päť rokov ubehlo ako voda, je na ľuďoch, ako toto obdobie zhodnotia," skonštatoval.

10:30 Svojim favoritom na europoslancov dali v sobotňajších eurovoľbách hlas aj klienti domova seniorov v Lamači v Bratislave. Využili prenosnú schránku.

"O hlasovanie prostredníctvom mobilnej schránky požiadalo 35 klientov," povedala riaditeľka zariadenia Miroslava Floriansová.

Aj medzi hlasujúcimi seniormi prevládal názor, že je dôležité využiť hlasovacie právo a tak prejaviť svoj názor.

Od slovenských poslancov zhodne očakávajú obhajovanie slovenských záujmov v Bruseli.

10:27 Priebeh eurovolieb je zatiaľ pokojný, tvrdí šéf Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.

Komisia podľa neho priebežne spracováva podnety. Tie sa majú týkať údajného porušenia volebného moratória.

Podľa Bárányho komisia zabezpečuje dôkazy. Dodal, že niektoré podnety sa tiež týkajú napríklad organizačného zabezpečenia volieb.

10:23 Problém nemali ani v Trnave. Všetky volebné miestnosti otvorili na čas.

10:15 V Pezinku odvolila aj novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová. Tá verí, že účasť v eurovoľbách bude na Slovensku oproti minulosti tentoraz vyššia.

"Kampaň pred voľbami bola pomerne intenzívna, či už vo verejných médiách alebo na sociálnych sieťach. Verím, že nebudeme teraz poslední," povedala.

Čaputová tvrdí, že raz za čas majú občania šancu vyjadriť sa a ovplyvniť verejné dianie prostredníctvom volieb, preto ľudí vyzýva, aby sa zúčastnili hlasovania do Európskeho parlamentu.

Podľa nej stojíme na križovatke z hľadiska budúcnosti a podoby Únie.

10:05 O voličské preukazy k eurovoľbám bol v trnavskom regióne menší záujem ako pri prezidentských.

Napríklad v Trnave vydali 510 preukazov, pri prezidentských 1200.

09:45 V Holíči prišli odvoliť aj účinkujúci na rytierskom festivale Rotenstein v stredovekom oblečení.

09:26 O voľby do europarlamentu nemajú ľudia bez domova veľký záujem. Zúčastňujú sa ich ešte menej, ako prezidentských volieb.

Riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš to vysvetľuje tým, že ľudia bez domova nevidia veľký význam v dosahu eurovolieb na ich životy a Brusel je pre nich až príliš vzdialený.

09:21 K urnám sa chystajú aj mnohí mladí. Tomáš (22) z Turčianskych Teplíc sa rozhodol ísť voliť, lebo tieto voľby považuje za dôležité. Verí, že naši politici v europarlamente posunú Slovensko k lepšiemu.

„Podľa mňa je dôležité ísť voliť, pretože ľudia v Európskom parlamente môžu veľa zmeniť," povedal.

08:57 Väčšina volebných miestností sa nachádza v školách, tá vo Vyšných Hágoch má však svoje špecifiká.

Ide o najvyššie položenú základnú školu v krajine. Po Štrbskom Plese je tiež druhá najvyššie položená na Slovensku.

08:53 V eurovoľbách môže prvýkrát voliť približne 280-tisíc voličov, približne pre 7500 ľudí to budú vôbec prvé voľby.

08:50 Na Gemeri je zatiaľ účasť voličov nízka, povedal Lukáš Kvietok, vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu Rimavská Sobota.

08:31 Zapisovateľka volebného okrsku číslo 2 v Turni nad Bodvou Eva Kováčová hovorí, že ľudia chodia voliť najmä ráno po ceste do obchodu.

Pred volebnou miestnosťou si zoznam strán a kandidátov pozerala dôchodkyňa Valéria Babarčíková.

"Niečo vyberiem, chcem, aby bolo aj Slovensko lepšie ako teraz. Keď môžem prísť a zdravie dovolí, tak vždy chodím voliť," hovorí.

08:20 Voliť v eurovoľbách môže viac ako 10-tisíc väzňov. Doteraz bola účasť väzňov na voľbách do Európskeho parlamentu veľmi nízka.

08:07 Volič, ktorému zdravie bráni prísť do volebnej miestnosti, môže požiadať o prenosnú hlasovaciu schránku aj počas volebného dňa.

"Predseda okrskovej volebnej komisie určí dvoch členov, ktorí s touto volebnou schránkou pôjdu, pričom čaká, či sa nenazbiera viac záujemcov," priblížila šéfka odboru volieb, referenda a politických strán Eva Chmelová.

07:50 Prví voliči v bratislavskej Karlovej Vsi prišli už hneď ráno po otvorení volebných miestností.

Potrebujeme si vybrať politikov, ktorí nás budú zodpovedne zastupovať, hovorí Vladimír Kozlík, prečo prišiel voliť.

"A aj v týchto možno takýmto spôsobom vyjadriť to, s čím sme a s čím, naopak, nie sme spokojní," povedal Ján Dobák.

07:40 Europoslancov si volia v sobotu aj na Malte a v Lotyšsku. V Česku sú voľby dvojdňové, začali sa v piatok. Väčšina krajín hlasuje v nedeľu 26. mája.

07:24 Volič môže na vybranom hlasovacom lístku zakrúžkovať najviac dvoch kandidátov. Môže zakrúžkovať aj poradové číslo.

Hlasovací lístok je potrebné vhodiť do urny v obálke. Vhodením lístka bez obálky nie je hlas platný.

07:15 Definitívne výsledky eurovolieb budú zverejnené v nedeľu (26. 5.) po 23.00 h po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách Únie.

07:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Slováci si do Európskeho parlamentu zvolia 14 europoslancov. Kandiduje 31 politických subjektov.

Volebné miestnosti sa zatvoria o 22.00 h.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako zvládnuť prechod?
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 5. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 1. Ako zvládnuť prechod?
 2. MSV v Brne predstaví inovatívne priemyselné technológie
 3. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 4. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 5. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 6. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 7. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 8. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 778
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 519
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 835
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 5 418
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 5 193
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 825
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 627
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 272
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Víťazi volieb 2023 podľa obcí a miest

Dominancia Smeru na vidieku je mýtus.


1 h
Šéf PS Michal Šimečka a prezidentka Zuzana Čaputová.

Neformálne rokovania nevedie len Smer, ale aj PS.


54m
Predseda KDH Milan Majerský s podpredsedami Martinou Holečkovou a Jozefom Hajkom v Prešove krátko pred voľbami

Denník SME hovoril s členmi KDH z vedenia a krajov.


43m
Peter Schutz

Kritika, že maďarská menšina opäť nebude mať zastúpenie, mieri do vlastných radov.


26m

Neprehliadnite tiež

Ladislav Oravec, amatérsky mineralóg.

Unikátny nález na juhu Slovenska vzbudil pozornosť.


9m
Predseda KDH Milan Majerský s podpredsedami Martinou Holečkovou a Jozefom Hajkom v Prešove krátko pred voľbami

Denník SME hovoril s členmi KDH z vedenia a krajov.


40m
Šéf PS Michal Šimečka a prezidentka Zuzana Čaputová.

Neformálne rokovania nevedie len Smer, ale aj PS.


51m
Ľudovít Ódor

Úlohou spoločnosti je podľa premiéra skončiť s toleranciou alkoholu za volantom.


TASR 58m

Sportnet

Michael Andretti.

Podľa nich by nový tím ubral existujúce o finančný podiel.


TASR 1 h
Peter Sagan a Geraint Thomas (vpravo) počas Tour de France 2018.

Kariéra Petra Sagana bude pokračovať v horskej cyklistike.


23 h
Lamine Yamal pri predĺžení kontraktu s FC Barcelona.

Zmluvu predĺžila do roku 2026.


TASR 41m
Damián Flóro (vľavo).

Skončil na druhom mieste.


TASR 3 h
SkryťZatvoriť reklamu